Pasaport Türleri | Pasaport Çeşitleri ve Özellikleri

Pasaport Türleri
Pasaport Türleri

Yabancı ülkelere giriş-çıkışlarda ihtiyacımız olan pasaportun önemi büyüktür. Vizesiz ülkeler adı altında 102 ülkeye sadece pasaportlarımız ile gidebilirken, kalan ülkelere de, pasaportumuzun yanında bir de vize sorulmakta. Ancak, öyle pasaport türleri vardır ki, 150’den fazla ülkeye vizesiz olarak seyahat edilebilmekte. Pasaport çeşitleri 4’e ayrılmaktadır. Bunlar ;

  1. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport)
  2. Hususi Pasaport (Yeşil pasaport)
  3. Hizmet Pasaportu (Gri pasaport)
  4. Diplomatik Pasaport (Siyah pasaport)

Tüm pasaport türleri birbirinden farklı kişilere verilirken, bordo pasaport dışındaki pasaport çeşitlerini almak için belirli statülere sahip olmanız gerekiyor.

Pasaport Türleri

1.Umuma Mahsus Pasaport Kimlere Verilir (Bordo Pasaport)

Eğer TC vatandaşı iseniz ve diğer pasaport türleri olan yeşil, gri ve siyah pasaportu almaya hakkınız yoksa, size verilecek standart pasaport türüdür. Yani, farklı bir statüde olmayan normal vatandaşa verilmekte. Aşağıda belirttiğim, diğer pasaport çeşitleri içinde, size uyan özellikler yoksa, alabileceğiniz tek pasaport türü bu umuma mahsus pasaport türüdür.

Peki bu pasaportun faydası nedir ? nereleri gezebilirim ? diyorsanız, içiniz rahat olsun. Bu pasaport ile de 102 ülkeye vizesiz olarak gidebiliyorsunuz. Tabi, yeşil pasaportunuz olsa çok daha fazla ülkeye vizesiz olarak gidebilirdiniz. Ancak, 102 ülke de az bir rakam değil.

Bordo pasaport ile vizesiz olarak gidebileceğiniz 102 ülkenin listesini öğrenmek için Vizesiz Ülkeler adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Bordo Pasaport nasıl çıkartılır ?

Öncelikle online olarak rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Bunun için de e-pasaport adlı siteye giderek randevu alabilirsiniz. Bu listeden randevu alırken, hangi emniyet müdürlüğünden ve saat kaçta almak istediğiniz gibi basit soruları cevapladıktan sonra, geriye tek yapmanız gereken tüm evrakları hazırlayıp emniyete gitmek olacaktır. Hazırlamanız gereken bu belgeler ise ; TC nüfus cüzdanı, 2 adet biyometrik fotoğraf, varsa eski pasaport ve pasaport harç bedelini yatırdığınıza dair dekont.

2.Hususi Pasaport Kimlere Verilir (Yeşil Pasaport)

Yeşil pasaport almak için kamu ve kamu kurumlarında çalışıyor olmak, 1.2. ve 3. derece devlet memuru veya bürokrat olmak gerekiyor. İster doktor ister öğretmen olun, eğer 1.2. veya 3.derece devlet memuru değilseniz, maalesef bu pasaportu alamıyorsunuz.

Ayrıca, bu devlet memurlarının aile bireyleri de, bu pasaporttan faydalanabilmekte.

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler adlı yazıma göz atarak, tüm vizesiz gidilen ülkelerin listesini öğrenebilirsiniz.

Yeşil pasaport çıkartırken de, bordo pasaport ile aynı yöntemler uygulanıyor olsa da, ek olarak birkaç belge daha istenebilmektedir.

3.Hizmet Pasaportu Kimlere Verilir ? (Gri Pasaport)

Resmi kurumlarda görevli kişilerin yurt dışına gönderildiği vakit, alacağı pasaport türüdür. Yeşil pasaportu olmayan, bordo pasaport sahibi bir memur, görevi dolayısıyla yurt dışına çıkacağı zaman, bu gri pasaport verilir.

4.Diplomatik Pasaport Kimlere Verilir (Siyah Pasaport)

Üst kademe devlet görevlilerine verilen, pasaport türleri arasında en havalı olanıdır. Siz pasaport kontrol noktalarında saatlerce beklerken, bu pasaporta sahip kişiler başka bir bölümden 1-2 kişi sıra bekledikten sonra ülkeye giriş yapabilmekte. Bu devlet görevlilerinden bazılarına örnek verecek olursak ;

  • TBMM üyeleri
  • Bakanlar
  • Valiler
  • Büyükşehir Belediye Başkanları
  • Organeraller

gibi daha birçok üst kademe devlet görevlileri, bu pasaport ile vizesiz olarak birçok ülkeye giriş yapabiliyorlar.

NOT : Yeşil, gri ve siyah pasaport çıkartırken pasaport harç ücreti istenmemektedir. Pasaport harç ücreti, sadece bordo pasaporta has bir şeydir. Bunun yanında, defter bedeli tüm pasaport türlerinden istenmektedir.

Pasaport türleri arasında en yaygın olarak bilinen bordo ve yeşil pasaporttur. Bu yüzden, bu iki pasaport hakkında az da olsa bilgi sahibi olmak da yarar var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here