Pattaya Gezilecek Yerler | En Turistik 17 Yer

Tayland‘ın en canlı ve en hareketli şehirlerinden biri olan Pattaya, daha çok seks turizmi ile gündeme geliyor olsa da, hükümet çalışmaları sayesinde, Pattaya aile dostu bir şehir haline getirilmeye çalışılıyor. Tabi bunun ciddi anlamda zaman alacağını düşünüyor olsak da, son günlerde çiftlerin ve ailelerin de Tayland’daki en çok tercih ettiği destinasyonlardan biri de Pattaya’dır.
Pattaya gezilecek yerler listesi için sadece barlar, gece kulüpleri veya şehir merkezindeki plaj ile kendinizi sınırlamayın. Bu şehirde, gezip görülecek birçok şey bulunuyor. Pattaya’da tekne ile birkaç saat uzaklıktaki daha güzel plajlara, adalara gidin. Pattaya’nın plajı çok temiz değil, fakat çevredeki adaların plajları, Tayland’ın en iyileri arasında.

Bunun yanında, Pattaya’ya Bangkok’ta 2-2.5 saatlik otobüs yolculuğu ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Pattaya’da nerede konaklayacağınıza karar vermediniz mi ?

Pattaya’da konaklama için en ideal, en uygun ve en merkezi bölge, Pattaya Beach Bölgesi‘dir.

Pattaya’da en bütçeli konaklama birimleri ise, Jomtien Beach Bölgesi‘nda bulunmaktadır.

Gece hayatı için en ideal konaklama bölgesi, Walking Street Bölgesi‘dir.

Bu 3 bölgede, aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Daha detaylı bir konaklama rehberi için de Pattaya’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pattaya Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel Yerler

Şehirdeki gezip görülecek yerler, genel olarak merkezde bulunuyor. Fakat, çok daha güzel yerleri şehir merkezine biraz daha uzak olan bölgelerde bulabiliyorsunuz.

Pattaya’nın plajları ve tapınakları meşhurdur. Pattaya’nın çevresinde Tayland’ın en iyi yerlerinden biri olarak kabul edilen, Hakikat Tapınağı, Wat Yansangwararam gibi yerleri görebilirsiniz. Fakat bu listede en çok, Pattaya’da yapılacak şeyler arasında oldukça popüler olan eğlenceli şeyleri de bulabilirsiniz.

1.Ünlü Walking Street’de Dolaşın

Pattaya Yürüyüş Yolu
Pattaya Yürüyüş Yolu – Walking Street

Pattaya denilince akla ilk gelen yerlerden olan ”Pattaya Walking Street” daha çok seks turizmi için Pattaya’yı ziyaret edenlerin uğradığı yerlerden biri olsa da, çift olarak da göz atabileceğiniz caddelerden.

Cadde üzerinde birbirinden güzel canlı konserlere ev sahipliği yapan mekanları bulabilirsiniz. Burada bulunan barların hepsi sadece Go Go Barlardan oluşmuyor. Normal insanlar gibi, sadece içkinizi yudumlarken güzel bir canlı müzik konserine de katılabilirsiniz.

Bunun yanında, bu caddede gece kulüplerin büyük bir bölümü yalnız seyahat eden erkeklere sesleniyor olsa da, çift olarak girip eğlenebileceğiniz, dans edebileceğiniz, etrafta Tayland’lı kızları aramayan insanlarla dolu barları da bulabiliyorsunuz.

Tayland yemekleri ile aranız iyi değilse, Walking Street girişinin sol tarafında, çıkarken sağ tarafınızda kalan bir Türk restoranı bulabilirsiniz. Çıkışa sadece 15-20 saniye yürüme mesafesinde, hemen eczanenin yanında bulunuyor. Fiyatlar çok pahalı değil. Yemeklerden de sadece döner kebap değil, fasülye pilava kadar her şeyi bulabiliyorsunuz.

2.Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi’ne Göz Atın

Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi
Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi

Pattaya’nın en güzel ve en yeşil alanı olan Nong Nooch, şehirdeki en çok turist trafiğine sahip olan yerlerden. Özellikle Rusların favori bahçelerinden biri diyebiliriz.

Bu bahçeye öğleden sonra 3-4 gibi gitmenizde yarar var. Havanın sert sıcaklığından yavaş yavaş kurtulduğu bu saatlerde bu bahçeyi ziyaret etmek kadar güzel bir şey yok.

2.4 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu büyük bahçe, Çiçekler, ağaçlar ve peyzajlı bahçeler ile güzel bir deneyim sunuyor.

Tabi bu bahçe, sadece çiçeklerden ve ağaçlardan değil, 700’e yakın orkide türü ve bir de fil yetenek gösterilerini izleyebileceğiniz bir yere ev sahipliği yapıyor. Pattaya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olan Nong Nooch Bahçesi’ni kaçırmayın.

3.Pattaya Floating Market Deneyimi Yaşayın

Pattaya Floating Market Deneyimi Yaşayın
Floating Market Deneyimi Pattaya’da Yapılacak Şeyler Arasında oldukça popüler

Pattaya’yı ilk ziyaretimde ücretsiz olarak girebildiğimiz bu Yüzen Markete artık bir Big-Mac ücreti ödeyerek giriyorsunuz. yaklaşık 200-250 baht gibi bir ücreti, sırf bu markete girmek için ödüyorsunuz.

Eğer bir motosikletiniz veya kiraladığınız araba yoksa, buraya ulaşmanın en ucuz yolu Sukhumvit karayolunun güney tarafından ”White Baht Bus” adı verilen beyaz renkteki kamyonet tarzındaki arkası açık araçlara binmektir. Toplamda 5 km bir yolculuk yapıyorsunuz ve ödeyeceğiniz ücrette taş çatlasa 1-2 dolar. (30-40baht)

Yok ben de para var sorun değil diyorsanız, ”GrabTaxi” ile buraya çok rahat bir şekilde de gidebilirsiniz. Veya bu Baht Bus adı verilen aracı ve şoförünü kiralayın. Taş çatlasa git gel 700-800 baht tutar.

Pattaya Floating Market, kendisini dünyadaki en büyük insan yapımı yüzen pazarı olarak ilan etmiş. Buna karşı gelen de henüz yok. Burası, 2008 yılında halka açılmış. 100 bin metrekarelik bir alanı kaplayan bu pazar yeri ”Dört Bölgeli Yüzen Pazar” olarak da biliniyor. Bunun sebebi ise, pazarın Tayland, Kuzey, Kuzeydoğu, Güney ve Merkez olmak üzere dört bölgeye ayrılmasıdır.

Bu pazarı keşfetmenin en güzel yolu küçük bir tekne kiralamaktır. Bu tekneler ile alışveriş yapabilir, etrafa göz atabilir ve Pattaya’daki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

4.Big Buddha Temple – Wat Phra Khao Yai

Big Buddha Temple - Wat Phra Khao Yai
Big Buddha Temple

Pattaya’nın en turistik yerleri arasında olan bu yer, ”Büyük Buda Tepesi” olarak da biliniyor. Deniz seviyesinden 100 metre yükseklikte bulunan bu budanın uzunluğu ise, 18 metredir.

Burası, Pattaya’yı en iyi seyredebileceğiniz yerlerden. Tepeden görünen manzaralar arasında ”Jomtien Plajı” da vardır.

Keşiş ve dua eden birçok yerli halkı görebileceğiniz bu yeri de, listenize mutlaka ekleyin.

5.Khao Chi Chan

Khao Chi Chan - Pattaya Gezilecek Yerler
Khao Chi Chan

İngilizce konuşanlar olarak adlandırılan Khao Chi Chan veya Buda Dağı, dünyanın en büyük Buda Gravürüdür.

Üzerinde Buda’nın oyulmuş olduğu Kireçtaşı tepesi, kapatılmadan önce inşaat endüstrisi için aktif bir yer olarak biliniyordu.

1996’da tahtta Tayland Kralı Majesteleri için yapılan kutlamaların bir parçası olarak yapılmış olan bu oyma işlemi, lazerle yapıldığından dolayı da oldukça ünlüdür.

6.Anek Kusala Sala

Anek Kusala Sala Tapınağı
Anek Kusala Sala

Aslen Çinli ve Taylandlı Khao Chi Chan arasında dostluklar kurmak için inşa edilmiş olan 350’e yakın Çin sanat eserine ev sahipliği yapan bir müzedir. Eserlerin çoğu Budist ve Taocu dahil olmak üzere çeşitli tanrıların pirinç ve bronz heykellerinden oluşuyor.

İkinci katta çok daha büyük heykelleri görebilirsiniz. Bunlar arasında en popüler olan ise, çeşitli dövüş sanatı pozlarını göstermek için yaratılmış Shaolin rahipleridir.

Turistlerin genellikle bir baht jetonu koydukları kıyafetçi, falcı ve içki satıcılarının heykellerini görebilirsiniz.

7.Koh Larn Adası’nı da Görün

Koh Larn Adası'nı da Görün
Koh Larn Adası ve Plajları

Sıkılmadan 1 gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz yerlerden biri olan Koh Larn Adası, Pattaya’da nerede yüzülür ? sorusuna en güzel cevaptır.

Pattaya’dan her gün belirli saatlerde hareket eden tekneler ile 8 km bir yolun sonunda, Tayland’ın bu eşsiz cennet adasına ulaşabiliyorsunuz. Burası, Pattaya çevresinde bulabileceğiniz en güzel plajlardan bir tanesine sahip olduğu, en temizidir.

Adanın boyu 4 km eni ise 2 km. Yani küçük bir ada. Koşarak 2 saatte etrafını dolaşabilirsiniz. Böylesine küçük bir adanın 6 tane plajı olması da, gerçekten çok güzel. Çünkü Pattaya Plajı yüzmek için pek temiz ve popüler değil.

Koh Larn Adası - Pattaya Görülecek Yerler
Koh Larn Plaj

Hatta işi biraz abartıp burada konaklayabilirseniz de. Çok az sayıda tatil köyü ve otel olmasından dolayı, çok çabuk dolmaktadır. Eğer, erken rezervasyon yapabilirseniz, mutlaka 1 günde bu adada konaklayın. Pattaya gezisi, Koh Larn Adası olmadan eksik kalır.

Koh Larn’daki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

8.Elephant Jungle Sanctuary – Fil Ormanı Koruma Alanı

Elephant Jungle Sanctuary - Fil Ormanı Koruma Alanı
Elephant Jungle Sanctuary

Tayland denince akla ilk gelen şeylerden bir diğeri de Fil’dir. Fil masajları, Fil gezileri, Fil gösterileri gibi şeyler Pattaya’da ve Tayland’ın diğer şehirlerinden bolca duyacaksınız.

Pattaya’da Elephant Jungle Sanctuary deneyimi yaşamanın en güzel yolu, Pattaya merkezden tur paketleri almaktır. Biraz pahalı gibi deneyim gibi dursa da, ödediğiniz her kuruşa değebileceğine emin olabilirsiniz.

9.Pattaya Park’ta Doya Doya Eğlenin

Pattaya Park'ta Doya Doya Eğlenin
Pattaya Park ve Kulesi

Bir plajda yer alan Pattaya Park, Pattaya’daki bir su parkıdır. En azından yarım gününüzü burada, çeşitli su kaydıraklarında ve kanallarında eğlenerek geçirebilirsiniz.

Pattaya Kulesi’ne gitmeyi de unutmayın. Kulenin 55. katından Pattaya ve Jomtien Plajı’nın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

10.Hakikat Tapınağı’nı Görün – The Sanctuary Of Truth

Hakikat Tapınağı - Pattaya Gezilecek Yerler
Hakikat Tapınağı

Pattaya’da gezilecek en güzel yerler arasında olan Hakikat Tapınağı, İhtişamlı ve fotojenik yapısıyla turistlerin favori yapılarından bir tanesi.

105 metre yüksekliğindeki bu tapınağın sunduğu manzara ve çevresindeki eşsiz güzellikle Pattaya’da kaçırılmaması gereken yerlerden.

Binanın hem içinde hem de dışında her bölümünün, eşsiz derecede ayrıntılı oymaları vardır, binanın kendisi hala bazılarının asla bitmeyeceği söylenen bir çalışma olarak da bilinir.

11.Mini Siam ve Mini Europe

Pattaya Mini Siam Parkı
Mini Siam

Pattaya’nın biraz dışında bulunan Mini Siam ve Mini Europe, bizim İstanbul’daki Miniatürk’e benzer.

Tayland ve Avrupa’nın dört bir yanındaki küçük minyatür heykeller ile süslenmiş bu park, Pattaya’da görülecek en güzel yerler arasında. Özellikle akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra, çok daha güzel manzaraya ev sahipliği yapan, bu parkı kaçırmayın.

12.Jomtien Plajı’na Gidin

Jomtien Plajı
Jomtien Plajı

Burası, Pattaya’da konaklama için de en çok tercih edilen Pattaya şehir merkezinin 3 km güneyinde bulunan bir bölgenin plajıdır.

Jomtien Plajı, birbirinden güzel otellere, restoranlara ve kafelere de ev sahipliği yapar. Pattaya’da konaklama için burayı tercih edebilir, plaj için diğer adalara gitmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca tuk tuk adı verilen arkası açık araçlar ile Walking Street’e 10-15 dakika rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


Booking.com

13.Art In Paradise

Art In Paradise - Pattaya
Art In Paradise – viator.com

Hayatı yeni bir boyutta yaşamadan başka bir sanat galerisinde yaşayın!

Bu sıradışı resimler, iki boyutlu resimlerin optik illüzyonlar kullanılarak üç boyutlu resimlere dönüştürüldüğü bir sanat tekniği kullanmaktadır.

Burada, Venedik kanallarında yüzebilir, Afrika safarisine gidebilir, köpekbalığı saldırısından kaçabilir ve dinozorların ülkesine geri dönebilirsiniz.

Galeri tamamen etkileşimlidir, böylece tüm resimlere dokunabilir, tırmanabilir, poz verebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.

14.Alcazar Kabare Show

Alcazar Kabare Show
Alcazar Kabare Show

Tayland’ın önde gelen ”Ladyboy” kabare şovlarından biri olan Alcazar, turistlerin en favori yerlerinden bir tanesi, 500 baht gibi bir ücrete bu şovlara katılabilirsiniz.

1200 koltuk kapasiteli bu modern tiyatro salonunda, birbirinden güzel gösterileri seyredebilirsiniz. Pattaya’ya kadar gidip dünyaca ünlü bu travesti şovlarına katılmadan da olmaz.

15.Underwater World Pattaya

Underwater World Pattaya Gezilecek Yerler
Underwater World Pattaya

Pattaya’da yapılacak şeyler arasında bu akvaryumu ziyaret etmek, en eğlenceli şeylerden bir tanesidir.

Canlı yemleme gösterilerini görebileceğiniz bu akvaryumda, parlak renkteki deniz canlıların görüntüsü muhteşem.

Sualtı Dünyası, köpekbalıkları, deniz su samuruları, vatoz ve nadir kürek borusu da dahil olmak üzere bölgeden 200’den fazla tür içeren köpekbalıkları ve vatozlar arasında bir melez olan bazı 2.500 deniz hayvanına sahiptir.

Yolculuk, bambu köpekbalıklarının, deniz salatalıklarının, kaplumbağaların, mavi lekeli vatozların, denizyıldızlarının ve ıstakozların derisini hissedebileceğiniz “Dokunma Havuzu” ile başlar. Resif deposu renkli resifleri, mercanları ve denizaltı bitkilerinin, anemonların ve balıkların sembiyozunu gösterir.

16.Sriracha Tiger Zoo

Sriracha Tiger Zoo – thai2siam.com

Pattaya çevresinde gezilecek yerler arasında olan Sriracha Kaplan Hayvanat Bahçesi, turistlerin en favori yerlerinden bir tanesi.

Kaplanlarla selfi çekebileceğiniz bu hayvanat bahçesinde, dilerseniz, kaplanlara dokunabilir, onlarla fotoğraf çektirebilirsiniz.

Pattaya’ya 35 km uzaklıkta bulunan bu hayvanat bahçesine, Grabtaxi veya Baht Bus adı verilen beyaz arabalar ile rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

17.Cartoon Network Amazone

Cartoon Network Amazone Pattaya Gezilmesi Gereken Yerler
Cartoon Network Amazone

Asya’daki en iyi 10 su parkı arasında olan Cartoon Network Amazone su parkı, Pattaya’nın tam merkezine 17 km uzaklıkta bulunuyor. 10 Karikatür Temalı Eğlence Bölgesine sahip, bu park daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olarak bilinse de, aslında yetişkinlerin çok daha fazla eğlenebileceği yerlerdendir. Birbirinden güzel su kaydırakları ile adrenalin dolu anlar yaşayabileceğiniz bu parkta, yemek yiyebileceğiniz ve bir şeyler içebileceğiniz yerleri de bulabiliyorsunuz.

Pattaya’da gezip görülecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat, bu şehri gece hayatı için ziyaret ediyorsanız, boş zamanlarınızda bu turistik yerler ile ilgilenebilirsiniz. Eğer bu şehri kültür ve tatil amaçlı ziyaret ediyorsanız ve listedeki yerlerden sonra hala zamanınız varsa, plajlarda daha fazla zaman geçirin.

Pattaya’da Nerede Kalınır ? – Pattaya Şehir Merkezi Otelleri

Pattaya da Gezilecek Yerler
Pattaya
  • Pattaya Beach Bölgesi; Şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biri olarak bilinen bu yer, turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinir. Hem plaja hem de Walking Street’e yakın olmasından dolayı, oldukça popüler olan bu bölgede, lüks konaklama birimleri bulabileceğiniz gibi bütçe dostu konaklama birimlerini de bulabilirsiniz. Ayrıda Pattaya’nın gezilecek yerleri için de güzel bir konumda bulunuyor. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Jomtien Beach Bölgesi ; Pattaya’da daha uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölge, şehirdeki en popüler bölgelerden bir tanesidir. Lüks otellerin yanı sıra, bütçeli otelleri ile de popüler olan bu bölge de, şehirdeki en ideal konaklama bölgelerinden biri. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Walking Street Bölgesi ; Eğer Pattaya gece hayatı için seks turizmi için bu şehri ziyaret ediyorsanız, konaklayabileceğiniz en ideal bölge, Walking Street yakınlarıdır. Burası, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir ve buradan şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Pattaya’ya Ne Zaman Gidilir ? 

Bu şehri ziyaret için özel bir zaman yok. Yılın tüm zamanı burası oldukça canlı ve hareketlidir. Fakat, seks turizmi için Pattaya’yı ziyaret ediyorsanız, yaz aylarında çok daha fazla Tayland kızlarını görebilirsiniz. Çünkü, Tayland kızlarının büyük bir çoğunluğu Pattaya’da yaşıyor olsa da, Bangkok’tan gelen Taylandlı kızlar da oldukça fazladır. Bangkok’tan ve çevre illerden gelen kızların büyük bir bölümü Mayıs-Haziran ayı gibi Pattaya’ya gelmekte ve eylül ortası gibi de geri şehirlere dönmektedir.

Bu yüzden, Pattaya daha çok haziran temmuz ve ağustos aylarında daha fazla Taylandlı kızlara ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında, turistlerin en yoğun olduğu dönemde bu zamanlardır.

Göz At : Tokyo gezilecek yerler

Pattaya Kaç Günde Gezilir ? 

Pattaya’yı gerçekten gezmeyi planlıyorsanız, 2-3 gün yeterli olacaktır. Fakat işin işine gece hayatı ve plajlarda girerse bu 1 haftaya kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden, Pattaya’da ne kadar kalmalı ? sorusuna sizin bu şehirden ne beklediğinize göre farklı cevaplar vermek mümkün. Ancak Pattaya için genelde 3-4 günlük bir tatil, yeterli olmaktadır.

Pattaya gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda yer alan 17 yere daha birçok turistik noktayı eklemek de mümkün. Fakat, şehirdeki en önemli ve en popüler olan gezilecek noktalar bunlardan ibaret diyebiliriz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...