Ravenna Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Ravenna, İtalya’nın doğu kıyısında San Marino ve Bologna arasında güzel bir konumda bulunuyor ve ülkedeki Emilia-Romagna bölgesinde yer alan en büyük ikinci şehirdir.

Uzun yıllar Batı Roma İmparatorluğu’nun başkentliğini yapmış olan bu güzel şehir, Ostrogoth Krallığı da dahil olmak üzere, birçok İmparatorlukta oldukça önemli bir yere sahip olmuş.

Antik geçmişi dolayısıyla, birbirinden güzel tarihi binalara ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan birkaç yeri de burada görebilirsiniz.

Bunun yanında Ravenna, Bologna, Floransa ve Adriyatik Denizi’ne yakınlığı ile ünlüdür. İtalya tarihine biraz daha az bir turist ile birlikte göz atmak istiyorsanız, bu şehri seveceksiniz.

İtalya’nın en güzel gezilecek yerleri arasında olmasına rağmen, turistlerin ya es geçtiği ya da günübirlik turlar ile ziyaret ettiği bu güzel şehirde yapılacak birçok turistik aktiviteyi bulabilirsiniz.

Gelelim Ravenna gezilecek yerler listemize ;

1.Neon Vaftizhanesi (Baptistery of Neon)

Neon Vaftizhanesi
Neon Vaftizhanesi

Şehrin kalbinde yer alan Neon Vaftizhanesi, konum olarak Ravenna gezisine başlamak için en ideal noktalardan. Burası, şehirdeki diğer turistik noktaların büyük bir bölümüne de kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Vaftizhane, sekizgen yapısıyla dikkat çekiyor. Tarihi ise 5. yüzyıla kadar gitmekte. Fakat, günümüzdeki durumunu görünce, bu kadar eski olduğunu kestirmek pek de kolay olmuyor. İçerideki karmaşık mozaikler günümüze kadar çok iyi korunmuş ve tüm kubbeyi çok güzel bir şekilde sarıyor.

Neon Vaftizhanesi’nin en büyük özelliği ise, günümüzde hayatta kalan erken Hıristiyan vaftizhanesinin en iyi ve en eksiksiz örneği olarak kabul ediliyor olmasıdır. Yani hem tarihi  hem de mimari bakımdan sizi hayal kırıklığına uğratmayacak güzel bir yer.

Bu Vaftizhane, Roma Hamamı kompleksi üzerine inşa edilmiş ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini de çok büyük ihtimalle içerisindeki mozaiklere borçludur.

2.San Vitale Kilisesi

San Vitale Kilisesi
San Vitale Kilisesi

San Vitale Kilisesi’ni dışarıdan gördüğünüzde pek içeriye göz atmak istemeyebiliyorsunuz. Çünkü dış mekan, oldukça sade bir mimariye sahip ve insanı yanıltabiliyor. Ancak iç mekan bu sadeliği çok güzel bir şekilde telafi etmektedir.

Yine sekizgen bir mimariye sahip olan bu kilisenin tarihi 6.yüzyılın ilk yarısına kadar gidiyor. Batı Avrupa’daki erken Hıristiyan Bizans sanatı ve mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen bu kilisenin de en dikkat çeken özelliği mozaikleridir.

Koro apsisinde bulunan 6. yüzyıldan kalma mozaikler, Justinian, eşi Theodora ve mahkemelerini tasvir etmektedir. Bu mozaiklerin Konstantinopolis’in dışındaki en büyük ve en iyi korunmuşlar arasında olduğu da söylenir.

Kilisenin hemen hemen her yüzeyinde bol miktarda ayrıntı, renk ve karmaşık dekorasyon bulunuyor. Biraz kafa karıştırıcı olsa da, güzelliği ile bu ayrıntıya takılmıyorsunuz bile. Bunun yanında, duvarların ve kemerlerin her bir kısmı farklı bir dini sahne veya kişiyi sergilemektedir.

San Vitale Kilisesi, Neon Vaftizhanesi’ne yürüme mesafesinde, güzel bir konumda bulunuyor.

3.Galla Placidia Mozolesi

Galla Placidia Mozolesi
Galla Placidia Mozolesi

Galla Placidia Türbesi olarak da bilinen bu yapı da, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. San Vitale Kilisesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan bu mozole de, iç mekanı ile dikkat çekmektedir.

Roma İmparatoru Theodosius I’in kızı Galla Placidia’ya ithaf edilen bu mozole, çeşitli ikonik tasarımlara ve Eden bahçesini temsil eden tavan gibi, alegorik motiflere sahip, sıradan bir yapıdır. Çok gösterişli olmasa da, içeriye göz atmaya değer.

Ravenna’nın hazinelerinden biri olarak kabul edilen bu mozole, yüzyıllar önce inşa edilmiş olmasına rağmen, şehirdeki en iyi korunmuş olan yapılardan bir tanesidir.

4.Yeni Aziz Apollinare Bazilikası (Sant’Apollinare Nuovo)

Yeni Aziz Apollinare Bazilikası
Yeni Aziz Apollinare Bazilikası

Şehirdeki en eşsiz mozaiklere ev sahipliği yapan Yeni Aziz Apollinare Bazilikası, 6. yüzyılda Büyük Kral Theodoric tarafından yaptırılmış. İsmi yeni olmasına rağmen oldukça eskidir. Ancak, yeni olarak isimlendirilmesinin en önemli nedenlerinden biri, içerideki mozaiklerin oldukça yeni gibi görünüyor olmasıymış.

Şehirdeki eski kent bölgesinin doğu tarafında bulunan bu yapıya, diğer turistik noktalardan ve şehir merkezinden çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bazilikanın hemen sağ tarafında bulunan büyük çan kulesi ve bu kulenin ön girişindeki taş kemerlere de göz atmayı unutmayın.

Yeni Aziz Apollinare Bazilikası Ravenna Gezilecek Yerler
Yeni Aziz Apollinare Bazilikası İç Mekan

Her iki duvarda da İncil’den söylendiği gibi İsa mucizelerini tasvir eden bir dizi renkli mozaik var. Mozaiklerin çok daha detaylı ve gösterişli olduğu Yeni Aziz Apollinare Bazilikası, kentte kaçırılmaması gereken güzel bir yer diyebiliriz.

5.San Francesco Bazilikası

San Francesco Bazilikası - Ravenna Gezilecek Yerler Listesi
San Francesco Bazilikası

Yeni Aziz Apollinare Bazilikası ve Neon Vaftizhanesi arasında yer alan San Francesco Bazilikası, diğer tarihi yapılara göre biraz daha az ziyaret ediliyor olsa da, iki önemli bazilika arasında bulunduğundan geçerken mutlaka 2 dakikalığına da olsa uğrayın deriz.

Bu bazilika, 10. yüzyıldan kalma Romanesk tarzında kulesiyle, çok rahat bir şekilde ayırt edilebiliyor.

14. yüzyılın başında  Tullio Lombardo tarafından oyulmuş sol koridordaki fresklere ve 16. yüzyıldan kalma ressam Pietro da Rimini’nin taş sütunlarına göz atmayı da unutmayın.

Bunun yanında, bazilikanın bahçesinde bulunan İtalyan yazar Dante’nin büyük mezarını da mutlaka görün.

6.Piazza del Popolo

Piazza del Popolo Meydanı
Piazza del Popolo

Ravenna’da birçok meydan bulunuyor. ”Piazza del Popolo”dan bunlardan en ünlüsü ve en güzeli. Ülkedeki birçok şehirde adını duyabileceğiniz bu meydan, Ravenna’daki en fotojenik yerlerden biri olmasıyla da ünlüdür.

Konum olarak meydan, tarihi eski kentin merkezinde yer alıyor. Yani şehrin birçok noktasında bu meydana çok rahat ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

San Francesco ve Yeni Aziz Apollinare Bazilikası’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan meydan, Ravenna bölgesel hükümet binası da dahil olmak üzere birçok önemli yapıyı görebilirsiniz.

Ayrıca meydanın bulunduğu yerde ve yakınında birbirinden güzel restoranları da bulabilirsiniz. Burası, Ravenna’da yeme içme için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz yerlerden biridir.

7.Arian Vaftizhanesi

Arian Vaftizhanesi
Arian Vaftizhanesi

Yine Mozaiklerine hayran kalacağınız bir yapı olan Arian Vaftizhanesi de, mozaiklere merakı olan turistlerin en çok ziyaret ettiği yapılardan biri olarak biliniyor.

Büyük Theodoric tarafından inşa edilmiş olan bu vaftizhane, şehirdeki stile özgü sekizgen bir tasarıma sahiptir. Tarihi 6. yüzyıla kadar gidiyor ve tıpkı birçok dini yapı gibi, Arian Vaftizhanesi de günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunmuş.

Dış mekan oldukça sade. Fakat, içeride yer alan dekorasyon ve zengin süsleme bunu telafi etmektedir. Özellikle İsa Mesih’in vaftizini tasvir eden son derece ayrıntılı tavan mozaiği, bu yapıyı sevme nedenlerinizden olacak.

8.Ulusal Ravenna Müzesi (National Museum of Ravenna)

Ulusal Ravenna Müzesi
Ulusal Ravenna Müzesi

Ravenna’da mozaiklerden sıkıldıysanız ve biraz daha farklı eserlere göz atmak istiyorsanız, Ulusal Ravenna Müzesi’ne mutlaka göz atın. Burası, birbirinden değerli antik eserleri görebileceğiniz, geniş bir koleksiyon sahip olan bir müze.

San Vitale’ye katılan eski Benedictine Monako’nun manastırlarında bulunan bu müze, birçok kalıntı koleksiyonuna da sahip olmasıyla ünlüdür.

Müzede sergilenen koleksiyon, 18. yüzyıldan beri toplanmakta. Ve bu koleksiyon, süslü mezarlar, oryantal mermerler, tekstil ürünleri, oyulmuş fildişi ve büyüleyici bir antik silah seçkisine sahiptir.

Bunun yanında, Ravenna’da bulunan 8 farklı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi yapılardan da birçok eseri burada görebiliyorsunuz.

9.Theodoric Türbesi / Mozolesi

Theodoric Türbesi / Mozolesi
Theodoric Türbesi / Mozolesi

6. yüzyılda Ostrogotların Kralı olarak görev yapmış olan Theodoric, Ravenna için oldukça önemli.

Ravenna krallığı zamanında burayı dinlenme yeri olarak seçmiş ve mezarının buraya yapılmasını emrettiği bilinir.

Yaklaşık 1500 yıldan beri burada bulunan bu türbe, Ravenna halkı için de sembolik yerlerden biri kabul ediliyor. Şehirdeki birçok yapı gibi, Theodoric Türbesi de dışarıdan sade bir görünüme sahiptir. Ancak diğer tarihi yapıların aksine bu türbenin içerisi de oldukça sade bir görünüme sahiptir. Bu yüzden, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa türbeye 5 dakikalığına göz atabilirsiniz. Çok zamanınız yoksa, burayı es geçseniz de, çok bir şey kaybedeceğinizi düşünmüyoruz. Ancak, türbenin bulunduğu park, güzelliği ve huzuru ile görülmeye değer.

Mimari bakımdan da ünlü olan bu yapının çatısı, Istrian taşından yapılmış ve 300 ton ağırlığında olduğu söylenmektedir.

10.Sant’Apollinare in Classe Bazilikası

Sant'Apollinare in Classe Bazilikası
Sant’Apollinare in Classe Bazilikası

Ravenna’da aynı isimde iki bazilika olduğunu unutmayın. Bu bazilika da ”Classe” olarak adlandırılmış ve çok daha gösterişli bir mimariye sahiptir. Tabi bu bazilikanın şehrin tam kalbinde olmadığını da unutmayın. Burası, şehir merkezine ortalama 5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Ravenna’nın Rimini yolundaki Sant’Apollinare in Classe Bazilikası, heybetli yuvarlak kampanası ile ünlüdür. Bazilika, 673 ve 679 yılları arasında yaptırılan şehrin mozaiklerinin son örnekleri ile dekore edilmiş olması bakımından oldukça önemli ve gösterişlidir.

Koridorlarda, başpiskoposların mermer lahitleri, beşinci ve sekizinci yüzyıllar arasındaki stillerdeki değişiklikleri göstermektedir.

Sant'Apollinare in Classe Bazilikası
Sant’Apollinare in Classe Bazilikası

Antik pagan mezar taşlarını gördüğünüzden ve içerideki gösterişli mozaiklerin detaylarını incelediğinizden de emin olun.

Ravenna’da Nerede Kalınır ? 

Ravenna’yı Floransa’dan veya Bologna’dan günübirlik turlar ile ziyaret etmek yerine, burada en azından 1 gününüzü geçirmeyi planlıyorsanız, tarihi şehir merkezine yakın olan bir tesiste konakladığınızdan emin olun.

Otel tavsiyesi olarak ;

Casa Masoli – Oda ve Kahvaltı ; Tam bir otel olmasa da, 3 yıldızlı otelleri aratmayan bu tesisi seveceksiniz. Zaten kusursuza yakın konuk değerlendirme puanı, Tripadvisor ve Booking konuk yorumlarına bakarak da, tesisin kalitesini görebilirsiniz. Bu tesis, biraz daha sade ve gösterişsiz bir tesis arayanların göz atabileceği bir konaklama birimi.

Palazzo Galletti Abbiosi ; Otelde konaklamak isterseniz de, Yeni Aziz Apollinare Bazilikası’nın hemen yanında bulunan bu otele göz atabilirsiniz. Bu tesis, daha çok geniş ve büyük aile odalarıyla popüler olsa da, çiftlerin de favori otellerinden biri olarak bilinmektedir.

Ravenna’daki gezip görülecek önemli yerlerin hemen hemen hepsi, listedeki 10 yerden ibaret diyebiliriz. Araç ile seyahat ediyorsanız, şehir merkezine 15-20 dakika sürüş mesafesinde bulunan daha birçok tarihi yeri de bulabilirsiniz. Fakat, listedeki 10 yer, güzel bir Ravenna gezisi için sanıyoruz yeterli olacaktır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...