Pompidou Merkezi, Paris

Pompidou merkezi, 1977 yılından beri modern sanatın üstün koleksiyonlarını sergileyen Avrupa’nın en büyük galerilerinden biri olarak biliniyor. 50.000’i aşkın eserleriyle ve geçici sergileriyle, her yıl 6 milyon turisti ağırlayan bu kültür merkezi, oldukça büyük bir kütüphane, sergi salonları, kafe ve restoranlarıyla, Paris’in en turistik yapıları arasında geliyor.

Richard Rogers ve Renzo Piano tarafından dizayn edilen bina, çok farklı renklerle döşenmiş. Klimalar için mavi, asansörler için kırmızı, sıhhi tesisat için yeşil ve elektrik için sarı renkler kullanılarak binaya farklı bir hava katılmış.

Paris Pompidou Merkezi

1977’den bu yana Paris’in önde gelen bu kültür merkezinin 4 ve 5. katlarında, Fransa’dan toplanmış tüm modern sanat eserleri sergileniyor. Büyük kütüphane, ise 1, 2 ve 3. katlarda yer almakta. 6. katta ise, genelde geçici sergiler bulunuyor. Tabi, bu kattan güzel bir manzara seyretmek de mümkün.

Müzeye giriş için aldığınız bilet, sergileri ve çatı katı manzarasını kapsamakta. Ancak, sergileri görmek istemezseniz sadece çatı katı için bilet alabilir, sergileri görmeden direkt olarak çatı katına çıkabilirsiniz. Her ayın ilk pazar günleri birçok müzeye giriş ücretsiz olduğu gibi, bu komplekse girişler de girişler ücretsiz.

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş konaklama birimlerine ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilirsiniz.

Paris’te bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Paris Pompidou Merkezi

Pompidou Merkezi Hakkında Bilgiler

Pompidou, Paris’in en hareketli yerlerinden olan Les Halles’de bulunuyor. Bu da, bu yapıyı özel kılan başka bir etken. Birçok sokak sanatçıları, hokkabazlar ve müzisyenlerle dolu caddelerin atmosferi, bu kültür merkezini daha da çekici yapıyor.

Paris Pompidou Merkezi

 

Pompidou, Louvre müzesi kadar popüler olmasa da, yine de turistler için en çok tercih edilen yerlerden biri olarak biliniyor. Özellikle, kültür merkezi içerisinde yer alan dev kütüphane, binbir çeşit kitaplarıyla turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden.

Özellikle Paris’te gezilecek yerler arasında olmasa da, bütçeli bir seyahat planlamıyorsanız, bu müzeye de bir göz atın derim. Özellikle sanatseverler için oldukça güzel bir deneyim olacaktır.

Pompidou merkezi giriş ücreti 2020;

20£’dur. Bu bilet ile, Pompidou’nun tüm bölümlerine erişim sağlayabiliyorsunuz. Ancak, bu bilet pahalı geldiyse veya her yeri tek tek gezmek istemiyorsanız, sadece çatına katına çıkabileceğiniz biletleri veya sadece geçici ve kalıcı sergileri görmek için farklı farklı biletler alabilirsiniz.

NOT : Pompidou kültür merkezi içerisinde ücretsiz olarak görebileceğiniz yerler ; Lobi, alışveriş mağazaları, cafe ve restoranlardır.

Pompidou merkezi ziyaret saatleri ;

11:00-21:00 arasında bu kültür merkezi ziyarete açık. Ancak, merkezin bazı bölümleri 1 saat daha geç açılabildiği gibi, 1-2 saat de daha erken kapanabildiğini unutmayın.

Not : Merkezi ziyaret için en ideal saat ise, 19:00’dan sonradır.

Pompidou Merkezi Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Eğer metrolar ile, Pompidou’ya ulaşmak isterseniz, hotel de ville, Rambuteau ve chatelet duraklarını kullanabilirsiniz. 1, 4, 7, 11 ve 14 nolu metro hatlarını kullanarak bu metro duraklarına ulaşabilirsiniz.

Otobüsleri kullanacak olursanız da, 29, 38 ve 47 nolu otobüsleri kullanabilirsiniz. Konum için tıklayabilirsiniz.

Paris’in en gözde yerlerinden biri olarak kabul edilen bu kompleks, daha çok modern sanat galerisi ile ilgi çeken yerlerden. Ayrıca, kültür merkezinin hemen karşısında oturan Paris halkını ve turistleri görebilirsiniz. Turistler, burada sokak sanatçılarını izleyip, yorgunluğu atıyor. Gerek çevrede bulunan atmosfer, gerekse kültür merkezi içerisinde bulunan sosyal aktiviteler için, Paris’te görülecek yerler arasında önemli bir yeri olan Pompidou’yu es geçmeyin derim.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...