Ponte Vecchio

Ponte Vecchio, Arno nehri üzerinde bulunan Floransa’nın en popüler yerlerinden biridir. 1300’lü yıllara kadar sel nedeniyle birçok hasar görmesine rağmen Floransa’nın ortaçağdan kalan en sağlam yapılarından biridir. Muhteşem bir manzarası bulunan köprü Altın ve Mücevher dükkanları ile donatılmıştır.

Ponte Vecchio köprüsü üzerinde ayrıca Rönesans döneminde inşa edilen Vasari Koridoru bulunmaktadır. Yaklaşık 2000 yıl boyunca Floransa’nın merkezi köprüsü olan Ponte Vecchio, günümüze kadar tüm ihtişamıyla muhafaza edilmiştir.

Ponte Vecchio’nun en dramatik tarihi olayı, 1216 yılında Buondelmonte de Buondelmonti’nin köprüde hunharca öldürülmesidir. Genç bir Asilzade olan Buondelmonti yıllarca kavgalı olduğu gruplar ile köprü üzerinde bir sürtüşme yaşamış ve sonrasında kavgaya dönüşen sürtüşme Buondelmonti’nin ölümü ile sonuçlanmıştır. Dante bu dramatik olayı İlahi Komedya adlı eserinde tasvirlemiştir.

Floransa’da konaklama için henüz aradığınız oteli bulamadıysanız, Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Floransa’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Ponte Vecchio
Ponte Vecchio, Arno Nehri Manzarası

1400 yıllarda köprü kabadayı dükkan sahipleri,balıkçılar ve kasaplar tarafından gürültülü ve pis kokan bir yer haline getirilmiştir. Köprüyü daha temiz ve güvenilir hale getirmek için Büyük Dük Ferdinand I bu dükkanların yerine altın ve gümüş dükkanları koyarak köprüyü daha güvenilir ve daha elit bir yer haline getirmiştir. Bu durum tüm Dünya Ülkeleri tarafından takdir edilmiştir. Çünkü dönemin zorba dükkan sahipleri yüzünden hiç kimse köprüyü rahatça ziyaret edemiyordu.

Ponte Vecchio üzerinde bulunan dükkanların arasında Arno nehri manzarasını seyredebileceğiniz küçük avlular bulunmaktadır. Buralardan muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca çiftler için Cellini anıtı üzerinde ebedi aşklarını ilan edebileceği kilitler bulunmaktadır. Bu kilitlerin anahtarları Arno nehrine atılarak ebedi aşk ilan edimiş oluyor. Bu kilitler Floransa hükümeti için de önemli bir yere sahiptir. Kilitler üzerine yapılan herhangi bir saldırı ya da kilitlerin çıkarılmaya çalışılması gibi durumlarda bazı para cezaları uygulanmaktadır. Yani kitlediğiniz kilidi belkide 20 yıl sonra görme imkanınız vardır.

Floransalılar Ponte Vecchio’ya ve Vasari Koridoruna aşırı önem vermektedirler. 1944 yılında Alman askerlerinin geri çekilmesine sebep olacak büyük bir koruma oluşturulması belki de bir şans değildir. Alman askerleri tarafından korunabilen tek köprü olması, belki de Floransalıların köprüye olan düşkünlüğünü göstermektedir.

Ponte Vecchio

1966 yılında Ponte Vecchio,dükkanlar ve Vasari Koridoru sular altında kalmıştır. Bu defa sel suları çok şiddetliydi, ancak hiçbir şekilde bozulmadan günümüze kadar eşsiz güzelliğiyle gelmiştir. her ne kadar şaşırtıcı bir durum olsa da artık Floransalılar köprünün hiçbir şekilde yıkılamayacağına inanmaktadırlar.

Ponte Vecchio Hakkında Bilinmesi Gerekenler

-Yıkılmayan Köprü, Ponte Vecchio : Arno nehri üzerinde ilk köprü Romalılar tarafından ahşaptan ve taştan yapılmıştır. Daha sonra birçok köprü yapıldı fakat Arno nehrinden gelen kuvvetli sellere dayanamayıp yıkılmıştır. Köprünün güncel sürümü mimar ve ressam Taddeo Gaddi tarafından 1345 yılında dizayn edilmiştir. Köprü II. Dünya Savaşında da ayakta kalmayı başarmıştır. Ayrıca 1966 yılında oluşan en büyük sel felaketi sonrasında köprü hala ayaktadır.

-Efsaneye göre Adolf Hitler Ponte Vecchio’yu ve manzarasını çok beğenmiş sadece bu köprünün ayakta kalmasına izin vermiştir. Diğer tüm köprüler Adolf Hitler döneminde yıkılmıştır.

-Köprü yakınına gitmeden önce daha muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz alanlara uğramayı unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...