Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri, Floransa

Pitti Sarayı, İtalya’nın en muhteşem şehirlerinden biri olan Floransa’nın en turistik yerlerinden biridir. Floransa’nın en büyük müzesi olarak da kabul edilen bu saray, birçok müze ve galerilerden oluşmaktadır. Tablo koleksiyonları, heykeller,porselen ve diğer sanat eserleri ile Rönesans döneminden eserleri burada bulabilirsiniz. Güneyinde arno nehri ve 3-5 dakika yürüme mesafesinde ise, Floransa’nın en gözde yerlerinden biri olan,Ponte Vecchio (Eski Köprü) bulunmaktadır.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri
Saray Arka Cephe Görünümü

Saray projesine, Filippo Brunelleschi tarafından 15.yy’ın ikinci yarısında başlanmıştır. Fakat Filippo, saray inşaati başlamadan 12 yıl önce, 1458 yılında hayatını kaybetmiştir. Saray, Loca Pitti için yapılmak istenmiştir. Fakat saray inşaati tamamen bitmeden, Pitti hayatını kaybetmiştir (1472).

Floransa’da konaklama için henüz aradığınız oteli bulamadıysanız, Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Floransa’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Saray yapıldıktan daha sonra, 1550 yılında, Eleonora da Toledo (Büyük Dük Cosimo I de’Medici’nin eşi)’ne satılmıştır.Bu ailenin esas ikamet yeri olan saray, yüzyıllar boyunca çeşitli değişikliklere uğramıştır. 17.yüzyılda sarayın dış cephesi, Giulio ve Alfonzo Parigi tarafından bugünkü haline getirilmiştir.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri
Saray Balkonu

Pitti Sarayı,1860 yılında Savoy mülkiyeti üzerine geçtikten sonra, Boboli Bahçeleri ve diğer binalar, ayrı sanat galerisi ve müzesi olarak saraydan ayrılmıştır.Günümüzde birçok eserlere ev sahipliği yapan saray ve bahçesi, Palatine Galerisi, Modern Sanat Galerisi,Gümüş Müzesi,Porselen Müzesi, Kostüm Galerisi ve Arabalar Müzesi gibi popüler yerlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Göz At : Floransa Gezilecek Yerler

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri
Sarayın Ön Cephesi

Pitti Sarayı’nda Görülmesi Gereken Yerler

Sarayın en popüler yerlerinden biri,şüphesiz Boboli Bahçeleridir. Ancak Boboli bahçesinden başka,sarayda mutlaka görmeniz gereken birçok önemli müze ve galeriler bulunmaktadır.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri
Pitti Sarayının ön cephesi

1.Palatine Galerisi

Pitti Sarayı‘nın başlangıç galerisi olarak bilinen Palatine Galerisi, Rönesans resimlerinin büyük bir koleksiyonunu içermektedir.Bu galeride yer alan duvar resimleri ve alçı süslemeler barok tarzında yapılmış muhteşem yapıtlardandır. Titian ve Raphael gibi ünlü sanatçıların resimleriyle ünlü bir galeridir.

2.Modern Sanat Galerisi

Bu galeride yer alan birçok eser,Floransa çevresinde toparlanmış eserlerden oluşmaktadır. İtalyan Kraliyet ailesinden kalma birçok sanat eserini ve duvar resimlerini bu galeride bulabilirsiniz.

3.Gümüş Müzesi

Medici Hazinesi olarak da bilinen bu gümüş müzesi,Pitti Sarayı’nın en popüler yerlerindendir. Değerli taşlar koleksiyonuna ev sahipliği yapan bu müze, 17.yy’da özel Kraliyet daire parçası olarak ayrıntılı fresklerle süslenmiştir. Ayrıca bu müze, daha önceden Alman altın ve gümüş eserlerine de ev sahipliği yapmıştır.

4.Porselen Müzesi

Boboli Bahçelerinde bulunan Porselen Müzesi, 1973 yılında porselen koleksiyonlarını sergilemek için halka açılmıştır.Avrupa’nın en önemli Porselen Fabrikalarının, porselenlerini sergileyen bu müze,Pitti Sarayı‘nın oldukça farklı yerlerinden biridir.

5.Kostüm Galerisi

Kostüm Galerisi, sarayın Palazzina della Meridiana (Meridiana Binası) kanadında bulunmaktadır. Bu galeri, 16.yy’dan günümüze kadar olan tüm kostümleri sergilemektedir.İtalyan moda hikayesini anlatan bu galeri,tarih ve moda sevenlerin vazgeçilmez yerlerinden biridir. Ayrıca cenaze giysileri ve takılar içeren bu galeri,sarayın en turistik yerlerinden biridir.

Pitti Sarayı’nda görmeniz gereken yerler, tabii ki bunlarla sınırlı değildir. Fakat fazla zaman kaybetmemek adına, bu müze ve galerilerden başlamak oldukça iyi bir seçenek olacaktır.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri
Pitti Sarayı

Boboli Bahçeleri

Pitti Sarayı‘nın bir parçası olarak bilinse de, saraydan önce birçok turistin ilk ziyaret ettiği muhteşem yerlerden biridir. Floransa’nın ilk bahçelerinden olan Boboli Bahçeleri, 16.yy İtalyan bahçelerinden biridir. Heykel ve çeşmeleri ile sarayın etrafını süsleyen bu bahçeler, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerdendir.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri
Boboli Bahçeleri

111 dönümlük araziyi kaplayan Boboli Bahçeleri yapımına 1550-1560 yılları arasında başlanmıştır. Muhteşem teraslarından Floransa’nın manzarasını en iyi şekilde izleyebileceğiniz yerlerden biridir. Bahçede yer alan önemli yapılar ise ; Kaffeehaus, Bacco Çeşmesi, Neptün Çeşmesi, Dikilitaş, Kostüm Galerisi gibi birçok görülmesi gereken yerleri vardır.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri
Boboli Bahçeleri,Floransa

Pitti Sarayı için ayırdığınız zamanı, Boboli Bahçeleri için de ayırabilirsiniz. Bu bahçe,muhteşem yeşilliği ile ilginizi mutlaka çekebilecek yerlerdendir. Pitti Sarayı için 1 saat sanırım yeterli olacaktır. Fakat zamanınız varsa Boboli Bahçeleri için biraz daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri
Boboli Bahçeleri,Floransa

Not : Pitti Sarayı Müzelerine kombineli bilet almadığınız takdirde fazladan ek ücret ödeyebilirsiniz. Yani görmek istediğiniz galerileri önceden seçebilirseniz ona göre uygun bileti online olarak çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Kombineli biletler almak bu saray için oldukça mantıklı bir seçenektir. Özellik Floransa’da 2 günden fazla kalmayı planlıyorsanız. Bu kombineli biletler ile Pitti Sarayı Müzelerini 3 gün içinde dilediğiniz zaman gezebilirsiniz. Bunun için ortalama 12£ gibi bir ücret ödeyebilirsiniz.

Ponte Vecchio, Uffizi Müzesi, Signoria Meydanı ve Vecchio Sarayı’na 5-10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri için ulaşım araçlarını kullanmanıza pek gerek yoktur. Floransa’nın en bilindik yerlerinden olan bu sarayı çok rahatlıkla bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...