Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi, Eskişehir

Porsuk Çayı, Bayatçık deresi ile kızıltaş suyunun birleşmesinden oluşmuş, 448 km uzunluğu ile Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olarak bilinmekte. Eskişehir‘in en canlı ve en bilindik bölgesi olan Adalar Bölgesi ise, nehrin her iki tarafına bakıyor ve gerek cafeleri ve restoranları, gerekse yürüyüş alanları ile güzel bir akşam keyfi yapılabilecek yerlerden biri.

Porsuk Çayı’nın Eskişehir için önemi oldukça büyüktür, diyebilirim. Nehir, şehri ikiye bölüyor. Cafeler ve restoranlar nehrin en canlı yerlerinden biri olan Adalar Bölgesi’nde toplanmış. Hem turizm açısından hem de, Adalar Bölgesi esnafları için oldukça önemli olduğu aşikar.

Agoda.com ile Eskişehir’deki en uygun ve en ideal otellere göz atmak için tıklayın.

Porsuk Çayı Adalar Bölgesi Eskişehir
Adalar bölgesi kafeler ve restoranlar

Nehir önceden oldukça kirliymiş. Hatta, bir atık yeri olarak uzun bir süre kullanılmış. Yakın zamanda Eskişehir Belediyesi tarafından yapılan temizleme çalışmaları sayesinde bugünkü popülerliğini kazandığını söyleniyor.

Porsuk, bana en çok Amsterdam ve Venedik Kanallarını hatırlattı, diyebilirim. Gerek gondol ve tekne turları ile gerekse, nehir boyunca birçok kafe ve barların sıralanmış olması, az da olsa Avrupa’nın bu güzide iki şehrini anımsatmıyor değil.

Porsuk Çayı Adalar Bölgesi Eskişehir
Adalar Bölgesi

Nehrin en önemli bölümü olarak bilinen Adalar Bölgesi, nehir manzaralı cafeleri ve restoranları ile oldukça samimi bir atmosfer sunuyor. Binlerce insanın sürekli gelip geçmesi, oldukça yakından gelen sokak sanatçılarının enstrüman sesleri ile, farklı bir akşam geçirebileceğinizi düşündüğüm yerlerden biridir.

Porsuk Çayı kenarındaki oteller, birçok kişi tarafından tavsiye ediliyor olsa da, Eskişehir’de gece hayatı için bir planınız yoksa, buralarda kalmanın biraz gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bu bölgede bulunan oteller gecenin geç saatlerine kadar gürültülü olabileceği gibi, sabahın 7’sinde gürültüden de uyanabileceğinizi unutmayın, derim.

Porsuk Çayı Adalar Bölgesi Eskişehir
Nehir Manzarası

Porsuk Çayı Turları

Porsuk Çayı gondol turu ortalama 25 dakika sürmekte ve gondol turu ücretleri 20 TL’den başlamakta. Daha uygun fiyatlı olan bot seferleri, bana göre daha mantıklıdır. Tabi, romantik bir nehir turu yapmayı planlamıyorsanız. Esbot adı verilen bu botlar ile Adalar Bölgesi’nden Kentpark’ta bulunan Kentpark Plajı’na kadar gidebilirsiniz ve bu plaja gitmeyi planlıyorsanız, bu botların en eğlenceli yol olduğunu söyleyebilirim. Bot sefer ücretleri ise, 2-3 TL gibi düşük bir fiyattır.

Bot seferleri 13:00-20:00 arasında (Yaz ayları) faaliyet göstermekte ve 10:00-13:00 arası ise özel tur yapılmakta.

Porsuk Hakkında Bilgiler

Bölgenin kuzeyinde Tepebaşı, güneyinde ise Odunpazarı ilçesi yer almakta. Adalar Bölgesi ise, şehir merkezinde, Doktorlar Caddesi ile Atatürk Caddesi arasında bulunuyor.

Porsuk Çayı Adalar Bölgesi Eskişehir
Adalar Bölgesi Kafeler

Porsuk Çayı-Adalar Bölgesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Eğer bölgeye tramvay ile ulaşmak istiyorsanız, İsmet İnönü ve çarşı tramvay duraklarını kullanabilirsiniz. Odunpazarı Evleri tarafından bölgeye yürüyerek 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Porsuk Çayı Adalar Bölgesi Eskişehir
Adalar Bölgesi Sokak Sanatçıları

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tavsiyeler

  • Nehir boyunca turlar ile şehri keşfetmeyi planlıyorsanız, 20 TL gibi bir ücret verip, gondol turuna katılmak yerine, 2-3 TL ödeyerek Bot seferlerini kullanmanızı tavsiye ederim. Tabi, romantik bir nehir turu planlıyorsanız, gondoldan vazgeçmeyin derim.
  • Eskişehir’de otelde kalmamış olsam da, Porsuk Çayı manzaralı otellere fazladan ücret ödemenizi tavsiye etmem. Aynı, 3 veya 5 yıldızlı oteli, şehrin diğer bölgelerinde çok daha ucuza tutabilirsiniz (Biraz araştırma yaptıktan sonra dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz). Sırf, nehri otel penceresinden veya balkonundan görecem diye, fazladan 100 TL vermeye, sanırım gerek yoktur. Ayrıca, bu bölgede otelde kalmayı planlıyorsanız, gecenin geç saatlerine kadar bölgenin gürültülü olabileceğini unutmayın.
  • Nehir boyunca akşamları mutlaka yürüyüş yapın, derim. Yaz aylarında birçok sokak sanatçısı ve muhteşem kalabalığı ile, bölgenin atmosferi hoşunuza gidecektir.

Eskişehir gezilecek yerler listenizden olmasını düşündüğüm yerlerden biri olan Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi, Eskişehir’de kaçırılmaması gereken etkinliklerden biri. Mutlaka göz atın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...