Rahmi Koç Müzesi, İstanbul (Nerede – Giriş Ücreti – Bilgiler)

İstanbul Rahmi Koç Müzesi
Rahmi Koç Müzesi İstanbul

Birçok şehrimizde rastlayabileceğiniz ilgi çekebilecek tüm objeleri koleksiyonunda görebileceğiniz eşsiz müzelerden biri olan Rahmi Koç Müzesi, İstanbul’da çocukla gezilecek yerler arasında diyebiliriz. İstanbul‘daki bu müze diğer şehirdeki müzelerden biraz daha büyük ve çeşitli. 7’den 70’e herkesin ilgisini çekebilecek bu müze, İstanbul gezinizde kaçırılmaması gereken yerlerden.

Rahmi Koç Müzesi Hakkında Bilgiler

Rahmi Koç’un bu müze ile 40 yıllık hayali gerçek olmuş. Müze ilk olarak 1994 yılında haliç kıyısında bulunan tarihi bir binada kuruluyor. Tabi eserler çoğaldıkça bu bina müze için yeterli olmuyor. Daha sonra hemen müzenin yanında bulunan Hasköy Tersanesini de satın aldın aldıktan sonra müze bugünkü halini alıyor.

Müzenin zemin katında aklınıza gelebilecek yerli ve yabancı klasik otomobiller , buharlı makineler, denizcilik ve raylı ulaşım, tornahane ve tarım bölümünden oluşuyor. Cem Yılmaz’ın ünlü Gitt de bu katta bulunuyor.

Gitt arabası
Meşhur Gitt

Müzenin birinci katı ise, bilgisayar tarihi sergileri, bisikletler, motosikletler, at arabaları, yatlar ve bir de çocuklar için özel bir dene-öğren bölümü bulunuyor. Birinci kat daha çok çocukların hoşuna gidebilecek yerlerden diyebilirim.

Odalardaki birçok nesne sensör sistemi ile yapılmış. Karanlık odalara girince ışıklar açılıyor ve sesle gelmeye başlıyor. Hem tasarruf amacıyla hem de farklı bir görsellik katması açısından değerlendirildiğinde oldukça başarılı olmuş diyebilirim.

Müzedeki Tarihi Bilgisayarlar
Tarihi Bilgisayarlar

Göz At ; İstanbul’da Gezilecek Yerler

Römorkörler ve Otantik Çarşı Bölümü

Bu bölümde otobüsler, uçaklar, arabalar demirlenmiş römorkör ve dükkanların olduğu çarşı en dikkat çeken yerler ve eserlerden oluyor. Özellikle çarşı içerisinde bulunan dükkanlardan gelen Türk sanat müziği ise, ortama farklı bir katmış. Ortamın otantik dokusu ile nostalji seyri yapabileceğiniz çok özel bir bölüm burası.

Hemen mekanın dışarısında ise, çatıda bir yolcu uçağı bulunuyor. Bu uçağın içerisine mutlaka girin. Yolcu kabininden halici seyredin. Pilot bölümünde kendinizi pilot gibi hissedin. Pilot deneyimi yaşayın.

Müzenin içi

Buradan sonra Hasköy-Sütlüce trenine binmek için istasyona gidin. Tabi sadece belirli saatler arasında hareket ettiğinden dolayı girişte trenin hareket saatlerini öğrenin. Bu trende yolculuk tarihi vagonlarda geçiyor. 70’lerden kalma üzerinde baguley yazan bir araç ile çekilen vagonlarda sürecek kısa yolculuğa bayılacaksınız.

Göz At : Ayasofya Müzesi

Ortalama 1 km uzunluğundaki raylar üzerinde giderken boğazın eşsiz manzarasına 60 ve 70’li yılların ilginç reklamlarına kadar birçok detayı yakalayarak nostalji yaşayabiliyorsunuz. 15 dakika süren bu tren yolculuğu Rahmi Koç Müzesi’nde yapabileceğiniz en güzel ve anlamlı aktivite olacaktır.

Rahmi Koç Müzesi

Lengerhane Minyatür Odalar Sergisi

Müzenin en kalabalık yeri diyebileceğim bölüm ise, minyatür odalar sergisi oluyor. Bu bölümün birinci katında 17 ve 18. yüzyıldan kalma sarayların yemek odası, yatak odası, oturma odası ve bir bar, 19. yüzyıldan kalma bir köşk, oldukça küçük kutular içerisine gerçeğine oldukça yakın bir şekilde dizayn edilmiş bu büyüleyici kutular, sizi epey şaşırtacak.

Ayrıca bu katta özellikle çocuklu ailelere tavsiye edebileceğim keşif küresi de mutlaka görülmeli. Eğer çocuklarınız ile bu keşif küresini gezmeyi planlıyorsanız, bu yer için ayrıca bilet almanız gerekiyor.

Rahmi Koç Müzesi

Tabi bu bölümde yer alan eserler bunlardan ibaret değil. Bodrum kata indiğinizde lokomotif trenler (Kara Treni burada görebilirsiniz), gemi, matbaa makinaları ve daha sayamayacağım birçok eserde görülmeye tecrübe edilmeye değer.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir ?

Şişhane-Alibeyköy minibüslerini kullanarak müzeye ulaşabileceğiniz gibi 47E, 47Ç ve 47 nolu otobüsleri kullanarak da müzeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Eminönü Turyel iskelesinin hemen önünden hareket eden 47E, 47Ç ve 47 nolu otobüslerden birine binin ve ”Kırmızı Minare” durağında inin. Bu duraktan müzeye kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Müzeye araçlarınız ile gidiyorsanız ; Haliç köprüsüne girmeden önceki çıkıştan çıkın. Haliç kıyısına inin ve Rahmi Koç Müzesi tabelalarını takip ederek müzeye ulaşabilirsiniz. Müzenin tersane bölümünde ücretsiz otoparkı da bulabilirsiniz.

Müzeyi google haritalarda görmek için tıklayın.

NOT : Ziyaretçilere ücretsiz olan atlı karıncaya çocuklarınızı bindirmeyi de unutmayın.

Klasik Otomobiller
Klasik Otomobiller

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Ziyaret Saatleri 

Pazartesi günleri kapalı olan bu müzeyi 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Hafta sonları müze 1-2 saat daha geç kapanmakta.

İstanbul Rahmi Koç Müzesi 2020 giriş ücreti ; Tam 18 Tl öğrenci 7 TL’dir. Bunlar sadece müze giriş ücreti. Denizaltı için bilet ücretleri ise ; Tam 10 tl öğrenci 5 tl ve keşif küresi için tam ve öğrenci 5 tl’dir.

Müzekart bu müzede sadece %20 indirim sağlıyor.

Müzenin resmi web sayfasından güncel bilet ücretlerini görebilirsiniz ;

Göz At : www.rmk-museum.org.tr

Müzenin içi
Müzenin içi

İstanbul Müzeleri arasında büyük bir popülerliği olan bu müzeye ulaşım da oldukça kolay. Aracınız olmadan da bu müzeyi çok rahat bir şekilde bulabiliyorsunuz.

Gezi Tavsiyeleri

1.Müzeye gelmeden önce veya geldikten sonra müze geziniz için iyi bir plan yapmakta yarar var. Plansız da gezilebilir, fakat birçok aktiviteler günün belirli saatlerinde yapılıyor ve bu yapılan aktivitelerin hepsi de birbirinden güzel. Bu yüzden müzeye gelmeden önce müzenin kendi sitesine kabaca bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Göz At : Panorama 1453 Tarih Müzesi

2.Hafta sonu müzeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, öğleden sonraya kalmamaya çalışın. Akıl almaz bir kalabalık oluşuyor ve her fotoğrafınızın içinde ziyaretçiler bulunuyor.

Müzedeki Oyuncaklar
Müzedeki Oyuncaklar

3.Müzeye giriş bileti ile denizaltı müzesini göremiyorsunuz. Denizaltı için ayrı bir bile almayı unutmayın.

4.Müze ziyaretinizi aceleye getirmeyin. En az 3-4 saatinizi müze geçirecekmiş gibi bir plan yapın.

Rahmi Koç Müzesi, çoluk çocuk, genci yaşlısı her kesime hitap eden hayretler uyandıran, sürprizlerle dolu olan soluk kesen bir nostalji bahçesi. İstanbullu olup da, İstanbul’a ziyaret edip de bu müzeyi görmeden olmaz. Birkaç saatinizi bu müze için ayırmayı unutmayın.

Tarihi Arabalar
Tarihi Arabalar

İstanbul Rahmi Koç Müzesi, Avrupa Yakası Gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çocuklarla veya arkadaşlarınızla gönül rahatlığıyla ziyaret edebileceğiniz oldukça ilgi çekici bir müze. Binbir çeşit koleksiyonun bulunduğu bu müze, her yaştan ziyaretçinin sevebileceği güzel bir müze kaçırmayın derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here