Piazza del Duomo, Floransa (Duomo Meydanı)

Piazza del Duomo, Avrupa’nın en iyi yapıları olan, Santa Maria del Fiore (Floransa Katedrali), Giotto’nun Çan Kulesi ve Aziz John Vaftizhanesi’ne ev sahipliği yapan meydandır. Katedral Meydanı, olarak da bilinen bu meydan, Floransa gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken, oldukça turistik bir meydandır. Meydanda ilk dikkatinizi çekecek olan yer, şüphesiz Floransa Katedrali‘dir. Renkli mermer cephesi ve muazzam kubbesi ile Floransa’nın en önemli yapıları arasındadır.

Göz At : Floransa Gezilecek Yerler

Aziz John Vaftizhanesi inşaatine 12.yüzyılın ortalarında başlanmış ve tamamlanması 70 yıl sürdüğü söylenmektedir. Katedral’de olduğu gibi Vaftizhane’nin dış cephesi de mermerden yapılmış. Bronz kapılarla çevrili bu Vaftizhane’nin en dikkat çeken yeri,figürlü bu bronz kapılarıdır. Vaftizhane’nin iç kısmı ise, Floransa’nın en büyük 13.yüzyıl sanatçıları tarafından yapılmış mozaikler ile süslenmiş.

Piazza del Duomo;floransa
Piazza del Duomo-Giotto’nun Çan Kulesi ve Katedral Kubbesi

Floransa’da konaklama için henüz aradığınız oteli bulamadıysanız, Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Floransa’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Museo dell’Opera

Yüzyıllar boyunca meydanda bulunan katedral, vaftizhane ve çan kulesi için birçok değerli eser yapılmış. Ancak, 1891 yılından sonra bu eserlerin güvenliğini konusunda çalışmalar yapılmaya başlanmış. Kısa bir süre Museo dell’Opera, bu eserlerin korunduğu ve sergilendiği bir yer olarak açıldığı bilinmektedir. Museo dell’Opera için almış olduğunuz bilet, 24 saat geçerlidir (Kombineli biletler). Bu biletler ile müzede bulunan 6 bölüme de geçiş hakkı elde edebilirsiniz. Fakat, müzenin birçok yeri sizin ilginizi çekmeyecek yerlerden olduğundan dolayı, en önemli yerleri gezerek zamanınızı boşa harcamamanızda yarar var. Müzenin en popüler olan bölüm ve eserleri ise ;

  • Ghiberti orjinal bronz panelleri
  • Michelangelo’nun Pieata adlı eseri
  • Sala delle Cantori bölümü
  • Mary Magdalene (Hz Meryem Heykeli)
  • Sala dell’Altare bölümü
Piazza del Duomo;floransa
Piazza del Duomo

Piazza del Duomo Hakkında Bilgiler

Piazza del Duomo, Floransa’nın en merkezi yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu yüzden, meydana gitmek için hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız yoktur. Signoria Meydanı ve Uffizi Müzesi tarafından 5-10 dakika içinde yürüyerek meydana ulaşabilirsiniz.

Meydanda bulunan tüm turistik yerler için kombineli biletler bulunmaktadır. Eğer, meydanda bulunan tüm müzelere, katedrale, çan kulesine vs. girmek istiyorsanız, bu kombineli biletleri almanızda yarar var. Tek tek olarak alacağınız biletler ile bu kombineli biletler arasında 10-15£ fark bulunmaktadır. Bu yüzden, kombineli biletler, düşünülmesi gereken seçeneklerdendir.

Not: Kombineli biletler 24 saat geçerlidir. Yani, bir turistik yere girip, kalabalıktan rahat hareket edemezseniz, bu 24 saatlik zaman diliminde tekrar aynı turistik yere gelerek gezinizi daha sakin tamamlayabilirsiniz.

Piazza del Duomo, Floransa’da ilk görülmesi gereken turistik yerlerden biridir. Meydan etrafında bulunan kafeler ve restoranlar turist tuzaklarıyla doludur. Paranızın hesabını yapan biriyseniz bu restoranlardan ve kafelerden uzak durmanızda yarar var.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...