Potsdam Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer

Kültürel ve doğal güzellikleri ile çok çabuk sevebileceğiniz küçük şehir Potsdam için, çoğu zaman yarım günlük bir gezinin yeterli olacağı söylenir. Kısmen doğru olsa da Potsdam gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz o kadar güzel yerler var ki, yarım günle olacak gibi değil. Bu yüzden yeteri kadar zamanınız varsa bu güzel şehir için en azından dolu dolu 1 gününüzü ayırın derim. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan bu şehri aceleye getirmemeye çalışın.

Potsdam Gezilecek Yerler

Brandenburg Eyaleti‘nin başkenti Potsdam, son zamanlarda Almanya‘nın en çok öne çıkan şehirlerinden biri. Bundan birkaç sene öncesine kadar, sadece geçerken bi uğrayayım denilen şehir, gün geçtikçe turizmin çok daha canlandığı bir yer haline geliyor. Yapılan turizm çalışmaları, şehre kazandırılan müzeler ve birbirinden değerli eserler de, bu canlanmanın en önemli nedenleri olsa gerek.

Berlin’de yeteri kadar zamanı olan birçok turistin günübirlik bir gezi düzenlediği Potsdam, Berlin’e sadece 35 dakika (Tren – Otobüs) uzaklıkta bulunuyor. İster trenler ile isterseniz de otobüslerle çok rahat bir şekilde Potsdam’ı ziyaret edebiliyorsunuz. Bazı trenlerle yolculuk 30, bazılarıyla 50 dakika sürüyor.

Potsdam Gezilecek Yerler Listesi ve Şehir Hakkında Bilgiler

Potsdam, bisiklet cenneti bir şehir. Amsterdam gibi olmasa da, turistlerin büyük bir bölümü Potsdam’ı keşfetmek için bisikletleri tercih ediyor. Özellikle hava güzelse. Eğer Potsdam’a trenler ile gidiyorsanız ve bu şehirde konaklamayı planlamıyorsanız, hemen tren istasyonundan bir bisiklet kiralayın derim. Bu şehir, öyle bir günde yaya olarak bitirebilecek gibi değil. Tabi sadece 1-2 önemli yer görüp geri dönmeyi planlamıyorsanız.

Bisiklet kiraladığınız zaman size bir harita veriliyor. Harita pek kullanışlı olmasa da, hem kısa süreli hem de uzun süreli bir bisiklet rotasını haritada bulabiliyorsunuz. Buradan, Potsdam’da gezilecek yerler için güzel bir rota çıkarabilirsiniz.

Aşağıdaki gezip görülecek önemli yerler arasından da, şehirdeki sürenize göre güzel bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

NOT : Berlin’den Potsdam’a bisikletler ile gitmeyi planlıyorsanız, bir kere daha düşünün. Eğer hiç ara vermeden Berlin’den Potsdam’a bisikletler ile gidecek olursanız, yolculuk 2 saat. Hadi yarım saat ara verdiniz 2.5 saat. 2.5 saat de dönüş 5 saat. Yani gününüzün yarısı gidecektir. Bu yüzden Potsdam’da konaklamayı planlamıyorsanız, bu fikri bir kenara bırakın derim.

Gelelim listenize ekleyebileceğiniz en popüler 15 yere ;

1.Sanssouci Sarayı

Sanssouci Sarayı
Sanssouci Sarayı

Schloss Sanssouci olarak da bilinen bu sarayın tarihi 1745 yılına kadar gidiyor. İlk o zaman Büyük Frederick’in eskizlerine dayanarak inşa edilmiş. Sonuç olarak, tek katlı görkemli bir Rokoko binası ortaya çıkmış.

Saraydan çok sarayın bahçeleri dikkat çekiyor. Ya da, bahçelere giriş ücretsiz olduğundan olsa gerek, bahçe çok kalabalık.

Bahçede birbirinden zengin alçı süslemelerini görebiliyorsunuz. Arka tarafta ise, Korint sütunlarının kolonileri ile çevrilmiş ”Büyük Avlu” bulunuyor.

Sarayın içerisi kesinlikle görülmeye değer. Birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan odaları ve bölümleri görebiliyorsunuz. Bunlar arasında en iyi bilinen ve en dikkat çekenler ise, çok sayıda antika büst’e ev sahipliği yapan kütüphane, çift Korint sütunları ile dikkat çeken Oval Mermer Salonu, daha çok süslemeleri ile sevilen Küçük Galeri ve birbirinden güzel büyük duvar resimlerine ev sahipliği yapan Konser Salonu‘dur. Daha aklıma gelmeyen birçok odayı ve bölümü de sarayın içerisinde görebiliyorsunuz.

Sanssouci Sarayı giriş ücreti ; 14£. Fakat bahçelere giriş ücretsiz. Sanat ve mimariye merakınız varsa kesinlikle ödediğiniz ücrete değecektir.

2.Sanssouci Parkı

Sanssouci Parkı
Sanssouci Parkı

Sanssouci Sarayı‘nı da çevreleyen bu büyük park, Potsdam’ın en turistik ve en iyi bilinen yeri. Birbirinden güzel bahçelere, sanat eserlerine ve binalara ev sahipliği yapan Sanssouci Parkı, Potsdam’da eşsiz bir kültür deneyimi için en güzel başlangıç noktalarından biri olacaktır.

Parkın giriş bölümü, tesisin ana caddesi olan Hauptallee’nin doğu tarafında yer alıyor. Oldukça kolay bulunabiliyor. Sadece ana kapının yanında bulunan dikilitaşa doğru bakın yeter.

Park içerisinde her yaştan turistin ilgisini çekebilecek şeyleri bulabiliyorsunuz. Bunlar arasında göz atılması gereken birkaç yer ise, Neptün’ün Grotto‘su, Resim Galerisi ve dört elementi ve mitolojik figürleri temsil eden Büyük Çeşme‘dir.

Sanssouci Parkı, sarayın bahçesi değildir. Saray ve sarayın teraslı bahçesine ev sahipliği yapan oldukça geniş bir parktır. Bazen karıştırılabildiği için bu ayrıntıdan bahsetmekte de yarar var.

Parkın tamamı 300 hektarı kapsıyormuş. Yani oldukça büyük. Sırf bu park için bile yarım gününüzü ayırsanız sıkılmazsınız. Parkta görülecek birçok yer olduğundan, yeteri kadar zamanınız varsa 1-2 saatinizi de bu park için ayırın derim.

3.Barberini Müzesi

Barberini Müzesi
Barberini Müzesi

Potsdam’ın en güzel ve en çok ziyaret edilen müzesi olan Barberini, ülkenin önde gelen ressamlarının geniş bir koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Zaten Almanya’daki en iyi sanat müzelerinden biri kabul edilen Barberini’de kaçırılmaması gereken bazı eserler ise, Monet, Rodin ve Edvard Munch’un eserleridir. Müzede en çok ilgi gören bu eserlerin dışında, daha birçok ünlü isme ait sanat eserlerini görebilirsiniz.

Müzenin bulunduğu bina 18. yüzyıldan kalma bir saray ve müze 2017 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Henüz oldukça yeni bir müze olmasına rağmen, ülkenin en tanınan müzeleri arasında yer alıyor.

4.Neues Palais (Yeni Saray)

Neues Palais (Yeni Saray)
Neues Palais (Yeni Saray)

7 yıl Fransa ile yapılan savaşın sonunda, Büyük Prusya gücünün bir ifadesi olarak inşa edilmiş olan Yeni Saray, Sanssouci’nin diğer ucunda bulunuyor. Barok mimarisi ve boyutuyla dikkat çeken sarayın Rokoko tarzında 200 odası ve 4 galerisi bulunuyor.

Yeni Saray, 1763-1769 yıllları arasında inşa edilmiş. Sarayın dışı kadar, içi de oldukça güzel bir dekorasyona sahip. İçeride, Mermer Salon, Yukarı ve Aşağı Devlet Daireleri ve Mermer Galerisi, ilk olarak göz atılabilecek bölümlerdir. Birbirinden değerli mobilyalardan resimlere ve porselenlere birçok sanat eseri içeren sarayı, dilerseniz turlar ile de ziyaret edebiliyorsunuz.

5.Dutch Quarter

Dutch Quarter
Dutch Quarter

Potsdam gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer sevimli yer ise, Dutch Quarter (Hollanda Mahallesi) adı verilen bölgedir. Hollanda tarzı kırmızı tuğla evleriyle çevrilmiş olduğundan bu ismi almuş olan bölgede, Hollandalı mimar Jan Bouman tarafından tasarlanmış olan 134 bina yer alıyor. Potsdam’ın en fotojenik yerlerinden biri olduğu için de, turistlerin en favori yerlerinden.

Bu güzel evler günümüzde, antika mağazaları, kafeler, galeriler, tasarım mağazaları ve atölyeler tarafından kullanılıyor. 18. yüzyılın başlarında oluşturulmuş bu Hollanda Bölgesi, turistler arasında olduğu kadar, yerel halk arasında da oldukça popülerdir. Şehirdeki birinci sınıf restoranların ve kafelerin bazıları için veya güzel bir Hollanda Mahallesi’nde yürüyüş için bu bölgeye de göz atılabilir. Bölgeyi keşfederken, Brandenburger Strasse adlı yaya bölgesine gitmeyi de unutmayın. Bölge biraz büyük olduğundan dolayı da, yürüyerek keşfetmek için en azından 1 saat gerekebiliyor.

6.Schloss Cecilienhof

Schloss Cecilienhof
Schloss Cecilienhof

İngiliz Tudor Kır Evi tarzında I.Dünya Savaşı sırasında inşa edilmiş olan Cecilienhof, Temmuz-Ağustos 1945’te ABD (Truman), İngiltere (Churchill) ve SSCB (Stalin) arasındaki Potsdam Konferansı‘nın buluşma yeri olarak ün yapmıştır. Almanya’daki birçok saraya göre oldukça farklı bir mimariye sahip olmasından dolayı da, turistler arasında en sevilen tarihi yapılardan biri. Hem fotojenik yapısı hem de tarihi bir öneme (II.Dünya Savaşı’nı bitiren Potsdam Konferansı burada yapıldı) sahip olmasıyla, Potsdam ziyaretinde görülesi bir yer.

7.Potsdam Yeni Bahçe (Neuer Garten)

Heiliger See‘ninde yer alan, 253 dönümlük bir alan kaplayan Yeni Bahçe, şehrin en büyük ikinci parkı. Büyük bir park olmasına rağmen ”Neuer Garten” olarak, yani Yeni Bahçe olarak biliniyor. Birçok görülmeye değer yapıya ve yere ev sahipliği yapan park, 18. yüzyılın sonlarına doğru oluşturulmuş.

Bahçeler günümüzde biraz daha resmi bir görünüme sahip olsa da, orijinal ihtişamını korumuş. Özellikle bir yer görmek isterseniz de, 1787-91 yılları arasında inşa edilmiş olan Mermer Saray’a (Marmorpalais) göz atabilirsiniz.

8.Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı
Brandenburg Kapısı

Berlin’deki Brandenburg Kapısı ile karıştırılan Potsdam Brandenburg Kapısı, şehrin en önemli tarihi yapıları arasında. 1770-1771 yılları arasında inşa edilmiş olan kemer, neoklasik bir mimariye sahip ve Berlin’dekinden 20 yıl önce inşa edilmiş. Daha önceden, Potsdam’ın duvarlarının bir parçası olan başka bir kapının yerine inşa edilmiş olması bakımından da tarihi bir öneme sahip.

Bu kemer, Hollanda Mahallesi’ne (Dutch Quarter) oldukça kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

9.Pfingstberg Tepesi’ndeki Belvedere Kalesi (Belvedere auf dem Pfingstberg)

Pfingstberg Tepesi'ndeki Belvedere Kalesi
Pfingstberg Tepesi’ndeki Belvedere Kalesi

Frederick William IV tarafından 19.yüzyılda yaptırılmış olan Belverede Kalesi, adından anlaşılacağı üzere Pfingstberg Tepesi’nde bulunuyor. 76 metreye kadar yükselen bu tepe ise, güzel bir manzara seyredebileceğiniz yerlerden.

1990 yılında restore edilmiş olan kalenin 3 izleme terasının üzerinde iki kulesi var. Doğu ve batı cepheleri Korint tarzı sütunlarla çevriliyken, kuzey cephesinde Rönesans tarzı kemerler bulunuyor.

Yeni bahçenin kuzeyinde bulunan bu büyük yapı da, Potsdam’da yeteri kadar zamanı olanların göz atabileceği tarihi yapılardan.

10.Babelsberg

Babelsberg - Potsdam Gezilecek Yerler
Babelsberg Parkı

Sinemanın ilk günlerinde film stüdyolarının evi olarak ün yapmış olan Babelsberg, Potsdam’ın en büyük bölgesi. Başlangıçta eski bir iplikçi ve dokumacı kolonisi olan Nowawes çevresinde gelişen bölgenin mirası, 1753 yılında inşa edilmiş olan, Weberplatz’ta bulunan mütevazi kilise çevresinde görülebiliyor.

Bölgenin öne çıkan diğer yerleri ise, Babelsberg Parkı ve Babelsberg Sarayı‘dır (Schloss Babelsberg). Parktaki Frederick William IV’ün sarayı, Karl Friedrich Schinkel tarafından Gotik Revival tarzında tasarlanmış ve masal kalesine benzemesiyle turistlerin ilgisini çekiyor. Ayrıca şehirdeki en fotojenik yapılardan biri diyebilirim. Bölgeden çok Babelsberg Parkı daha çok ilgi görüyor. Park içerisinde, sarayın dışında görülecek birkaç önemli yapıyı daha bulabilirsiniz.

11.Alexandrowka

Alexandrowka

Potsdam da, Almanya’nın bazı şehirleri gibi Rus etkilerinden payını almış. Alexandrawka da bunun en önemli kanıtı. Kasaba, II. Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre sonra, Kızıl Ordu tarafından işgal edildi. Bundan öncesinden ise, 1820’li yıllarda burada bir Rus kolonisi varmış. Birkaç binadan oluşan kasaba, özellikle Potsdam gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir yer olmasa da, turistler arasında oldukça favori olduğundan göz atmaya değer bir yer.

Rus kültürü ve estetiğine sahip bu küçük kasabayı seveceksiniz.

12.Neuer Markt Potsdam

Neuer Markt Potsdam
Neuer Markt Potsdam

Potsdam Yeni Pazar Meydanı olarak da bilinen Neuer Markt, birkaç tarihi binaya ev sahipliği yapan, çok da büyük olmayan bir şehir meydanı. Tarihi 1700’lere ve 1800’lere kadar giden birbirinden farklı saraylara ve şehir evlerine sahip bu pazar meydanındaki en önemli yapı ise, Neoklasik bir mimariye sahip olan Kutschstall adlı evdir. Önceden bir Kraliyet Koçu Evi olan bu bina, günümüzde Prusya ve Brandenburg tarihi hakkında bilgileri bulabileceğiniz bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

13.St. Nicholas Kilisesi (Nikolaikirche)

St. Nicholas Kilisesi (Nikolaikirche)
St. Nicholas Kilisesi (Nikolaikirche)

Nikolaikirche olarak bilinen bu kilise, şehirdeki Eski Belediye Binası’nın hemen karşısında bulunuyor. Neoklasik mimarisiyle dikkat çeken St Nicholas Kilisesi, Eski Pazar Meydanı’nda (Alter Markt) 1830-1837 yılları arasında inşa edilmiş. Bu kilisenin öne çıkan özelliği ise, 77 metre yüksekliğindeki kubbesidir. II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar almış olan kilise, 1981 yılına kadar onarılmamış.

Kentin zengin mimari tarihinin bir kanıtı olarak anılan kilisenin hemen önünde ise, tarihi 1753 yılına giden bir Dikilitaş bulunuyor.

14.Filmmuseum (Potsdam Film Müzesi)

Filmmuseum (Potsdam Film Müzesi)
Filmmuseum (Potsdam Film Müzesi)

Almanya’daki en eski film müzesi olmasıyla ünlü olan Potsdam Film Müzesi, film yapımının evrimi hakkında bir milyondan fazla sergiye ev sahipliği yapıyor. Müzenin Ana Sergi’si 1912’den bu yana dünyanın en eski film stüdyosu olan Studio Babelsberg’de bulunuyor.

Müze içerisinde film ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü bilgiyi ve sergiyi bulabiliyorsunuz. Kostüm tasarımı, filme alma, düzenleme, ses tasarımı, makyaj, döküm ve çok daha fazlası için tamamen etkileşimli bir müze. Film hayranları için beklenenden fazlasını sunan bu müze yakınlarında bulunan Fransız Kilisesi’ne de bisikletiniz varsa uğrayabilir veya Potsdam’ın birçok parkına ve sarayına tramvay veya otobüsle gidebilirsiniz. Ayrıca dünyanın en eski film stüdyosu ve eğlenceli bir film tabanlı tema parkına ev sahipliği yapan Filmpark Babelsberg’e de buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

15.Orangery Sarayı

Orangery Sarayı
Orangery Sarayı

Sanssouci Parkı içerisinde bulunan Orangery Sarayı, parka daha sonradan eklenmiş. 1851-1864 yılları arasında inşa edilmiş olan saray, İtalyan Rönesans tarzıyla dikkat çekiyor. Sarayın ilham aldığı yapılar ise, Floransa’daki ünlü Uffizi ve Roma’daki Villa Medici’dir.

Daha çok dış mimarisi ile dikkat çeken sarayın içerisine dilerseniz girebilir, Saray içerisinde bulunan Rönesans resimlerinin 50 kopyasına göz atabilirsiniz.

Potsdam’da Nerede Kalınır ? Otel Önerileri

Potsdam’da olur da konaklayacak olursanız, şehir merkezinin kalbi olarak bilinen Innenstadt sınırları içerisinde bir yerde konakladığınızdan da emin olun. Potsdam, her ne kadar günübirlik geziler ile rahatlıkla görülebilecek bir şehir olsa da, şehir gezisini aceleye getirmek istemeyenlerin konaklayabileceği güzel bir şehir.

Otel Önerisi olarak da ; Şehrin en popüler otellerinden olan, 4 yıldızlı MAXX by Steigenberger Sanssouci Potsdam veya 3 yıldızlı Altstadt Hotel‘e göz atabilirsiniz. 2 otel de, şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunduğu gibi, şehrin önde gelen cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Potsdam gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birkaç yerden daha bahsetmek mümkün. Fakat 1 günlük bir gezi planı için listedeki 15 popüler turistik yer, sanıyoruz yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz