Polonya’da Gezilecek Yerler | En Turistik 12 Yer

Daha çok Erasmus ile ünlü olan Polonya, tarihi ve turistik yerleri ile eşsiz bir deneyim sunmakta.

İkinci Dünya Savaşı sırasında en çok yıpranmış ülkelerden biri olan Polonya, savaştan sonra hızlı bir şekilde toparlanmış ve her geçen gün daha çok turist ağırlamaktadır. Tarihi yapıları ile dikkat çeken bu ülkede, çok fazla yapılacak turistik aktivite olduğu gibi gezilecek birçok önemli nokta da bulunmaktadır.

Fakat Polonya, hiçbir zaman turistlerin Avrupa’daki ziyaretleri arasında favori olmamıştır. Daha çok Erasmus öğrencileri tarafından keşfedilen bu ülkede, doğal güzelliklerden tarihi kasabalara ve gece hayatı ile ünlü büyük şehirleri bulabilirsiniz.

Polonya Gezilecek Yerler Listesi

Ülkede gezip görülecek noktaların büyük bir bölümü, Krakow ve Varşova gibi ülkenin meşhur şehirlerinde bulunuyor olsa da, Polonya bundan çok daha fazlasıdır.

10 ay gibi uzun bir süre Krakow’da yaşamış biri olarak, bu ülkenin size sunacağı güzelliklere şaşıracaksınız. Özellikle erasmus öğrencisiyseniz, Barselona, Venedik, Amsterdam ve Berlin gibi şehirleri görme aşkıyla tutuşmadan önce, yanı başınızdaki Polonya şehirlerini keşfedin.

Gelelim ülkedeki en önemli ve en ünlü yerlere ;

1.Varşova

Varşova - Polonya
Başkent Varşova

Polonya’nın başkenti ile ülke gezisine başlayabilirsiniz.

Burası ülkenin en kalabalık, en hareketli ve en resmi şehirlerinden. Fakat, ülkedeki en modern yapılara ve ülkenin en iyi ikinci gece hayatına sahip olmasıyla ünlüdür.

Varşova, genelde öğrencilerin pek dikkatini çekmese de, öğrenci olmayan turistlerin favori şehirlerindendir. Havalı kafeleri, en iyi ”Pierogi”leri bulabileceğiniz restoranları, tarihi yapıları ve eşsiz gece hayatı ile, her turistin çok çabuk sevebileceği bir şehir.

Alışveriş için de tercih edilen bu şehirde, ülkenin en iyi konserlerini, festivallerini ve etkinliklerini bulabilirsiniz. Bu yüzden şehri ziyaret etmeden önce Varşova’da yaklaşan etkinliklere de mutlaka göz atın derim.

Göz At : Varşova gezilecek yerler

Varşova’da nerede kalınır ?

2.Krakow

Krakow
Krakow

Koca bir 10 ayı devirdiğim şehir Krakow. Polonya’nın gece hayatı konusunda en iyi şehri. Tabi sadece bana göre değil, binlerce uluslararası öğrencilere ve yerel halka göre de bu şehir, gece hayatı denince akla ilk gelen yerlerden.

Krakow, gezilmesi oldukça kolay şehirlerden biri. Oldukça eski bir kale olan Wawel Kalesi, tarih severler için güzel bir deneyim olacaktır.

Bu şehri keşfetmeye ”Eski Şehir Bölgesi”nden başlayın. Bu bölge, Krakow’da alışverişten en iyi restoranlara, müzelerden tarihi yerlere kadar aradığınız hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz bir bölge.

Özellikle ”Kazimierz Semti” burada kaçırmamanız gereken yerlerden. Kazimierz, hediyelik eşya satan küçük dükkanları, şehrin en iyi restoranları, dost canlısı yerel halk ve en önemlisi şehrin gece hayatı için mükemmel bir yerdir.

Polonya kültürünü ve yemeklerini tanımak için en iyi şehir olan Krakow’u listenizin ilk sıralarına ekleyin. Ayrıca Varşova’dan Krakow’a da trenler ile 2.5 saatte rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Göz At : Krakow Gezilecek Yerler

Krakow’da nerede kalınır ?

3.Gdansk

Gdansk - Polonya
Gdansk

Ülkedeki gezilecek en güzel şehirlerden biri olan Gdansk, daha çok tarihi ile dikkat çekiyor.

Şehirde bulunan büyük limandan dolayı, buraya ticaret yapmak için gelen zengin tüccarlar izlerini bırakırken, stratejik konumu nedeniyle de ülkenin en önemli yerlerinden biri haline gelmiş.

Gdansk’ın arnavut kaldırımlı sokaklarını seveceksiniz. Bu dar sokakları çevreleyen birbirinden güzel atmosfere sahip kafeler ise, soluklanabileceğiniz en ideal yerlerdir.

Birbirinden güzel müzeler, kiliseler ve çok daha fazlasıyla Gdansk’ta yapılacak birçok turistik aktiviteyi bulabilirsiniz.

Şehirde birçok bira bahçeleri de bulabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında Gdansk’ı ziyaret ediyorsanız, bu bira bahçelerine mutlaka gidin. Atmosfer muhteşem. Ayrıca, limandan tekne gezisine çıkmayı da unutmayın.

4.Wroclaw

Wroclaw - Polonya Gezilecek Yerler
Wroclaw

Avusturya, Bohemya ve Prusya’nın şehrin gelişimine etkisi olan mimari, Rynek pazar meydanında çok rahat bir şekilde görülebiliyor.

Odra Nehri üzerinde yer alan bu güzel şehir, birbirinden güzel köprüleri ve parklarıyla ünlüdür. Ayrıca Katedral Adası’da görülmeye değerdir.

Yukarıdaki 3 şehirde olduğu gibi bu şehirde de gece hayatı için güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Özellikle kış aylarında üniversiteler açıkken. Yaz aylarında biraz daha durgun olduğu söylenir. Fakat yılında diğer tüm zamanları (Üniversiteler açıkken) muhteşem bir geceyi bu şehirde yaşayabilirsiniz.

Polonya’nın en büyük dördüncü şehri olan Wraclaw, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

5.Poznan

Poznan
Poznan

Polonya’nın en güzel şehirleri arasında olan Poznan, dinamik ve canlı bir şehirdir.

Eşsiz bir gece hayatına sahip olmasının yanı sıra, Eski Şehir Bölgesi’ndeki tarihi yerleri ve müzeleri ile de turistlerin sevdiği şehirlerden.

Burası, Polonya gezisi için en ideal noktalardan. Çünkü bu şehir, ülkedeki diğer şehirlere ve gezilecek noktalara güzel bir ulaşım ağı sunmaktadır. Özellikle araçlarınız ile Polonya’ya keşfediyorsanız, Poznan yakınlarındaki görülecek yerlere de mutlaka göz atın.

6.Wieliczka Tuz Madeni

Wieliczka Tuz Madeni
Wieliczka Tuz Madeni

Polonya’nın doğal yerleri arasında en ünlü olan Wieliczka Tuz Madeni, Ortaçağ’dan beri açık ve günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Çok fazla sayıda merdivenlerin olduğu bu madende, biraz yorucu bir tur yapıyor olsanız da, görülecek yerler arasında kesinlikle kaçırılmaması gereken doğal güzelliklerden.

Yerin 140 metre altına kadar inecek, pasajdan ve kristal odalardan geçeceksiniz ve en önemlisi, içerideyken güzel kiliselere, eşsiz tuz anıtlarına ve nefes kesen yeraltı göllerine rastlayacaksınız.

Bu tuz madenini görmeden, Polonya gezisi yapmış sayılmıyorsunuz 🙂

7.Ojcow Ulusal Parkı

Ojcow Ulusal Parkı
Ojcow Ulusal Parkı

Burası, ülkeyi biraz daha derinden gezmek isteyen turistlerin tercih edebileceği yerlerden.

Buradaki doğal güzellikler ve manzara, kelimenin tam anlamıyla muhteşem. Pradnik ve Saspowska Nehri vadileri arasında yer alan bu ulusal park, Krakow’dan günübirlik turlar ile veya araç kiralayarak bireysel olarak da çok rahat bir şekilde görebileceğiniz yerlerden.

Polonya’nın en küçük milli parklarından biri olarak bilinse de, derin kanyonlar, sayısız kireçtaşı kayalıkları, kalın ormanlık alanlar, kaya oluşumları ve karanlık mağaralar ile karakterize olmuş bu parka bayılacaksınız.

Burada özellikle görülmesi gereken yerler ise ; Kazimierz Kalesi, Krakow Kapısı, Deotyma’nın İğnesi ve Rönesans Kalesi’dir. Tabi sadece manzara ve doğal güzelliği seyretmek için bile buraya gidebilirsiniz.

8.Auschwitz-Birkenau (Ölüm Kampı)

Auschwitz-Birkenau - Ölüm Kampı
Auschwitz-Birkenau

İşte tüylerininizin ürpereceği, kah söveceğiniz kah isyan edeceğiniz, Nazi Almanya’sının katliam dolu günlerine şahit olabileceğiniz bir yer, Auschwitz-Birkenau.

Buraya Krakow’dan ister tren ile isterseniz de araç ile gidebilirsiniz. Biz buraya turlar ile gitmiştik ve rehberde Türk’tü. Eğer güzel bir Türk rehbere sahip tur bulabilirseniz, kesinlikle paraya kıyıp buraya turlar ile gidin derim.

Kendi başınıza gitmek isterseniz de, 2 saatlik tren yolculuğuna katlanın yada Krakow’dan turlara katılın. Yok birkaç arkadaş bu ölüm kampına gitmeyi planlıyorsanız da, mutlaka araç kiralayın derim.

Auschwitz, belki de Avrupa’daki Nazi rejiminin dehşetini en çok ve duygusal olarak hatırlatan yer olarak bilinir. Bir anıt haline gelmiş bu yeri, mutlaka Polonya gezinizde ziyaret edin.

9.Katoviçe

Katoviçe - Polonya da Gezilecek Yerler
Katoviçe

Çok da eski bir şehir olmayan Katoviçe, şu anda bulunduğu durumu, ülkenin 14 şehrin ortasındaki konumuna ve 19. yüzyılda yaşanan sanayi patlamasına borçludur.

Şehir, ticari ve kültürel bir merkez olarak bilinir. Eğer tarih için bu şehri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bu şehirde tarih adına bir şey olmadığını bilin.

Ülkedeki birçok şehre ve diğer gezilecek noktalara yakınlığı ve kolay ulaşım ağı sunmasından dolayı, görülecek bir şehir. Ayrıca, daha farklı tarzda bir gece hayatı deneyimi yaşamak istiyorsanız da, Katoviçe’de aradığınızı bulabilirsiniz.

10.Szczecin

Szczecin
Szczecin

Polonya’nın en büyük yedinci şehri olan Szczecin, Berlin ve Gdansk arasında yer alan bir liman kentidir.

Farklı mimari tarzların karışımına sahip olan bu şehir de, Polonya turuna çıkan birçok erasmus öğrencisinin göz attığı şehirlerden.

Öğrenci topluluğu sayesinde de Liman bölgesi oldukça canlı ve hareketlidir. Zaten, ülkedeki en az turistin ziyaret ettiği şehirlerden. Sadece Polonya’daki uluslararası öğrenciler tarafından ziyaret ediliyor desek abartmış olmayız.

11.Gdynia

Gdynia
Gdynia

Polonya’nın gezilecek yerleri arasında bir diğer güzel şehir ise, Gdynia’dır.

Çok uzun bir deniz kıyısına sahip olmasıyla ünlü olan bu şehir, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin yaz aylarında en çok tercih ettiği tatil yerlerinden biri haline geldi.

Bu şehirde plajların dışında, çok fazla görülecek yer olmasa da, yapılacak birçok turistik aktiviteyi burada bulabilirsiniz.

Ayrıca gece hayatı, ülkedeki birçok şehirde olduğu gibi, hareketli, canlı ve güzeldir.

12.Zakopane

Zakopane
Zakopane’den Tatra Dağın Manzarası

Polonya’nın en ünlü dağlık tesisi olan Zakopane, daha çok yerli turistlerin tercih ettiği gezilecek noktalar arasında olsa da, son zamanlarda yapılan turizm çalışmaları sayesinde, yabancı turist trafiğinde ciddi bir artış yaşanmaktadır.

Hem kışın hem de yazın görülecek yerlerden olan Zakopane, güzel ahşap villalara ve eşsiz bir atmosfere sahiptir. Ayrıca burayı, birçok sanatçı, şair, yazar ve ressam ilham almak için ziyaret etmektedir.

Polonya’da gezilecek şehirler ve turistik yerler, bu 12 yer ile sınırlı değil. Daha bu şehirde birçok şehir ve görülmeye değer önemli turistik noktaları bulabilirsiniz.

Fakat bu ülkede çok detaylı bir gezi planı yapmıyorsanız, yukarıdaki 12 yer arasından zevkinize ve ülkedeki sürenize göre güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

Polonya, daha çok gece hayatı ve üniversiteleri ünlü olan bir ülke olsa da, birbirinden canlı ve güzel şehirleri, kasabaları ve diğer yerleri ile turistlerin sevebileceği bir yer. Bu yüzden, diğer turistler gibi sizde bu ülke konusunda ön yargılı olmayın. Bir araç kiralayın ve ülkedeki güzelliklerin keyfini çıkarın. Ucuz Avrupa ülkelerinden biri olan Polonya’yı seveceksiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...