Paris, Avrupa’nın en fazla turiste ev sahipliği yapan muhteşem şehirlerinden biridir. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Paris’te görülmesi gereken yerler, oldukça fazla olduğundan dolayı, Paris için en azından 3 gününüzü ayırmalısınız. Fakat, Paris’e 1 veya 2 günlük için geliyorsanız, Paris’te mutlaka görülmesi gereken bu 7 yeri kaçırmamanızda yarar var.

Paris’te nerede kalacağınıza henüz karar veremediyseniz, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en iyi konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Paris’te bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Paris’te Görülmesi Gereken 7 Yer

1.Şanzelize Caddesi

Paris'te Görülmesi Gereken 7 Yer
Zafer Takı-Şanzelize Caddesi

Şanzelize Caddesi, Paris’in en pahalı ve en kalabalık caddelerinden biridir. Paris’te görülmesi gereken ilk yerlerden olan bu caddede birçok turistik yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Caddede bulunan pahalı mağazalarda alışveriş yapabilir,kalabalık ve pahalı restoranlarda akşam yemeğinizi yiyebilir veya caddenin en önemli yapısı olan Zafer Takı anıtını görebilirsiniz. Şanzelize Caddesi etrafında bulunan restoranlar,barlar,kafeler ve alışveriş mağazaları, Paris’in en pahalı olanları arasındadır. Bu yüzden bütçenize güvenmiyorsanız, buralardan uzak durmanızda yarar var.

2.Concorde Meydanı 

Paris'te Görülmesi Gereken 7 Yer
Concorde Meydanı-Paris’te Görülmesi Gereken Yerler

Concorde Meydanı, Paris’in en önemli ve en turistik meydanlarından biridir. Şanzelize Caddesi’nin bir ucunda bulunan bu meydana, Zafer Takı’dan 5-7 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Meydanda bulunan dikilitaş, Mısırdan getirilmiş tarihi bir dikilitaştır. Meydanın ortasında bulunan iki çeşme ise, meydanın en önemli yapılarıdır. Bu çeşmeler Elevation of the maritime ve des Mers çeşmeleridir.

3.Louvre Müzesi 

Paris'te Görülmesi Gereken 7 Yer
Louvre Müzesi

Dünya’nın en çok yıllık ziyaretçiye ev sahibi yapan ve Dünya’nın en büyük müzesi olan Louvre Müzesi, Paris’te görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir. 80.000’e yakın sanat eserine ev sahipliği yapan müzede, Dünyaca ünlü Mona Lisa tablosunu da görebilirsiniz.Louvre Müzesi’nin ana girişi (Piramitin olduğu giriş) aşırı kalabalık olmaktadır. Bu yüzden, müzeye giriş için diğer kapıları kullanmanızda yarar var.

4.Lüksemburg Bahçesi

Paris'te Görülmesi Gereken 7 Yer
Lüksemburg Bahçesi

Paris’in en önemli bahçelerinden biri olan Lüksemburg Bahçesi, her ne kadar bahçe olarak bilinse de, büyük bir parka ev sahipliği yapıyor,diyebilirim. Bahçenin tam karşısında bulunan Lüksemburg Sarayı ise, bahçenin en önemli turistik yapılarından biridir. Oldukça kalabalık olan bu bahçeyi görmeden önce sarayı ziyaret etmenizde yarar var. Paris’te görülmesi gereken en önemli yerlerden olan Lüksemburg Bahçesi yakınlarında birçok kafe ve restoranları bulabilirsiniz.

5.Orsay Müzesi

Paris'te Görülmesi Gereken 7 Yer
Orsay Müzesi

Oldukça zengin bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan bu müze, Sen Nehri‘nin hemen kıyısında bulunmaktadır. Eskiden bir tren garı olarak faaliyet göstermekteymiş.Vegas,Van Gogh ve Rodin gibi ünlü sanatçıların eserlerini de görebileceğiniz bu müze, Paris’te görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Birçok önemli sanat eserlerine ev sahipliği yapan bu müze,Paris’te kaçırılmaması gereken müzelerdendir.

6.Notre Dame Katedrali

Paris'te Görülmesi Gereken 7 Yer
Notre Dame Katedrali

Yapımına 13.yy’da başlanan bu gotik yapı, 14.yy’da tamamlanmıştır. Oldukça etkileyici tarihi ve mimari yapısı ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan katedral, Paris’te görülmesi gereken yerler arasındadır. Sen Nehri’ne kıyısı bulunan katedralin kulelerine 10£ gibi bir ücret ödeyerek çıkabilir, Paris manzarasını seyredebilirsiniz. Katedralin ana bölümüne giriş ücretsizdir. Fakat,katedralde bazı bölümler ücrete tabidir. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları arasına alınan katedral, Paris’te kaçırılmaması gereken dini yapılardan biridir.

7.Eyfel Kulesi

Paris'te Görülmesi Gereken 7 Yer
Eyfel Kulesi

Paris’in ikonu olan Eyfel Kulesi, şüphesiz Paris’te görülmesi gereken ilk yerlerden biridir.Her yıl 7 milyondan fazla turiste ev sahipliği yapan kuleye çıkmak gerçekten çok zor olabilmektedir. Özellikle yaz sezonunda Paris’i ziyaret ediyorsanız, bu daha da zorlaşmaktadır. Kulenin her iki tarafında bulunan parklarda dinlenebilir, Eyfel Kulesi’nin manzarasını seyredebilirsiniz. Özellikle güneş batarken görmeniz gereken en önemli yerlerden biridir.

Eyfel Kulesi, akşamları daha farklı bir yapıya bürünmektedir. Kulenin etrafında oturmuş, küçük piknikler ile Sen Nehri ve Eyfel Kulesi’nin manzarasının tadını çıkaran turistlere katılabilir, eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz. Kuleye çıkmak için en iyi zaman, şüphesiz güneşin batışına doğru olan zamandır. Fakat, müthiş kalabalık olduğu için böyle bir şansınız olmayabilir. Bu yüzden, sabahın oldukça erken saatlerinde (7-8) bilet kuyruklarına girmeniz gerekmektedir. Eğer, biletinizi online olarak almadıysanız, iki kat daha fazla bekleyebilirsiniz. Kuleyi ziyaret etmeden önce,hatta mümkünse Paris’e gelmeden önce, Eyfel Kulesi için biletinizi online olarak almanızda yarar var.

Online bilet alarak, uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalmazsınız, ziyaret saatinizi seçerek zamanında kuleyi ziyaret edebilirsiniz. En önemlisi ise, çıkmak istediğiniz katı (1,2 veya en üst) seçerek,merdivenlerden veya asansör ile çıkabilirsiniz. Benim size tavsiyem, online olarak biletinizi merdivenlerden birinci kata çıkacak şekilde alın ve 1.katta ve 2. katta dilediğiniz kadar zaman geçirdikten sonra, katlarda bulunan bilet makinalarını kullanarak en üst kata, yani, Paris’in eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz yere çıkın. Bu şekilde yapacak olursanız, hem zamandan, hem paradan tasarruf etmekle birlikte, kalabalıktan da kurtulmuş olacaksınız.

Paris’te görülmesi gereken yerler bunlarla sınırlı değildir. Daha, Paris’te gezilecek ve görülecek birçok yer bulunmaktadır. Paris gezilecek yerler listesi top 30 adlı yazıma göz atarak, Paris’te 3-4 günde görebileceğiniz tüm turistik yerleri öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here