Perugia Gezilecek Yerler | Perugia Gezi Rehberi

Perugia, İtalya’da Umbria bölgesinin ve Umbria Eyaleti’nin başkenti olma onuruna sahiptir. Konum olarak ülkenin merkezinde yer alan bu şehir, hem Floransa‘dan hem de Roma‘dan eşit uzaklıkta bulunmaktadır.

Vadiler ve dağlarla çevrili bir tepede bulunan Perugia, genellikle günübirlik turlar ile İtalya’nın diğer şehirlerinden ziyaret ediliyor olsa da, zamanı olanların kesinlik 1 gece konaklamaya değecek bir şehir.

Orta Çağ boyunca Perugia, bir üniversite şehri olarak bilinirmiş. O dönemde, sanat ve kültürün gelişimine bağlılıyla da tanınıyormuş. Günümüzde bu gelenek devam ediyor gibi. Zira, şehirde gerçekleşen ”Umbria Caz Festivali” gibi birçok festivallere denk gelebiliyorsunuz. İtalya’nın dört bir yanından bu festivallere yoğun talep olduğu gibi, şehirdeki festivaller Avrupa’dan bir hayli ilgi görmektedir.

Perugia’dan beklentiniz genel olarak kiliseler ve tarihi yapılar olmalı. Tabi, Perugia Çikolata Müzesi gibi, güzel birkaç müzeyi de bu şehirde bulabileceğinizi unutmayın.

Bunun yanında şehrin çevresindeki kırsal bölge, birbirinden eşsiz manzaralar ve milli parklarla doludur. İşte tam bu yüzden de, 1 gecenizi bu şehirde konaklayarak geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Gelelim Perugia gezilecek yerler listemize ; 

1.Perugia Katedrali

Perugia Katedrali
Perugia Katedrali

Perugia Katedrali, İtalya’da tamamlanamamış katedrallerden biri olarak ünlüdür. Görkemli yapısının yanı sıra, bulunduğu konum itibari ile de turistlerin beğenisini kazanmış olan bu dini yapı, Perugia gezinize başlayabileceğiniz en güzel noktalardan.

İlk olarak inşasına 1587 yılında başlanmış olan Perugia Katedrali’nin ön cephesi günümüzde hala bitmemiştir. Aslında bitmemiş olması da, yapının geneline farklı bir hava katıyor diyebiliriz.

En azından katedralin iç mekanı tamamlanmış. Zengin bir şekilde dekore edilmiş iç mekana da göz atmayı unutmayın. İtalya’nın en gözde dini yapılarındaki gibi freskler olmasa da, iç mekanın tavanındaki freskler de oldukça güzel ve gösterişli.

Ayrıca, iç mekanda bulunan şapellerden biri, Papa IV. Martin’in mezarını birçok dini kalıntıları içermektedir. Bunun yanında katedral, birbirinden değerli dini eserler ve kalıntılar içeren bir müzeye de ev sahipliği yapmaktadır.

2.Piazza IV Novembre

Piazza IV Novembre
Piazza IV Novembre

Piazza IV Novembre, Perugia Katedrali’nin de bulunduğu geniş meydandır. Bu meydan, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir ve birçok tur kafilesi şehir gezisine buradan başlamaktadır. Yani sabahın erken saatlerin meydan çevresindeki tarihi yapıların oldukça sakin olacağını düşünüyorsanız, bir daha düşünün deriz.

”The Fontana Maggiore”, Orta Çağ’dan kalma anıtsal bir çeşmedir ve şehrin en sevilen tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Bunun yanında meydanı çevreleyen görülmeye değer diğer tarihi yapılar ise, Palazzo dei Priori, Comune di Perugia ve Logge di Braccio’dur.

Piazza IV Novembre adı verilen bu meydanı, şehri dolaşmaya başlamak için güzel bir başlangıç noktasıdır. Bu yüzden, gezinize ilk olarak bu meydandan başlayın deriz.

3.National Gallery (Perugia Ulusal Galerisi)

National Gallery (Perugia Ulusal Galerisi)
National Gallery (Perugia Ulusal Galerisi) ve Priori Sarayı

Palazzo dei Priori adı verilen binanın üçüncü katında bulunan Perugia Ulusal Galerisi, Pinturicchio, Benedetto Bonfigli ve Bartolomeo Caporali gibi ünlü isimlerin eserlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Bu galeri, Orta çağdan 20. yüzyıla kadar Umbria’daki resim gelişimini göstermektedir. Galeri içerisindeki en iyi eserlerin olduğu dönem ise, 13 – 18. yüzyıl arası eserlerden oluşmaktadır.

Galerinin bulunduğu Palazzo dei Priori ise, süslü bir gotik mimariye sahip. Piazza IV Novembre meydanında gösterişli yapısıyla mutlaka dikkatinizi çekecek olan bu binaya ve bu binanın üçüncü katında bulunan galeriyi kaçırmayın.

4.Perugia San Pietro Kilisesi

San Pietro Kilisesi Perugia
San Pietro Kilisesi – turismo.comune.perugia.it

San Pietro Kilisesi, Perugia’nın en önemli dini yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Bir katolik kilise olan San Pietro’nun dış mimari yapısı çok süslü olmasa da, iç mekan biraz daha süslü ve zengin bir dekorasyona sahiptir.

Özellikle 1535-1591 yılları arasında tamamlanmış olan Gotik tarzdaki ahşap koro tezgahları, İtalya’nın en iyileri arasında sayılmaktadır.

Yaldızlı ve güzelce boyanmış ahşap tavanın tarihi ise 1556 yılına kadar uzanıyor. Kilise içerisinde zengin bir şekilde dekore edilmiş freskler ve resimler ise, Antonio Vassilacchi, Sassoferrato, Guido Reni, Vasari, Guerricino ve Perugino gibi ünlü isimlere ait.

Şehirdeki olmazsa olmaz kiliselerden biri olmasa da, tarihe ve sanata merakınız varsa, kesinlikle sevebileceğiniz bir kilisedir.

5.Rocca Paolina

Rocca Paolina
Rocca Paolina

Perugia’da görülmesi gereken en sıra dışı yerlerden biri olan Rocca Paolina’nın hikayesi, Farnese ailesinin üyelerinden biri olan Papa III.Paul’un İtalyan devletlerini yönettiği 1540 yılına kadar uzanıyor.

Rocca Paolina, Papalık gücünün bir sembolü olarak, Perugini’nin kendisine karşı yürüttüğü Tuz Savaşı’nda muzaffer olan Papa III.Paul Farnese adına inşa edilmiş.

Bugün görebileceğiniz şey ise, eskiden kale sokakları olan, tonozlu temeller ve pasajlardır. Şehrin en merak edilen ve en çok ziyaret edilen yapılarından. Bu yüzden kaçırmayın deriz. Ayrıca, Rocca ve Perugia’nın tarihini anlatan mükemmel bir sanat filmine de göz atmayı unutmayın. Girişler ise ücretsizdir.

6.San Domenico Kilisesi

San Domenico Kilisesi
San Domenico Kilisesi

San Domenico Kilisesi, tarihi 1305 yılına dayanan Perugia’nın en eski dini yapılarından biridir. Bazı mimari hatalardan dolayı çok kez belirli bölümleri yıkılıp yeniden yapılmış olan bu kilise, görkemli dış yapısıyla ünlü olduğu kadar iç mekandaki zengin dekorasyon ile ünlüdür.

1305 ve 1458 arasında iki aşamalı olarak inşa edilmiş olan San Domenico, 1632’de bir dizi çöküşün ardından Carlo Maderno tarafından tarafından yeniden inşa edilmiş.

Kilisede kaçırılmaması gereken noktalar ise, korodaki rönesans tarzı ahşap, Benedetto di Bindo’ya atfedilen 15. yüzyıl fresklerinin kalıntıları, Madonna del Voto şapelinde Agostino di Duccio’nun 15. yüzyıl sunakları ve 14. yüzyıl Gotik tarzı mezarlarının en iyi örneklerinden  Papa I. Benedict’in mezarıdır.

7.Augustus’un Etrüsk Kemeri (Etruscan Arch)

Augustus'un Etrüsk Kemeri (Etruscan Arch)
Augustus’un Etrüsk Kemeri (Etruscan Arch)

Arco di Augusto veya Etruscan Arch olarak da bilinen Augustus’un Etrüsk Kemeri, şehri çevreleyen Etrüsk duvarlarından erişime izin veren yedi kapıdan biridir.

Aslen M.Ö 3. yüzyılda inşa edilmiş olan bu Etrüsk Kemeri adını, M.Ö 40 yılında kenti ele geçirdikten sonra restore eden Roma imparatorundan almış.

Kemerin ön cephesi oldukça etkileyici bir tasarıma sahip. Orijinal Latin yazıtlarından bazıları günümüzde hala görülebilmektedir. Yıllar boyunca, kemere çeşitli başka yönler eklendi ve şimdi bir geçitten çok bir kaleye benziyor.

8.Perugia Arkeoloji Müzesi (Museo archeologico nazionale dell’Umbria)

M.Ö 16. yüzyıla kadar uzanan Bronz ve Demir Çağlarından Roma ve Etrüsk antik eserleri görebileceğiniz Arkeoloji Müzesi, şehirdeki en turistik yerlerden biridir.

Müzedeki en önemli ve en dikkat çeken eser ise, bilinen en uzun Etrüsk yazıtı olan M.Ö. 2 veya 3. yüzyıla tarihlenen Cippus Peruvianus’tur.

Müzedeki koleksiyon, mezarlar, Etrüsk ve Roma bronzları, mücevher, altın işi ve Helenistik dönemin mezarlarından çıkarılan eserleri kapsamaktadır.

Piazza Giordano Bruno’da, San Domenico’nun eski bir manastırında yer alan bu müzeye şehrin birçok noktasından ulaşım da oldukça kolay (Haritada görmek için tıklayın).

Tarih öncesi dönemlerden başlayıp Roma döneminden sonra kronolojik bir yaklaşım benimseyen bu müze, 2009 yılında yeniden tasarlanarak günümüzdeki halini almış.

Umbria tarihine harika bir bakış açısı sunan bu müzeyi de mutlaka listenize ekleyin deriz.

9.Pozzo Etrusco

Pozzo Etrusco
Pozzo Etrusco – perugiatoday.it

Perugia’nın en önemli tarihi yerlerinden biri olan Pozzo Etrusco, Etrüsk kuyusu olarak da bilinmektedir. Piazza Danti’de bulunan bu kuyunun tarihi M.Ö 3. veya 4. yüzyıla kadar gittiği tahmin edilmektedir.

37 metre derinliği ve 5 metre çapı ile oldukça büyük bir kuyu olan Pozzo Etrusco, bir de süslü bir köprüye sahip.

Ziyaretçilerin kuyunun dibine inmesine de izin verilmektedir. Çok şaşırıp kalacağınız bir tarihi yapı olmasa da, şehir merkezi yakınlarında bulunduğundan bi 5-10 dakikalığına uğrayabileceğiniz bir yerdir.

10.Oratory of San Bernardino 

Oratory of San Bernardino 
Oratory of San Bernardino

Renkli mermer, kireçtaşı ve sırlı pişmiş topraktan yapılmış Oratory of San Bernardino’nun (San Bernardino Şapeli) görkemli cephesi ”Agostino di Duccio” tarafından 1457-1461 yılları arasında yapılmış.

Merkez kemerdeki yarım yuvarlak bas rölyefi, Perugia’nın en önemli Rönesans çalışması olarak bilinmektedir.

Domenico (di Pace) Beccafumi ve Girolamo del Pacchia tarafından Mannerist fresklerle süslenmiş olan bu küçük şapelin üst katında bulunan küçük Diocesan Kutsal Sanat Müzesi’nde (Museo Diocesano di Arte Sacra) Ambrogio Lorenzetti’nin Madonna del latte gibi güzel tablolarını da görebilirsiniz.

Perugia’da Nerede Kalınır ?

Perugia Turistik Noktalar
Perugia

Perugia, her ne kadar İtalya’da gezilecek yerler arasında küçük bir şehir olarak bilinse de, bu şehirde 250’den fazla konaklama birimi bulunmaktadır. Bu yüzden de, 1 gün bile olsa, tesis seçimi önemli.

Bu şehirde konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz yer ise, Old Town (Eski Şehir) bölgesidir. Şehirdeki turistik noktaların hemen hemen hepsine yürüme mesafesinde olan bu bölgedeki tesislerden bütçenize uygun olanı tercih etmeniz yeterli. Eski Şehir bölgesindeki en merkezi otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Perugia Sokakları
Perugia Sokakları

Otel Tavsiyesi Olarak da ; 

Hotel La Rosetta – 4 Yıldız ; Şehirdeki en lüks ve en şık tesislerden biri olan bu otel, konum olarak en merkezi yerde bulunmaktadır. Rocca Paolina’nın hemen yanında yer alan bu tesis, Perugia Katedrali’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani şehrin önde gelen turistik yerleri otele kısa bir yürüyüş mesafesinde. Ayrıca otelin 8+ konuk değerlendirme puanı, aile odaları ve restoranı da bulunmaktadır. Oteli İncele & Fiyatlara göz at

Hotel Fortuna – 3 Yıldız ; Perugia’nın eşsiz manzarasına sahip terası ile ünlü olan bu tesis, şehirdeki en popüler otellerden. Hem bütçeli hem de merkezi olması bu tesisin en güzel yanı. Ayrıca bu tesisin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır. Rocca Paolina, Ulusal Galeri ve Piazza IV Novembre meydanı, otele sadece 3-5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Oteli İncele 

Hotel Rosalba – 2 Yıldız ; Perugia’nın en ucuz tesislerinden biri olan Rosalba Otel, şehirdeki önemli yerlere oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Uygun fiyatlı oluşu, 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olması ve aile odalarıyla gönül rahatlığıyla düşünülebilecek tesislerden. Oteli İncele

Perugia’dan sonra Venedik adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...