Roma Piazza Venezia Nerede – Nasıl Gidilir ?

Roma ziyaretinizde, ister istemez mutlaka göreceğiniz Piazza Venezia, Roma’da gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden diyebilirim. Venedik Meydanı olarak da bilinen Piazza Venezia, Via del Corso sonunda, Roma’nın tam merkezinde yer almaktadır. Roma Forumu, Pantheon ve Capitol Tepesi (Capitoline Hill) gibi turistik yerlere yürüme mesafesindedir.

Roma’da bulunan diğer meydanların aksine, burada dinlenebileceğiniz yer bulunmamaktadır. Bir geçiş noktası olan Piazza Venezia, Victor Emmanuel II Anıtı ile ünlüdür. Oldukça turistik bir yer olan bu meydan, kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

Piazza Venezia,Roma
Emmanuel Anıtı’ndan Venedik Meydanı Manzarası

Roma’da nerede kalınır ? adlı yazı ile şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel ve hostel tavsiyelerini detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Roma’da bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Piazza Venezia’da Görebileceğiniz Yapılar

Daha çok Victor Emmanuel II anıtı ile popüler olan Venedik Meydanı’nda görülmesi gereken daha birçok turistik yerler bulunmaktadır. Bunların en önemlileri ise ;

1.Palazzo Venezia (Venedik Sarayı) 

Piazza Venezia,Roma
Palazzo Venezia-Venedik Sarayı

Venedik Meydanı’nın en popüler yapılarından biri olan Venedik Sarayı, 1455-1464 yılları arasında, Kardinal Pietro Barbo tarafından yaptırılmıştır. Roma’da bulunan en eski sivil Rönesans yapılarından biridir. Saray, Papa Pius IV tarafından, Venedik Büyükelçiliği olarak kullanılmadan önce,Papalık konutu olarak kullanılıyordu. 1916 yılında ise, Venedik Sarayı,İtalyan Hükümeti tarafından satın alınmıştır. Benito Mussolini binayı, genel merkezi olarak ve saray balkonunu ise halka seslenmek için kullanmıştır.

Saray, günümüzde Venedik Müzesine ve bir galeriye ev sahipliği yapmaktadır. Erken Rönesans resimleri,seramikler,tarihi dekoratif sanatlar,zırh ve heykelleri görebileceğiniz bu saray, kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

2.Palazzo Generali (Genel Saray)

Piazza Venezia‘nın en önemli saraylarından bir diğeri ise, Genel Saray’dır. 1906-1911 yılları arasında inşa edilen saray, Venedik Sarayı’nın tam karşısında bulunmaktadır. İçeri girmesenizde, sarayın dışından birkaç fotoğraf çekmeyi unutmayın.

3.Palazzo Bonaperte

Venedik Sarayı’nın hemen sağ tarafında bulunan Bonaperte Sarayı adını Letizia Bonaperte (İmparator Napolyon I’in annesi)’den almıştır. Oldukça derin bir tarihi olan bu saray, Venedik Meydanı‘nın en önemli yerlerinden biridir.

4.Victor Emmanuel II Anıtı (Il Vittoriano)

Piazza Venezia,Roma
Victor Emmanuel Anıtı

Piazza Venezia’nın dönüm noktası olan bu anıt, İtalya’nın ilk kralı olan, Kral Victor Emmanuel II’ye adanmıştır. Oldukça büyük beyaz renkte olan bu anıt, Capitol Tepesi’nin yanında yapılmaya başlanmış, ancak 20.yy’ın başlarında anıt tamamen değişmiş ve bugünkü bulunduğu konuma taşınmıştır. Meydanın en popüler yapısı olan bu anıt, mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Piazza Venezia Nerede, Nasıl Gidilir?

Roma’nın en bilindik meydanlarından biri olan, Piazza Venezia’ya, birçok turistik noktadan yürüyerek gidebileceğiniz gibi, H ve 84 nolu otobüslerle ulaşabilirsiniz.Ayrıca metrolarla da meydana ulaşmak mümkündür. Ancak birçok noktadan bu meydana yürüyerek ulaşmak oldukça kolaydır. Bu yüzden otobüs ve metroya pek ihtiyacınız olmayacaktır.Palatino Tepesi, Pantheon, Kolezyum ve Trevi Çeşmesi gibi Roma’da popüler olan yerler, Piazza Venezia’ya sadece 7-10 dakika yürüme mesafesindedir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...