Reşadiye Camii Nerede – Nasıl Gidilir ? – Hakkında Bilgi

Camii Sultan Reşat tarafından 1916 yılında yaptırılmış. Orijinali ahşap olan Reşadiye Camii, mekanın küçüklüğü dolayısıyla 1969 yılında yıktırılıp Türkiye’nin birçok yerinde camii projelerine imza atmış olan mimar Cevat ÜLGER tarafından tekrar inşa edilmiştir. Yani aslı ile çokta bir benzerliği yoktur. Camii mimarının ölümünden 2 yıl sonra 1979 yılında tamamlanmıştır. Camii klasik Osmanlı tarzında inşaa edilmiştir.  Reşadiye Camii Eskişehir

Caminin giriş bölümüAtatürk Stadyumu’na (Sazova Parkı‘na gidebilmek için kullanacağınız minibüsler bu stadyum arkasında bulunan minibüs duraklarından hareket etmekte) ve Porsuk Çayı Adalar Bölgesi‘ne yürüme mesafesinde olan bu caminin çok etkileyici olduğunu söyleyemem. Diğer birçok camimize benzeyen camii, zaten çok da turistik bir camii değil.

Reşadiye Camii Eskişehir
Caminin kubbesi.

Bu camii, daha çok tarihi açıdan önemli diyebilirim. Türkiye çapında, Kayseri Bürüngüz Camii ile birlikte Osmanlı mimarisi ile yapılmış son camilerdir. Çünkü, mimar Cevat Ülger’den sonra Osmanlı mimarı, ne yazık ki yetişmemiş.

Camiyi ilk gördüğünüzde 500 yıllık bir camii gibi durduğunu göreceksiniz. Fakat, 40-50 yıl önce Osmanlı tarzında yapılmış camilerimizden biridir.

Reşadiye Camii Eskişehir
Caminin İçi

Reşadiye Camii Hakkında Bilgiler

  • Camii kent merkezinde yer almakta.
  • Caminin hemen karşısındaki cadde, Taşbaşı Çarşısı
  • Eskişehir’in en büyük camisi olarak bilinmekte.
  • İstanbul Eminönü’nde bulunan Yeni Caminin, Reşadiye Camiye ilham verdiği söylenir.
  • İki minareden oluşan caminin her iki minaresinde de iki şerefe bulunmakta. Caminin tam ortasında ise, oldukça büyük bir kubbe ve bu kubbelerin yanında da, küçük kubbeler bulunuyor.
  • Kubbenin iç kısmında farklı işlemelerle süslenmiş Hz. Muhammed ve dört halifenin isimlerini görebilirsiniz.
Reşadiye Camii Eskişehir
Cami karşısında bulunan heykeller

Reşadiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir ?

Cami kent merkezinde yer aldığından dolayı, Doktorlar Caddesi ve Adalar Bölgesi’nden yürüyerek camiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer şehir merkezine uzak bir yerden camiye ulaşmaya çalışıyorsanız, Belediye ve Stadyum tramvay duraklarını kullanabilirsiniz.

Reşadiye Camii Eskişehir
Reşadiye Camini tam karşısında bulunan meydan ve heykeller

Reşadiye Camii, Eskişehir’in en büyük camisi olarak bilinse de, turistik açıdan öneminin fazla olduğunu söyleyemem. Daha çok şehir merkezine gelmişken göz atayım, diyebileceğiniz yerlerden biridir. Eskişehir gezilecek yerler listenize bu camiyi eklemezseniz çok fazla bir şey kaçıracağınızı düşünmüyorum.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...