House Sitter Nedir ? | Nasıl Yapılır ?2017-02-12T20:26:52+00:00

Project Description

House Sitter Nedir ?

House sitter veya house sitting, Türkçe anlamı ev bakıcısı olan, son günlerde yabancı turistler arasında oldukça popüler olan, hem yapanın hem de yaptıranın işine gelen bir konaklama sistemidir. Couchsurfing mantığının aynısı, bu sistemde de geçerli. Bir sitede dairesi veya müstakil bir evi olanların, iş, tatil veya ziyaret sebebiyle başka ülkelere/şehirlere seyahat ettiğinde, kendileri dönene kadar evlerini/evcil hayvanlarını idare edebilecek kişileri bulmak için ilan verirler. Gittiği ülkelerde bedava konaklamak isteyenler de, bu ilanları belirli siteler aracılığıyla bularak, ev sahiplerine istek gönderirler. Karşılıklı anlaşma yapıldıktan sonra, bakıcılar ücretsiz olarak (Elektrik, Su vb ev sahibine ait) evde konaklayabilmekte ve ev sahipleri de, evlerini emanet edecek birini bulmuş olmakta.

Avrupa, Asya ve Amerika’da epey yaygın olan house sitter, Türkiye’de de tek tük uygulanmakta. Antalya, Muğla, Marmaris gibi yerlerde, evlerini 1, 2 hatta 3 aylığına bakıcıya vermek isteyenler bile bulabilirsiniz. Tabi, Türkiye’de henüz Couchsurfing bile tam anlamıyla benimsenememişken, house sitter nasıl benimsenir, ne zaman benimsenir, bilinmez. Türkiye’de birine evinizi emanet etseniz, döndüğünüzde bırakın eşyalarınızı, evinizi bile göremeyebilirsiniz. Bu yüzden, bu işi yapacaksanız, Türkiye dışında yapmalısınız.

Evini bakıcıya vermek isteyenlerin amacı ; genelde ya evcil hayvanlarının bakımı ya da bahçeli evlerde çiçek sulaması vb işler için birini bulmaktır. Bu işi ücretsiz olarak yaptırabileceğinden dolayı, ev sahibi için çok güzel bir şeydir. Fakat, ücretsiz olarak o evde konaklamak isteyen gezginin, ev sahibinin belirtmiş olduğu süre boyunca konaklaması gerekiyor. Yani, 2 ay boyunca evlerini bakıcıya vermek istiyorlarsa, siz de 2 ay boyunca orada kalmak zorundasınız. Bir belge veya yazılı anlaşma olmasa da, karşılıklı güven içerisinde sözlü olarak bir anlaşma yapılmakta. Fakat, 2 ay çok uzun bir süre olduğundan, size tavsiyem 1 hafta 10 günlük bakıcı arayan evlere göz atmanız olacaktır.

Mesela, Avrupa’da çok uzun süre (10-15 gün) konaklayarak sıkılmayacağınız bir şehir neredeyse yok diyebilirim. Ama, Asya’da Tayland gibi uzun süre kalıp sıkılmayacağınız şehirlerde, bu süre size az bile gelebilir. Tabi, bu işi yaparken zaman probleminiz olmamalı. Yani, pat diye acil bir işinizin çıkmaması gerek.

Hem seyahat edip, hem de ücretsiz olarak en güzel şekilde konaklayabileceğiniz yöntem olan house sitting, her gezginin mutlaka düşünmesi gereken seçeneklerden. 3-4 ay boyunca bir Asya veya Güney Afrika seyahati planlıyorsanız, haftalık evlerini bakıcıya vermek isteyenler ile iletişime geçerek, ücretsiz olarak koskoca evde tek başınıza konaklayabilir, yemeklerinizi evde yapabilir ve seyahatinizi çok ama çok ucuza getirebilirsiniz.

Nasıl House Sitter Olunur ?

House Sitter Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Pet Sitting (Köpek Bakıcılığı da, House Sitter görevleri arasında)

İşin en zor kısmı da bu. Çok fazla yaygın olmaması sebebiyle, hiç referansınız yoksa bu iş biraz zorlaşabilmekte. İlk bakıcılık yapacağınız evi bulmak çok da kolay olmayacaktır. Ancak, tek bir güzel referans aldıysanız, bu iş çorap söküğü gibi gelmekte. Couchsurfing’de olduğu gibi 20-30 tane güzel referanslara, house-sitting de ihtiyacınız olmayacaktır.

İyi hoş da, nereden bulacağım bakıcılık yapacak evi ? diyorsanız, size önerebileceğim en iyi 3 site var. Bunlar ;

  1. Housecarers.com : Avustralya, Yeni Zelanda veya Kuzey-Güney Amerika’da seyahat etmeyi planlıyorsanız, bu site tam size göre. Sitede bulabileceğiniz evlerin büyük bir çoğunluğu bu ülke ve kıtalarda yer almakta. Tabi, birçok sitede olduğu gibi, bu siteye de üye olmak için yıllık olarak belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Yıllık olarak üyelik ücreti, 150-200 TL arasıdır.
  2. TrustedHouseSitters.com : İnternetteki en büyük ve en iyi bilinen house sitter sitesidir. Daha çok İngiltere ve Avrupa ülkelerinde bakıcılık yapabileceğiniz evler bulabilirsiniz. Yıllık üyelik ücreti ise, ortalama 200 TL’dir.
  3. MindMyHouse.com : Daha çok Amerika ve Avrupa’da evler bulabileceğiniz bu site, yıllık ücreti en düşük olan, fakat en az diğerleri kadar popüler olan bir sitedir. Yıllık üyelik ücreti ise, 50-70 TL arasıdır.

Bu sitelerden herhangi birine üye olarak, dilediğiniz yerde house sitting yapabilirsiniz. Fakat, bu siteler arasında benim size önerebileceğim mindmyhouse.com olacaktır. Hem yıllık üyelik ücreti düşük, hem de çok daha fazla ülkede seçeneğiniz olacaktır.

Her yıl düzenli olarak üyelik ücreti ödemek zorunda değilsiniz. İhtiyacınız olduğu zaman, 1 yıllık üyelik ücretiniz ödeyerek bakıcılık yapabilirsiniz. Ayrıca, üye olup uzun bir süre bakıcılık yapmadan beklemeyin. Yani, ne zaman bakıcılık yapmak istiyorsanız, o zaman üye olun. Çünkü, üyelik süresi, referansınızın olmadığı zamanlarda dikkat edilen bir diğer unsurdur.

House Sitter Hakkında Bazı İpuçları

1.Hayvanları seviyor veya katlanabiliyorsanız bu işi yapın : Çoğu ev sahibinin evlerini bakıcıya bırakma sebeplerinden biri, hayvanlarına düzenli olarak bakacak, onları besleyecek ve gezdirecek birini bulmak istemesidir. Bu yüzden, eğer hayvanları seviyor ve onlara katlanabiliyorsanız, mutlaka profilinizde bunları da belirtmeniz de yarar var.

2.Güzel bir profil sayfası oluşturun : Bu işi neden yapmak istediğinizi, hangi hayvanları daha çok sevdiğinizi, varsa deneyimlerinizi mutlaka profilinizde belirtin. Profil bilgilerinizi çok kısa veya çok uzun olarak yazmayın.

3.Esnek olmaya çalışın : Genelde 1-2 ay öncesinden veya çok daha öncesinden ev sahipleri bakıcı aramaya başlamaktadır. Bu yüzden, bakıcılık yapacaksanız, 2-3 ay öncesinden aramaya başlamanız ve belirtilen süreler arasında müsait olmanız şart. Yani, ev sahiplerinin vermiş olduğu ilanlar genelde net bir tarih değildir. ”Avrupa seyahatimden dolayı 10-15 veya 25-30 mayıs tarihleri arasında, evime ve kedi/köpeğime 5 gün boyunca bakabilecek birini arıyorum” diye ilan verilmekte. Yani, tarihler arasında 10-15 gün fark olmakta. Bu yüzden, esnek olabilirseniz, şansınız çok daha fazla olacaktır.

4.Ev sahibinizle sürekli iletişim halinde olun : Her ne kadar bakıcı güvenilir olması gerekse de, ev sahibinin de güvenilir olması şart. Bu yüzden, eve yerleştikten sonra bile, arada sırada ev sahibinizle iletişime geçin. Dönüş tarihlerinde bir değişiklik olup olmadığını, olacaksa kaç gün olacağını sorun. Çünkü, size belirtilen tarihlerden çok daha sonra dönüş yapmak isteyebilirler. Bu da, sizin planınıza uymaz ise, büyük bir sorun demektir. Ev sahiplerinden kötü bir referans almamak için, her şeyi yapmayın. Anlaştığınız tarihlerde dönüş yapılmasa bile, sizin evin terketmeniz gayet normaldir.

5.Keyfini çıkarın : Hayatınızda hayal edip de alamayacağınız evlerde konaklama fırsatı bulabilirsiniz. Gittiğiniz şehirlerde yerli halk gibi yaşayın. Eve tıkılı kalmayın, eğlenin, evinizin sefasını sürün.

House sitter, son zamanlarda giderek yaygınlaşan, Türkiye’de bile uygulanmaya başlayan, fakat pek bilinmeyen bir ücretsiz konaklama sistemidir. Yukarıda belirttiğim sitelerden birine mutlaka üye olun. Uzun seyahatlerden hoşlanıyorsanız, bu bakıcılık, sizin için eşsiz bir deneyim olacaktır.