Prag Gezi Rehberi | Prag Gezisi Hakkında Her Şey

Prag Gezi Rehberi
Prag Gezi Rehberi

Prag Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en güzel şehridir.Mimari standartlara uygun bu muhteşem şehir de, bütçeli bir gezi planlamak gayet kolaydır. Çoğu Avrupa Ülkesine göre fiyatlar oldukça uygundur.Prag gezi rehberi hakkında detaylı tüm bilgiyi bulabileceğiniz bu yazımda, Prag’da yapılacak turistik aktiviteler. Turistik yerlere giriş ücretleri, Prag’ta nerede kalınır, Prag kaç günde gezilir ve günlük genel giderleri, detaylı olarak bulabilir ve seyahatinizi bütçenize göre ayarlayabilirsiniz..

Prag Gezi Rehberi
Wenceslas Meydanı

Prag’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Prag’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Prag’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Prag’da yapılacak turistik aktiviteler-Prag gezi rehberi

Yeni mahalleler keşfedin : Karlin,Vinohrady,Letna ve Holesevice gibi popüler olan bölgeler, muhteşem alışveriş merkezleri,parklar ve kafeleri fazlasıyla bulabileceğiniz bölgelerdendir. 1, 2 saatliğine şehir haritanızı çantanıza koyun ve bu bölgelerde kaybolun. Muhteşem ışıklarıyla ayrılmak istemeyeceğiniz bu sokaklar da ilginç fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Lennon Duvarını görün :1980’lerin Komünist Rejimine karşı, Özgürlüğün ve başkaldırının bir simgesi olan tarihi Lennon Duvarı, birçok turistin uğrak yerlerinden biridir.Aşk kilitlerini de bu duvar yakınlarında burada bulabilirsiniz.

Prag Gezi Rehberi
Lennon Duvarı-Prag Gezi Rehberi

Lokal Yemekler deneyin : Chlebíčky, Çek mutfağının temel taşlarından birisidir. Bu yarı açık sandviçleri en iyi yapan restoran olan Jan Paukert adlı restoran en iyi seçeneklerdendir.

Prag’ın Gezilecek Yerleri

1.Prag Kalesi : Vitava nehri üzerinde yükselen, Çek Başkenti’nin nefes kesen odak noktalarından biridir.UNESCO Dünya mirasları arasında olan bu Kale St Vitus Katedrali ile popüler olsa da, kalede daha birçok saray ve müzeleri bulabilirsiniz

Prag Gezi Rehberi
Prag Kalesi Manzarası

2.Karl (Charles) Köprüsü : Prag’ın en popüler köprülerinden biri olan Karl Köprüsü 1841 yılına kadar Prag Kalesinden,Eski Kasaba (Old Town)’yaa tek geçiş yoluydu. Genelde çok kalabalık olan bu köprüye sabahın erken saatlerinde giderek dilediğiniz gibi fotoğraflar çekebilirsiniz.

Prag Gezi Rehberi
Karl (Charles) Köprüsü

3.Mala Strana (Küçük Kasaba) : Bir zamanlar Asil Saraylarına ev sahipliği yapmış olan bu küçük Kasaba, Prag Kalesinin çok yakınında bulunmaktadır. Oldukça farklı bir atmosferi olan bu kasabada, birçok restoran ve kafeleri bulabilirsiniz.

4.Dans Eden Ev : Farklı mimarisi ve derin tarihiyle, Prag gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biridir. Vlado Milunic ve O.Henry tarafından dizayn edilen bu bina, 1945 yılında Amerikan hava saldırısı sonucunda yıkılan evin üzerine inşa edilmiştir.

Prag Gezi Rehberi
Dans Eden Ev

5.Eski Kent Meydanı : Prag’ın en turistik meydanlarından biri olan Eski Kent Meydanı (Old Town Square), birçok kilise,saraya ve restoranlarla süslenmiş işlek bir meydandır. Meydanın en önemli yapıları ise,Tyn Kilisesi,Astronomik Saat Kulesi,Aziz Nicholas Kilisesi ve Kinsky Sarayı’dır.

Prag Gezi Rehberi
Eski Kent Meydanı-Tyn Kilisesi

En iyi Prag Parkları 

-The Petrin Park : Küçük Eyfel Kulesi olarak  bilinen Petrin İzleme Kulesi, Petrin Parkın içinde bulunmaktadır.Muhteşem manzarası olan bu parkta, Prag’ın panaromik şehir manzarasını seyrebilirsiniz.

-Letenske Sady (Aka Letna) : Genelde yerli halkın bira içmek ve dinlenmek için tercih ettiği bu park, turistler için de popüler bir parktır. Bir zamanlar Stalin’in Avrupa’da ki en büyük heykelinin bulunduğu yeri de, bu parkın yakınlarında bulabilirsiniz.

-Stromovka : Pragın en büyük parkı olan Stromovka’ya giderken, Letenske Park ile Stromovka park arasında bulunan yerde, birçok restoran,kafeler ve küçük alışveriş dükkanları bulabilirsiniz.

Prag ne zaman Ziyaret edilir ?

Aslında Prag’ı ziyaret etmek için en iyi zaman mayıs-haziran aylarıdır. Ancak  aşırı turist yoğunluğu olduğundan dolayı fiyatlar biraz artmaktadır.Bütçeli bir Prag Gezisi planlıyorsanız Sonbahar veya ilbahar aylarında gitmek daha mantıklı olacaktır. Nisan başlangıcı bütçeli bir Prag gezisi için ideal zaman olabilir.

Prag kaç günde ziyaret edilir?

Prag gezisi için şüphesiz birçok turist 2 veya 3 günlük bir süre belirlemektedir. Prag,Viyana ve Budapeşte kombineli turlar ile Prag’a gidecek olursanız, tur firmaları bu şehir için genelde bir gün,çok nadir iki gün süre ayırmaktadır. Ancak bana kalırsa,Prag 1 günde ziyaret edilecek şehirlerden değildir. İki gün bile belki yeterli olmayabilir. Fakat fazla zamanınız ve bütçeniz yoksa iki gün ideal bir zamandır.Prag gece hayatı için planlarınız varsa,seyahat sürenize bir gün daha eklemekte fayda var.

Prag Etkinlik ve Müze giriş ücretleri

Prag gezi rehberi bakımından bir diğer önemli konu etkinlik ve müze ücretleridir. Prag’da önemli turistik yerlerin çoğu ücretsizdir. Prag Kalesi’nin birçok önemli eserlerinin sergilendiği alan ücretsiz iken bazı alanlarına girmek için bilet almak zorundasınız.

-Prag Kalesi ve St. Vitus Katedrali : Ücretsiz ancak içeri de bazı alanları ziyaret edebilmek için bilet almak gerekmektedir.

Prag Gezi Rehberi
St Vitus Katedrali

-Ulusal Opera Tiyatro bilet fiyatları: 3£’ya kadar opera bileti bulabileceğiniz gibi bazen bilet fiyatları 20£’ya kadar çıkabilmektedir.Bazen Uluslararası sanatçılar gelmektedir ve bu zamanlarda bilet fiyatları biraz yükselmektedir.

-St. Nicholas Kilisesi : 10 tl

-Dox Sanat Merkezi : 25 tl

-Yürüyüş Turları : Ücretsiz ( Rehbere tip vermeyi unutmayın). Ücretli Turlar ; 45-100 tl arasıdır.

-Bisiklet Turları : 75-90 tl

Prag Günlük Genel Giderler

-Prag Ulaşım Ücretleri

Prag Gezi Rehberi
Füniküler adı verilen demir yolu aracı.

Prag’ta ulaşım, tramvay,otobüs ve metro olarak sağlanmaktadır. 30 dakikalık tek bilet aldığınız zaman dikkatli olmalısınız yolculuğunuz 35 dakika sürer ve görevli memurlar tarafından kontrol edilirseniz, direkt olarak ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz ve ne kadar dert anlatmaya çalışsanız da dinlemediklerinden emin olabilirsiniz.Ulaşım Ücretleri, Prag gezi rehberi için büyük öneme sahiptir,demek biraz zordur. Çünkü birçok turistik noktaya yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Prag Gezi Rehberi
Prag Gezi Rehberi-Prag Ulaşım Araçları

-30 dakikalık tek bilet : 2 tl (16 Çek Korunası )

-90 Dakikalık bilet : 4 tl

-24 saatlik tek biletler : 11 tl

-3 günlük geçiş kartı : 35-40 tl

-Havaalanından şehir merkezi Otobüs+Metro : 4 tl

-Havaalanından şehir merlezine taksi : 60-70 tl

Prag Tramvay
Prag Ulaşım Araçları

-Prag Konaklama Ücretleri

Prag gezi rehberi bakımından büyük öneme sahip konaklama ücretleri, bu şehir de gayet uygundur.Prag’da bütçeli bir seyahat planlıyorsanız çok ucuza hosteller bulmak mümkündür. Ayrıca bütçeli otelleri de uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ancak benim size tavsiyem eğer iki veya daha fazla kişi birlikte seyahat ediyorsanız, Prag’da en iyi seçenek Airbnb yolu ile bir stüdyo daire kiralamaktır.

Hosteller : 20-60 tl (Paylaşımlı Dorm odaları).Özel tek kişilik odalar 75-110 tl ve özel çift kişilik odalar ise 120-210 tl arasındadır.

Bütçeli Oteller : 100-175 tl’dir., Otellerde konaklama gibi bir düşünceniz varsa, şehrin biraz dışına çıkarak çok uygun fiyatlar da oteller bulmak mümkündür. Buddha Bar Otel ve Otel Josef düşünülmesi gereken Otellerdendir.

Stüdyo daireler : 140-300 tl arasındadır.Otel oda fiyatları ile hemen hemen aynı olan stüdyo daireler, Otellere nazaran daha mantıklı bir seçenek gibi durmaktadır. Ne de olsa kendi yemeğinizi kendiniz pişirebilir ve Prag gezinizi çok ucuza getirebilirsiniz.

Prag’da Nerede Kalınır?

Prag Gezi Rehberi
Prag Haritası-Prag Gezi Rehberi

Prag gezi rehberi bakımından en önemli konulardan biri de konaklama tercihidir.Prag’da bulunan mahalle ve bölgeler, 1’den 22’ye kadar numaralandırılmıştır. Eğer 1,2 ve 3 nolu bölgelerde bulunuyorsanız,şehir merkezine oldukça yakınsınızdır,demektir.Konaklama için, şüphesiz 1 ve 2 nolu bölgeler en merkezi ve en popüler yerlerdir.Fakat biraz pahalı olduğu için pek tavsiye etmem. 3 ve 4 hatta 5 nolu bölge, konaklama için düşünülmesi gereken yerlerdendir.Ayrıca 10. bölgeye kadar konaklama seçenekleri bulabilirsiniz.

Hostel tavsiyesi olarak, benim konakladığım Sophie’s Hostel, aşırı titiz biri değilseniz,tercih edebileceğiniz yerlerden biridir. Çalışanlar çok sıcakkanlı olmasa da,hostelin bulunduğu konum ve ücreti için düşünülmesi gereken hostellerdendir.

Prag Alışveriş Rehberi-Prag’dan Ne Alınır?

Prag gezi rehberi için bir diğer önemli konu, alışveriştir.Prag’da bulunan en iyi alışveriş merkezleri, şüphesiz Centrum Chodov,Vinohradsky Pavilion ve Palladium’dur. Bu alışveriş merkezleri Tükiye’de bulunan alışveriş merkezlerine kıyasla az da olsa pahalıdır. Daha çok ünlü markalara ev sahipliği yapan bu alışveriş merkezlerinde,birçok alışveriş merkezinde olduğu gibi, restoranları ve kafeleri bulabilirsiniz. Bu üç alışveriş merkezinden hangisi daha iyi diyecek olursanız, bana göre Palladium’dur. Palladium sadece alışveriş veya restoranları için değil, dış ve iç dizaynı için de ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Prag Gezi Rehberi
Chodov Caddesi

Prag’da alışveriş için bir diğer alışveriş merkezi olan Atrium Fiora, daha çok lokal halkın tercih ettiği yerlerdendir. Özellikle yemek fiyatlarının diğer alışveriş merkezlerinde bulunan restoranlara kıyasla çok daha ucuzdur. Prag’da daha birçok alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Fakat en bilindik ve en popüler olanları bunlardır.

Prag’tan ne alınır ?

Prag Gezi Rehberi
Prag Gezi Rehberi-Hediyelik Eşyalar

Prag’dan alınabilecek en iyi şeylerden biri oldukça ucuz olan ”I Love Prag” yazılı tişörtlerdir. Daha farklı birşeyler arıyorsanız resimde gördüğünüz büyük kubbeli kavanoz tarzı,süs eşyalarıda oldukça popüler ancak fiyatları biraz pahalı olduğu için almaktan vazgeçebileceğiniz, hediyelik eşyalardandır. Prag’dan alabileceğiniz bir diğer ucuz şeylerden biri de, Prag’ın turistik yerlerinin resmedildiği kupa ve bardaklardır.

Prag Gezi Rehberi
Prag Gezi Rehberi-Hediyelik Eşyalar

Prag gezi rehberi bakımından önem arzeden konuların çoğu bunlardan ibarettir. 2-3 günlük bir Prag gezisi için, sanırım bu gezi rehberi yeterli olacaktır. Prag’da turistik yerler hakkında daha detaylı bilgiler almak için, Prag gezilecek yerler adlı yazıma göz atabilirsiniz.


Booking.com

7 Senelik Profosyonel Yurt dışı otel ve hostel tecrübesinden sonra, part time olarak başladığım gezi bloguna, Full time devam. Özellikle Güneydoğu Asya'da geçirdiğim 5 seneden fazla süreyi, gezerek çalıştığım şehirleri ve çok daha fazlasını yazılarımda paylaşıyorum. -iyi bir Backpacker, -içerisinde çikolata olan her şeyi sever. -En iyi yaptığı şey ; ''Running a Hostel''

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here