Phuket Gezi Rehberi, Tayland

Phuket, Tayland turizmi için büyük bir öneme sahiptir. Tayland turizminin iyi ve kötü yanlarını burada çok rahatlıkla görebilirsiniz. Harika plajları ve aktivitileri ile Tayland’ın en turistik bölgelerinden biridir.Eğer ciddi anlamda eğlenmek istiyorsanız Phuket gezi planınızı, Ada merkezi dışına taşımalısınız.

Phuket Gezi Rehberi
Sarasin Köprüsü (Phuket Adası ve Phang Ngayı bağlamaktadır)

Phuket Gezi Rehberi

Phuket Gezi Rehberi

Phuket Gezi Rehberi

Phuket Gezi Rehberi

Phuket Gezi Rehberi

Phuket Gezi Rehberi

Phuket Gezi Giderleri

Hostel Fiyatları : Phuket’te en güzel olan şeylerden biride konaklama ücretlerinin oldukça ucuz olması. Çift kişilik hostel odaları 300-400 Baht (25-30tl), paylaşımlı dorm odaları ise 150-200 baht arasındadır. Bu fiyatlar genel olarak paylaşımlı banyo ve klimasızdır (Fanlı). Daha modern ve klimalı hostel fiyatları ise çift kişilik için 400-500 baht civarındadır.

Bütçeli Otel Fiyatları : Bütçeli otel fiyatları 400 bahttan başlamaktadır. Bütçeli otellerin en iyisini 2000 Bahta bulabilirsiniz.Ancak 500-600 bahtlık bir bütçeli otel size yeterli olacaktır.

Hosteller ve bütçeli oteller çok uygun olsada Phuket’te bulunan 5 yıldızlı otellerin bazıları Tayland’ın en pahalı otellerindendir. Phuket için 5 yıldızlı otel yerine,çok daha uygun 4 yıldız ve 3 yıldız oteller düşünülebilir.

Ortalama Yemek Fiyatları : Tayland’ın diğer şehirlerine ve adalarına göre Phuket’te yemek fiyatları biraz pahalıdır. Yerel bir Thai restoranda bir öğün, ortalama 200 bahttır. Batı yemekleri ise 300-400 baht arasında değişmektedir. Tabi bunlar standart yemek fiyatlarıdır. Ancak biraz daha lüks bir öğle veya akşam yemeği yemek isterseniz bu fiyat biraz daha artabilir. Güzel olan şey ise bira fiyatlarının muhteşem ucuz olmasıdır. Yaklaşık 50-60 bahtta uygun bir bira bulabilirsiniz.

Ulaşım Ücretleri : Phuket’te, motosiklet taksileri en ucuz olanıdır. Ortalama 10 dakika için en fazla 80 baht ödersiniz. Meşhur Tuk Tuk taksiler, motosiklet taksilere göre biraz daha pahalıdır. 5 km yol ortalama 400 baht tutacaktır.

Phuket Gezi Rehberi

Phuket Gezilecek Yerler

1.Phang Nga Bay : Phuketin kuzey-doğusunda bulunan Nga Bay, Phuket gezi listenizin ilk sıralarında olması gereken bir yerdir. Kalker kayalıklar arasında yapacağınız bot veya tekne turu ile zümrüt yeşili suların üzerinde muhteşem bir deneyeyim yaşayabilirsiniz. Nga Bay’da bulunan en popüler 2 nokta James Bond Adası ve Koh Panye’dir.

Phuket Gezi Rehberi
James Bond Adası

2.Old Phuket Town (Phuket Eski Kasabası) : Eski Şehir olarak da bilinen bu kasaba,Çin-Portekiz ihtişamı ile, çok fazla sayıda dükkanları ve en iyi restoranları ile Phuket’in en popüler yerlerinden biridir. Çin mimarisinin benzersiz karışımı ile yapılmış binalar ve kafeler kasabanın en dikkat çekici özelliklerindendir.

3.Bangla Road (Gece Hayatı) : Patong’da yer alan Bangla Road adı verilen bölge, Phuket gece hayatının en iyi yaşandığı yerlerden biridir. Fakat Bangla hakkında yadsınamaz açık bir gerçek vardır. Buda çok fazla çalışan bayanın olmasıdır. Her ne kadar çift olarak ya da aile olarak gelmiş olsanız da,bu bölgeyi es geçebilirsiniz. Benim fikrimi sorarsanız, çiftler için pek uygun değildir. Burada bulunan çoğu turistin %70’i erkektir. Pattaya Walking Street bölgesinin hemen hemen aynısıdır diyebiliriz.Bu yüzden seçim sizin.

4.Big Buddha : Phuket güneyinden görülebilen Big Buddha, Phuket’te gezilecek yerler listesinde olması gereken,turistik bir noktadır. Buda heykeli tam olarak ”Nakkerd Tepesi”nde bulunmaktadır. Bu 45 metre uzunluğunda ki Buda’yı yapabilmek için 30 milyon baht harcanmış olması, belki ilginizi çekebilir. Ayrıca Buradan muhteşem manzara fotoğrafları çekmeyi de unutmayın.

Phuket Gezi
Big Buddha Heykeli

5.Wat Chalong : Phuket’in en önemli tapınakları Wat Chalong’da bulunmaktadır.Phuket Adası’nın ruhani merkezi olarak kabul edilen Wat Chalong, Phuket görülecek yerler listenize kesinlikle eklemeniz gereken yerlerdendir.

Phuket Gezi Rehberi

6.Phi Phi Adası : Filmlere konu olmuş,Tayland’ın süperstar adası olarak bilinen muhteşem bir yerdir. Belki de Tayland’ın en iyi adalarından biridir. Bu ada için en azından 2 gününüzü ayırmalısınız. Genelde çoğu turist Phi Phi adasına 3-4 Günlük ya da daha fazlası için gitmektedir. Ancak çok fazla zamanınız yoksa 2 günde sanırım yeterli olacaktır. Gezginler arasında Tayland denilence akla ilk gelen bu adadır. Ne zaman bir gezginle Tayland hakkında konuşmaya başlasam bana sorulan ilk soru Phi Phi adasına gittin mi oluyor. Artık gittim diyebiliyorum ve neden bu ada hakkında bu kadar çok konuşulduğunu şimdi daha iyi anlıyorum.Eğer fırsatınız varsa mutlaka Phuket turistik yerler arasında olan bu adayı da listenize eklemeye çalışın.

Phuket Gezi Rehberi
Phi Phi Adası

Adaya tekne ile yaklaştığınızda sanki ada,denizden yükselen bir kale gibi görünmektedir. Ürkütücü uçurumları,temiz plajı ve popüler ormanları ile mutlaka ilginizi çekecek birşeyi bu adada bulabilirsiniz.

Phuket Gezi Rehberi
Phi Phi Adası

7.Phuket Manzaraları : Gündoğumunu ve Günbatımını izleyebileceğiniz,muhteşem manzara fotoğrafları çekebileceğiniz en iyi ve herkesin bildiği nokta Promthep’tir. Tamam ama daha pek bilinmeyen, manzara fotoğrafı çekebileceğiniz harika yerler vardır. Nai Harn ve Kata yolu arasında bulunan Üç Plajlar (Three Beaches)’e bunun için en iyi ikinci seçenektir.

8.Similan Adası : Phuket Patong Paljı’nın 84 km kuzeybatısında bulunan başka bir doğa harikası Similan Adası bulunmaktadır. Koh Similan olarak bilinen ada,Andaman Denizinde bulunan en iyi ada gruplarından biridir. Dünya’nın en ilginç 10 dalış alanı listesinde bulunan ada,dalış yapmak isteyenler için en ideal yerlerden biridir.

Phuket Gezi Rehberi

 Phuket Gezi Tavsiyeleri 

Adaya gitmeden önce,Adalara ulaşım,restoranlar,taksiler ve daha birçok konu hakkında az da olsa bir bilgi sahibi olmalısınız. Bu ada Tayland’da birçok adada olduğu gibi, maalesef turist tuzaklarıyla dolu bir yerdir. Bu yüzden ada geziniz boyunca dikkkatli olmakta fayda var.

1.Phuket Havaalanından Otelinize ulaşım : Adada gezi planınızı yaparken,önceden havaalanından otelinize ulaşım için rezervasyon yapabilirsiniz.Ancak yok ben direkt gideyim bulurum bir araç diyorsanız,Phuket Havaalanından otelinize ulaşmak için 5 çeşit yol bulunmaktadır.

  • Havaalanı Limuzini veya Lüks Otomobiller : Bu adanın eski şehir bölgesine yaklaşık 1500 Bahta gidebilirsiniz.Ancak en konforlu olan seçimdir.
  • Standart Taksiler : ortalama 600-900 Baht ve en ideal olan seçenektir.Otelinizin yerine göre fiyatlar değişir.
  • Standart 6-8 kişilik minibüsler : 500-750 Baht (Dolmuş Tarzı)
  • Aile Minibüsleri : 1400-1500 Baht (Gruba özel)
  • Lokal Otobüsler : Hayatınızda en son yapacağınız şeylerden biri olmalıdır.Otelinize gitmek için muhteşem konforsuz,aşırı sıcak ve klimasız otobüslerde 40-50 km yol, katlanılabilecek bir durum değildir.

Not : Taksimetreli araçlar ile otelinize ulaşmaya çalışıyorsanız,öncelikle taksiciye otelinize en yakın olan bilindik bir yeri söyleyin ve oradan da otelinizi arayın ve otel görevlisinin, adresi tarif etmesini söyleyin.Tabi taksici bilmiyorsa.Genelde taksiciler hiçbir yeri bilmediği için dikkatli olun.

2. ATM’ler : Özellikle Bangla bölgesinde Atm’lerden para çekmeye çalışıyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. ATM ilk olarak parayı verdiği için 2-3 biradan sonra kartınızı unutabilirsiniz.Bu yüzden kimsenin sizi izlemediğinden emin olun ve alkolü abartacağınızı düşünüyorsanız kartınızı yanınıza almayın.

3.Döviz Büroları : Phuket için uzun bir seyahat planlıyorsanız paranızı mutlaka Euro’ya uygun bir şekilde çevirmeye çalışın. Amerikan doları doğru yerlerde bozdurulduğu zaman pek bir kayıp olmuyor fakat Phuket’te doğru döviz bürosu sayısı çok azdır.Euro bozdururken her zaman avantajlı olacaksınız ve hemen hemen her Döviz bürosunda fazla para kaybetmeden Euro bozdurabilirsiniz. Neden böyle olduğu konusunda bir fikrim yok ancak durum bundan ibarettir.

4.Otel Seçimi :Phuket gezi planı yaparken en dikkat etmeniz gereken konaklama seçenekleridir.Eğer aile olarak seyahat ediyorsanız Kata,Karon ve Kamala en iyi bölgelerdir. Sessiz ve kalabalık olmayan bir yer arıyorsanız Mai Khao Sahili en ideal seçeneklerdendir. Herşey bir arada olsun,kalabalık olsun,gece hayatı olsun diyorsanız en ideal yer kesinlikle Patong’dur.

5. Phuket’te bulunan prizlerin %80’i çift girişlidir ve 220 volttur.

6. Jet Ski : Bir Jet Ski’ye bineyim biraz turlayım diyorsanız yanlış yerdesiniz demektir. Genelde 30 dakikalık kiralanan Jet Skilerin fiyatları çok değişkendir.Bir yerde 2000 Baht öderken,başka bir yerde 4000-5000 baht ödeyebilirsiniz.Bu yüzden mümkünse Jet Skiler’den uzak durun.Birçok turistin Jet Ski tuzağına düştüğünü unutmayın.Jet Ski’nin bir tarafı çizilmiş ya da kırılmış bahanesiyle sizden para talep edebilirler. Yok illa Jet Ski’siz olmaz diyorsanız binmeden önce Jet Ski’nin 3-4 resmini çekin ve indikten sonra tekrar 3-4 resim çekin ve diğer seçenekler ile kıyaslama yapmadan Jet Ski kiralamayın.

7.Taksiler : 8 ay Tayland’da yaşamış birisi olarak taksicilerle başa çıkmanın en iyi yolu, onları yıldırmaktır. Nasıl mı ? sıkı bir pazarlığa girişerek. Maalef Tayland genelinde taksimetreyi açmamak bir adettir. Açsalarda sizi tüm şehir boyunca gezdirebilirler. Bu yüzden taksileri seçmeden önce pazarlık yapın ve taksimetreyi açmasına ikna etmeye çalışın.Ayrıca en bilindik bölgelerin ismini verin.Taksilerle Otelinizin kapısına kadar gitmeye çalışmayın.

8.Tuk Tuk : Phuket’in en iyi ulaşım araçlarından biri olmasına rağmen geceleri yanlız başınıza binmeyin. Özellikle tek başına seyahat eden bayanlar,tuk tuklardan geceleri uzak durun.

9.Su : Çeşme suları maalesef içilmemektedir. Bu yüzden 7-11 marketlerinde 24 saat boyunca su veya başka ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

10.Hava Durumu : Phuket Tropikal bir bölgede yer aldığı için yıl boyu hava sıcaklıkları yüksektir. Sıcaklıklar, az sıcak, sıcak, çok sıcak, süper sıcak, dayanılmaz sıcak şeklindedir. En iyi sezon Aralık-Mart ayları arasıdır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...