Portekiz Gezilecek Yerler | Tarihi ve Turistik 15 Yer

Oldukça küçük bir ülke olmasına rağmen, turistik aktiviteleri, gezilecek yerleri, plajları ve tarihi yapıları ile eşsiz bir deneyim sunan Portekiz, özellikle plaj tatili için güzel destinasyonlardan.

Ülkenin güneyi, görkemli kumlu plajları ve birinci sınıf golf sahaları ile ünlü olmaya devam ediyor ve iç kısımlar ise, geniş nehirler, derin vadiler, ovalar ve dağ silsileleri ile güzel bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır.

UNESCO Dünya Mirası’ndaki birçok tarihi yapılarıyla da dikkat çeken bu ülke için biraz zaman harcayın; karakterinin rengi, tadı ve sıcaklığına hayran kalacaksınız.

Portekiz Gezilecek Yerler Listesi – En Turistik Yerler

Portekiz’in en ünlü şehirleri olan Porto ve Lizbon, ülkedeki önemli yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor olsa da, Portekiz bu iki şehirden çok daha fazlasıdır.

Şehir dışındaki köyleri, hareketli plajları ve gezilecek önemli noktaları ile, ülkede daha gezip görülecek onlarca yer bulunmaktadır.

1.Sintra

Sintra
Sintra

Portekiz’in en güzel şehirleri arasında olan Sintra, UNESCO tarafından korunan tarihi yerleri ile 1 gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz yerlerden.

En dikkat çeken yerlerinden biri Palácio da Pena adı verilen 19. yüzyılda Portekiz kraliyet ailesi tarafından yaz tatili için kullanılan görkemli saray olsa da, bu yapı gibi daha birbirinden güzel yerleri burada fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Kartpostallık yerleri ile ünlü Sintra, ülkedeki en iyi manzaraları sunan yerleri ile ünlü. Tepelerden görünen eşsiz manzara için bile Sintra’yı ziyaret edebilirsiniz.

2.Coimbra

Coimbra
Coimbra

Mondego Nehri kıyısındaki bu büyüleyici şehir, ülkedeki en ünlü yerlerden bir tanesi.

Birbirinden değerli tarihi mekanlara, bahçelere, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birinin merkezinde bulunan canlı bir kültüre ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Coimbra, Portekiz gezisinde kaçırılmaması gereken şehirlerden.

Coimbra’da yapılacak en güzel şeylerden biri, kaybolarak gezmektir. Birbirinden eski tarihi sokakları, kiliseleri ve tarihi yapıları ile eşsiz bir tarih deneyimi sunan bu şehirde, sıkılmadan 1-2 gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Burada görülecek önemli yerler arasında dünyanın en güzel kütüphanelerinden biri olarak bilinen ”Coimbra Üniversitesi” içerisindeki ”Joanina Kütüphanesi”dir. Bu kütüphane sadece ülkenin değil, tüm dünyanın en ünlü yerlerindendir.

3.Aveiro

Aveiro - Portekiz'in Venediği
Aveiro – Portekiz’in Venediği

Portekiz’de gezilecek şehirler arasında bir diğer tarihi yer ise, Aveiro’dur.

Orta Portekiz’de ülkenin Atlantik kıyılarını kucaklayan Aveiro, birbirinden güzel köprülerler birbirine bağlanmış, renkli gondollar ve sürat teknelerini görebileceğiniz eşsiz güzellikteki kanalları ile ”Portekiz’in Venedik’i” olarak bilinmektedir.

Tarihi yerleri, hareketli plajları ve eşsiz Portekiz yemekleri, Aveiro’yu popüler turizm merkezi haline getirmektedir.

Aveiro’da görülmesi gereken en önemli yerler ise, ”Aveiro Katedrali”, São Gonçalinho Şapeli ve Convento de Jesus adlı mimari bakımdan eşsiz yapılardır.

4.Porto

Porto
Porto

Portekiz şehirleri arasında en ünlüsü olan Porto, şarabı ile olan oldukça kalabalık şehirlerdendir.

Kuzey Portekiz’de Douro Nehri’ne bakan tepelerde uzanan bu muhteşem şehir, birbirinden güzel kafeleri, Portekiz yemeklerinin en iyisine ev sahipliği yapan restoranları, canlı ve hareketli mahalleleri, tarihi yapıları ve çok daha fazlasıyla eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak ilan edilmiş deniz kenarı, ”Ribeira” ile ünlü olan bu şehir, ülkedeki en iyi Neoklasik mimari yapı örnekleri ile donatılmış.

Dom Luís I Köprüsü ile akla gelen Porto’yu da, gezi rotanıza mutlaka ekleyin deriz.

Göz At : Porto gezilecek yerler

Porto’da nerede kalınır ?

5.Lizbon

Lizbon - Portekiz Gezi Rehberi
Lizbon

Portekiz’in başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Lizbon, Tagus Nehri kıyıları boyunca uzanan, büyüleyici sokakları, şirin dükkanları, Gotik katedralleri, etkileyici köprüleri ve renkli mahalleleri ile ünlüdür.

Şehrin en eski mahallesi olan Alfama ise, şehirdeki kaçırılmaması gereken en önemli noktalardan. Birbirinden güzel tarihi yapılara, kafelere ve restoranlara ev sahipliği yapan bu bölge, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Bu şehri keşfetmenin en güzel yolu ise ”Tramvay 28” adlı tramvay ile şehri gezmektir. Bu tramvay ile, şehirdeki en önemli ve en turistik yerleri gezebilirsiniz.

Göz At : Lizbon gezilecek yerler

Lizbon’da nerede kalınır ?

6.Obidos

Obidos - Portekiz Gezilecek Yerler Blog
Obidos

Eşsiz manzaralarla çevrili bir tepenin üzerinde bulunan Obidos, birbirinden güzel tarihi yapıları ve Ortaçağ ambiyansı ile ünlüdür.

Şehirdeki en önemli noktalar ise, tarihi merkez bölgesi ve Ortaçağ Kalesi’dir (Günümüzde Hükümete ait bir otel olarak hizmet vermektedir)

Birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapan Obidos’u yürüyerek rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz. Küçük meydanlar, güzel ambiyansa sahip kafelerle çevrili ve çiçeklerle süslenmiş badanalı evleri ile güzel bir manzara sunmaktadır.

Mart veya ekim ayında Obidos’u ziyaret edecek olursanız da, her yıl bu aylarda gerçekleşen, Antik Müzik Festivali ve Uluslararası Çikolata Festivali’ni kaçırmayın.

7.Faro

Faro
Faro

Tüm Algarve Bölgesi, Portekiz’in en ünlü yeridir. Fakat bu Algarve bölgesinin en ünlü yeri ise, Faro’dur. Bölgenin başkenti olarak bilinen Faro, ülkedeki en güzel tatil destinasyonlarından biri olarak bilinmektedir.

tarihi arkeolojik müze ve Bishops Sarayı olarak bilinen bir Rönesans katedrali, güzel ve temiz bir deniz, parklar, açık hava kafeler ve çok daha fazlasıyla keşfedilecek birbirinden güzel şeyleri Faro’da bulabilirsiniz.

Faro’nun kayda değer bir öğrenci nüfusu olması da, gece hayatı için güzel bir atmosfer sunmaktadır. Faro’nun gece hayatı, ülkedeki en iyi gece hayatına sahip yerlerden biri olarak bilinir ve Portekizliler arasında ünlü olduğu kadar, turistlerin de favorilerindendir.

Hem tarih, hem de sanatseverler için güzel bir deneyim sunan Faro’yu da, Portekiz’de gezilecek listenize ekleyin deriz.

8.Braga

Braga - Portekiz Gezilecek Yerler Blog
Braga

Portekiz’in en büyük şehirlerinden biri olan Braga, dini ve ticari bir merkez olarak oldukça eski bir tarihe sahiptir.

Şehrin tarihi merkezi, 18. yüzyıldan kalma yakışıklı konaklar, kiliseler ve etkileyici saraylar ile tarih ve sanatseverlere güzel bir deneyim sunar.

Şehirdeki en popüler turistik yer ise, tarihi 11. yüzyıla kadar giden Braga Katedrali’dir.

Kent merkezinde bulunan meydan ise, güzel Portekiz yemeklerini deneyebileceğiniz, oturup bir şeyler içebileceğiniz eşsiz atmosfere sahip kafeleri ile ünlüdür ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Braga, hafta sonları oldukça kalabalık olmaktadır. Yabancı turistlerin dışında burada, çok fazla sayıda Portekizli turistleri de görmek mümkün. Özellikle yaz aylarında Braga’yı ziyaret ediyorsanız, kalabalık insan trafiğine hazırlıklı olun.

9.Guimaraes

Guimaraes - Portekiz Gezi Rehberi
Guimaraes

Portekiz’in gezilecek en güzel yerleri arasında olan Guimaraes’in esk kent bölgesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almasının yanında, eski başkent olmasıyla da ünlüdür. Bu da 12. yüzyılda, ülkenin ilk kralı Afonso Henriques’in bu kuzey şehrini ulusun doğduğu yer ilan ettiği zaman tarihlenmektedir.

Kalenin dışında, birbirinden güzel tarihi anıtları ile de dikkat çeken bu şehirde, müzeleri ve sarayları da görebiliyorsunuz.

Fakat kentin en önemli yeri, tarihi merkez bölgesidir. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla ünlü olan bu bölgedeki tarihi evleri keşfedin, labirent tarzındaki ara sokaklarına girin. Bu eşsiz Ortaçağ mahallesini kaçırmayın.

10.Tavira

Tavira
Tavira

Algarve’deki en güzel şehirlerden biri olan Tavira, en az Faro kadar meşhurdur.

Deniz kıyısındaki yapacağınız eşsiz bir yürüyüş ile, kentteki en önemli en güzel tarihi yapıları keşfedebiliyorsunuz.

Kale duvarları, eski şehir ve yakındaki sahil boyunca muhteşem bir manzara sunmaktadır. Burası, şehri en iyi izleyebileceğiniz yerlerden biri olduğu gibi, en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yer.

Igreja de Santa do Castelo adı verilen kilise ise, şehirdeki en turistik yapılardan. Bu kilise, savaşçı şövalyelerinin toplandığı yer olarak bilinir ve tarihi bakımdan oldukça önemlidir.

Özellikle yaz aylarında kalabalıklaşan plajı ile ünlü olan Tavira’yı da, listenize ekleyin deriz.

11.Mertola

Mertola
Mertola

Portekiz’in gezilecek en güzel şehirlerinden biri olan Mertola, Guadiana Nehri’nin üzerinde oturmakta ve eşsiz manzarası ile ünlü bir yerdir.

Eski şehir bölgesinde bulunan mini müzeler topluluğu, müze bölgesi olarak da bilinir ve şehirdeki görülebilecek en etkileyici yerlerden.

Tepenin üzerinden bulunan 13. yüzyıldan kalma kale ise, Arapların burada yaşadığını gösteren en önemli kanıtlardandır. Bu kale arazisinde, Mağribi, Roma ve Hristiyan işgali kanıtlarını görebileceğiniz bir alan bulunmaktadır.

Kale duvarlarının hemen dışında bulunan Mertola Kilisesi ise, önceden bir camiymiş. Hem tarih severlere hem de sanatseverlere hitap eden güzel Mertola’yı da Portekiz gezisinde listenize mutlaka ekleyin.

12.Lagos

Lagos - Portekiz Gezilecek Yerler Listesi
Lagos – Camilo Plajı

Portekiz’in önde gelen tatil beldelerinden biri olan Lagos, Algarve bölgesinin sıcaklığına hakimdir ve her yıl binlerce yerli/yabancı turistin favori tatil destinasyonlarından biridir.

Geniş uluslararası yat limanının çevreleyen plajları ile bilinen Lagos, kaya oluşumlarıyla da oldukça ünlüdür. Daha çok garip şekildeki mağaraları sayesinde yabancı turistlerin ilgisini çeken Lagos, ülkedeki doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz en önemli yerlerdendir.

Su sporlarının yanı sıra, kültür gezisi için de tercih edilen Lagos, son zamanlarda romantik çiftlerin de en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor.

Lagos’ta yapılacak birçok turistik aktiviteyi bulabileceğiniz gibi, doğal yerleri ve tarihi yapılarıyla da ilginizi çekebilecek şeyler bulabilirsiniz. Kaçırmamanız gereken şeylerden en önemlisi ise, deniz fenerinden izleyebileceğiniz gün batımı manzarasıdır.

13.Silves Kalesi

Silves - Portekiz Gezisi
Silves ve Kalesi

Bir zamanlar Algarve’nin başkenti olan Silves, Arapların bölgeye El-Gharb adını verdiği yerdi.

Bölge 12. yüzyılın başlarında, İslami yazarların, filozofların ve coğrafyacıların toplandığı bir öğren merkezi olarak ünlenmiş.

Yerlileri korumak için Moors, şehre bakan yüksek konumda oldukça güçlü bir kale inşa etmiş. Daha sonra haçlılar tarafından ele geçirilmiş olan kale, günümüzde Mağribi tahakküm ve Hıristiyan Reconquest’in kalıcı hatırlatıcı olarak durmaktadır.

Ortaçağ Festivali ile ünlü olan bu kale, ülkenin tarihi yerleri arasında en önemlisidir. Bu yüzden de, Portekiz gezisinde rotanıza ekleyebileceğiniz güzel bir gezilecek nokta diyebiliriz.

14.Cascais

Cascais
Cascais

Lizbon’dan günübirlik turlar ile ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Cascais, Lizbon’un şehir merkezine araba veya tren ile ortalama 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır.

İster bireysel olarak, isterseniz de turlar ile Cascais’e çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Turlar genelde sabahın erken saatlerinde hareket etmekte ve akşama doğru 4-5 gibi de bitmektedir. Yarım günden biraz daha fazla zaman geçirerek Cascais’in hemen hemen her yerini rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz.

Tarihi bir balıkçı kasabası olan Cascais, Atlantik sahilini keşfetmek için en iyi yerlerden biridir.

19. yüzyıldan kalma mimarinin ve modern turistik tesislerin birleşiminden oluşan Cascais, Portekiz’in turistik yerleri arasında oldukça popüler bir nokta. Özellikle Lizbon’a seyahat eden turistlerin büyük bir bölümünün mutlaka göz attığı kasabalardan biri.

Birbirinden güzel konakları, etkileyici bir kaleyi ve eşsiz müzeleri de burada görebiliyorsunuz. Hem sanatseverlerin hem de tarihe merakı olanların çok çabuk sevebileceği bu kasabayı kaçırmayın.

Göz At : İspanya gezilecek yerler

15.Madeira Adası

Madeira Adası
Madeira Adası

Portekiz’in en güzel adası olan Madeira, Portekiz ve Kanarya Adaları arasında bulunmakta ve ülkenin en meşhur yerleri arasındadır. Bu küçük ada, ülkeyi ziyaret eden her turistin mutlaka duyduğu yerlerden biri olsa da, her turistin görmek için zaman bulamadığı veya es geçtiği bir ada.

Özellikle son yıllarda, artan turist trafiğiyle adından epey söz Madeira Adası, Atlantik’in tam ortasında, doğal güzelliği ile ünlüdür.

Çiçeklerin egzotik renkleri, mavi denizin ve zümrüt yeşili bitki örtüsünün arasından sıyrılıyor.

Ada, tüm yıl boyunca hissedilen bahar sıcaklığı sayesinde, birçok açık hava aktivitelerine ev sahipliği yapar.

Adada birbirinden güzel yapılacak turistik aktiviteleri bulabilirsiniz. Levadas ağı (sulama kanalları) boyunca yürüyüşe çıkabilir, Funchal şehrini ziyaret edebilir veya eşsiz bir tekne gezintisi yapabilirsiniz. Etrafı en iyi ve en kolay şekilde keşfetmenin yolu, tekne gezintisidir. Ayrıca, en güzel fotoğraf karelerini de bu teknelerden yakalayabiliyorsunuz.

Portekiz’in en ünlü yerleri arasında olan bu adayı da, listenize mutlaka ekleyin deriz.

Portekiz’de gezilecek yerler, sadece bu 15 yer ile sınırlı değildir. Daha birbirinden güzel gezilecek noktalar, tarihi yerler, önemli turistik yapıları da listeye eklemek pekala mümkün. Fakat, listedeki 15 yer, ülkenin en önemli ve en turistik şehirleri, köyleri, kasabaları ve adalarından oluştuğundan güzel bir Portekiz gezisi için ilk olarak bu 15 yere göz atın deriz. Daha fazla zamanınız kalırsa da, ülkedeki diğer güzellikleri keşfedebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...