Prag Kalesi Hakkında Bilgiler

Prag Kalesi, Çek Cumhuriyeti’nin, UNESCO Dünya Kültür Mirası arasında olan,kentin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Eski surların yanı sıra, görkemli Katedralleri,Kraliyet Sarayları, Kiliseleri ve Tarihi Kuleleri bir arada, bu kale içerisinde görebilirsiniz. Bir zamanlar Bohemya Krallarının evi olan bu kale,günümüzde resmi başkanlık ikamet yeridir. Dünya’nın en büyük antik kalesi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş muhteşem büyüklükte bir kaledir. 570 metre uzunluğunda ve 130 metre genişliğinde olan Prag Kalesi‘nde gezilecek ve görülecek birçok yer vardır.

Prag Kalesi’nde Gezilecek Önemli Yerler

Prag Kalesi‘nde görmeniz gereken en önemli yerler ; Eski Kraliyet Sarayı, St (Aziz) Vitus Katedrali, Powde Tower (Barut Kulesi),Altın Yol,Binicilik Okulu,Kraliyet Bahçeleri,Resim Galerisi,Kraliyet Yazlık Sarayı ve St (Aziz) George Bazilikası’dır.

Eski Kraliyet Sarayı

Prag Kalesi Hakkında Bilgiler
Eski Kraliyet Sarayı

Prag‘da bulunan en eski binalardan olan bu Kraliyet Sarayı’nın tarihi,9.yy’a kadar uzanmaktadır. İmparator Charles IV için gotik bir yapıda inşa edilmiştir. Sarayın en çok dikkat çeken yeri şüphesiz, Vladislav Salonu’dur. Taç giyme,ziyafetler ve turnuvalar için kullanılmış, büyük,görkemli bir salondur.

Prag’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Prag’da nerede kalmalı? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Prag’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

St (Aziz) Vitus Katedrali

Prag Kalesi Hakkında Bilgiler
St Vitus Katedrali

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük Hristiyan binası olarak bilinen Aziz Vitus Katedrali’nde,Prag Başpiskoposu Koltuğu,önemli Azizlerin ve Bohemya Krallarının mezarı bulunmaktadır. MS 925 yılında inşa edilmeye başlanan kilise, 1344 yılında tamamlanmıştır. Katedralin en dikkat çeken yerleri, Kutsal Üçlemeyi ve Kıyamet Günü’nü resmeden Vitray pencerelerdir. Prag Kalesi‘nin en önemli yerlerinden biri olan Aziz Vitus Katedrali, Prag gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biridir.

Prag Kalesi Hakkında Bilgiler
St Vitus Katedrali

Resim Galerisi

Prag Kalesi‘nin bir diğer önemli turistik yeri, Resim Galerisidir. Önemli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bu galeride 4.000’den fazla eser bulunmaktadır. Oldukça etkileyici yerlerden olan bu galeride ki eserler daha çok 16. ve 17.yy eserleridir.

Powder Tower (Barut Kulesi)

Prag Kalesi Hakkında Bilgiler
Barut Kulesi (Powder Tower)

15.yy’da Prag Kalesi‘ne, ana giriş olarak inşa edilen Barut Kulesi,başlangıçta Yeni Kule olarak bilinmekteydi. Daha sonra barut depolama yeri olarak kullanılmaya başlanmış ve bu şekilde kulenin adı Barut Kulesi olmuştur. Prag Kalesi‘nin en büyük savunma kulelerinden olan Barut Kulesi,bir zamanlar büyük toplara ev sahipliği yaptığı söylenmektedir.

St (Aziz) George Bazilikası

Prag Kalesi Hakkında Bilgiler
St George Bazilikası

Yüzyıllar boyunca geçirdiği birçok tadilat ve değişiklikler olmasına rağmen,Romanesk formunu korumayı başaran en önemli yapılardan biridir. Vlatislav I mezarı,Dük Bolislav II Mezarı ve Aziz Ludmila Mezarı, kilisenin en önemli yerlerindendir.

Altın Yol

Prag Kalesi Hakkında Bilgiler
Prag Kalesi-Altın Yol

Prag Kalesi‘nin en bilindik yerlerinden biri olan Altın Yol, renkli evlerle taçlandırılmış dar bir yoldur. Bu yolda bulunan 11 eski ev, bu zamana kadar bozulmadan kendi yapısını koruyan, Çek Cumhuriyeti’nin en eski evlerindendir. Bu evlerden bazıları hediyelik eşya dükkanı olarak faaliyet göstermektedir. Ayrıca tekstil ve zırh ürünlerini de bu evlerde görebilirsiniz. 15.yy’a kadar uzanan tarihi ile, kalenin bir parçası olarak bilinmektedir.

Prag Kalesi‘nde görülmesi gereken diğer yerler ; Kraliyet Yazlık Sarayı, kaleye bağlı bir yapıdır. Oldukça sıradan bir yapı olan bu yazlık saray, 1560 yılında Ferdinand I tarafından karısına hediye olarak yaptırılmıştır. Diğer saraylara nazaran pek popüler olmayan bu saray, özellikle gezilecek yerlerden olmasa da, geçerken dışarıdan göz atabileceğiniz yerlerden biridir.

Kalenin bir diğer yapısı olan Binicilik Okulu, 17.yy’da barok bir tarzda inşa edilmiştir. Daha çok Aziz Vitus Katedrali’nin manzarasını izleyebileceğiniz çatı katı ile popüler bu yer,St Vitus Katedrali manzarası için ziyaret edebileceğiniz yerlerden biridir.

Prag Kalesi Hakkında Bilgiler
Prag Binicilik Okulu

Prag Kalesi, Prag’da görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Oldukça turistik bir yer olan bu kale etrafında, birçok tarihi yapılar ve kiliseler bulunmaktadır. Bunların birçoğu çok popüler olmasa da, geçerken dışardan göz atabileceğiniz yerlerdendir.

Prag Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Kaleye Karl Köprüsü gibi birçok turistik noktadan veya şehir merkezinden yürüyerek 15-20 dakikada ulaşabileceğiniz gibi, en iyi ulaşım aracı şüphesiz tramvaylardır. Kralovsky,Letohradek,Prazsky Hrad,Pohorelec durakları, kaleye en yakın tramvay duraklarıdır.

Seçenek 1 : 22 nolu tramvaya binin ve Prazsky hrad durağında inin, sola dönüp 5 dakika yürüdükten sonra kalenin ikinci avlusuna ulaşacaksınız.

Seçenek 2 : A  hattı (Yeşil) metroya binin, Malostranska durağında inin ve 22 nolu tramvayı 100 metre boyunca takip edin, ilk kavşaktan sola dönün ve Eski Kale Merdivenlerinin başlangıç noktasına ulaşmış olacaksınız. Buradan merdivenleri çıkarak kaleye ulaşabilirsiniz.

Seçenek 3 : 22 nolu tramvaya binin,Pohorelec durağında inin ve buradan 10 dakika yürüyerek Hradcany Meydanı’na ulaşabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...