Pisa Kulesi Hakkında Bilgiler

Pisa Kulesi, Toskana’da bulunan ve Dünyaca bilinen eğik, popüler bir kuledir. Şehrin her ne kadar tarihi eserleri, açık hava etkinlikleri ve lezzetli yemekleri olsa da Pisa’ya gelen çoğu turist bu kuleyi ziyaret etmek için gelmektedir.

Pisa Kulesi Hakkında Genel Bilgiler

  • İngilizce İsmi : Tower of Pisa, Leanning Tower of Pisa ve Bell Tower of Pisa’dır.
  • İtalyancası : Torre Pendente di Pisa
  • Kule Ne Zaman Yapılmıştır? : 1173 yılında başlanmış ve 1372 yılında tamamlanmış
  • Kulenin Orijinal Uzunluğu : 60 metre
  • Gerçek Uzunluğu : En uzun tarafı 56.7 metre,en kısa tarafı 55.86 metredir.
  • Kulede bulunan basamak sayısı : 294
  • Kulenin ağırlığı : 14.500 ton
  • Kule Mühendisleri ve Mimarları : Bonanno Pisano,Gherardo,Giovanni Pisano ve Giovanni di Simone olarak bilinmektedir.
  • Pisa, ismini M.Ö 600 yılında ”Bataklık Arazi” anlamına gelen Yunanca bir kelimeden almış.

Pisa’da bulunan tüm konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Pisa

Pisa Kulesi Neden Eğiktir?

Çünkü kötü bir inşaat mühendisi, kule için yanlış zemin tercihi yapmıştır 🙂 Kule başta bu şekilde dizayn edilmemiştir.Yani, kule ilk yapıldığında dik bir yapıdaymış. Ancak zamanla kötü toprak alt tabakası ve kulenin yanlış bir zemine oturması sonucu kule günden güne eğilmeye başlamış. Kule için birçok sağlamlaştırma ve düzeltme çalışmaları yapılmış olsa da, yetkililer kulenin daha çok eğik bir duruma gelebileceğini söylemektedirler. Günümüzde kule 5.3 metre yatık bir durumda bulunuyor.

İtalya gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu kule, en az Roma, Venedik ve Floransa kadar popüler.

Pisa'da Görülecek Yerler

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi
Fibonacci Heykeli

Pisa Kulesi Hakkında Bilinmesi Gereken Gerçekler

Dünya’nın en popüler kulelerinden biri olan kule hakkında, bilinmesi gereken bazı gerçekler bulunmaktadır. Bunlar ;

Pisa Kulesi1.Kulenin inşaatı 199 yıl sürmüş.

2.Kule mühendisleri alanında uzman olmayan kişilerdi.

3.Kulenin günümüzde tekrardan eğilmeye başlayabileceği söylenmekte.

4.Ünlü bir mühendis olan, Mussolini, kuleyi düzeltmeye çalışmış, fakat çalışmalar sonucu kule daha hızlı eğilmeye başlamış 🙂

5.Kule II.Dünya savaşı sırasında bir askeri üst olarak da kullanılmış.

6.Kule inşaatı tamamlandıktan sonra sadece 5 yıl dik bir şekilde durabilmiştir.

7.Kule eğilmeye başladıktan sonra inşaat 100 yıl boyunca durdurulmuş..

8.Amerikan askerleri bu kuleyi, II.Dünya Savaşı sırasında yıkmaktan son anda vazgeçmiş.

9.Kulenin içinde 7 çan bulunuyor.

10.Tarihte ilk kez 2008 yılında kulenin eğilmesi durdurulmuştur.

Pisa Kulesi

Pisa Genel Giderler

Hostel fiyatları : Hostellerin çok pahalı olduğu Pisa’da, dorm fiyatlarını 25£-35£ arasında bir ücrete rahatlıkla bulabilirsiniz. Düşük sezonda yani kış aylarında bu fiyatlar 15£-20£’ya kadar düşebilmektedir. Özel odalar ise 70£’dan başlamaktadır. Düşük sezonda ise 55£’ya kadar düşebilmektedir.

Pisa'da Görülecek Yerler

Bütçeli Otel fiyatları: Bütçeli oteller gecelik çift kişi 45£-50£ arasındadır. Tek kişilik odalar ise 35£-40£ arasındadır. Hostellerde özel odalarda kalmanın pek mantığı yoktur. Çünkü, hemen hemen hostellerin özel oda fiyatına, güzel bir bütçeli otelde konaklayabilirsiniz.

Ortalama yemek ücretleri : Pisa’da muhteşem pahalı yemekler bulabileceğiniz gibi, 14£’dan az bir fiyata da yemekler bulabilirsiniz. Çoğu restoranda akşam yemeğinizi bir içecek ile birlikte 25£’ya alabilirsiniz. Eğer kuleye yakın yerlere veya turistik yerlere yakın restoranlar seçerseniz, bu fiyat 40£’ya kadar yükselmektedir. Dilim pizzalar ve İtalyan paninilerini 3£-5£’ya çok rahat bulabilirsiniz. Fast food tercih edecek olursanız, 9£’ya standart bir menü alabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta, genelde İtalya’nın çoğu şehrinde bir restoran ya da küçük büfelerde, verdiğiniz siparişi orada yemek isterseniz, ek oturma ücreti ödemek zorundasınızdır (3-5£)

Ulaşım Ücretleri : Otobüs bilet ücretleri 1.50£’dan başlamaktadır ve tek yön içindir. Ancak bilet makinalarından biletinizi alabilirseniz 1£’dan aşağı bir ücrete almanız mümkündür. Taksiler, çoğu İtalya şehirlerinde olduğu gibi muhteşem pahalıdır. Çoğu yere yürüyerek gidebileceğiniz için ulaşım araçlarına pek ihtiyacınız olmayacaktır.

NOT : Yazın, kule ve çevresi, hatta genel olarak İtalya hem aşırı sıcak ve kalabalık, hemde aşırı pahalıdır. Bu yüzden İtalya’yı ziyaret edeceğiniz tarihleri sonbahar veya kış aylarında seçmek daha ekonomik ve daha rahat olacaktır.

Pisa'da Görülecek Yerler

Pisa’da Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Pisa sadece kulesinden ibaret değil. Pisa’da daha birçok gezilecek ve görülecek yerleri bulmak mümkün. Tabi Pisa’ya turlar ile gidiyorsanız, Pisa’dan başka bir yeri de göremiyorsunuz. Bu yüzden fırsatınız varsa turlar yerine kendi başınıza Pisa’yı gezin deriz.

1-St. John Vaftizhanesi: Pisa’nın hemen yanında yer alan Vaftizhane, az da olsa Pisa’dan uzundur. Vaftizhane yapımına 12.yy’da başlanmıştır. Dış girift oyması ve kabartmaları ile muhteşem bir görüntüye sahiptir. Ancak içerisi sade bir yapıda olduğu ve genelde çok kalabalık olduğu için içeri girmeye değmeyebilir.

2-Pisa Katedrali: Kuleye ait olan Katedralin yapımına 11.yy’da başlanmıştır. Ancak Katedralin belirgin özelliklerinden olan gümüş duvarlar ve bazı eserler 16.yy’a kadar Katedralde değildi. Gümüş duvarların Mimarı Andrea Pisano’ya aittir.

Pisa'da Görülecek Yerler

3-Pisa Museo dell’Opera del Müzesini ziyaret edin : Pisa Katedralinin doğu tarafında bulunan bu müzede dini yapılara ilişkin sanat koleksiyonlarını bulabilirsiniz.

4-Piazza dei Cavalieri meydanını görün : Bu meydan, bir ortacağ Pisa merkezidir. Birçok Ortaçağ mimarisine ait eserleri bu meydanda rahatlıkla bulabilirsiniz.

5-San Matteo Müzesini ziyaret edin : Bir Sanat ve Tarihi orijinal eserlerin sergilendiği müzedeki eserler, Pisa kiliselerinden toplanmıştır. Biraz küçük olmasına rağmen Avrupada Toskana Rönesans sanatını sergileyen en büyük eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

6-Natural Spa’da rahatlayın : Buradaki Termal sular binlerce yıldır hamam aracılığıyla kullanılmaktadır. Çeşitli zengin mineraller içeren suyun şifalı bir su olduğu ve gençleştirdiği söylenmektedir. Birçok kişi, Rehabilitasyon, Solunum ve Kardiyovasküler tedavileri için buraya gelmektedir.

7-Chiesa di Santa Maria della Spina Kilisesini ziyaret edin : 1223-1230 yılları arasında yapılan bu kilisede Gothik mimarisinin birçok örneğini bulabilirsiniz. Dışarısında son derece süslü heykeller ve çadırlar da bulmak mümkündür.

8-Pisa Üniversitesine bir göz atın : İtalya’nın en eski Üniversitelerinden biri olan Pisa Üniversitesi 1343 yılında bulunmuştur. Ancak açılışı 1544 yılında yapılmıştır. Muhteşem bir kampüsü olan bu Üniversitede ilginç mimariler görebilirsiniz. Ayrıca Orto Botanico di Pisa olarak bilinen en eski Akademik Botanik Bahçesi burada bulunmuştur.

9-Lucca şehrine gidin : Küçük ve şirin bir şehir olan Lucca şehrine trenle 25 dakika’da ulaşabilirsiniz. Merkezinde bulunan Ortaçağ ve Rönesans binalarını keşfederek,yürüyüş turlarına veya bisiklet turlarına katılabilirsiniz.

Pisa'da Görülecek Yerler
Lucca Piazza

10-Palazzo Blu : Pisa’nın tarihi merkezinde nehir boyunca uzanan bu müzede 14.yy-20.yy arasında yapılan 300’den fazla sanat eserini görebilirsiniz. Girişler ücretsizdir.

Pisa Kulesi hakkında ve Pisa geneli hakkında daha birçok bilgiyi eklemek mümkün. Fakat detaylı bir Pisa gezisi için sanırım bu bilgiler yeterli olacaktır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...