Prag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Prag Havaalanı (Vaclav Havel Havaalanı)’nda, diğer Avrupa Ülkeleri’nin aksine, ulaşım oldukça kolaydır. Şehrin yaklaşık 17 km kuzeyinde bulunan Valac Havel Havaalanı’ndan şehir merkezine taksilerle veya toplu taşıma araçlarıyla, ortalama yarım saatte ulaşabilirsiniz.

Prag’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Prag’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Prag’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Prag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Prag Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Prag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Taksiler ; Prag Havaalanı‘ndan şehir merkezine, yasal taksileri kullanarak ulaşabilirsiniz.Prag’da

yasal olmayan birçok taksi bulunmakla birlikte, havaalanından şehir merkezine giden bazı taksiler, taksimetreyi açmadan pazarlık yapmaktadırlar. En güvenilir olan taksiler, AAA Radio Taxi, adı verilen taksilerdir. Taksimetreyi açmayı siz istemeseniz bile açan bu taksi firmasına güvenebilirsiniz.Prag Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ücreti ortalama 550-600 Çek korunası (70-75 tl) tutmaktadır. Eğer taksici ile anlaşıp seyahatinizin sonunda havaalanına dönmek için aynı taksiyi kullanırsanız, 200 Çek korunası gibi bir indirim elde edebilirsiniz.

Otobüs : Prag Havaalanı‘ndan şehir merkezine en ucuz ulaşım, şüphesiz toplu taşıma araçlarıdır. Bu toplu taşıma araçlarını, Terminal 1 ve 2’ nin hemen karşısında bulabilirsiniz. Otobüslerde bilet satılmadığından dolayı, havaalanı içerisinde bulunan gişelerden otobüs biletinizi alabilirsiniz. 90 dakikalık biletler 32 (Yaklaşık 4 tl) Çek korunasıdır ve havaalanından şehir merkezine ulaşım için yeterli olacaktır. Unutmamanız gereken, eğer sırt çantanızın dışında valiz veya valizler ile seyahat ediyorsanız, bilet ücretine ek olarak 16 Çek korunası ( 2 tl ) ödeyebilirsiniz. Yani eğer valizler ile seyahat ediyorsanız, bilet alırken valizinizi görevliye göstererek, ek bilet almam gerekiyor mu ? diye sormanızda yarar var.

Prag Havaalanı‘ndan şehir merkezine giden birçok otobüs bulunmaktadır. Bunlar ; 100,119,191 ve 510 nolu otobüslerdir. Ancak otobüsler ile direkt olarak şehir merkezine ulaşım bulunmadığından dolayı, metrolara aktarma yapmanız gerekmektedir. Metro aktarma yerine, otobüsler ile 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Buradan konakladığınız bölgeye göre şehir merkezine 30 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Bu da toplamda 40-50 dakika sürecektir. Bu yüzden 90 dakikalık bilet yeterli olacaktır.

Not : Eğer konakladığınız yer şehrin çok çok dışında değilse, 119 nolu otobüsü kullanarak Dejvicka metro durağına gitmenizi tavsiye ederim. Bu metro (A hattı-Yeşil hat) ile şehrin en önemli ve en merkezi yerlerine ulaşabilirsiniz. Eğer çok değişik bir konaklama seçimi yapmadıysanız, büyük ihtimal hostelinize veya otelinize bu metro durağını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ekspress Otobüs : Eğer Prag merkez tren istasyonu yakınlarında konaklıyorsanız, bu ekspress otobüsler en iyi seçenek diyebilirim. Ancak tren istasyonuna uzak bir yerde konaklıyorsanız, otobüsten sonra tramvay veya metroyu kullanmanız gerekeceğini unutmayın.

Prag Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım
Prag Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Shuttle Bus : Bu küçük minibüsler için önceden rezervasyon yaptırmadıysanız, Prag Havaalanı’na

geldikten sonra minibüsleri kullanamayabilirsiniz. Bu minübüsler ile şehre ulaşmak istiyorsanız, online olarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Fakat yüksek sezonda Prag’ı ziyaret etmiyorsanız belki uygun bir yer bulma şansınız olabilir.140 Çek korunası (15-17 tl) gibi oldukça ucuz bir fiyata otelinize en yakın bölgeye ulaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bu bahsettiğim Shuttle Bus, özel değildir. Yani havaalanının kendisine aittir. Fakat özel shuttle bus bulmak da mümkündür.

Not : Bilet fiyatları 2020 yılına aittir.

Prag Havaalanı‘ndan şehir merkezine en iyi ulaşım, bence metro aktarmalı otobüs yolculuğudur. Ben Eski Kent Meydanı yakınlarında konakladığım hostele giderken Shuttle Bus kullanmıştım. Fakat dönerken Shuttle Bus’a gerek olmayacağını düşündüğüm için metro ve otobüsü kullanmıştım. Hangisi daha rahattı derseniz? giderken yorgun olduğunuzdan dolayı şüphesiz shuttle bus, hatta özel shuttle bus, paraya kıyarım diyorsanız. Ancak metro aktarmalı otobüsler ile de oldukça kolay bir şekilde şehre ulaşabilirsiniz. Taksiler en son düşünmeniz gereken seçeneklerdendir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...