Plaza de Cibeles (Cibeles Meydanı), Madrid

Plaza de Cibeles, Madrid’de bulunan, görkemli binalar ile çevrili, oldukça popüler bir meydandır. Meydanın en önemli özelliği, Fuente de las Cibeles adı verilen gösterişli bir çeşmesi, Palacio Linares adı verilen tarihi bir sarayı ve oldukça popüler olan bir Belediye Binası’na sahip olmasıdır.

Meydanın tam ortasında bulunan çeşme, Madrid’in en önemli simgelerinden biri olarak görülmekte. Çeşme üzerinde, iki aslan tarafından çekilen bir arabanın içinde tanrıça tasvir edilmiş. 1777-1782 yılları arasında Ventura Rodriguez tarafından inşa edilmiş, oldukça etkileyici bir yapıdır. Real Madrid, ne zaman bir maç kazansa taraftarların maç sonrası kutlamalarını burada toplanarak yaptıkları söylenmektedir.

Meydandan bulunan bir diğer önemli yapı olan Belediye Binası, İletişim Sarayı veya Cibeles Sarayı olarak da bilinmektedir. Binanın en önemli bölümü olan, bir katedral gibi çıkma yapıları, 1909 yılında Antonio Palacios tarafından inşa edilmiş. 2007 yılına kadar Posta ve Telgraf müzesi olarak kullanılan bina, günümüzde Madrid’in resmi belediye binası olarak faaliyet göstermektedir.

Meydanın en önemli yapılarından bir diğeri ise, Palacio de Linares adı verilen binadır. Bu barok yapıda olan saray, zengin bankacı Jose de Murga tarafından 1873  yılında inşa edilmiş. Yaklaşık 100 yıl boyunca bina üzerinde hiç bir restorasyon çalışması yapılmamış ve 1992’de tamamen yenilendiği söylenmektedir. Bu saray, daha çok Latin Amerika sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Madrid’de konaklama hakkında hiçbir fikriniz yoksa, Madrid’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Madrid’de bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Plaza de Cibeles, Madrid
Plaza de Cibeles

Meydanda bulunan bir diğer önemli yapı ise, Banco de Espana adı verilen, İspanya’nın merkez bankalarından biri olan binadır. Plaza de Cibeles’i çevreleyen bu muazzam binanın eski bölümü, 1882-1891 yılları arasında inşa edilmiş ve 1936 ve 1975 yılında genişletilme çalışmaları yapılarak bugünkü halini almış.

Plaza de Cibeles Hakkında Bilgiler

Plaza de Cibeles adı verilen meydan, Prado Müzesi, Plaza Mayor ve Retiro Park gibi Madrid gezilecek yerler bakımından oldukça popüler olan turistik noktalara yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ayrıca, meydana metro ile ulaşmak isterseniz, 2 nolu hattı kullanarak Banco de Esapana durağına gitmeniz gerekmektedir.

Cibeles Meydanı etrafında Madrid’in en iyi restoranlarını ve kafelerini bulabilirsiniz. Ayrıca, birçok alışveriş noktasına oldukça yakın olan bu meydan, Madrid gezinizde kaçırılmaması gereken yerlerden biridir, diyebilirim.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...