Puerta del Sol Hakkında Bilgiler, Madrid

Puerta del Sol, Madrid’in en ünlü ve en merkezi meydanı olarak bilinmekte ve Plaza Mayor’a yürüme mesafesindedir. Başlangıçta şehir kapılarından biri olan meydan, Güneşin Kapısı olarak da bilinmektedir. Meydan, bir yarı-dairesel şekildedir ve 1854-1860 yılları arasında yapılan büyük yenileme çalışmaları sayesinde bugünkü halini almıştır.

Madrid gezilecek yerler bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan meydan, birçok turistik noktaya yürüme mesafesindedir. Meydanın en dikkat çeken yerleri, Casa de Correos (Postane Evi)’nin üzerinde bulunan Saat Kulesi, Ayı ve Çilek Ağacı olsa da, meydanda ve meydana oldukça yakın konumda bulunan birçok turistik yer ve cadde görmek mümkündür.

Madrid’de konaklama hakkında hiçbir fikriniz yoksa, Madrid’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Madrid’de bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Puerta del Sol Madrid
(Güneşin Kapısı) adlı meydanda bulunan 20 ton ağırlığında ayı ve ağaç heykeli. Ağacın çilek ağacı olduğu bilinmektedir.

Puerta del Sol’da Görülecek Yerler

  • Meydanın tam ortasında bulunan Kral Carlos III’ün Heykeli ; 1997 yılında meydana yapıldığı söylenmektedir.
  • Casa de Correos (Postane Evi), 1766-1768 yılları arasında inşa edildiği bilinmektedir ve meydanın en dikkat çeken yerlerinden biridir.
  • Meydanda bir başka görülmesi gereken turistik yer ise, Ayı ve Çilek Ağacıdır. 20 tonluk bu ayının ağaçtan meyve yemesi tasvir edilmiş.
  • Ayrıca, bir Madrid alışveriş bölgesi olan Preciados Caddesi, Puerta del Sol’dan başlamakta ve Plaza Callao’ya kadar gitmektedir.
  • İspanya’nın altı milli yolları için bir başlangıç noktası olarak bilinen zero (0) noktası da meydanın en önemli yapılarındandır.

Meydan, Madrid’in en ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Gran Via’ya oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Puerta del Sol Nerede – Nasıl Gidilir ? 

Meydan, Madrid’in en ünlü iki yeri olan Plaza Mayor ve Gran Via’ya oldukça yakındır. Bu iki yere birçok ulaşım aracı ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Özellikle meydanın tam merkezine yakın bir yere gitmek istiyorsanız, 1,2 ve 3 nolu metro hatlarını kullanarak ”Sol” metro durağına gelmeniz gerekmektedir.

Almudena Katedrali, Plaza de Cibeles, Prado Müzesi, Buen Retiro Park  ve Madrid Kraliyet Sarayı gibi, Madrid’de bulunan turistik noktalardan meydana 10-15 dakika yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer şehir merkezine yakın bir yerde konaklıyorsanız, meydana gitmek için ulaşım aracına ihtiyacınız olacağını sanmıyorum.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...