Pompei Gezilecek Yerler | Pompei Gezi Rehberi

Yıkık şehir Pompei, MS 79 yılında şehri 6 metre kül ve ponza taşıyla kaplayan yanardağ olan Vezüv Yanardağı’nın eteklerinde yer almaktadır.

O zamandan beri terk edilmiş olan Pompeii, 18. yüzyılda kazılar başladığında ortaya çıkmaya başladı ve o zamandan beri, toplam alanın beşte biri kurtarılmış.

İlk ekskavatörler her şeyi Napoli‘deki müzeye götürmüş, ancak 1911’den bu yana arkeologlar eserleri burada bırakarak, günümüzde, şehirde görebileceğiniz kalıntılar oluşmuş.

Pompei, İtalya’nın Campania bölgesinde bulunan, ülkedeki en düşük nüfusa sahip olmasına rağmen, antik kentlere ve kalıntılara merakı olan, on binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Roma veya Floransa kadar popüler bir şehir olmasa da, İtalya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olarak biliniyor.

Şehirde turist olarak görebileceklerinizin büyük bir bölümü antik yapılardan ve kalıntılardan oluşsa da, yine de görülmeye değer şehirlerden bir tanesidir.

Pompei’de Nerede Kalınır ? 


Booking.com

Pompei’de gezip görülecek yerlere geçmeden önce, bu şehri günübirlik turlar ile ziyaret etmek yerine, 1 gün konaklamayı planlıyorsanız, burada birbirinden kaliteli ve lüks otelleri, bütçeli butik otelleri, pansiyonları ve diğer konaklama birimlerini bulabileceğinizi unutmayın. Şehirde her bütçeye ve zevke uygun 100’e yakın konaklama birimi bulunmaktadır.

Şehirde 1 günde konaklayacak dahi olsanız, merkeze yakın olduğunuzdan da emin olun. Şehir merkezindeki konaklama birimlerine Booking.com ile göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Pompei’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olarak da, şehrin tam merkezine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan, 8+ konuk değerlendirme puanına sahip 4 yıldızlı ”Hotel del Sole” adlı tesise veya biraz daha bütçeli bir konaklama birimi için de, şehir merkezine 7 dakika yürüme mesafesinde olan 3 yıldızlı Hotel Diana adlı tesise göz atabilirsiniz.

Gelelim Pompei Gezilecek Yerler Listemize ;

1.Forum

Forum
Forum

Pompei’deki forum, bir Roma kasabasının ana meydanıdır. Kolonilerle çevrili olan bu alan, kuzey tarafında Jupiter Tapınağı ile sınırlı ve 3 metrelik bir tabanda yükselmektedir.

Forum’u çevreleyen birbirinden önemli tarihi tapınaklar, türbeler ve binalar ise ; Lares Tapınağı, Vespasian Tapınağı ve Belediye Meclisi’nin görüşmelerini yaptığı ”Curia”dır.

Buradaki bazilika, bir mahkeme ve pazar yeri olarak da kullanılmış.

Sol tarafta ise, görkemli yapısıyla dikkat çeken Apollon Tapınağı bulunmaktadır. 48 İyon sütunuyla çevrili olan bu tapınakta forum çevresinde görebileceğiniz en önemli kalıntılardan.

2.Shrine of the Virgin of the Rosary of Pompei

Shrine of the Virgin of the Rosary of Pompei
Shrine of the Virgin of the Rosary of Pompei

Pompei Tespihinin Kutsal Bakiresinin Pontifik Tapınağı (Bazilikası) gibi bir anlama gelen bu bu tapınak, şehrin en sembolik yapılarından biri olarak bilinmektedir.

Bartolo Longo tarafından, tüm dünyadan alınan bağışlar sayesinde inşa edilmiş olan bu küçük bazilikanın inşasına 1876 yılında başlanmış.

Pompei
Kilisenin İçi

Günümüzde, Bazilika, mimar rahip Monsignor Spirito Maria Chiapetta tarafından üç nefle tasarlanmış gibi görünüyor. İki küçük nefin her iki tarafında üç sunak vardır ve dört yarım daire şeklindeki şapelin bulunduğu apsisin arkasına bağlanmaktadır.

3.Lupanar

Lupanar
Lupanar

Lupanar (Lupo’nun kurt anlamına gelir, çünkü Latince’deki “kurt” “fahişe” anlamına gelir) Pompei’de bu amaç için özel olarak inşa edilen tek bina olan Lupanar, dönemin en ünlü yerlerinden biriymiş. Günümüzde ise, Pompei’de en çok merak edilen noktalardan.

Pompei’deki harabeler arasında bulunan bu genelev, müşterilerin tipine ve maddi durumuna göre iki kata ayrılmış. 5 yatak odası, bir banyo ve bir de koridordan oluşan giriş katı, alt sınıf müşteriler içinmiş.

Birinci kat ise, üst sınıf müşterilere ayrılmış ve çok daha iyi bir şekilde dekore edilmiş. Duvarlarda, farklı erotik pozisyonlarda resimleri görmek de mümkün.

Lupanare’nin girişinde ise, o dönemde kondom almak için de bir yer bulunuyormuş. Günümüzde bu yeri de görebiliyorsunuz.

4.House of the Faun

House of the Faun
House of the Faun

Pompei Arkeolojik Alanı içerisinde yer alan House of the Faun’ın (Faun Evi), odalar, ortamlar ve farklı görevlere adanmış alanlar ile büyük bir kompleks havasını veriyor.

Kalıntılarda mülk sahibi belirlenememiş ve yapı, ana salonlardan birinin merkezinde bulunan dans eden faunun bronz heykeline bakılarak ”Faun Evi” olarak adlandırılmış.

Yapı, aslında, her biri ayrı bir girişe sahip olan, tüccarlara kiralanan birkaç dükkanlar ile  birbirine bağlanan iki büyük bağlantılı alandan oluşmaktadır.

Bölgedeki diğer görkemli evlere bakarak Faun Evi’nin o dönemde çok daha görkemli olduğu söylenmektedir. Günümüzde ise, turistlerin en çok ilgi gösterdiği kalıntılardan biri olarak biliniyor.

5.House of the Vettii

House of the Vettii
House of the Vettii

Vicolo di Mercurio’daki Vettii Evi, Pompei’deki en ilginç evlerden biri olarak biliniyor.

Orta sınıf 2 kardeşe ait olan bu ev, birçok üst sınıfın evi gibi oldukça zengin ve zarif bir şekilde dekore edilmiş. Bu da, Roma’da evlerde iyi bir şekilde yaşayanların sadece aristokrasiler olmadığının en iyi kanıtıdır.

Evin en dikkat çeken yeri, freskleridir. Ayrıca, hala Orijinal mermer dekorasyonuna sahip olan ve bahçesi yeniden dikilmiş bir peristil de bulunuyor.

Evin mutfağına da mutlaka göz atın. Mutfak içerisinde günümüzde hala kullanılan aletleri görebiliyorsunuz. Tarihçilere, tarzından dolayı iç mekandaki fresk resminin MS 62’nin yıkıcı depreminden sonra yapıldığını düşünmektedir.

Freskler arasında en ünlü olan, mitolojik sahneler ve uzun bir cupid friziyle faux panellerdeki duvarları tamamen kaplayan trisliniumdadır.

6.Pompei Amfitiyatrosu

Pompei Amfitiyatrosu
Pompei Amfitiyatrosu

Şüphesiz şehirdeki mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Pompeii Tiyatrosu, Via dell’Abbondanza’nın sonunda, Pompeii’nin arkeolojik bölgesinde bulunmaktadır. Bölgedeki en önemli ve en sağlam kalıntılardan biri olan bu Amfitiyatro, şimdiye kadar keşfedilen en eski taş yapı olarak bilinmektedir.

Yapımı MÖ 80 yılına kadar uzandığı söylenen bu Amfitiyatro’nun üst kısmında seyircileri güneş çarpmasından, rüzgardan ve yağmurdan korumak için yapılmış arenanın çatısındaki kullanılan büyük delikleri görebilirsiniz.

Pompei Amfitiyatrosu
Pompei Amfitiyatrosu

Bu sayede, Amfitiyatro’da gerçekleşen şovların yılın her dönemi yapılması sağlanmış. Bu Amfitiyatro’nun günümüzde Pompei’nin en ünlü yerlerinden biri olmasının bir diğer nedeni ise, 1971 yılında Pink Floyd, müzik tarihinde en unutulmaz anlardan biri haline gelen “Live at Pompeii” konserini izleyici olmadan burada kaydetmiş olmasıdır.

7.Forum Baths

Forum Baths
Forum Baths

Via dell’Abbondanza ve Via Stabiana’nın köşesinde Pompei’nin en büyük ve en iyi korunmuş banyoları (Forum Baths) bulunmaktadır.

Her tesiste dairesel bir soğuk banyo (frigidarium), giysi rafları olan bir soyunma odası (apodyterium), sıcak bir banyo (tepidarium) ve zeminde ve duvarlarda hava kanalları ile ısıtılan sıcak bir banyo (caldarium) vardır.

Forumun yakınında bulunan bu banyolar günümüze kadar gayet iyi korunmuş.

İçeriye girip banyoları nasıl ısıttıklarını görebiliyorsunuz. Forum banyoları Pompei’deki çeşitli hamam kalıntılarının en küçüğü olsa da en zarif olanlarıdır. Erkekler ve kadınlar için ayrı bölümler bulunuyor ve banyolar sadece sıcak değil, soğu ve ılık olan banyolar da bulunuyor. Forum alanındaki en iyi korunmuş bu banyolara da mutlaka göz atın.

8.Casa del Menandro (Menander Evi)

Casa del Menandro (Menander Evi)
Casa del Menandro (Menander Evi)

Menander Evi, zengin bir tüccara aitmiş. Oldukça büyük ve günümüze kadar en iyi korunmuş olan bu ev, diğer evlere nazaran biraz daha gösterişlidir.

İyi korunmuş atriyumun bir köşesinde küçük bir tapınak ve merkez havuzuna kadar uzanan sağlam bir ahşap çatı bulunuyor ve suyun aşağıdaki havuzda toplanması için yapılmış.

Evin içerisindeki odalar ise, Homeros’un İlyadası’ndaki manzaralarla dekore edilmiş. Her ayrıntısını görebileceğiniz bu ev de, forumdaki en ilgi gören yapılardan.

9.Villa of the Mysteries (Gizemlerin Villası)

Villa of the Mysteries (Gizemlerin Villası)
Villa of the Mysteries (Gizemlerin Villası)

Gizemlerin Villası olarak da bilinen Villa of the Mysteries, ana kazı alanının dışında ve Diomedes Villa’nın ötesinde bulunmaktadır ve burası giriş biletine dahildir.

M.Ö 2. yüzyılda inşa edilmiş olan Gizemlerin Villası, orijinal renklerinin tüm parlaklığında korunan, hayatta kalan en iyi antik duvar resimleri olarak kabul edilen eserleri içermektedir. Bunlar arasında en dikkat çeken ise, şüphesiz büyük trikliniumda bulunan 17 metre uzunluğundaki frizdir.

Villa şehrin geri kalanından çok sonra kazılmış (villanın kazısı 1909’da başlamıştır).

10.Garden of the Fugitives (Kaçaklar Bahçesi)

Garden of the Fugitives
Garden of the Fugitives

Bu kırsal bölgeye verilen isim, büyük sebze bahçesinde meydana gelen dramatik olayları yansıtmaktadır. Ev, Büyük Palaestra çevresindeki bölgede, Porta Nocera kapısının yakınında yer alıyor. Diğer antik alanlardan ulaşım da oldukça kolay. Haritada görmek için tıklayabilirsiniz.

Kaçaklar Bahçesinde ortaya çıkan sahne, MS 79’da Vesuvius’un patlaması sırasında Pompeii sakinlerinin maruz kaldığı trajik ölümün tam dehşetini canlandırıyor.

On üç kişinin cesetlerinin alçı kalıplarını burada görebiliyorsunuz. Hem ilginç hem de rahatsız edici olsa da, görülmeye değer. Aralarında çocuklarıyla birlikte, deniz yönünde kasaba kapılarına doğru kaçarak hayatlarını kurtarmaya çalışırken ölümleriyle tanışmışlar.

Pompei’de gezip görülebilecekler listesine birkaç noktayı daha eklemek mümkün. Fakat, şehirdeki en bilindik ve en popüler yerler bu 10 yerden ibaret diyebiliriz.

Pompei Ne Kadar Sürede Gezilir ? 

Pompei’yi gezmek için 3-4 saat yeterli oluyor. Fakat, her bir antik yapıyı görmeyi planlıyor ve bu yapıların tarihleri hakkında daha detaylı bilgiler almayı planlıyorsanız, bu alanı 1 günde anca gezebilirsiniz.

Turlar ile Pompei’yi ziyaret ediyorsanız, tur süresi genelde 3-4 sürmektedir ve genelde en önemli ve en popüler yapıları ziyaret ediyorsanız.

Napoli’nin merkezine Pompeii’ye günübirlik turlar ile gidebiliyorsunuz. Fakat turlar ile değil de, bireysel olarak burayı ziyaret etmeyi planlıyorsanız da, burada en azından 1 gece konaklayın deriz. Özellikle detaylı bir gezi planı yapıyorsanız.

Pompei’den sonra İtalya’da gezilecek yerler arasında oldukça popüler olan Venedik yazımıza da göz atmayı unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...