Podgorica Gezilecek Yerler | En Turistik 10 Yer

Karadağ’ın başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Podgorica, Dünyanın en heyecan verici şehri olmasa da, Budva ve Kotor kadar turistik ve güzel bir şehirdir. Avrupa’nın en sıkıcı şehirlerinden biri olarak bilinen Podgorica’da aslında görülecek güzel yerler ve yapılacak birçok şey var.
Podgorica gezilecek yerler için birbirinden güzel tarihi yapılar, kiliseler, müzeler ve doğal manzaralardan bahsetmek mümkün. Bu şehirde gezip görülecek yerler olduğu kadar yapılacak birçok aktiviteyi de bulabiliyorsunuz. Doğa yürüyüşlerinden çiftlik ziyaret etmeye kadar, birçok eğlenceli şeyi Podgorica’da bulabilirsiniz.

Podgorica Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Şehirdeki turistik yerler arasında, Bağımsızlık Meydanı (Cumhuriyet), şehir gezisine başlangıç için güzel bir yer olabilir. Burası, şehirdeki birçok turistik yere kolay bir ulaşım ağı sunan yerlerden. Ayrıca meydan çevresindede şehirde görülmesi gereken birçok tarihi ve turistik yerleri de bulabilirsiniz.

Podgorica’da Nerede Kalmalı ?

Bağımsızlık (Cumhuriyet) Meydanı Çevresi; Karadağ’ın bu güzel başkentinde konaklama için en çok tercih edilen tesisler, bu meydan çevresinde toplanmaktadır. Bunun en önemli nedeni, meydanın şehrin merkezi bir konumda olması ve turistik yerlere kolay bir ulaşım ağı sunmasıdır. Ayrıca, şehirdeki en çok konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer, bu meydan çevresidir. Bölgedeki Oteller

1.Bokeska Caddesi

Bokeska Caddesi
Bokeska Caddesi – pechakucha.com

Podgorica’nın en hareketli ve en canlı yerlerinden biri olan Bokeska Caddesi, daha çok gece hayatı için ön plana çıkıyor olsa da, gündüzleri de burada birbirinden güzel birkaç kafe bulabiliyorsunuz, ama çoğunluk bar.

Karadağ’ın birçok şehrin gece hayatı, diğer Avrupa şehirlerine nazaran farklıdır. Burada, publar gecenin geç saatlerine kadar açıktır ve bu publar gece kulüplerinden çok daha eğlencelidir.

Podgorica’da gece hayatı için bile planınız yoksa bile bu caddeye bir göz atabilirsiniz. Birkaç şey içmek için güzel ve ucuz bir yer.

2.The Cathedral of the Resurrection of Christ Church (Mesih’in Diriliş Katedrali)

The Cathedral of the Resurrection of Christ Church
The Cathedral of the Resurrection of Christ Church

Podgorica’nın sembolik yapılarından biri olan Mesih’in Diriliş Katedrali, görkemli yapısı ve zengin mimarisiyle görülmeye değer en güzel yapılardan.

Kentin merkezi konumunda bulunan bu katedralin 2014 yılın yapıldığını duyduğunuzda da inanamıyorsunuz, çünkü katedral en az 50 yıllık bir yapıymış gibi havada görünüyor. Tamam modern ve taze bir yapı olduğunu görebiliyorsunuz, fakat birkaç yıllık bir dini yapıya da hiç benzemiyor.

The Cathedral of the Resurrection of Christ Church
Mesih’in Diriliş Katedrali

Yapı kenarlarında özenle oyulmuş yerlerde heykelleri görebiliyorsunuz. Katedralin içerisi ise, biraz daha zengin bir dekorasyona sahip denebilir. Ortodoks dinine uygun tarihi altın duvar resimleri gayet başarılı.

Podgorica’nun en gözdesi olan bu katedrale mutlaka göz atın deriz.

3.Millennium Köprüsü

Millennium Köprüsü
Millennium Köprüsü

Podgorica’da gezilecek en güzel yerlerden bir tanesi de, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz Millennium Köprüsü’dür.

Morača Kanyonu da kapsayan bu modern köprünün yapılış tarihi ise 2005, yani çiçeği burnunda bir köprü denebilir.

Öyle, abartılacak bir yanı yok. Zaten Podgorica’da birçok turistik yer, oldukça mütevazı yerlerden oluşmaktadır. Bu yüzden bu tarihi ve gezilecek noktaları gördüğünüzde çok da şaşırmayın.

Millennium Köprüsü, daha çok manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bir yerdir. Bu yüzden, bu modern köprüye gün batımı saatlerinde de uğrayabilirsiniz.

4.Özgürlük (Bağımsızlık) Meydanı

Özgürlük (Bağımsızlık) Meydanı
Özgürlük (Bağımsızlık) Meydanı

Şehrin kalbi olarak bilinen yerlerden biri olan Özgürlük Meydanı da, kaçırılmaması gereken güzel yerlerden. Meydan, kendi başına mimari bakımdan pek bir şey ifade etmiyor olsa da, meydan çevresindeki yapılar ve mekanlar, meydana değer katıyor.

Bu meydan, şehirdeki en fazla turisti bir arada görebileceğiniz yerlerden. Ayrıca, konum olarak da oldukça ideal bir yerde bulunan bu meydandan, şehirdeki birçok noktaya çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Kentsel bir park olarak da bilinen Özgürlük Meydanı, konserlere ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapmasıyla tanınmaktadır.

Meydan yakınlarında birbirinden güzel yürüyüş yollarını bulabileceğiniz gibi, oturup dinlenebileceğiniz birçok yeri de fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Ayrıca burası, akşam saatlerinde ailece seyahat eden turistlerin akşam yemeği için tercih ettiği bölgelerden biridir. Meydan çevresinde birbirinden güzel ve uygun fiyatlı mekanları da bulabiliyorsunuz.

5.Nijagara Şelaleri (Vodopad Nijagara)

Nijagara Şelaleri
Nijagara Şelaleri

Podgorica’nın en güzel yerlerinden biri olan Nijagara Şelaleleri, bu şehirde kaçırılmaması gereken en önemli yerlerden.

Özellikle güzel fotoğraf kareleri yakalamak için gidebileceğiniz bu yer, şehrin az biraz dışında bulunuyor olsa da, ulaşılması en kolay yerlerden. Şelale yakınlarında restoran da bulunmaktadır. Bu restoran, şelaleye sadece 2-3 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Bu restoranda taze balık ve güzel bir peynir tabağı deneyebilirsiniz.

Ayrıca bu şelalelerin bulunduğu yer, ilkbahar da çok daha güzel oluyormuş. Tabi yazları da fena değil diyebiliriz.

6.Sky Bar – Hilton Otel

Sky Bar - Hilton Otel
Sky Bar Hilton Otel’de bulunmaktadır.

Günün herhangi bir zamanında şehrin en güzel fotoğraf karelerini yakalamak için, Hiton Oteli’n bu eşsiz barına gidebilirsiniz. Burası, daha çok fotoğrafçıların sevebileceği yerlerden biri olsa da, şehri kuşbakışı görmek isteyen her turistin mutlaka göz atması gereken güzel yerlerden.

Sky Bar’da bir şeyler içmeniz gerekiyor. Alkollü veya alkolsüz birçok içecek seçeneğinin bulunduğu bu bara, mümkünse akşam saatlerinde gidin. Hava karardıktan sonra, manzara çok daha güzel oluyor.

7.Gorica Park

Gorica Park - Podgorica Gezilecek Yerler
Gorica Park

Podgorica’nın merkez parkı olarak da bilinen Gorica Park, Podgorica’da gezilecek yerler arasında oldukça sakin ve huzur dolu bir yer.

Stadyumun hemen yanında bulunan bu park, şehrin merkezine yürüme mesafesindeki güzel konumu sayesinde, turistlerin uğrak yerlerinden biridir.

Bu park içerisinde, çocuklar için bir oyun alanına ve güzel bir kafeteryaya ev sahipliği yapan macera parkı da bulunmaktadır. Burası daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olarak bilinse de, her turistin gönül rahatlığıyla göz atabileceği yerlerden.

Tepenin üzerinden de, şehrin güzel bir manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Güzel yürüyüşlerin ve eşsiz instagram fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz bu yeri, gezilmesi gereken yerler listenize mutlaka ekleyin deriz.

Son olarak, parkın girişinde bulunan Bocari Kafe’ye de göz atabilirsiniz. Şehirdeki en iyi kahve yapan mekanlardan biri olarak bilinmektedir ve öyledir de.

8.Eski Ribnica Nehir Köprüsü (Adzi Paşa Köprüsü)

Eski Ribnica Nehir Köprüsü
Eski Ribnica Nehir Köprüsü – Podgorica gezilecek yerler blog

Şehrin tarihi yerlerinden biri olan Ribnica Köprüsü, şehirdeki en turistik gezilecek noktalardan bir tanesi.

Köprü aslında Romalılar tarafından yaptırılmış, ancak Osmanlı yönetimi tarafından yenilendiğinden dolayı da, Adzi Paşa Köprüsü olarak bilinmektedir.

Köprüden geçebilir, etraftaki surların kalıntılarının çevresinde yürüyebilirsiniz.

Köprünün çevresine pek yatırım yapılmamış. Bu yüzden de etrafta çok fazla çöp var. Fakat Podgorica’nın en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden olduğu için, göz atmaya değer.

Buraya kadar gitmişken, eskiden bir Türk hamamı olan, şimdilerde bir kafe, galeri ve kitapçı olan ”Karver”a da mutlaka göz atın.  Konum için tıklayın.

9.Stara Varos (Eski Şehir Bölgesi)

Podgorica Saat Kulesi
Eski Şehir Bölgesi’nde bulunan tarihi saat kulesi

Osmanlı Dönemi mahallesi olan Stara Varos, Podgorica’daki görülmeye değer en güzel yerlerden bir tanesi. Birbirinden güzel tarihi yapılara ev sahipliği yapan bu mahalleden, hala Osmanlı’nın izleri görülebilmektedir.

Birbirinden güzel sokakları, butik mağazaları ve restoranlarıyla, hem alışveriş hem de Podgorica’da yeme içme için güzel bir mahalle diyebiliriz. Tabi ikinci dünya savaşında ağır bir şekilde bombalanmış olan Podgorica’nın bu güzel bölgesinde, Osmanlı’nın izlerini görebileceğiniz şeyler sınırlı. Bunlar ; iki cami ve bir saat kulesidir.

2005 yılında yeniden inşa edilmiş olan bu saat kulesini kaçırmayın.

10.Kral Nikolas Sarayı Çağdaş Sanat Merkezi

Kral Nikolas Sarayı Çağdaş Sanat Merkezi
Kral Nikolas Sarayı Çağdaş Sanat Merkezi – the-passenger.de

Nikola Petrovic Sarayı içerisinde yer alan bu Çağdaş Sanat Merkezi, Avrupa, Latin Amerika, Asya ve Afrika sergileri ile ünlü. Yerel sanatçıların düzenli geçici sergilerine de ev sahipliği yapan bu müze, birbirinden değerli sanat eserlerini görebileceğiniz yerlerden.

Ayrıca sarayın bulunduğu park yaz aylarında dinlenmek ve dolaşmak için de tercih edilebilecek yerlerden. Ayrıca bu park içerisinde ”Gallery Klub” ve ”Perjanički” galerisini de görebilirsiniz.

Podgorica’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Podgorica’da konaklama için çok farklı bölgeler bulunmuyor olsa da, birçok otel ve diğer konaklama seçeneklerini bu şehirde bulabiliyorsunuz. Şehirdeki gezilecek noktalar genellikle Bağımsızlık Meydanı’na yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden, bu şehirde konaklama için gönül rahatlığıyla bu meydan çevresindeki otellere göz atabilirsiniz. Bu meydana yakın otel tavsiyesi olarak da;

  • Hilton Podgorica Crna Gora – 5 Yıldız ; Şehrin tam merkezine 5 dakika yürüme mesafesindeki eşsiz ve güzel konumu sayesinde şehirdeki en çok tercih edilen ve en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip otellerden. Karadağ’da genel olarak otel fiyatları uygun olduğundan, gönül rahatlığıyla 4-5 yıldızlı otellere göz atabilirsiniz. Bu otel de, şehirdeki en lüks ve en ideal otellerden. Oteli incele
  • Hotel Podgorica – 4 Yıldız ; Biraz daha bütçeli bir otel için de, şehrin tam merkezine 10 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz. Bu otel, Podgorica’da gezilecek en güzel ve en önemli turistik noktalara yakın bir konumda bulunuyor. Ayrıca, şehirdeki birçok restorana, bara ve kafeye de bu otelden yürüyerek çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Oteli İncele

Podgorica Gezilecek Yerler Videosu

Podgorica’da gezip görülecek yerler tabi ki bu 10 yer ile sınırlı değil. Bu tarihi ve turistik yerlere birkaç güzel yeri daha eklemek pekala mümkün. Fakat, günübirlik veya kısa bir süreliğine Podgorica’yı ziyaret ediyorsanız, ilk olarak listedeki bu 10 yeri görmeyi çalışın. Daha fazla zamanınız kalırsa da, Karadağ’ın diğer şehirlerine veya Podgorica yakınlarındaki şehirlere göz atabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...