Eski Kent Meydanı Hakkında Bilgiler, Prag

Prag’ın en güzel ve en muhteşem görüntüye sahip meydanlarından biri olan Eski Kent Meydanı veya diğer adıyla, Eski Şehir Meydanı, tarihi ve turistik yapılarıyla göz kamaştıran bir meydan. Sokak sanatçılarıyla, cafeleriyle, astronomik saat kulesiyle, sıkılmadan 1-2 saatinizi bu meydanda rahatlıkla geçirebiliyorsunuz.

Eski Kent Meydan’ında Gezilecek Yerler

Jan Hus Anıtı

Meydanın en dikkat çeken yapılarından biri, şüphesiz meydanın tam ortasında bulunan Jan Hus anıtı oluyor. Jan Hus, hristiyan reformcu ve teolog biri olarak bilinmekte. Bunun yanında, papalığı ile de tanınan bu zat, Prag Üniversitesinin rektörlüğünü bile yapmış. Meydanda bulunan heykele baktığınızda, Jan Hus’un küller içerisinde olduğunu görebiliyorsunuz. Jan Hus kendi fikirlerini açıkça belirttikten ve kilisenin reforma ihtiyacı olduğunu söyledikten sonra, buna karşı gelen dönemin ileri gelenleri, Jan Hus’u bir kazığa bağlayarak meydanın tam ortasında yakmış. İlginç bir tarihi olan bu anıtı, ücretsiz yürüyüş turları ile ziyaret ederek çok daha fazla bilgi alabiliyorsunuz.

Astronomik Saat Kulesi

Prag Eski Kent Meydanı
Astronomik saat kulesi

Meydanın bir diğer önemli yapıtı ise, Belediye binasının hemen dışında bulunan astronomik saat kulesi oluyor. Turistlerin en çok bakakaldığı yapılardan olan bu saat kulesi, her saat başında farklı figürler sergilemesi ile ünlü. Her saat başında çeşitli figürleri saatin hemen üstünde görebiliyorsunuz. Sırf bu yüzden, her saat başı bu kulenin tam karşısı turistlerin meraklı bekleyişleri ile doluyor.

Prag’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Prag’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Prag’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bu saat kulesine Astronomik adı verilmesinin nedeni ise, saatin üzerinde bulunan 12 burç sembolleridir.

Saat kulesi hakkında birçok rivayet bulunmakta. Bunlar arasında en bilineni ise, dönemin ileri gelenleri bu saati o kadar beğenmişler ki, saatin mimarı Master Hanus’un gözlerine mil çekmişler. Sebebi ise, başka hiçbir yerde yapamamasını sağlamakmış.

ΘSaat kulesine çıkıp meydanın ve Prag’ın eşsiz manzarasını seyredin.

Aziz Nicholas Kilisesi

Prag Eski Kent Meydanı
Aziz Nicholas Kilisesi (Karşıda görünün yeşil kuleli yapı)

Astronomik saat kulesini de ziyaret ettikten sonra meydanın kuzey tarafında tüm ihtişamıyla sizi karşılayacak, 18. yüzyıl mimari harikası olan Aziz Nicholas kilisesini görün. Belediye binasının hemen arka tarafında bulunan bu kilise devasa avizesi ile dikkat çekiyor. Prag’da hemen hemen tüm kiliselerde olduğu gibi, bu kilisede de akşamları müzik dinletilerine katılmak mümkün.

Tyn Kilisesi ve Kinsky Sarayı

Prag Eski Kent Meydanı
Sağda Tyn Kilisesi, Solda Kinsky Sarayı

Aziz Nicholas kilisesinden hemen sonra, meydanın doğu tarafında bulunan Kinsky sarayına ve Tyn kilisesinin o tarihi yapısına bir göz atın. Kinsky sarayı, ”Goltz” adı verilen bir aile tarafından yaptırılmış farklı ve hoş bir mimariye sahip yapılardan. Tyn kilisesi ise, Prag’ın en bilindik kiliselerinden biri. Gotik mimari tarzın hakim olduğu bu kilisenin içerisine girmeseniz bile, önünde birkaç fotoğraf çekinmeyi unutmayın. Bu arada, kilisenin tam karşısında bulunan bina ise, Tyn okulu olarak biliniyor.

Bu önemli yapılara göz attıktan sonra, meydanın güney tarafına giderek, renkli tarihi evlerin arasında dolaşın. Tarihi dokuyu an be an yaşayabileceğiniz bu sokaklarda kaybolun, bol bol fotoğraf çekin, meydanın bu güney tarafını es geçmeyin.

Prag Eski Kent Meydanı
Meydanın güney tarafı

Eski Kent Meydanı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Eğer meydana metrolar ile gitmeyi planlıyorsanız, A veya B hattında faaliyet gösteren metroları kullanmanız gerekiyor. A hattını kullanacak olursanız, ”Staromestska” durağında, B hattını kullanacak olursanız da, ”Namesti Republiky” durağında inmelisiniz. Bu duraklardan 3-5 dakika içerisinde meydanın tam merkezine ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca, meydana birçok tramvay ile de ulaşmak mümkün.

Eski kent meydanı çevresi gece hayatı için iyi bir seçenek mi ? diyecek olursanız, kesinlikle evet. Meydan etrafında (5-10 dakika yürüme mesafesinde) Prag’ın, hatta Avrupa’nın en iyi gece kulüpleri arasında sayılan mekanları bulabilirsiniz. Meydan etrafında benim bildiğim ve kesinlikle tavsiye edebileceğim gece kulübü, M1 Lounge adlı mekandır. Bunun yanında, Roxy Club ve James Dean Club da Prag gece hayatı için düşünülmesi gereken mekanlardan.

Tavsiyeler

  1. Eski kent meydanında birbirinden şık ve lüks restoran ve cafeler bulabilirsiniz. Cafeler fiyat bakımından can yakmasa da, restoranlar için aynı şeyi söyleyemem. Bu yüzden, meydan etrafında acıkmamanızı, acıksanız da, meydana 2-3 dakika yürüme mesafesinde olan lüks restoranlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. İlla bu çevrede yemek yemeyi planlıyorsanız, meydandan 500-750 metre uzaklaşın, ara sokaklara girin, aradığınız yemekleri çok daha uygun fiyatlara bulacaksınızdır.
  2. Eski kent meydanı etrafında bulunan mekanlar, gece hayatı için düşünülebilecek yerlerden. Eğer, gece hayatı için bu bölgeyi tercih edecekseniz, otelinize dönüşlerde taksiler yerine gece tramvaylarını kullanın. Gecenin geç saatlerine kadar faaliyet gösteren bu tramvaylar için de, gündüz vakti bir bilet alıp, öyle eğlenmeye gidin. Bir de, sarhoş sarhoş tramvaylarda yakalanıp, bilet kullanmadığınızdan dolayı ceza yemeyin.
  3. Meydanın en kalabalık olan bölümü, saat kulesinin önü diyebilirim. Özellikle saat başlarında, meraklı turistler o figürleri görmek için birbirleri ile yarışıyor. Eğer sizin ziyaretinizde bu kulenin önü çok kalabalık olacak olursa, saat başı yerine farklı saat dilimlerinde kuleyi görün. Saat başlarında yapılan kısa gösterilerin öyle abartılacak bir yanı yok.

Eski kent meydanı, Prag’da gezilecek yerler arasında en çok beğeneceğinizi düşündüğüm yerlerden. Bu yüzden, bu meydanı es geçmeyin. Saat kulesine çıkıp bol bol fotoğraf çekin/çekinin, sokak sanatçılarını izleyin, o da olmadı cafelerde oturup insanları izleyin. Bir şekilde hoşunuza gidecek şeyi bu meydanda bulacaksınızdır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...