Prag Gezilecek Yerler
Prag Gezilecek Yerler

Prag, tarihi dokusu ve eşsiz yapıları ile turistlerin hayran kaldığı, ikinci kez gelmek istedikleri nadir Avrupa şehirlerinden biri. Esrarengiz sokakları, tarihi binaları, kiliseleri ve köprüleriyle Prag gezilecek yerler, şehri tüm ihtişamıyla süslemekte.

Prag, daha çok tarihi yapıları ile ünlü olsa da, bu şehirde bir sanatseverler için veya eğlence hayatı arayan turistler için birçok seçenek de bulmak mümkün. Prag gece hayatı, bu şehre eğlenmek için gelmiş olanları da tüm canlılığıyla karşılamakta. Birbirinden güzel barları ve kulüpleri ile, bu şehirde mutlaka size göre bir eğlence bulunuyordur.

Prag Gezilecek Yerler
Prag Gezilecek Yerler Haritası

Prag’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Prag’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Prag’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Prag Gezilecek Yerler Listesi (En İyi 20 Yer)

Prag’da gezilecek ve görülecek yerler 1-2 güne sığdırılabilecek yerler değildir. Fakat, Prag gezisi için genelde 1 veya 2 günlük bir zaman ayrıldığı için, ziyaret sürenize göre güne bir liste hazırlamakta yarar var.

1.Old Town Square (Eski Kent Meydanı)

Prag Gezilecek Yerler
Eski Kent Meydanı

Turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olan Eski Kent Meydanı, popüler kiliselerin dışında, Dünyaca bilinen Astromonik Saat Kulesi‘ne de ev sahipliği yapıyor. İlk kez 1410 yılında çalıştırılmaya başlanan saat, günümüzde hala çalışıyor olması da bu yapıyı önemli kılan özelliklerden. Prag‘ın en turistik yerlerinden biri olan Eski Kent Meydanı, Prag’da gezilecek yerler arasında olması gereken ilk yerlerden diyebilirim.

Prag Gezilecek Yerler
Kinsky Sarayı

Meydanda görebileceğiniz turistik yerler ise ; Tyn Kilisesi, Eski Belediye Binası (Saat Kulesi), Aziz Nicholas Kilisesi, Jan Hus Anıtı ve Kinsky Sarayı’dır. Birbirinden değerli bu tarihi yapılar, meydanı süslemekle birlikte, turistlerin ziyaretine açık, oldukça ilgi çekici yerlerdir. Bu yüzden, meydanın bu önemli yapılarına tek tek göz atmadan bu meydandan ayrılmayın derim.

2.Prag Kalesi

Prag Gezilecek Yerler
Prag Kalesi

Prag Kalesi, Dünya’nın en büyük kalelerinden biri olarak biliniyor. UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında bulunan bu kale, Prag’ın en turistik yerlerinden biri.  Prag, denince akla ilk bura gelir. Manzarasıyla, tarihiyle, etrafında bulunan diğer önemli yapıları ile, hayran kalacağınızı düşündüğüm yerlerden.

Prag Gezilecek Yerler
Eski Kale Merdivenleri

Muhteşem katedrallere ve saraylara ev sahipliği yapan bu kalenin kaçırılmaması gereken yerleri ise ; Eski Kraliyet Sarayı, St (Aziz) Vitus Katedrali, Resim Galerisi, Powder Tower (Barut Kulesi), Aziz George Bazilikası ve Altın Yol gibi hem tarihi bakımdan, hem de mimari bakımdan önemli olan yapı ve yerlerden oluşuyor.

3.Petrin Tepesi ve Kulesi

Prag Gezilecek Yerler
Petrin Gözlem Kulesi

Petrin Tepesi, Prag’da en iyi manzarayı seyredebileceğiniz yerlerden biri diyebilirim. Petrin, kelime anlamı manzara olduğundan dolayı, isminin bile bir çekiciliği bulunuyor. Petrin Kulesi, Paris’te bulunan Eyfel Kulesi’nin küçüğü olarak bilinmekte ve en az Eyfel kadar da güzel bir manzaraya sahip. Bu kuleye çıkarak 360 derecelik bir açı ile Prag manzarasını seyretmek ise, gezinize renk katacaktır. Oldukça yeşil bir alana sahip Petrin Tepesi, Prag gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken önemli yerlerden.

Petrin Kulesi, Jübile Sergisi için 1891 yılında kurulmuş, 60 metre uzunluğunda bir kule. 299 basamak çıkarak en üst noktasına ulaşılabiliyor. Kuleye veya tepesine ulaşmak için ; Füniküler adı verilen tek vagonlu demir yolu araçlarını kullanabilirsiniz. Ujezd tramvay durağı yakınlarında da bu Fünikülerleri bulmak mümkün.

Prag Gezilecek Yerler
Petrin Tepesi

4.John Lennon Duvarı

Prag Gezilecek Yerler
Lennon Duvarı

Karl Köprüsü’ne oldukça yakın bir yerde bulunan Lennon Duvarı, aslına bakarsanız sıradan bir duvardır. Ancak, 1980’lerin başına kadar John Lennon’un duvar yazıları bulunduğu için popülerliğini kazanmış. 1988 yılından itibaren de Prag gençleri tarafından sürekli boyanmış ve gereksiz birçok şey için kullanılmış. O günden bugüne, gittikçe değerini kaybetse de derin tarihi için Prag görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

5.Eski Yahudi Mezarlığı (Old Jewish Cemetery)

Prag Gezilecek Yerler
Old Jewish Cemetery-Eski Yahudi Mezarlığı

Avrupa’nın en bilindik mezarlıklarından biri olan Eski Yahudi Mezarlığı, düzensiz mezar taşlarının olduğu alan ve anlatılan tarih ile, gerçekten etkileyici ve sürükleyici. Giriş ücreti her ne kadar biraz pahalı olsa da, ödediğiniz her kuruşa değeceğine emin olabilirsiniz. 12.000’den fazla mezar taşının bulunduğu bu büyük mezarlık, Prag’da görülecek yerler listenize eklemeniz gereken etkileyici yerlerden. Prag Kalesi ve Karl Köprüsü’nden mezarlığa, yürüyerek 10 dakikada ulaşabiliyor olmanız da oldukça güzel.

6.Letna Parkı

Prag Gezilecek Yerler
Letna Parkı Manzarası

Muhteşem bir panaromik manzaraya ev sahipliği yapan bu park, plato tarzında bir yerin üzerinde yer aldığından, buraya gelebilmek için uzun bir yürüyüş yapmanız gerekmekte. Bu yeri özel kılan, Vitava Nehri’ni muhteşem bir şekilde izleyebilmenizdir. Eşsiz manzarası ile hayran kalacağınız bu parkı es geçmeyin derim. Ayrıca, Petrin (Küçük Eyfel Kulesi)’de buraya çok yakın olması sebebiyle ziyaret edilmeye değer. Daha çok lokal halkın tercih ettiği yerlerden biri olan Letna Parkı, senelik park olarak da biliniyor.

7.David Cerny Heykelleri

David Cerny, Prag’da yaptığı Provokatif heykellerle ününü kazanmış bir isim. Heykellerin pek hoş görüntüsü olmasa da, sonuçta bu da bir sanattır ve birçok turistin Prag’da ilk görmek istediği eserlerden. Prag gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz David Cerny’e ait eserler ;

-David Cerny’s Babies : Kampa Müzesinde

-David Cerny’s Piss : Franz Kafka Müzesi’nin hemen önündedir.

-David Cerny’s Babies : Zizkov Televizyon kulesinde

8.Dans Eden Ev (Dancing House) 

Prag Gezilecek Yerler
Dans Eden Ev

Nouveau Barok mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak biliniyor. Tarihsel olarak önemli olan bu bina, 1945 yılında Amerikan bombardımanları sonucunda yıkılan bir evin üzerine inşa edilmiş. Bu ev size Barselona’da Gaudi’ye ait birçok evi anımsatacak. En az Gaudi’nin eserleri kadar bu yapıya da hayran kalacağınıza emin olabilirsiniz.

Prag’ın en ilginç yapılarından biri olan Dans Eden Ev, Prag gezilecek yerleri arasında büyük öneme sahip. Birçok turistik yere yakın olması da, binanın en güzel yanı.

9.Karl Köprüsü

Prag Gezilecek Yerler
Karl Köprüsü

1357 yılında Kral Charles IV tarafından yaptırılmış, Prag’ın en çarpıcı köprüsünde, 16 kemer ve 30 Barok heykel bulunuyor. Tabi, bu heykel ve kemerlerin dışında, eşsiz bir de manzaraya ev sahipliği yapmakta. Öğleden sonra muhteşem kalabalık olan köprüde, birçok fast food satışı yapan tezgahları ve portre resminizi çizdirebileceğiniz ressamları görmek mümkün.

Karl Köprüsü, gün batımı için de oldukça ideal yerlerden biri. Eski Kent Meydanı ve Lesser Town arasında yüzyıllar boyunca tek bağlantı olan Karl Köprüsü, turistlerin en çok oyalandığı yerlerden biri diyebilirim.

10.Belediye Kütüphanesi

Prag Gezilecek Yerler
Kitap Tüneli

Ülke gezisinde kütüphane de ziyaret edilir mi ? demeyin. Çünkü bu kütüphane, daha önce hiç görmediğiniz kütüphanelerden biri. Oldukça farklı dizaynı ve tarihi olan bu kütüphanenin en popüler yeri, şüphesiz Book Tunnel (Kitap tüneli) adı verilen yer. Prag’da gezilmesi gereken yerler arasında, bence kaçırılmaması gereken yerlerdendir. Hayatınızda bir daha hiç bir yerde göremeyeceğiniz bir kütüphane görme şansınız varken, bu Belediye Kütüphanesini es geçmeyin derim.

11.Wenceslas Meydanı

Prag Gezilecek Yerler
Wenceslas Meydanı

Wenceslas Meydanı, Prag’ın en hareketli bölgelerinden biri olarak biliniyor. Ayrıca, Prag gece hayatı için bir planınız varsa, meydan etrafında bulunan barları veya eğlence mekanlarını deneyebilirsiniz. Wenceslas Meydanı daha çok, barlar, gece kulüpleri, oteller ve hostelleri ile ünlü bir meydan. Ayrıca alışveriş yapabileceğiniz birçok mağazayı, bu meydan etrafında bulmak da mümkün. Eski Kent Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu meydan, Prag’ın en turistik yerleri arasında.

Prag Gezilecek Yerler
Ulusal Müze

Wenceslas Meydanı’nın en yukarısında bulunan Ulusal Müze, meydanın en bilinen yerlerinden. Hemen bu müzenin karşısında bulunan heykel ise, Aziz Wenceslas Heykelidir (Wenceslas, yüzyıllar önce kendi öz kardeşi tarafından öldürülen bir Kral olarak biliniyor). Wenceslas Meydanı, New Town 1 (Yeni Kasaba-Kent Meydanı) olarak da bilinmekte.

12.Zizkov Televizyon Kulesi

Prag Gezilecek Yerler
Zizkov Televizyon Kulesi

Her ne kadar Dünya’nın en çirkin ikinci kulesi olarak seçilmiş olsa da, Prag’da en çok beğendiğim yerlerden biriydi bu televizyon kulesi. Farklı bir tarz ve mimari yansıtılmış bu kuleye. Kule, bebek heykellerle oldukça dikkat çekici hale getirilmiş. Kule üzerinde bulunan bebek heykeller ise, aykırılığıyla bilinen ünlü mimar David Cerny’e ait.

Kulede bulunan restoran ve cafelerde oturup manzarayı seyretmek de mümkün. Dizaynı ve restoranların çok fazla destek almadan durması da, oldukça başarılı bir mimarlık çalışmasının göstergesi. Prag gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye edebileceğim oldukça ilginç bir yapı.

13.Vysehrad

Prag Gezilecek Yerler
Vysehrad

10.yüzyılda bulunmuş Vysehrad, daha çok nehir manzarası ile ünlü olsa da, ayrıca ziyaret edebileceğiniz, Aziz Peter, Paul Kilisesi ve 11.yy’da yapılmış Aziz Martin’in Rotundası’nı burada bulabilirsiniz (Rotunda; daire biçiminde yapılmış Aziz Martin’e ait bir oda). Ayrıca, eski bir park olarak da bilinen Vysehrag’da, bir de mezarlık bulunmakta. Prag’da görülmesi gereken yerler arasında oldukça popüler olan Vysehrad’a, Prag’ta bulunan birçok turistik noktadan yürüyerek 20-25 dakika ulaşmak mümkün.

Prag Gezilecek Yerler
Aziz Martin Rotundası,Vysehrad

14.Belediye Binası

Prag Gezilecek Yerler
Prag Belediye Binası

Municipal House olarak bilinen, Prag Belediye Binası, dış mimarisi ve konserlere denk gelebilme umudu için, Prag gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden. Ben denk gelemesem de, bu binada konserler olduğu söylenmekte. Prag’ın en eski binalarından biri olan bu Belediye Binası, şehir merkezinin en canlı yerlerinden olan, Namesti’de bulunuyor. Bu da, bu tarihi yapıyı canlı tutan en etkili faktörlerden.

15.Trabant Otomobilleri

Prag Gezilecek Yerler
Trabant Otomobilleri

Trabant, Doğu Almanya yapımı otomobillerine verilen bir isim olarak biliniyor. Prag’da bulunan bu Trabantlar, turistlerin en çok ilgisini çeken şeylerdir. Açık bir alana park edilmiş, bu Doğu Almanya yapımı arabaları ile turlara katılmak da mümkün. Bu turlar, her ne kadar pahalı olsa da, paraya kıyabilenler için sanırım güzel bir deneyim olacaktır. Turlara katılmasanız da uzaktan göz atmak amacıyla bir uğrayın derim.

16.Strahov Manastırı ve Kütüphanesi

Prag Gezilecek Yerler
Strahov Kütüphanesi

800 yıllık bir tarihi olan bu Sinagog ve Kütüphane Prag’da görülmesi gereken yerler arasındaki yerini kanıtlamış yapılardan. Özellikle farklı mimari yapıda olan kütüphanesi ve bu kütüphanenin tavanında bulunan freskler, oldukça dikkat çekici. Kütüphanede bulunan kitaplar arasında 1000 yıllık kitaplar dahi bulunuyormuş. Bu kütüphane, tarihe meraklı olanlara tavsiye edebileceğim ilginç yerlerden.

17.İspanyol Sinagogu

Prag Gezilecek Yerler
İspanyol Sinagogu

Aslında bu Sinagog, daha çok sırf binanın önünde bulunan Franz Kafka’nın ilginç yapıdaki heykeli için ziyaret edilmekte. Binaya girmemiş olsam da, zamanınız varsa mutlaka bir göz atın derim. Birçok kişi, sırf bu heykelin önünde fotoğraf çektirip gitmekte. Ancak, binanın tarihi dokusu ve mimarisi de birçok forum sitelerinde övgüyle söz edilmekte.

Prag Gezilecek Yerler
İspanyol Sinagogu yanında bulunan, Franz Kafka Heykeli

18.Yeni Yahudi Mezarlığı

Prag Gezilecek Yerler
Yeni Yahudi Mezarlığı

Her ne kadar Eski Yahudi Mezarlığı kadar popüler olmasa da, Franz Kafka’nın mezarının bu mezarlıkta bulunması dolayısı ile, birçok Yahudinin merakla ziyaret ettiği yerlerden. Yeni Yahudi Mezarlığı olarak bilinse de mezarlığın kuruluşu 1890 tarihine dayanıyor. Sırf Franz Kafka’nın mezarını görmek için Prag gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Bunun dışında ilginizi çekecek başka bir şey de göremeyeceğinizi unutmayın.

19.Franz Kafka’nın Büyük Baş Heykeli

Prag Gezilecek Yerler
Franz Kafka Heykeli

Fotoğrafta gördüğünüz gibi enteresan bir mimari eseri olan bu heykel, her nedense Prag’a gelen turistlerin büyük bir çoğunluğunun ilk görmek istediği yerlerden. Heykel bir alışveriş merkezi önünde bulunuyor ve her iki taraftan da Franz Kafka’nın yüzünü görebiliyorsunuz. Ayrıca, heykel olduğu yerde 360 derece dönüyor. Oldukça enteresan bir mimari yapı olan bu heykele de bir göz atmakta yarar var.

20.Prag Ulusal Tiyatrosu

Prag Gezilecek Yerler
Prag Ulusal Tiyatrosu

Opera, tiyatro ve bale gösterilerine ev sahipliği yapan bu Ulusal Tiyatro Binası, mimari yapısı ile de görülmeye değer turistik yerlerden. Ancak, gösterilere katılmak gibi bir niyetiniz varsa da, uygun fiyatlarda gösterileri izleyebilirsiniz. Genelde akşam saatlerinde yapılan gösteriler süper pahalı oluyor, ancak gündüz vakti yapılan gösteriler arasında bütçenize uygun olan bir gösteriyi bulmak da mümkün.

Prag gezilecek yerler, bu 20 yer ile sınırlı olmasa da, Prag’da bulunan bu yerleri gezerek Prag’ı tam anlamıyla gezmiş sayılırsınız diyebilirim. Tabi, birkaç turistik yer daha vardır, ziyaret edilmesi gereken. Ancak, bu şehre 3 günden fazla bir süre için gelmiyorsanız, bu 20 yer sanırım yeterli olacaktır.

[huge_it_maps id=”127″]

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here