Porto Gezilecek Yerler – En Güzel 17 Yer

Portekiz‘in kuzeyinde Rio Douro Nehri’nin ağzında bulunan Porto, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almakta. Böylesine eşsiz bir şehrin dünya mirası olması da kaçınılmaz. Şehri ziyaret eder etmez neden bu listede yer aldığını çok daha iyi anlayabiliyorsunuz.
Ortaçağ duvarları, eşsiz barok kiliseler, Ribeira bölgesinin kompakt caddeleri ve Romanesk Katedral gibi yerler ile Porto gezilecek yerler listenizi süsleyebiliyorsunuz.

Bu şehirde gezilecek yer kadar da yapılacak şeyleri bulabiliyorsunuz. Sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz bu şehirde, güzel bir gezi planı için aşağıdaki popüler 17 yer arasından, zevkinize ve şehirdeki sürenize göre bir seçim yapabilirsiniz.

Porto Gezilecek Yerler
Porto

Porto’da gezilecek yerler listesine geçmeden önce, bu şehirde konaklama için de güzel bir tesis seçmenizde yarar var. Çok fazla turistik yerlere yakın olup da otellere daha fazla ücretler ödemek yerine, turistik noktalara yürüme mesafesinde olarak, daha kaliteli, daha uygun ve çok daha güzel tesislerde konaklayabilirsiniz. Bu şehirde nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Porto’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Porto Gezilecek Yerler Listesi

Porto’da gezip görülecek yerler genel olarak tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehir bu tarihi yapılardan çok fazlasıdır.

1.Cais da Ribeira

Cais da Ribeira - Porto
Cais da Ribeira

Porto’nun bu nehir kenarı bölgesi, Porto’da görülmeye değer yerler arasında.

Burası, şehirdeki turistlerin ve yerli halkın iç içe olduğu güzel bir yer. Her köşede birbirinden güzel restoranları ve barları bulabiliyorsunuz. Tabi bunların hepsi de yürüyüş yolu üzerinde bulunuyor.

Buradan Luis I Köprüsü’nün eşsiz manzarasını seyredebilir, güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Pastel boyalı evler arasında, dik sokaklardan ve merdivenlerden oluşan ara sokaklara girin. Burada kaybolarak gezin. Her sokak arası adeta bir sanat eseri. Bu sanat eserlerini kaçırmayın.

2.Serralves Müzesi ve Villası

Serralves Müzesi ve Villası Porto
Serralves Müzesi ve Villası

Şehirde görülecek yerler arasında bir hayli popüler olan bu müze, Porto’nun batısında bulunuyor.

Öncelikle 1925-1944 yılları arasında inşa edilmiş zarif bir Art Deco mülkü olan bu villanın iç mekanının tasarımı için Charles Siclis ve René Lalique gibi isimler ile çalışıldığı bilinir.

Şehrin bu görkemli villası, ağaçlarla çevrili caddeler, bahçeler, güzel çimler ve pergolalar ile görkemli teraslı alanlara bakmaktadır. Parkın diğer tarafında ise 1999 yılında yüksek profilli geçici sergiler için açılmış olan Çağdaş Sanat Müzesi yer alıyor.

3.Louis (Luís) I Köprüsü

Louis Köprüsü -Porto Gezilecek Yerler
Louis Köprüsü

Porto’nun en turistik yerleri arasında olan bu köprü, güzel fotoğraf kareleri yakalamak isteyen turistlerin favorilerinden.

Porto’nun endüstriyel sembolü olan bu iki seviyeli metal kemerli köprü 1886 yılında açılmış. Eyfel Şirketi’ni oluşturan Alman mühendis Théophile Seyrig tarafından tasarlanmış, dünyaca ünlü bir yapı.

Köprü, Douro’nun sarp kayalık kıyılarını geçmekte ve yaklaşık 45 metre yüksekliğindedir.

Porto’nun hafif demiryolları tarafından da kullanılan, Cais da Ribeira’nın en üst seviyesinden kuş bakışı görülmektedir.

Su kenarına inmek için Füniküler dos Guindais’e binebilirsiniz. Zaten köprüye geliş amacınız da birçok turistin yaptığı gibi bu su kenarına füniküler ile inmek olmalı.

4.Sao Francisco Kilisesi

Sao Francisco Kilisesi - Porto Gezilecek Yerler
Sao Francisco Kilisesi

Porto’nun en güzel kilisesi olarak bilinen Sao Francisco, Porto’daki son gotik anıttır.

Uzun neşterli pencereleri görmek için apsete doğru yürüyün ve sonra süslü bir portalın hoş bir gül penceresini görebileceğiniz ana cepheye geri dönün.

Bu kilise 1425 yılında tamamlanmış oldukça eski bir kilise olmasına rağmen, günümüzdeki haline bakarak çok iyi bir şekilde korunmuş olduğunu da söyleyebiliriz.

İç kısımlar ise, 1500’lü yıllardan 1700’lü yıllara kadar yeniden dekore edilmiş.

Eski Gotik tonozlar, duvarlar ve sütunlar kuşları, melekleri ve bitkileri temsil eden karmaşık bir şekilde oyulmuş panellerle kaplıdır.

5.Borsa Sarayı – Palacio da Bolsa

Borsa Sarayı - Porto Gezilecek Yerler
Borsa Sarayı

Porto’da görülecek en güzel yerler arasında başka bir tarihi yapı ise, bir zamanlar San Francisco Kilisesi’nin yanına kurulmuş olan bu borsa binasıdır.

Binanın dış mimari yapısı Neoklasik bir tarzda 1850 yılında tamamlanmışken, eklektik iç mekanların tasarımı 20. yüzyılın başlarına kadar devam etmiş.

Heykelin zenginliğini, birbirinden güzel dekoratif oymaları, alçı işleri, freskleri, avizeleri ve fayansları görmek için mutlaka içeriye göz atın.

6.Rahipler Kilisesi – Clerigos Church

Rahipler Kilisesi - Porto Gezilecek Yerler
Rahipler Kilisesi

Bu Barok kilisenin 75,6 metre yüksekliğindeki kulesi Porto’nun birçok yerinden görülebiliyor ve kule tamamlandığında ülkenin en yüksek yapısıymış.

Dilerseniz bu kilisenin kulesine çıkabiliyorsunuz. Toplamda 240 basamak ile çıkılan bu kulede manzara adeta nefes kesici.

Şehrin birçok noktasını bu kule üzerinden görebiliyorsunuz. Hatta, Porto gezisi için bir plan yapmadan önce bu kilisenin kulesine çıkabilir, hoşunuza giden yerleri gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

7.Özgürlük Meydanı – Praça da Liberdade

Özgürlük Meydanı - Porto Gezilecek Yerler
Özgürlük Meydanı

Praça da Liberdade, 18. yüzyılda yeni bir kentsel yerleşim planı olarak çizilmiş ve 18. yüzyıldan kalma bir manastır-otel olan Neoklasik Palácio das Cardosas tarafından güneye bağlanmış.

Demokratik bir reformcu olarak hatırlanan, Brezilya’lı Pedro I’in at üzerindeki heykelini de bu meydanın tam ortasında görebiliyorsunuz.

Etraftaki sokaklar, şehirdeki en lüks yerlerden bazılarıdır. Kamu binaları, tasarımcı butikleri ve Rua Santa Catarina’daki Belle Époque Majestic Café gibi yerleri meydan çevresinde bulabilirsiniz.

Bu meydanın çevresi ayrıca, Porto’daki en güzel konaklama bölgelerinden biri olarak bilinmektedir. Bu bölgede birbirinden şık ve lüks konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Burası şehrin en havalı bölgelerinden biri olduğu için de, hemen hemen her şey burada, diğer bölgelere ve semtlere nazaran biraz daha pahalı.

8.Müzik Evi – Casa da Musica

Müzik Evi - Casa da Musica - Porto
Müzik Evi – Casa da Musica

Porto’nun gezilecek yerleri arasında güzel bir yere sahip olan bu modern yapı, Müzik Evi olarak hizmet veriyor.

Porto’nun kent manzarasına değer veren modern bir mekan olan Casa da Musica, 2005 yılında açılan bir konser salonudur.

Hollandalı ünlü mimar Rem Koolhaas, yüksek teknolojiye sahip senografi ve akustik firmalarıyla birlikte bu yapının tasarımını bile denetlemiş. Dünyaca ilgi uyandıran bu etkileyici kaçırmayın.

Tamamen camdan oluşan iki duvarı olan 1.300 kişilik bir mekan olan bu Müzik Evi, turistler arasında da bir hayli popülerdir. Her Porto’ya giden turistin yaptığı gibi siz de, bu müzik eviyle bir selfi çekebilirsiniz.

Akşamları bazı orkestralarının gösterileri oluyor. Fiyatlar da genelde girişte yazıyor. Açıkçası çok pahalı. Bu yüzden, konserler yerine gündüz vakitlerinde içeriye bir göz atın yeter.

9.Foz do Douro

Foz do Douro - Porto Feneri
Foz do Douro

Bir deniz feneri olan Foz do Douro, sıradan bir fener gibi dursa da, burası yerli halkın romantik yürüyüşlerinin en güzel adresiymiş.

Özellikle gün batımına yakın, çiçeği burnunda çiftler tarafından ziyaret edilirmiş. Fakat, bu fener, gün batımı seyretmenin veya hemen kenarında romantik yürüyüşler yapmanın yanında, şehrin eşsiz bir manzarasını sunmaktadır. Burada, Porto’daki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

10.Porto Katedrali

Porto Katedrali
Porto Katedrali

Her şehrin kendi ismindeki katedralleri veya kiliseleri genelde etkileyici olur. Porto Katedrali’ni gördükten sonra da bu tezimizin başka bir kanıtını almış bulunuyoruz.

Şehirdeki en güzel ve en etkileyici dini yapılardan biri olan Porto Katedrali, dış güzelliğinin yanında, iç dekoru ile de ilginizi çekecektir.

Katedral, zaman içerisinde birçok değişiklik geçirmesine rağmen, orijinal 12. yüzyıl mimarisinin büyük parçalarını korumuştur.

İçeride, 17. yüzyılda zengin bir Barok yeniden tasarımı olan apsise doğru sizi yönlendiren dar bir Romanesk nefis ve koro var. Bu bölümü kaçırmayın.

11.Fernandina Duvarı – Muralha Fernandina

Fernandina Duvarı - Muralha Fernandina - Porto
Fernandina Duvarı – Muralha Fernandina

Porto’nun en güzel yeri diyebileceğimiz Fernandina Duvarı, gezilmesi gereken yerler listenizde mutlaka yer alması gereken bir yapı.

Porto’nun 14. yüzyıldan kalma bu duvarı, Luis I Köprüsü’nün biraz yukarısında ve fünikülere neredeyse paralel bir şekilde uzanmaktadır.

UNESCO Dünya Mirası Alanı olmasına rağmen bazı turistlerin pek beğenmediği yerlerden biri. Fakat, bizce Porto’daki en güzel ve en özel yapılardan.

Eğer bu yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olmasaydı, belki de turistler tarafından çok daha fazla takdir edilirdir. Fakat, ”UNESCO’da olan bir yapı, eser öyle etkileyici olmalı ki UNESCO’nun adına yakışsın” mantığı ile hareket edildiğinden pek takdir edilmediğini söyleyebiliriz. Tabi zevkler ve renkleri tartışmanın lüzumu yok. Yukarıdaki fotoğrafa bakın, beğendiyseniz bir uğrayın. Güzel fotoğraf kareleri yakalayın.

12.Kristal Saray Bahçeleri

Porto Gezilecek Yerler - Kristal Saray Bahçeleri
Kristal Saray Bahçeleri

Burası Porto’nun Kristal Saray’ının 1865’ten 1961’e kadar süren ve Londra’daki anıt üzerinde modellenmiş haliydi.

Bu bahçeler bu sarayı tamamlayacak şekilde tasarlanmış ve Alman Emile Davut tarafından çevre düzenlemesi yapılmış. Hala bahçedeki görebileceğiniz fıskiyeler ve alegorik heykeller de ona aittir.

Bahçeler gingko, çam, kamelya, orman gülleri ve kayın ağaçları ile ekilidir.

Parkın ortasındaki eski saray yerini geçmişte sergilere ev sahipliği yapan ancak yenilenmeyi bekleyen yarı küresel Pavilhão Rosa Mota ile değiştirmiş.

13.Santa Clara Kilisesi

Santa Clara Kilisesi - Porto Gezilecek yerler
Santa Clara Kilisesi

Porto’nun ortaçağ savunma duvarlarının en belirgin bölümünün yanına inşa edilmiş olan bu kilise, bir ortaçağ manastırının yerine 1457’de inşa edilmiş.

18. yüzyılın ilk yarısında abartılı bir güncelleme geçiren kentteki diğer dini yapılara benzer bir hikayesi var.

Kırmızı mermere karşı parlayan tonozlar üzerinde yaldızlı kalıplar, duvarları da içine alması zor olan titiz detaylarla yaldızlı ahşap oymaları görülmeye değer.

14.Soares dos Reis Ulusal Müzesi

Soares dos Reis Ulusal Müzesi
Soares dos Reis Ulusal Müzesi

Porto’daki müzeler arasında en güzel ve en etkileyici müzelerden olan Soares Dos Reis, 1833 yılında Portekizli konvansiyonlardan el konan bir dini sanat sergisi olarak kurulmuş.

Burada Soares dos Reis tarafından birkaç eserler yanı sıra Silva Porto, Vieira Portuense, Domingos Sequeira ve Miguel Ângelo Lupi gibi diğer Portekizli ressamlar ve heykeltraşlardan da eserler var.

15.Douro Nehri Gezisi

Porto Gezilecek Yerler
Douro Nehri Gezisini akşam saatlerinde de yapabilirsiniz.

Porto gezilecek yerler kadar yapılacak şeyler de oldukça popüler demiştik. Douro Nehri gezisi de bunlar arasında en popüler olandır.

Porto’da yapılacak şeyler arasında oldukça popüler olan bu nehir gezisi sayesinde, şehrin en önemli noktalarını tekne üzerinden görebiliyorsunuz. Ayrıca, Porto’da çok fazla zamanı olmayan turistler için de güzel bir seçenek.

Ortalama 1 saat için 20£ ödeyerek katılabileceğiniz bu tekne turları ile, güney yakasındaki liman depolarını, kuzey yakasındaki önemli yapıları görebilirsiniz. Tabi, rehber size bu yapılar ve köprü hakkında da az çok bilgi vermekte.

16.Port Wine

Porto Gezilecek Yerler
Port Wine

Porto’ya kadar gidip de Porto şarabı olmadan olmaz.

Mahzenlerde (Mağaralar İçinde) Porto şarabı ve Douro bölgesi ile ilgili gelenek ve ikonik figürler hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Bir yudum şarap, peynir ya da kurutulmuş jambondan bahsetmiyorum bile. Bu mahzenler, Vila Nova de Gaia’da Douro’nun güney kıyısında yer almaktadır.

Porto Gezilecek Yerler
Port Wine – Porto Şarabı bir başkadır.

Real Companhia Velha, Caves Sandeman ve Taylor’s Limanı gibi birkaçı, yüzlerce yıl öncesine dayanan geçmişleri var ve hikayelerini belgeleyen müzelerle birlikte geliyorlar.

17.Carmo Kilisesi – Igreja do Carmo

Carmo Kilisesi - Igreja do Carmo - Porto
Carmo Kilisesi – Igreja do Carmo

Porto’nun ayrıntılı Barok kiliselerinden biraz daha küçük olan Igreja, Carmo’nun 1750-60’lardan kalma Rokoko mimarisine sahip.

Praça de Carlos Alberto’nun yan cephesi, bu kilisenin en dikkat çeken yerlerinden. Pencereleri ve zemini süsleyen taş işçiliğini mutlaka görün. Bu duvar tamamen mavi ve beyaz azulejos ile kaplı.

Bu karolar İsrail’deki Karmelit Düzeninin ve Karmel Dağı’nın kökenlerini yansıtan büyük bir görüntü oluşturuyor.

Porto Gezilecek Yerler’e Göre Nerede Kalınır ? 

Porto’da konaklama için birçok seçenek bulunmaktadır. Öncelikle gezilecek yerlere yakın olmak adına konaklayabileceğiniz en ideal bölge olan Baixa hakkında az çok bilgi sahibi olun derim.

Baixa, şehir merkezidir. Yani, şehir merkezi olarak da bilinen bir yerdir. Burada şehirdeki en güzel, en kaliteli ve en merkezi konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden Porto’nun turistik yerleri oldukça yakın. Yani şehir merkezinde konaklayarak hemen hemen her yere yürüyerek gitmek mümkün.

Göz At : Porto Otelleri

Bu şehirde şehir merkezinde konaklamak her ne kadar ayrıcalık olsa da, konaklama ücretleri burada oldukça pahalı. Eğer, yeteri kadar bütçeniz varsa veya 2-3 yıldızlı otellerde de konaklarım diyorsanız, Baixa olarak bilinen şehir merkezi bölgesine göz atın derim.

Şehrin gezilmesi gereken yerleri için bir diğer güzel konaklama bölgesi ise, Ribeira Bölgesi’dir. Bu bölge de en az şehir merkezi kadar popülerdir. Bu bölgenin en güzel yanı ise, şehir merkezine nazaran biraz daha uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Tabi bunun yanında şehirdeki turistik noktalara da bu bölgede yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla ile kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Bu iki bölgenin dışında konaklama için 1-2 bölge daha bulunuyor. Fakat, öz olsun güzel olsun diyorsanız, tercihinizi bu iki bölgeden birinden yana kullanın. Yeteri kadar bütçeniz varsa Baixa Bölgesi, yoksa da Reibeira Bölgesi’nde konaklayın. Her iki bölgede her türden turistin mutlu ayrılabileceği bölgelerdendir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Porto gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat, bu şehir için genelde yeteri kadar zaman ayırılmadığında 1-2 günlük bir Porto gezisi için sanırım bu liste yeterli olacaktır. Tek yapmanız gereken, şehirdeki bu popüler yerler arasından şehirdeki sürenize ve zevkinize göre bir liste yapmak.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...