Regensburg Gezilecek Yerler | En Güzel 10 Yer

Regensburg Gezilecek Yerler BLog

Uzun süredir önemli bir ticaret ve kültür merkezi olan Regensburg, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi şehir merkezi ile tanınıyor. 13. ve 14. yüzyıldan kalma birbirinden güzel kiliseleri ve aristokrat evleri ile dikkat çeken bu tarihi bölge ise, şehrin en çok ziyaret edilen yeri. Regensburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz önde gelen turistik noktaların büyük bir bölümü de, bu bölge sınırları içerisinde yer alıyor.

Nehir gezisiyle ünlü olan Roma temelli Bavyera şehri Regensburg, 2 bin yıllık tarihiyle çok çabuk sevebileceğiniz küçük bir şehir. Nürnberg’den veya Münih’ten günübirlik geziler ile çok rahat bir şekilde keşfedebileceğiniz bu şehir, Nürnberg’e trenler ile 1 saat, Münih’e ise 1.30 saat uzaklıkta bulunuyor.

Regensburg Gezilecek Yerler Listesi

Regensburg’da gezilecek yerler arasında olan, Görkemli mimariye ve birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan Aziz Peter Katedrali (Regensburg Katedrali), şehrin tam ortasındaki güzel konumu ve rengiyle dikkat çeken Eski Belediye Binası (Altes Rathaus) ve Regensburg’un en iyi manzaralarından birini sunan Taş Köprü, şehrin olmazsa olmazlarından. Birkaç saatliğine bu şehri ziyaret ediyorsanız da, bu 3 popüler yapıyı gördüğünüzden de emin olun.

Eğer bu şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, şehir merkezine 11 km uzaklıktaki Walhalla Anıtı‘nı inceleyebilirsiniz.

[adinserter block=”1″]

1.Regensburg Katedrali

Regensburg Katedrali
Regensburg Katedrali

Aziz Peter Katedrali olarak da bilinen Regensburg Katedrali, şehrin en iyi bilinen turistik yeri. Tarihi şehir merkezinde, Taş Köprü’nün yakınında güzel bir konumda bulunan katedral, 105 metre yüksekliğindeki iki kulesi ile şehrin birçok yerinden görülebiliyor.

Bavyera’daki en iyi gotik katedral olarak bilinen yapının içerisi de, en az dış cephesi ve kuleleri kadar gösterişli ve zengin dekorasyona sahip. İçeride en çok ilgi gören yer ise, tarihi 13. yüzyıla giden Vitray pencereler oluyor. Katedralde, ana portal, cephe ve kulelerdeki heykel ve süslemeden, kuzey tarafındaki eski katedralin yöresel bir Romanesk kulesi olan Eselsturm‘a kadar ilginizi çekebilecek birçok bölüm bulunuyor.

2.Taş Köprü

Taş Köprü
Taş Köprü

Şehrin en güzel manzarasını sunan 310 metre uzunluğundaki Taş Köprü, 900 yıldan uzun bir süredir, Tuna Nehri‘nde ayakta durabilmeyi başarmış ender yapılardan. Köprünün ilk zamanlarda 3 kulesi bulunuyormuş. Günümüzde bu kulelerden sadece bir tanesi ayakta ve bu kule de bir müze olarak hizmet veriyor (Köprü Kulesi Müzesi).

13. yüzyıl mimarisinin ne kadar başarılı olduğunun bir kanıtı olan Eski Taş Köprü’deki en dikkat çeken yerlerden biri ise, 1652 yılından beri çalışan kule saatidir. Ziyaretçiye açık olan bu kuleye çıkabilir, çok daha iyi bir şehir manzarası seyredebilirsiniz

3.Eski Belediye Binası

Eski Belediye Binası
Eski Belediye Binası

Parlak sarı renkteki Belediye Binası‘nın tarihi 1200 yılına kadar gidiyor ve bina, yeni Belediye Binası’nı içeren bir kompleksin parçasıdır. Tarihle dolu bu binanın İmparatorluk Salonu, 1663’den 1806’ya kadar ilk Alman parlamentosunun buluşma yeri olarak kullanılmış.

Belediye Binası’nın bulunduğu yer, eski kentin kalbinin attığı yerlerden. Bina, bulunduğu konumundan dolayı da çok rahat şekilde bulunabiliyor. Binanın çevresi ise, birbirinden farklı tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. Belediye Binası’nın içerisine girmeseniz dahi, bulunduğu yere mutlaka uğrayın.

4.Thurn und Taxis Palace

Thurn und Taxis Palace
Thurn und Taxis Palace

Regensburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi yapı ise, Thurn und Taxis Palace adı verilen büyük bir saraydır. Prens Devlet Odaları dahil olmak üzere bir müzeye dönüştürülmüş, birbirinden farklı konsepteki odaları saray içerisinde görebiliyorsunuz. Sarayın en dikkat çeken yeri, Prens Hazine Odası (Princely Treasure Chamber) ve Taşıma Müzesi oluyor.

Taşıma Müzesi’nde birbirinden farklı arabaları ve kızak koleksiyonunu görebilirken, Prens Hazine Odası porselen ve silah koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Posta işinde ünlü asil bir aile olan Prens Thurn und Taxis’in bu sarayı manastırdan dönüştürmüş olması da oldukça ilgi çekici. Sarayda gezerken, Neo-Rokoko balo salonu, Taht Odası ve manastırın 18. yüzyıl tavan freskiyle süslenmiş eski kütüphanesi gibi birçok farklı odadan geçiyorsunuz.

1739’da inşa edilen ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra tamamen yeniden inşa edilmiş olan Schloss Thurn und Taxis, hem tarihe hem de sanata merakı olanlara birbirinden değerli koleksiyonlarıyla eşsiz bir deneyim sunuyor.

[adinserter block=”2″]

5.Walhalla

Walhalla
Walhalla

Neo-Klasik tapınak benzeri mimarisi ile dikkat çeken Walhalla, Regensburg’un tam merkezine ortalama 11km uzaklıkta bulunuyor olsa da, şehrin en çok ziyaret edilen yapıları arasında geliyor. Toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz Walhalla, ”Alman Şöhret Tapınağı” olarak da bilinmekte. Atina’daki Parthenon’a benzemek için inşa edilmiş bu tarihi yapı Tuna Nehri’nin 96 metre yüksekliğinde ve muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Walhalla, Leo von Klenze tarafından 1830-42 yılları arasında ünlü Alman konuşmacıları onurlandırmak amacıyla inşa edilmiş. İskandinav efsanesinin Valhalla’sından sonra adlandırılmış olan anıt içerisinde, 2 bin yıllık 65’ten fazla plak ve 130 mermer büst’ü de görebiliyorsunuz.

Walhalla’ya dilerseniz turlar ile de gidebiliyorsunuz. Şehir merkezinden tekneler ile Walhalla turu gidiş-geliş toplamda 4 saat sürüyor.

6.Regensburg Tuna Denizcilik Müzesi (Regensburg Museum of Danube Shipping)

Regensburg Tuna Denizcilik Müzesi
Regensburg Tuna Denizcilik Müzesi

Regensburg’daki Demir Köprü’nün yakınında, Tuna kıyısına demirlemiş birkaç eski gemi göreceksiniz, Ruthof / Ersekcsanad. Bu iki gemide bulunan serginin dışında, mürettebatın yaşam alanlarının rekreasyonları hakkında bir fikir sahibi de olabilirsiniz.

Eski şehrin Tuna kıyısındaki bu müze, ulaşım tarihi hakkında aydınlatıcı bilgiler sunuyor. Sergi iki tarihi römorkör (Buharla Çalışan) içerisinde bulunmakta. Ayrıca gemi içerisinde buhar kazanı, makine dairesi, mutfak ve mürettebat bölümlerini de görebiliyorsunuz.

Bavyera’daki denizcilik tarihiyle ilgili eserlerin ve bu nehirlerde dolaşan insanların yaşamları da dahil olmak üzere, birçok materyale ev sahipliği yapan bu müze de, listenize ekleyebileceğiniz önemli yerlerden.

7.St. Ulrich Kilisesi

St. Ulrich Kilisesi
St. Ulrich Kilisesi

Dompfarrkirche St. Ulrich olarak da bilinen bu kilise, aslında bir müze. Sanat Forumu Doğu Alman Galerisi olarak bilinen bu müze, tarihi 13. yüzyıla kadar giden bir kilisenin hemen yanında bulunuyor. Kilisenin duvarları 13. ve 16. yüzyıldan kalma fresklerle kaplanmış olduğu bazı edebi sanatları yapı üzerinde de görebiliyorsunuz.

Müzenin sergisi ise, 1000’li yıllardan 1900’lü yıllara kadar kronolojik olarak sunuluyor. Müzedeki eserler arasında Regensburg’un kiliselerinden ve manastırlarından toplanan heykeller, resimler ve birçok altın bulunuyor.

Modern sanata adanmış Sanat Forumu Doğu Alman Galerisi (Kunstforum Ostdeutsche Galerie), Doğu Avrupa’nın Alman etkisinden etkilenen birçok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. 20’ye yakın galeriye ayrılmış olan müze, 2 binden fazla resim, 500’e yakın heykel, eskiz ve çizimleri ile, sanatseverlerin Regensburg’da listesine ekleyebileceği yerlerden.

[adinserter block=”2″]

8.Goliathhaus

Goliathhaus
Goliathhaus

Tarihi 1260 yılına kadar giden bir bina olan Goliathhaus, aslında bir restoran. Fakat binanın üzerindeki David ve Goliath’ın anıtsal duvar resmi ile turistler arasında oldukça popülerdir. Restoranın yemekleri hakkında pek fikrim olmasa da, binanın dış cephesine yapılmış olan bu büyük resmi görmek için restoranı ziyaret edebilirsiniz. Burada yemek yemeyi planlıyorsanız da, restoranın yorumlarına Tripadvisor‘dan göz atmayı da unutmayın.

9.Porta Praetoria

Porta Praetoria
Porta Praetoria

Roma tarihinin ilginç bir parçası olan Porta Praetoria, kaba yontma taş bloklarla inşa edilmiş. O dönemde Castra Regina olarak bilinen bölgenin kuzey kapısı olan yapının tarihi 2. yüzyıla kadar uzanıyor.

Eski Roma kapısı şimdi Regensburg’daki en iyi otellerden birinin bir parçası, ancak yine de muhteşem bir turistik yer. Eski Şehir’den yürüyerek rahatlıkla ulaşabilecenizden dolayı da mutlaka uğrayın derim.

10.Aziz Emmeram Manastırı

Aziz Emmeram Manastırı
Aziz Emmeram Manastırı

Thurn und Taxis Palace adlı sarayın hemen yanındaki bu manastır, daha çok kilisesi ile biliniyor. Bu 11. yüzyılda inşa edilmiş olan kilisenin planı, tarihi 700’lere kadar giden çok daha eski bir yapıya dayanıyor.

Kilisenin Kuzey Portalı, Mesih, Aziz Emmeram ve Aziz Denis’i tasvir eden bir kabartmaya sahip ve yapı içerisindeki en önemli yerlerden. Rönesans ve Barok eserlerle ile dolu olan bu manastırın kilisesine de, saray ziyaretinizden sonra göz atın derim.

[adinserter block=”1″]

Regensburg’da Nerede Kalınır ?

Regensburg, her ne kadar günübirlik gezilebilecek bir şehir olsa da, Almanya‘nın bu güzel kentinde birçok turistin yaptığı gibi konaklamayı planlıyorsanız da, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde olduğunuzdan da emin olun.

Eski Kent Bölgesi, Regensburg’da gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yaptığı gibi, şehrin en gözde restoranlarını ve kafelerini de burada bulabilirsiniz.

Şehirdeki popüler otellerden bazıları ise ;

Hotel am Peterstor ; 3 Yıldızlı bu otel, Regensburg Katedrali’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Eski Taş Köprü ise, otele 250 metre uzaklıkta. Yani şehrin tam kalbinde bulunan bir otel diyebiliriz.

Hotel Rosi ; Tarihi şehir merkezinin kalbinde yer alan otellerden biri olan bu tesis, konum olarak şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak biliniyor olsa da, tesiste tek kişilik ve aile odalarını da bulabiliyorsunuz.

Almanya’nın bu küçük sevimli şehrine, Münih‘ten ve Nürnberg‘ten rahatlıkla günübirlik bir gezi düzenleyebileceğinizi de unutmayın. Ayrıca bu şehirde konaklayacak olursanız da, mutlaka Walhalla’ya turlar ile katılın derim. Şehirdeki bu tarih ve sanat dolu anıtı seveceksiniz.

DİĞER ALMANYA YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz