Piazza del Popolo, Roma (Popolo Meydanı)

Piazza del Popolo, diğer adıyla Popolo Meydanı, Roma’nın en popüler parklarından biri olan Borghese Park’ın hemen yanında bulunmaktadır. Üç kilise ile çevrili olan meydanın en bilindik yeri, şüphesiz Mısır’dan getirtilen Dikilitaş’tır.Meydanın kuzey tarafında Porta del Popolo adı verilen oldukça popüler bir kapı bulunmakta ve meydanın en önemli bölümü olan ”Via Flaminia” adriyatik kıyısı ile Roma’yı bağlamak için M.Ö 220 yılında inşa edilmiş ve Roma’ya giden en önemli yollardan biri olmuş.

Meydanın kuzey tarafında bulunan kapı, Porta del Popolo olarak bilinmekte ve bu büyük kapının iç dekorasyonu, ünlü mimar Bernini tarafından,Alexander VII’nin isteği üzerine yapılmış. Daha önceden bu kapı, Porta Flaminia olarak bilinmekteymiş, ancak 1655 yılından sonra kapının ismi Porta del Popolo olarak değiştirilmeye karar verilmiş.

Piazza del Popolo,Roma
Piazza del Popolo-Çeşmeler ve Heykellerin Bulunduğu Taraf

Meydanın en önemli yapılarından biri olan Obelisk (Dikilitaş)’in M.Ö 1300 yılında yapıldığı söylenmekte ve Heliopolis’te (Mısır) bir güneş tapınağı olarak biliniyormuş. M.Ö 10 yılında İmparator Augustus, dikilitaşı Mısırdan Roma’ya kadar getirttirmiştir.

Roma’da konaklama konusunda henüz karar veremediyseniz, Roma Otel Tavsiyeleri ve Konaklama Rehberi adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin detaylı özelliklerine göz atabilirsiniz. Bunun dışında, Roma’da bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Meydanda bulunan çeşmeler Valadier tarafından dizayn edildiği sanılmakta.Meydanın batı ucunda bulunan çeşme, Fontana del Nettuno (Neptün Çeşmesi) olarak bilinmekte ve Triton ve Neptün’ü göstermektedir. Neptün Çeşmesi’nin hemen karşısında bulunan çeşme ise,Fontana della dea di Roma (Roma Tanrıçası Çeşmesi) olarak bilinmekte.

Piazza del Popolo,Roma
Piazza del Popolo’dan Piazza Venezia’ya giden yol

Piazza del Popolo‘nun güney ucunda simetrik iki kilise bulunmakta.Bu iki kilise arasından dümdüz 10 dakika boyunca yürüdüğünüz zaman, Roma’nın kalbi olarak bilinen Piazza Venezia’ya çıkarsınız. Santa Maria dei Miracoli ve Montesanto Santa Maria olarak bilinen bu iki kilise, Papa Alexander VII tarafından yaptırılmış ve iki kilisenin de mimarı, Carlo Rainaldi’dir.

Bu kiliseler yeterli gelmediği zaman, Porta del Popolo kapısının hemen sağ tarafında bulunan bir başka kilise bulunmakta ve bu kilise meydanın en önemli dini yapısıdır,diyebilirim. Santa Maria del Popolo olarak bilinen bu kilise, 1477 yılında inşa edilmiş. Kilise, birçok sanat eserine ev sahipliği yaptığı gibi, muhteşem tarihi ile ziyaretçilerin dikkatini çekebilmektedir. Kilisenin Chigi Şapeli, Raphael tarafından dizayn edilmiş.

Piazza del Popolo Hakkında Bilgiler

Popolo Meydanı’na yakınlarında görülecek diğer turistik yerler ;

Bu yerlere Piazza del Popolo’dan 10-15 dakika yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Piazza del Popolo Nerede, Nasıl Gidilir ? 

Meydana birçok turistik noktadan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ancak, yürümek istemezseniz, 88,95,117 ve 119 nolu otobüsleri, meydana ulaşım için kullanabilirsiniz. Ya da A hattı üzerinden metro ile Flaminio veya Spagna duraklarına gelerek, meydana ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Piazza del Popolo, Roma’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerdendir. Meydan, dikilitaşı, çeşmeleri ve kiliseleri ile ünlü olsa da, uygun fiyatlara birçok restoran ve kafeleri de, meydan etrafında bulmak mümkündür.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...