Amsterdam Rijksmuseum Nerede, Nasıl Gidilir?

Rijksmuseum, Amsterdam’ın en görkemli ve en popüler müzelerinden biri. Birçok Hollandalı sanatçıların eserlerini sergileyen müzede ayrıca Vincent Willem Van Gogh ve Rembrandt’ın eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

213 yıldır nefes kesen eserler sergileyen Rijksmuseum, günümüzde dünyaca bilinen müzelerden biri. Birçok restorasyon çalışmasından sonra bugün ki halini alan müzenin derin de bir tarihi vardır. Amsterdam’ın en gözde turistik yapılarından olan bu müzenin en güzel özelliği de, hemen önünde bulunan IAMSTERDAM yazısının olması. Zaten bu müzeye gelen turistlerin büyük bir çoğunluğu müzeye girmeden hemen önündeki bu yazı ile ilgileniyor.

Rijksmuseum

Amsterdam’da nerede konaklayacağınıza henüz karar veremediyseniz, Amsterdam’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve en ideal konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Bunun yanında Amsterdam’da bulunan tüm konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Rijksmuseum Tarihi

1800 yılında Ulusal Sanat Galerisi (Nationale Kunstgallerij) olarak ilk kez açılan müze 1808 yılında, Dam Meydanı‘nda bulunan Kraliyet Sarayı’nın yerine (Amsterdam’a) taşınmış. Kral Willem I’den sonra resimler ve Ulusal baskılar da Trippenhuis’e taşınmıştır. Birçok taşınmalardan sonra son olarak 1885 yılında Hollandalı mimar Petrus J.H tarafından günümüzde bulunduğu yere taşınmıştır.

Tarihi neo-gotik elementler kullanılarak, neo-renösans tarzında inşa edilmiş. 10 yıl süren restorasyon çalışmalarından sonra 2013 yılında tekrar açılan müze, dünyadaki en eski ama modern bir müze olmuştur.

Kaçırılmayacak Rijksmuseum Eserleri 

1.The Night Watch, Rembrandt Harmensz van Rijn (1642) : The Night Watch müzede en popüler ve en büyük eserdir. Rembrandt’in ilk grup portre çalışmalarından biri olan bu eser son 40 yıl içerisinde 2 defa saldırıya uğramıştır. İlkinde bir tereyağlı bıçak ile (1975), ikincisinde ise bir sprey asit ile (1990) bozulmaya çalışılmıştır.

Rijksmuseum
The Night Watch

2.The Milkmaid,Johannes Vermeer (1660) : Vermeer ünlü çalışması, süt dökerken bir hizmetçinin portre çalışmasıdır. Müzenin en popüler resimlerinden biri olan The Milkmaid Vermeer’in bilinen en iyi eserlerinden biridir.

Rijksmuseum
Milkmaid

3.Banquet at the Crossbowmen’s Guild in Celebration of the Treaty of Münster,Van der Helst (1648) : Van der Helst’in, Münster anlaşmasının imzalanmasını tasvir ettiği eser, müzenin en önemli eserlerindendir. Amsterdam’ın uzlaşma siyasetinin vurgulandığı sembolik bir yemeği tasvir etmektedir.

4.The Singel Bridge,George Hendrik Breitner (1896) : Teknolojik resimler yapabilmek için birçok ünlü ressamın örnek aldığı eserde, bir kış günü Singel Köprüsü üzerindeki insanların doğal yaşamı tasvir edilmiştir.Resimde bulunan kadını, bir hizmetçi kılığında tasvir eden Hendrik birçok olumsuz yorum sonrası, aynı kadını modern ve şık bir kadın olarak yeniden tasvir etmiştir.

Rijksmuseum
Singel Köprüsü

5.The Cuypers Kütüphanesi : Hollanda’nın en büyük tarihi kütüphanesi olan The Cuypers, 10 yıllık restorasyon sonucu eski haline geri getirilmiştir. Tarih sevenler için muhteşem bir yer olan kütüphanede wifi kullanabileceğiniz İpad’ler bile bulabiliyorsunuz.

Rijksmuseum kütüphane

Müze Yakınlarında Bulunan Diğer Önemli Yerler

  • Rijksmuseum yanında bulunan Van Gogh Müzesi görülmeye değer yerlerden biridir. Birçok Hollandalı sanatçının eserlerinin sergilendiği bu müzede ağırlıklı olarak Van Gogh’a ait eserleri bulabilirsiniz.
  • Rijkmuseum’un hemen karşısında bulunan I Amsterdam yazısı oldukça popüler aktivitelerden biridir.Genelde çocukların ağırlıkta olduğu bu yerde birkaç fotoğraf çekinmeyi unutmayın.
  • Sanata meraklıysanız Rijksmuseum’un hemen yanında bulunan, Stedelijk Müzesi sizin için ideal seçeneklerden biridir. Geniş bir modern sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müze görülmeye değer yerlerden biridir.

Rijksmuseum giriş ücreti 2017 ; 17.50£ ve müzenin çalışma saatleri ise ; 09:00-17:00 saatleri arasıdır.

Rijkmuseum Nerede, Nasıl Gidilir ?

Merkez istasyondan 2 veya 5 nolu hatları kullanarak Hobbemastrat istasyonuna gelmeniz gerekmekte daha sonra 6,7 veya 10 nolu tramvaylar ile Spiegelgracht istasyonu. Ayrıca 145,170 ve 172 nolu otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Müze Amsterdam’ın en gözde bölgelerinden biri olduğu için müzeyi bulmak için çok çaba harcamanıza gerek kalmayacak. Amsterdam’da gezilecek yerler bakımından ilk sıralarda olan bu müzeyi kaçırmayın derim.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...