Piazza di Spagna, Roma

Piazza di Spagna, Roma’nın en önemli yapılarından biri olan İspanyol Merdivenleri‘ne ev sahipliği yapmaktadır. İspanyolların en iyi buluşma noktalarından biri olan bu meydan, Roma’da gezilecek yerler bakımından popüler olan birçok turistik noktaya oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. İspanyol Meydanı olarak da bilinen bu meydan adını, meydan yakınında bulunan İspanyol Büyükelçiliği’nden almıştır.

Fontana della Barcaccia : Piazza di Spagna‘nın tam ortasında (İspanyol Merdivenleri’nin tam karşısında) bulunan bu zarif ve sade çeşme,Papa VIII emriyle,Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarlanmıştır. Bernini’nin çeşmeyi yaparken Tiber selinden etkilendiği savunulmaktadır.

İspanyol Merdivenleri : Meydanın her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmesinin ana sebeplerinden biri, burada bulunan tarihi İspanyol Merdivenleri’dir.  137 basamaktan oluşan bu merdivenlerin en üst tarafına çıktığınızda, Trinita dei Monti adı verilen kilise, sizi karşılamaktadır. Bir Fransız kilisesi olarak bilinen Trinita dei Monti, inşaatine 1502 yılında başlanmış ve 1585 yılında Papa Sixtus V tarafından kutsandığı bilinmektedir.

Gothik yapıda inşa edilmiş bu kilisenin bulunduğu alandan Piazza di Spagna‘nın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Meydanda en iyi fotoğraf çekebileceğiniz yer, bu kilisenin bulunduğu alandır,diyebilirim.

Kilisenin hemen karşısında bulunan dikilitaş ise, 1788 yılında Gardens of Sallust (Sallustius Bahçeleri)’den getirilmiştir. Piazza del Popolo‘da bulunan dikilitaş üzerindeki hiyeroglifden esinlenilmiştir. Meydanın güneydoğu tarafında Colonna dell’Immacolata adı verilen,1857 yılında meydana inşa edilen sütunu da görebilirsiniz.

Roma’da konaklama konusunda henüz karar vermediyseniz, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin detaylı özelliklerine göz atabilirsiniz. Bunun dışında, Roma’da bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Piazza di Spagna,Roma
Piazza di Spagna-İspanyol Merdivenleri

Piazza di Spagna Hakkında Bilgiler

Meydan, Roma’nın en turistik yerleri olan ; Navona Meydanı-Dört Nehir Çeşmesi, Pantheon ve Aşk-Trevi Çeşmesi‘nden 10-12 dakika yürüme mesafesindedir. Meydana, Kolezyum, Roma Forumu veya Palatino Tepesi tarafından yürüyerek ulaşmak isterseniz, yolculuk süreniz ortalama 20 dakika sürecektir. Genelde pek tavsiye edilmeyen bir yöntem olsa da, yolu biliyorsanız gayet mantıklı ve kolaydır. Hem, yol üzerinde birçok yapıyı keşfedebilirsiniz.

Eğer meydana metro ile ulaşmak isterseniz, A hattı (Kırmızı) üzerinden hareket eden metroları kullanarak Spagna durağında inmeniz gerekmektedir. Roma’da bulunan birçok otobüs, sokak aralarına giremediğinden dolayı, meydana otobüsle ulaşmak biraz sıkıntılıdır. Meydana en yakın otobüs durağı 10 dakika uzaklıktadır. Bu yüzden otobüs en son düşüneceğiniz ulaşım aracı olmalıdır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...