Prag Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 27 Yer

Prag, tarihi dokusu ve eşsiz yapıları ile güzel bir Orta Avrupa gezisi için en güzel başlangıç noktalarından biri. Masal diyarı olarak adlandırılan Çek Cumhuriyeti’nin bu güzel şehrinde gezip görülecek birçok şey olduğu gibi, yapılacak da birçok aktivitesi bulunmakta.
Prag gezilecek yerler listesi hazırlarken, önce Eski Kent Meydanı’na göz atın. Çünkü burası, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani, gezmeye başlamak için çok güzel bir yer olacaktır.

Turistik yerler genelde Eski Kent Meydanı çevresinde toplanmakta. Bu meydanın bulunduğu yer de Eski Şehir Bölgesi (Old Town) olarak bilinir ve şehrin en hareketli, en canlı ve en merkezi bölgesidir.

Prag Meydanı
Prag

Prag’da tarihi yerler çok fazla, tarihten başka yapacak bir şey yok diyenlere aldırmayın. Prag, tarihi yapılardan çok daha fazlasıdır. Gece hayatı, müzeleri, köprüleri ve canlı meydanları ile eşsiz bir şehirdir. Yazının devamındaki gezilecek yerler listesine göz attığınızda bunu çok daha iyi görebilirsiniz.

Prag’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Prag’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Prag’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Prag Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Prag’da gezilecek ve görülecek yerler 1 güne sığdırılabilecek yerler değildir. Fakat, Prag gezisi için genelde 2 günlük bir süre ayrıldığı için listeyi de 2 günlük dolu dolu bir geziyle halledebilirsiniz.

Bu şehri tam anlamıyla gezmek için mümkünse 2 gün. Yoksa, koşarak 1 günde de gezmek mümkün.

1.Prag Eski Kent Meydanı

Eski Kent Meydanı Prag
Eski Kent Meydanı sokak sanatçılarının ve müzisyenlerinin en fazla olduğu yerdir.

Şehrin kalbi olarak bilinen bu meydan, bir meydandan çok daha fazlası. Meydan çevresindeki mimari yapılar, tarihi binalar veya kuleler ilginizi çekmese bile, meydanda bulunan sokak sanatçıları ve müzisyenler mutlaka ilginizi çekecektir.

Burası, şehirdeki turistik noktaları görmek için güzel bir başlangıç olabilir. Birçok turistik yere ev sahipliği yaptığından dolayı da birkaç yeri aynı anda, tek bir yerde görebiliyorsunuz.

Ayrıca bu meydan şehirdeki en iyi konaklama bölgesi olarak bilinir. Meydan çevresindeki otellerde konaklayacak olursanız, şehirde hemen hemen her yere yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz. Eski Kent Meydanı çevresinde bulunan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat kulesi
Astronomik Saat kulesi

Eski Şehir Meydanı’nda yüzlerce turisti toplu halde bir şeye baktıklarını görürseniz, işte orası Astronomik Saat Kulesi’nin olduğu yerdir. Çok normal bir saat kulesi değil tamam, fakat önünde 15-20 dakika durup inceleme yapılacak bir saat de değil.

Bu yüzden, Eski Kent Meydanı’ndan gezinize başladığınızı düşünürsek, meydanda bulunan bu kuleyi de rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Saat belediye binasının güney yüzünde ve Prag’ın gururu olarak bilinmekte. 15. yüzyılda Master Hanus tarafından inşa edilmiş olan bu saat kulesi, kullanım ömrü boyunca hasar görmesine ve tamir edilmesine rağmen, dünyanın en iyi korunmuş ortaçağ mekanik saati olarak kabul edilir.

3.Prag Kalesi

En uzaktaki yer Prag Kalesi ve Aziz Vitus Katedrali’nin Kuleleri

Prag Kalesi, Dünya’nın en büyük kalelerinden biri olarak biliniyor. UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında bulunan bu kale, Prag’ın en turistik yerlerinden biri.  Prag, denince akla ilk bura gelir. Manzarasıyla, tarihiyle, etrafında bulunan diğer önemli yapıları ile, hayran kalacağınızı düşündüğüm yerlerden.

Muhteşem katedrallere ve saraylara ev sahipliği yapan bu kalenin kaçırılmaması gereken yerleri ise ; Eski Kraliyet Sarayı, St (Aziz) Vitus Katedrali, Resim Galerisi, Powder Tower (Barut Kulesi), Aziz George Bazilikası ve Altın Yol gibi hem tarihi bakımdan, hem de mimari bakımdan önemli olan yapı ve yerlerden oluşuyor.

4.Dans Eden Ev (Dancing House) 

Dans Eden Ev - Dancing House
Dans Eden Ev – Dancing House

Nouveau Barok mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak biliniyor. Tarihsel olarak önemli olan bu bina, 1945 yılında Amerikan bombardımanları sonucunda yıkılan bir evin üzerine inşa edilmiş. Bu ev size Barselona’da Gaudi’ye ait birçok evi anımsatacak. En az Gaudi’nin eserleri kadar bu yapıya da hayran kalacağınıza emin olabilirsiniz.

Prag’ın en ilginç yapılarından biri olan Dans Eden Ev, Prag’ın gezilecek yerleri arasında büyük öneme sahip. Birçok turistik yere yakın olması da, binanın en güzel yanı.

5.Karl Köprüsü

Karl Köprüsü - Prag Gezilecek Yerler
Karl Köprüsü

1357 yılında Kral Charles IV tarafından yaptırılmış, Prag’ın en çarpıcı köprüsünde, 16 kemer ve 30 Barok heykel bulunuyor. Tabi, bu heykel ve kemerlerin dışında, eşsiz bir de manzaraya ev sahipliği yapmakta.

Öğleden sonra muhteşem kalabalık olan köprüde, birçok fast food satışı yapan tezgahları ve portre resminizi çizdirebileceğiniz ressamları görmek de mümkün.

Karl Köprüsü, gün batımı için de oldukça ideal yerlerden biri. Eski Kent Meydanı ve Lesser Town arasında yüzyıllar boyunca tek bağlantı olan Karl Köprüsü, turistlerin en çok oyalandığı yerlerden biri diyebilirim.

6.Eski Yahudi Mezarlığı (Old Jewish Cemetery)

Eski Yahudi Mezarlığı
Old Jewish Cemetery-Eski Yahudi Mezarlığı

Avrupa’nın en bilindik mezarlıklarından biri olan Eski Yahudi Mezarlığı, düzensiz mezar taşlarının olduğu alan ve anlatılan tarih ile, gerçekten etkileyici ve sürükleyici.

Giriş ücreti her ne kadar biraz pahalı olsa da, ödediğiniz her kuruşa değeceğine emin olabilirsiniz. 12.000’den fazla mezar taşının bulunduğu bu büyük mezarlık, görülmesi gereken etkileyici yerlerden. Prag Kalesi ve Karl Köprüsü’nden mezarlığa, yürüyerek 10 dakikada ulaşabiliyor olmanız da oldukça güzel.

7.Vysehrad Kalesi

Vysehrad Kalesi Prag
Vysehrad

10.yüzyılda bulunmuş Vysehrad, daha çok nehir manzarası ile ünlü olsa da, ayrıca ziyaret edebileceğiniz Aziz Peter, Paul Kilisesi ve 11.yy’da yapılmış Aziz Martin’in Rotundası’nı burada bulabilirsiniz (Rotunda; daire biçiminde yapılmış Aziz Martin’e ait bir oda). Ayrıca, eski bir park olarak da bilinen Vysehrag’da, bir de mezarlık bulunmakta. Görülmesi gereken yerler arasında oldukça popüler olan Vysehrad’a, Prag’ta bulunan birçok turistik noktadan yürüyerek 20-25 dakika ulaşmak mümkün.

8.Belediye Binası

Prag Belediye Binası
Prag Belediye Binası

Municipal House olarak bilinen, Prag Belediye Binası, dış mimarisi ve konserlere denk gelebilme umudu için, göz atabileceğiniz yerlerden.

Ben denk gelemesem de, bu binada konserler olduğu söylenmekte. Prag’ın en eski binalarından biri olan bu Belediye Binası, şehir merkezinin en canlı yerlerinden olan, Namesti’de bulunuyor. Bu da, bu tarihi yapıyı canlı tutan en etkili faktörlerden.

9.İspanyol Sinagogu

İspanyol Sinagogu
İspanyol Sinagogu

Aslında bu Sinagog, daha çok sırf binanın önünde bulunan Franz Kafka’nın ilginç yapıdaki heykeli için ziyaret edilmekte. Binaya girmemiş olsam da, zamanınız varsa mutlaka bir göz atın derim. Birçok kişi, sırf bu heykelin önünde fotoğraf çektirip gitmekte. Ancak, binanın tarihi dokusu ve mimarisi de birçok blog ve forum sitelerinde övgüyle söz edilmekte.

10.Strahov Manastırı ve Kütüphanesi

Strahov Kütüphanesi
Strahov Kütüphanesi

800 yıllık bir tarihi olan bu Sinagog ve Kütüphane şehirdeki en güzel yerlerden. Özellikle farklı mimari yapıda olan kütüphanesi ve bu kütüphanenin tavanında bulunan freskler, oldukça dikkat çekici. Kütüphanede bulunan kitaplar arasında 1000 yıllık kitaplar dahi bulunuyormuş. Bu kütüphane, tarihe meraklı olanlara tavsiye edebileceğim ilginç yerlerden.

11.Yeni Yahudi Mezarlığı

Yeni Yahudi Mezarlığı Prag
Yeni Yahudi Mezarlığı

Her ne kadar Eski Yahudi Mezarlığı kadar popüler olmasa da, Franz Kafka’nın mezarının bu mezarlıkta bulunması dolayısı ile, birçok Yahudinin merakla ziyaret ettiği yerlerden. Yeni Yahudi Mezarlığı olarak bilinse de mezarlığın kuruluşu 1890 tarihine dayanıyor. Sırf Franz Kafka’nın mezarını görmek için bile bir göz atabilirsiniz. Bunun dışında ilginizi çekecek başka bir şey de göremeyeceğinizi unutmayın.

12.Petrin Tepesi ve Kulesi

Petrin Tepesi
Petrin Tepesi

Petrin Tepesi, Prag’da en iyi manzarayı seyredebileceğiniz yerlerden biri diyebilirim. Petrin, kelime anlamı manzara olduğundan dolayı, isminin bile bir çekiciliği bulunuyor.

Petrin Kulesi, Paris’te bulunan Eyfel Kulesi’nin küçüğü olarak bilinmekte ve en az Eyfel kadar da güzel bir manzaraya sahip. Bu kuleye çıkarak 360 derecelik bir açı ile Prag manzarasını seyretmek ise, gezinize renk katacaktır. Oldukça yeşil bir alana sahip Petrin Tepesi de göz atabileceğiniz yerlerden.

Petrin Kulesi, Jübile Sergisi için 1891 yılında kurulmuş, 60 metre uzunluğunda bir kule. 299 basamak çıkarak en üst noktasına ulaşılabiliyor. Kuleye veya tepesine ulaşmak için ; Füniküler adı verilen tek vagonlu demir yolu araçlarını kullanabilirsiniz. Ujezd tramvay durağı yakınlarında da bu Fünikülerleri bulmak mümkün.

13.John Lennon Duvarı’nda Sokak Sanatına Şahit Olun

Lennon Duvarı Prag
Lennon Duvarı

Karl Köprüsü’ne oldukça yakın bir yerde bulunan Lennon Duvarı, aslına bakarsanız sıradan bir duvardır. Ancak, 1980’lerin başına kadar John Lennon’un duvar yazıları bulunduğu için popülerliğini kazanmış. 1988 yılından itibaren de Prag gençleri tarafından sürekli boyanmış ve gereksiz birçok şey için kullanılmış. O günden bugüne, gittikçe değerini kaybetse de derin tarihi için göz atılabilir.

14.Letna Parkı’na da Gidin

Prag Gezilecek Yerler
Letna Parkı Manzarası

Muhteşem bir panaromik manzaraya ev sahipliği yapan bu park, plato tarzında bir yerin üzerinde yer aldığından, buraya gidebilmek için uzun bir yürüyüş yapmanız gerekmekte. Bu yeri özel kılan, Vitava Nehri’ni muhteşem bir şekilde izleyebilmenizdir.

Eşsiz manzarası ile hayran kalacağınız bu parkı es geçmeyin derim. Ayrıca, Petrin (Küçük Eyfel Kulesi)’de buraya çok yakın olması sebebiyle ziyaret edilmeye değer. Daha çok lokal halkın tercih ettiği yerlerden biri olan Letna Parkı, senelik park olarak da biliniyor.

15.David Cerny Heykelleri’nden Birini Görün

David Cerny, Prag’da yaptığı Provokatif heykellerle ününü kazanmış bir isim. Heykellerin pek hoş görüntüsü olmasa da, sonuçta bu da bir sanattır ve birçok turistin Prag’da ilk görmek istediği eserlerden. David Cerny’e ait eserler ;

-David Cerny’s Babies : Kampa Müzesinde

-David Cerny’s Piss : Franz Kafka Müzesi’nin hemen önündedir.

-David Cerny’s Babies : Zizkov Televizyon kulesinde

16.Belediye Kütüphanesi

Kitap Tüneli Prag
Kitap Tüneli

Ülke gezisinde kütüphane de ziyaret edilir mi ? demeyin. Çünkü bu kütüphane, daha önce hiç görmediğiniz kütüphanelerden biri. Oldukça farklı dizaynı ve tarihi olan bu kütüphanenin en popüler yeri, şüphesiz Book Tunnel (Kitap tüneli) adı verilen yer. Hayatınızda bir daha hiç bir yerde göremeyeceğiniz bir kütüphane görme şansınız varken, bu Belediye Kütüphanesini es geçmeyin derim.

17.Wenceslas Meydanı

Wenceslas Meydanı Prag
Wenceslas Meydanı

Wenceslas Meydanı, Prag’ın en hareketli bölgelerinden biri olarak biliniyor. Ayrıca, Prag gece hayatı için bir planınız varsa, meydan etrafında bulunan barları veya eğlence mekanlarını deneyebilirsiniz.

Wenceslas Meydanı daha çok, barlar, gece kulüpleri, oteller ve hostelleri ile ünlü bir meydan. Ayrıca alışveriş yapabileceğiniz birçok mağazayı, bu meydan etrafında bulmak da mümkün. Eski Kent Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu meydan, Prag’ın en turistik yerleri arasında.

Wenceslas Meydanı’nın en yukarısında bulunan Ulusal Müze, meydanın en bilinen yerlerinden. Hemen bu müzenin karşısında bulunan heykel ise, Aziz Wenceslas Heykelidir (Wenceslas, yüzyıllar önce kendi öz kardeşi tarafından öldürülen bir Kral olarak biliniyor). Wenceslas Meydanı, New Town 1 (Yeni Kasaba-Kent Meydanı) olarak da bilinmekte.

18.Zizkov Televizyon Kulesi

Zizkov Televizyon Kulesi Prag'da Görülecek En Güzel Yerlerden
Zizkov Televizyon Kulesi

Her ne kadar Dünya’nın en çirkin ikinci kulesi olarak seçilmiş olsa da, Prag’da en çok beğendiğim yerlerden biriydi bu televizyon kulesi. Farklı bir tarz ve mimari yansıtılmış bu kuleye.

Kule, bebek heykellerle oldukça dikkat çekici hale getirilmiş. Kule üzerinde bulunan bebek heykeller ise, aykırılığıyla bilinen ünlü mimar David Cerny’e ait.

Kulede bulunan restoran ve kafede oturup manzarayı seyretmek de mümkün. Dizaynı ve restoranların çok fazla destek almadan durması da, oldukça başarılı bir mimarlık çalışmasının göstergesi.

19.Trabant Otomobilleri

Trabant Otomobilleri
Trabant Otomobilleri

Trabant, Doğu Almanya yapımı otomobillerine verilen bir isim olarak biliniyor. Prag’da bulunan bu Trabantlar, turistlerin en çok ilgisini çeken şeylerdir. Açık bir alana park edilmiş, bu Doğu Almanya yapımı arabaları ile turlara katılmak da mümkün. Bu turlar, her ne kadar pahalı olsa da, paraya kıyabilenler için sanırım güzel bir deneyim olacaktır. Turlara katılmasanız da uzaktan göz atmak amacıyla bir uğrayın derim.

20.Franz Kafka’nın Büyük Baş Heykeli

Franz Kafka Heykeli
Franz Kafka Heykeli

Fotoğrafta gördüğünüz gibi enteresan bir mimari eseri olan bu heykel, her nedense Prag’a gelen turistlerin büyük bir çoğunluğunun ilk görmek istediği yerlerden. Heykel bir alışveriş merkezi önünde bulunuyor ve her iki taraftan da Franz Kafka’nın yüzünü görebiliyorsunuz. Ayrıca, heykel olduğu yerde 360 derece dönüyor. Oldukça enteresan bir mimari yapı olan bu heykele de bir göz atmakta yarar var.

21.Prag Ulusal Tiyatrosu

Prag Ulusal Tiyatrosu
Prag Ulusal Tiyatrosu

Opera, tiyatro ve bale gösterilerine ev sahipliği yapan bu Ulusal Tiyatro Binası, mimari yapısı ile de görülmeye değer turistik yerlerden. Ancak, gösterilere katılmak gibi bir niyetiniz varsa da, uygun fiyatlarda gösterileri izleyebilirsiniz. Genelde akşam saatlerinde yapılan gösteriler pahalı oluyor, ancak gündüz vakti yapılan gösteriler arasında bütçenize uygun olan bir gösteriyi bulmak da mümkün.

22.Yahudi Mahallesi

Yahudi Mahallesi - Prag
Yahudi Mahallesi

Prag’ın en güzel yerlerinden biri olan Josefov olarak da bilinen Yahudi mahallesi, Eski Şehir ile Vltava Nehri arasında yer almaktadır.

13. yüzyılda Prag’da yaşayan Yahudilere evlerini boşaltmaları ve bu bölgeye yerleşmeleri emredilmiş. Yahudilerin kentte başka bir yerde yaşamaları yasaklandı ve diğer Avrupa ülkelerinden sürgün edilen Yahudiler de buradakilere katıldı.

Zorluklarını arttırmak için, 19. yüzyılın sonlarında şehirlerin yeniden düzenlenmesi sırasında bölgedeki birçok bina yıkıldı. Neyse ki, altı sinagog dahil olmak üzere birçok önemli tarihi bina hala burada duruyor ve hepsi de görülmeye değer yerler arasında.

23.Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali -
Aziz Vitus Katedrali – Prag’da gezilecek yerler

Prag Kalesi arazisinde bulunan bu katedral, şehrin sembolik yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Prag’ın hemen hemen her yerinden bu katedrali görmek de mümkün.

Dışarıdan bakıldığında 500 yıllık bir dini yapı gibi gözükse de, bu katedralin yapılış tarihi 1929. Nepomunk’un Aziz John’u, görkemli St Wenceslas Şapeli ve görkemli art nouveau vitrayı gibi pek çok önemli detayı ile bu şehirde kaçırmamanız gereken yerlerden.

24.Altın Yol

"<yoastmark

Yine kale bölgesinde bulunan gizemli yol olarak da bilinen bu Altın Yol’un aslında pek bir albenisi yok. Fakat, şehirdeki en önemli turistik noktalar arasında olan Prag Kalesi ziyaretinizden hemen sonra da bu yolu görebilirsiniz.

Çek-Yahudi yazarı Franz Kafka, yazarken sağladığı huzurlu ortamın tadını çıkarmak için iki yıl boyunca bu sokakta bir evi kullanmış.

25.Vitava Nehri Tekne Turu

Prag Tekne Turu
Prag Tekne Turu

Çek Cumhuriyeti’nin en güzel şehri Prag’ı nehir üzerinden görmek başkadır ve çok daha eğlencelidir.

Bu tekne turları genelde öğle ve akşam yemeği kombineli olarak yapılmaktadır. Bildiğim kadarıyla yemeklerin dahil olmadığı turlar da yok.

Turlar arasından 2 saat veya daha uzun süreli olanları seçebilirsiniz. Prag’ın turistik yerlerinden sıkılır veya huzurlu bir yer arayacak olursanız, bu nehir turları sayesinde şehrin en sessiz yerlerine gidebilirsiniz. Ayrıca, Prag önemli noktalar da yolunuzun üzerinde olacak.

26.Mala Strana Caddeleri

Mala Strana Caddesi Prag
Mala Strana Caddesi

Prag Kalesi’ni keşfettikten sonra, Mala Strana mahallesine doğru tepeden aşağıya yürüyün. Tarihi Arnavut kaldırımı taşlı caddelere ve asırlık binaların muhteşem cephelerine göz atın.

Hangi mahalleyi gezerseniz, hangi mevsimde gezerseniz, Prag’da yapılacak en önemli şeylerden biridir, bu nedenle Mala Strana’nın ana caddelerinde birçok turistle karşılaşabilirsiniz.

Bu mahallelerde şehirdeki en ucuz yemeklerini yiyebileceğiniz restoranları ve şehrin merkezindeki hediyelik eşyalara göre çok daha ucuzlarını bulabileceğiniz küçük mağazaları da bulabilirsiniz.

Ana caddelerde ara sokaklara atlamaya korkmayın. Burası güvenli bir bölge. Güvenli olmasa da, gecenin bir yarısında burada değilseniz sıkıntı yok.

27.Prag Hayvanat Bahçesi

Prag Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi – Prag gezilecek yerler blog

Prag’da çocuklu aileleri de unutmamak gerek. Şehrin diğer turistik noktalarında çocuklarınız sıkılır veya siz yetişkin olarak farklı bir hayvanat bahçesi görmek isterseniz de, Prag’ın bu hayvanat bahçesi yabana atılır bir yer değil.

Şehrin Troja semtinde bulunan bu hayvanat bahçesi 60 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. 650’den fazla türden 4 bine yakın hayvanın bulunduğu bu hayvanat bahçesinde ”Tehlikeli” olarak adlandırılan yüzlerce hayvan da bulunmaktadır.

Bonus ; Prag Gece Hayatı Deneyimi Yaşayın

Prag yılbaşı partileri ile meşhur olsa da, bu şehir de partiler hiç bitmez. Prag’ın gece kulüpleri ve barlarını bulabileceğiniz en iyi bölge, Zizkov Bölgesi’dir. Burası Prag’da yaşayan uluslararası öğrencilerin en fazla takıldığı yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Tabi Prag gece hayatı sadece bu bölgeden ibaret değil. Eski Şehir Bölgesi yakınlarında da birbirinden güzel barları ve yeraltı gece kulüplerini de bulabiliyorsunuz. Eğer Prag’a yılbaşında gitme gibi bir planınız varsa, Eski Kent Meydanı’nda mutlaka bir parti düzenlemesi yapılacaktır.

Prag’da içki ücretleri gayet normaldir. Özellikle Happy Hour olan barlarda %50’ye kadar olan indirimleri yakalayabiliyorsunuz.

Prag’da gezip görülecek ve yapılacak şeyler tabi ki bu liste ile sınırlı değildir. Fakat, bu listeyi tamamladıktan sonra hala zamanınız kalırsa, Prag’a yakın gezilecek yerlere göz atın derim.


Booking.com

Günübirlik Prag’da Gezilecek Yerler – Bir Günde Prag Gezisi

Prag Eski Kent MEydanı ve Astronomik Saat Kulesi
Astronomik Saat Kulesi

Eğer bu şehirde sadece 1 gününüz varsa, ilk olarak Eski Kent Meydanı’na gidin.

Sabah ; Turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri olan Eski Kent Meydanı, popüler kiliselerin dışında, Dünyaca bilinen Astromonik Saat Kulesi‘ne de ev sahipliği yapıyor. İlk kez 1410 yılında çalıştırılmaya başlanan saat, günümüzde hala çalışıyor olması da bu yapıyı önemli kılan özelliklerden. Prag‘ın en turistik yerlerinden biri olan Eski Kent Meydanı, zaten yarım gün harcayabileceğiniz yerlerden.

Meydanda görebileceğiniz turistik yerler ise ; Tyn Kilisesi, Eski Belediye Binası (Saat Kulesi), Aziz Nicholas Kilisesi, Jan Hus Anıtı ve Kinsky Sarayı’dır. Birbirinden değerli bu tarihi yapılar, meydanı süslemekle birlikte, turistlerin ziyaretine açık, oldukça ilgi çekici yerlerdir. Bu yüzden, meydanın bu önemli yapılarına tek tek göz atmadan bu meydandan ayrılmayın derim.

Öğleden Sonra ; Eğer, Eski Kent Meydanı’ndaki turistik noktaları öğleye kadar halledebilirseniz, öğleden sonra Kale bölgesine gidin. Bu kale bölgesinde, Prag Kalesi’ni ve Aziz Vitrus Katedrali’ni de mutlaka görün. Birkaç manzara fotoğrafı çektikten sonra da şehir merkezine tekrar dönün. Bundan sonra daha fazla zamanınız kalırsa, Karl Köprüsü ve Dans Eden Evi de görebilirsiniz.

Prag’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ? 

Prag Kalesi
Kale Bölgesi

Prag’da konaklama için birçok bölge bulunuyor. Fakat bu konaklama bölgeleri arasında, şehir merkezi ve turistik noktalarla alakası olmayan yerler olduğu gibi, hiç istemeyeceğiniz bölgeler de bulunmaktadır. Şehirdeki en turistik, en iyi, ve en güzel bölgeler ise ;

  • Prag’ın en favori ve en iyi bölgesi (Eski Kent Bölgesi) ; Bu bölge, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgeden, şehirdeki önemli noktaların büyük bir çoğunluğuna da yürüyerek ulaşabilirsiniz.
  • Bütçeli bir bölge için (Yeni Şehir Bölgesi) ; Burası, daha çok sırtçantalı gezginlerin tercih ettiği bölge olarak bilinse de, burada 4-5 yıldızlı lüks otellerde bulabiliyorsunuz. Fakat, şehrin geneline baktığınızda en uygun fiyatlı konaklama birimlerini de burada bulmak mümkün.
  • Prag’da gece hayatı için en ideal bölge, Zizkov Bölgesi ; Burası, daha çok genç turistlerin ve uluslararası öğrencilerin takıldığı yer olarak bilinir. Prag geceleri için güzel planlarınız varsa, taksilere çok fazla ücret ödememek adına, şehirdeki barlara ve gece kulüplerine yakın bir yerde konaklamakta iyi olacaktır.
  • Prag’da ailece konaklayabilecek en güzel bölge The Lesser Town (Mala Strana Bölgesi) ; Burası şehrin geneline göre biraz daha sessiz sakin bir bölge. 40 yaş üzeri Prag’ın gerçek kültürünü keşfetmek için gelmiş gezginlerle dolu.

Prag’ın şehir konumuna göz atarak bölgeler hakkında biraz daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Prag Turları

Prag Meydanı
Prag

Prag için Türkiye’de turlara katılmadıysanız, şehirde de birçok tur firmasını bulabilirsiniz. Fakat, Prag’ı gezmek için hiçbir tura ihtiyacınız yok. Çünkü şehir, gezilmesi o kadar kolay bir yer ki, haritaya ihtiyacınız olmadan kaybola kaybola bile gezebilirsiniz.

Şehirdeki turların büyük bir bölümü İngilizce. Fakat, son yıllarda Prag, Türk rehberlerinde bulunabildiği bir şehir haline geliyor. Google’dan aratırsanız, mutlaka Prag’da yaşayan ve bir tur firmasıyla çalışan Türk rehber bulabilirsiniz.

Tabi, ücret ödemek istemezseniz de, ”Prag Ücretsiz Yürüyüş Turları”na katılın derim. Bu turlar, genelde öğrenci bir rehber tarafından yapılmakta. Genelde bu turların süresi 3-4 saattir ve Prag’ın gezilecek yerleri arasında olmazsa olmazlar, bu süre zarfı içerisinde bitirebiliyor. Bu turlara tamamen ücretsizdir, fakat rehbere genelde bahşiş verili. İsterseniz 1 euro isterseniz 5 euro verebilirsiniz. Hiç para vermezsem ne olur derseniz ? hiçbir şey olmaz. Fakat, rehber size içinden mutlaka sövecektir. 1 euro için de küfür yemeye değmez 🙂

Prag Gezilecek Yerler Kaç Günde Biter ? 

Prag Kalesi Manzarası
Prag Kalesi Manzarası

Aslında bu sorunun cevabını yukarıda vermiştik. Fakat, bir daha söyleyelim. Bu şehir için 1 gün yeter diyenlere, koşarak gezmeyeceğinizi veya altınızda bir araba olmadığını hatırlatın. Hala 1 günde bu şehir gezilir derlerse, içinizden geleni söyleyin. Çünkü bu şehri 1 günde gezerseniz, ne gezdiğinizden bir şey anlarsınız, ne gördüğünüzden.

Doya doya gezmek için bile 3 gün bir süre alacağını söyleyebilirim. Fakat, tüm turistik yerleri görmenize de gerek yok. Yukarıdaki listeden zevkinize göre 2 günlük bir liste çıkarabilirsiniz. Listenizi bitirdikten sonra hala zamanınız varsa, Prag çevresi gezilecek yerler listelerine göz atın. 1-2 saat içerisinde gidip görebileceğiniz birçok yer bulabilirsiniz.

Prag Gezilecek Yerler Videosu

Prag gezilecek yerler listesi, bu 27 yer ile sınırlı olmasa da, Prag’da bulunan bu yerleri gezerek Prag’ı tam anlamıyla gezmiş sayılırsınız diyebilirim. Tabi, birkaç turistik yer daha vardır, ziyaret edilmesi gereken. Ancak, bu şehre 3 günden fazla bir süre için gitmiyorsanız, bu 27 yer sanırım yeterli olacaktır.Prag Sarayları

Bunlar da İlginizi ÇekebilirBooking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...