Philadelphia Gezilecek Yerler | En Turistik 13 Yer

Pennsylvania’nın en büyük şehri olan Philadelphia, ABD’nin en önemli şehirlerinden biri olarak bilinir. Burası, Bağımsızlık ve Anayasa Bildirgesi’nin 1776 yılında imzalandığı yer. Hem tarih hem de kültürel bakımdan oldukça önemli şehirlerden.

Philadelphia, sanat ve kültürün yanında, denizcilik tarihinin de tadını çıkarabileceğiniz bir yer. Birbirinden güzel turistik noktalar ile 1-2 günlük eşsiz bir Philadelphia gezilecek yerler listesi çıkarabilirsiniz.

Philadelphia New York veya San Francisco gibi, şehrin her yerinin turistlerle dolu olduğu bir şehir olmasa da, 2013 yılından itibaren yılda 40 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği bu şehir de Amerika’nın en sevilen şehirlerinden biri diyebiliriz.

Philadelphia Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Philly olarak da bilinen bu şehir, Sanatseverler için birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeler, tarih severler için birbirinden eski yapılar ve çocukla seyahat edenler için akvaryumdan birçok çocuk dostu aktiviteye, bu şehirde her yaştan turist için bir şeyler bulmak mümkün.

Aşağıdaki 13 yer şehirdeki en turistik ve en güzel yerlerdendir. Bu listeden, zevkinize ve şehirdeki sürenize göre güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

Philadelphia’da Nerede Kalmalı ?

Old City Bölgesi ; Şehrin en merkezi ve en çok tercih edilen bölgesi olan Eski Şehir Bölgesi, Philadelphia’da turistik noktalara yakınlığı ile daha çok tercih ediliyor olsa da, burası şehrin kalbidir. Yani sadece turistik yerler için değil, şehirde herhangi bir yere en kolay bu bölgeden rahatlıkla ulaşmak için de bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Bölgede, lüks bir 4-5 yıldızlı otel bulabileceğiniz gibi düşük bütçeli tesisleri de bulabiliyorsunuz. Bölgedeki Oteller

1.Liberty Bell (Özgürlük Çanı)

Özgürlük Çanı Philadelphia
Özgürlük Çanı

Şehrin sembolik eserlerinden biri olan bu Özgürlük Çanı, ses çıkarmıyor olsa da, varlığıyla ”Tüm topraklarda yaşanların hepsine özgürlük ilan et” çağrısı yapabiliyor.

Yıl boyunca ücretsiz olarak görebileceğiniz bu çan, Independence Hall’un (Kurtuluş Salonu) tam karşısında bulunmaktadır.

Önceden Pennsylvania Meclisi’ni toplantılara çağırmak için kullanılmış olan bu çan, savaş protestocularından Sivil Haklar savunucularına kadar hemen hemen herkesin zamanında kullandığı bir çan imiş.

Philadelphia’nın bu sembolik yapısını gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına koyun deriz.

2.Doğu Devlet Cezaevi (Eastern State Penitentiary)

Doğu Devlet Cezaevi
Doğu Devlet Cezaevi

Gangster Al Capone ve banka soyguncusu Willie Sutton gibi Amerikan’ın en ünlü gangsterlerine ev sahipliği yapan bu cezaevi 1829’dan 1971 yılına kadar kullanılmış.

Günümüzde ABD Ulusal Tarihi Bir Dönüm Noktası olarak bilinen bu cezaevini turlar ile ziyaret edebilir ve cezaevinin nasıl bir hayat olduğuna dair az çok fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca birbirinden sert hikayeleri de gezi boyunca duyacaksınız.

3.Independence Hall

Independence Hall
Independence Hall

Philadelphia’da ücretsiz gezilecek yerler arasında olan bu Bağımsızlık Salonu, Özgürlük Çanı’nın hemen karşısındaki binadır.

Eğer tarihe merakınız varsa burayı seveceksiniz. İkinci Kıta Kongresi’nin 1775-1783 yılları arasında toplandığı, Kırmızı Tuğlalı Gürcü tarzı bu bina, Bağımsızlık Bildirgesi ve Anayasa’nın hazırlandığı ve imzalandığı yerdir. Bu yüzden de tarihi bakımdan oldukça önem taşımaktadır.

Bu binaya girişle ücretsizdir. Fakat, ”Ticket Handling Fee” adı altında yani, bilet kullanma ücreti adı altında 2$ alınmaktadır. Yine de oldukça düşük bir ücret olduğundan bu binaya da mutlaka göz atın deriz.

4.Philadelphia Sanat Müzesi

Philadelphia Sanat Müzesi
Philadelphia Sanat Müzesi

Philadelphia’nın en dikkat çeken müzelerinden bir tanesi olan bu sanat müzesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önde gelen müzelerinden biri olarak bilinmektedir.

Matisse, Van Gogh, Picasso, Cézanne ve müzenin diğer önemli eserlerini detaylıca incelemeden önce Bay Balboa’nın Heykeli’ne şöyle kısaca bir göz atın.

Bu müzede, 16. yüzyıldan bir Hint Tapınak Salonu bulabileceğiniz gibi, 17. yüzyıldan kalma bir Çin Sarayı Salonu’da görebiliyorsunuz.

Ruth ve Raymond G. Perelman Binası ise, müzenin en dikkat çeken yerlerindendir. Burada, fotoğraf, kostüm ve çağdaş eser koleksiyonlarını görebiliyorsunuz.

5.Rittenhouse Meydanı

Rittenhouse Meydanı
Rittenhouse Meydanı

Şehirdeki en güzel meydanlardan biri olan Rittenhouse Meydanı, önceden hayvancılık için bir otlatma alanıymış. Günümüzde Philadelphia’nın buluşma noktası olarak da bilinen bu meydan yakınlarında, birbirinden güzel barları, kafeleri ve restoranları da bulabiliyorsunuz.

Meydanın güneydoğu tarafı ise, Philadelphia Gece Hayatı için en çok tercih edilen yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Geceleri birkaç dilencinin dışında burası oldukça güvenli bir yer. Geceleri dışarıya çıkmayı planlıyorsanız ve bu bölgedeki barları, gece kulüplerini tercih etmeyi planlıyorsanız, bu bölgeye yakın yerlerde konakladığınızdan da emin olun.


Booking.com

6.Love Park – John F. Kennedy Plaza 

Love Park - John F. Kennedy Plaza 
Love Park – John F. Kennedy Plaza

Philadelphia’nın meşhur ”Love” harflerinin olduğu bu park, instagram fotoğrafları için en çok tercih edilen yerlerden biri.

Resmi adı John F. Kennedy Plaza olarak bilinen park, şehirdeki en çok fotoğraflanan yerlerden.

Şehir Parkçısı Edmond Bacon tarafından tasarlanmış olan bu meydan, LOVE Park olarak da bilinen, Robert Indiana’nın dünyaca ünlü LOVE heykelini bulacağınız yer.

Şehirde yeteri kadar zamanınız varsa Love Park’ın komşusu olan ve bu park bitişik olan Levy Park’a da bir göz atın deriz.

7.Rodin Müzesi

Rodin Müzesi
Rodin Müzesi

Philadelphia’nın turistik yerleri arasında oldukça popüler olan Rodin Müzesi, ücretsiz olarak görebileceğiniz yerlerden.

En büyük halk koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan 1929 yılında açılmış olan bu müze, Rodin’e ait 100’den fazla bronz, mermer ve alçıyla dolu bir müzedir.

Müzede koleksiyonlar, Rodin’in kariyerinin birçok aşamasını temsil etmekte ve en ünlü eserlerinden biri olan ”The Kiss” heykelini de burada görebiliyorsunuz.

Hem içeride hem de dışarıda bulunan eserler görülmeye değer.

8.Masonic Temple

Masonic Temple
Masonic Temple

George Herzog tarafından dekore edilmiş olan bu taş tapınak, 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş.

Oryantal, Gotik, Mısır, Rönesans, İyonik, Korint ve Norman olmak üzere 7 toplantı odası olan bu tapınak, Masonların arkasındaki gizemleri de görebileceğiniz yerlerden.

Tapınakta serbestçe dolaşmanıza izin verilmiyor. Bu yüzden rehberler ile içeriyi geziyorsunuz.

9.Philadelphia Belediye Binası

Philadelphia Belediye Binası
Philadelphia Belediye Binası

167 metre yükseliğiyle dikkat çeken bu belediye binası, ABD’deki en büyük Belediye Binası olarak bilinir.

William Penn heykeli ile bezenmiş bu binanın  hem iç hem de dış mimarisi kesinlikle görülmeye değer. Belediye Meclisi Odası, Belediye Başkanının Resepsiyon Odası, Konuşma Salonu ve Yüksek Mahkeme Salonu, binanın en süslü ve en zengin dekoruna sahip odalarıdır.

Ayrıca binanın gözlem güvertesinden de şehri seyredebilirsiniz.

10.Rocky Heykeli ve Rocky Merdivenleri

Rocky Heykeli ve Rocky Merdivenleri
Rocky Heykeli ve Rocky Merdivenleri

Rocky’nin filmlerinden mutlaka bir tanesini izlemişsinizdir. Sylvester Stallone’nin heykelinin bulunduğu bu yer, Philadelphia’nın gezilecek yerleri arasında oldukça popüler.

Aslen Rocky III için yapılmış olan bu heykel, Sylvester Stallone tarafından şehre hediye edilmiş ve günümüzde şehrin en popüler ve önemli anıtlarından biri olarak bilinmektedir.

Philadelphia’nın en ünlü kamusal sanat eserlerinden biri olarak bilinen bu heykeli ve heykelin bulunduğu yerdeki merdivenleri mutlaka görün deriz.

Göz at : Seattle Görülecek Yerler

11.Benjamin Franklin Müzesi

Franklin Müzesi
Benjamin Franklin Müzesi – www.uwishunu.com

Philadelphia’nın ünlü kurucu babası Benjamin Franklin ve ailesi hakkında tüm bilgileri öğrenebileceğiniz bu müze, Philadelphia’da kaçırılmaması gereken en önemli müzelerden biri.

Kişisel eserler ve etkileşimli görüntüler sunan bu müzede, Benjamin Franklin’in bilim adamı, yazıcı, diplomat ve sivil kurumlar kurucusu olarak çalışmaları da dahil olmak üzere birçok çalışmayı görebiliyorsunuz.

12.Amerikan Musevi Tarihi Ulusal Müzesi (National Museum of American Jewish History)

Amerikan Musevi Tarihi Ulusal Müzesi
Amerikan Musevi Tarihi Ulusal Müzesi – jewishmuseummd.org

Philadelphia Müzeleri arasında görülmeye değer bir diğer güzel müze ise, Amerikan Musevi Tarihi Ulusal Müzesi’dir.

Amerika’daki Yahudi halkının 360 yıllık tarihini gözler önüne seren bu müzede, 20 binden fazla eseriyle ABD’nin en dikkat çeken müzelerinden biri olarak bilinmektedir.

Müzede görülecek binlerce güzel eser bulunmasına rağmen, bu eserler arasında turistlerin en çok dikkatini çekenler ise, Irving Berlin’in piyanosu ve Einstein’ın borusu olmaktadır. Bu iki eseri görmek için bile bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

13.Franklin Enstitüsü (The Franklin Institute)

Franklin Enstitüsü
Franklin Enstitüsü – www.airbnb.com.sg – Philadelphia gezilecek yerler blog

ABD’nin en eski ve en sevilen müzelerinden biri olarak bilinen Franklin Enstitüsü, ailece ziyaret edilebilecek en güzel bilim müzesidir.

Spor fiziği, dünya yörüngesi araştırma istasyonunu simüle eden Uzay Komutanlığı gibi konuları göstermek için hem etkileşimli hem de sanal gerçeklik teknolojisi ile çocukları ve her aile bireyini etkileyen bu müzeyi de listenize mutlaka ekleyin.

Philadelphia’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ? – Philadelphia Otel Tavsiyeleri

Bu şehirde konaklama Las Vegas ve Chicago gibi ülkenin ünlü şehirlerindeki kadar pahalı değil. Bu şehirde konaklama ücretleri ABD’nin birçok şehrine nazaran ortalamanın altında diyebiliriz.

Bu şehirde konaklama için birçok bölge bulunmaktadır. Fakat, bu bölgeler arasında şehir merkezine ve şehirdeki turistik yerlere ulaşım için güzel bir bağlantı sunan sadece birkaç bölge bulunmaktadır. Bunlar, Old City, City Center ve Rittenhouse Meydanı çevresidir.

Old City (Eski Şehir) : Bu bölge, Philadelphia’nın turistik yerleri için en ideal yerlerden biridir. Birbirinden önemli cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan bu bölgeden şehirdeki dilediğiniz herhangi bir yere çok rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Turist olarak gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bu bölgedeki konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şehir Merkezi ; Burası Philadelphia’nın tam kalbi olmasına rağmen, otel fiyatları bu bölgede biraz daha uygundur. Ayrıca Philadelphia’ya iş amaçlı seyahat edenlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri olarak bilinmektedir. Bu bölgeden her şeyden biraz bulabiliyorsunuz. Az biraz gece hayatı, Philadelphia’da Alışveriş için güzel mağazalar ve şehirdeki turistik yerlerden de bazılarını bulabilirsiniz. Burası da, Philadelphia’da konaklama için en iyi bölgelerden biridir. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Rittenhouse Meydanı ; Bu bölge, Philadelphia gece hayatı için de planları olan turistlerin en çok tercih ettiği yerlerdendir. Bu bölgeden şehirdeki turistik yerlerin bazılarına çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Fakat gezilecek noktalar için ideal bir bölge diyemeyiz. Gece hayatının oldukça popüler olduğu bu bölgede de, her bütçeye uygun konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Bu bölge de, teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fakat biraz daha hareketli ve canlı olan yerdir. Bu bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Philadelphia Gezilecek Yerler Videosu

Philadelphia gezilecek yerler listesi bu 13 yer ile sınırlı olmasa da, şehirdeki en turistik ve en önemli yerlerden bazıları bunlardır. Ayrıca, Philadelphia’da bu gezilecek yerlerden sonra çok daha fazla vaktiniz kalırsa, şehirde gece hayatı için de güzel planlar yapabilirsiniz. Veya aileniz ile Philadelphia’yı ziyaret ediyorsunuz birbirinden güzel parkları da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Washington DC ve New York ta, bu şehre çok uzak sayılmaz. Ülkenin en gözde bu iki şehrine de göz atabilirsiniz.Göz At : New Orleans’ta Gezilecek Yerler

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...