Reşadiye Camii Eskişehir

Sultan Reşat tarafından yaptırılmış bir tarihi camii olan Reşadiye Camii, bir ahşap caminin üzerine 1969 yılında, mimar Cevat Ülger tarafından yapılmaya başlanmış ve 1977’de mimarının vefatından sonra 1979 yılında tamamlandığı bilinmektedir.

Reşadiye Camii Eskişehir
Caminin giriş bölümü

Atatürk Stadyumu’na (Sazova Parkı‘na gidebilmek için kullanacağınız minibüsler bu stadyum arkasında bulunan minibüs duraklarından hareket etmekte) ve Porsuk Çayı Adalar Bölgesi‘ne yürüme mesafesinde olan bu caminin çok etkileyici olduğunu söyleyemem. Diğer birçok camimize benzeyen Reşadiye Camii, zaten çok da turistik bir camii değil.

Reşadiye Camii Eskişehir
Caminin kubbesi.

Bu camii, daha çok tarihi açıdan önemli diyebilirim. Türkiye çapında, Kayseri Bürüngüz Camii ile birlikte Osmanlı mimarisi ile yapılmış son camilerdir. Çünkü, mimar Cevat Ülger’den sonra Osmanlı mimarı, ne yazık ki yetişmemiş.

Camiyi ilk gördüğünüzde 500 yıllık bir camii gibi durduğunu göreceksiniz. Fakat, 40-50 yıl önce Osmanlı tarzında yapılmış camilerimizden biridir.

Reşadiye Camii Eskişehir
Caminin İçi

Reşadiye Camii Hakkında Bilgiler

  • Camii kent merkezinde yer almakta.
  • Caminin hemen karşısındaki cadde, Taşbaşı Çarşısı
  • Reşadiye Camii, Eskişehir’in en büyük camisi olarak bilinmekte.
  • İstanbul Eminönü’nde bulunan Yeni Caminin, Reşadiye Camiye ilham verdiği söylenir.
  • İki minareden oluşan caminin her iki minaresinde de iki şerefe bulunmakta. Caminin tam ortasında ise, oldukça büyük bir kubbe ve bu kubbelerin yanında da, küçük kubbeler bulunuyor.
  • Kubbenin iç kısmında farklı işlemelerle süslenmiş Hz. Muhammed ve dört halifenin isimlerini görebilirsiniz.
Reşadiye Camii Eskişehir
Cami karşısında bulunan heykeller

Reşadiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir ?

Cami kent merkezinde yer aldığından dolayı, Doktorlar Caddesi ve Adalar Bölgesi’nden yürüyerek camiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer şehir merkezine uzak bir yerden camiye ulaşmaya çalışıyorsanız, Belediye ve Stadyum tramvay duraklarını kullanabilirsiniz.

Reşadiye Camii Eskişehir
Reşadiye Camini tam karşısında bulunan meydan ve heykeller

Reşadiye Camii, Eskişehir’in en büyük camisi olarak bilinse de, turistik açıdan öneminin fazla olduğunu söyleyemem. Daha çok şehir merkezine gelmişken göz atayım, diyebileceğiniz yerlerden biridir. Eskişehir gezilecek yerler listenize bu camiyi eklemezseniz çok fazla bir şey kaçıracağınızı düşünmüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here