Rimini Gezilecek Yerler | En Güzel 10 Yer

Avrupa’nın en tanınmış ve ünlü plaj merkezlerinden biri olan Rimini, 15 km uzunluğundaki güzel beyaz kum plajları ile, İtalya’nın yoğun turist trafiğine sahip olan şehirlerinden kaçış için en güzel destinasyonlardan.

Çok sayıda otel, bar ve restoranı sayesinde de, turistlerin ihtiyacını karşılayacak hemen hemen her şeye sahip.

İtalya’nın bu bölgesi, sadece plajlardan ibaret değil. Ülkenin bu bölümü, bir zamanlar Roma İmparatorluğu’nda öne çıkan şehirlerdenmiş. Bu yüzden de Rimini, hala tarihi Roma kalıntılarına sahip olmasıyla da ünlüdür.

Başlangıçta şehir, M.Ö. 268 yılında kurulmuş. Birçok İmparatorluklar tarafından el değiştirmiş ve en sonunda İtalya’nın sınırları içerisine dahil edilmiş.

Rimini’de gezip görebilecek birçok önemli noktayı bulabilirsiniz. Plajların yanı sıra, tarihi yerleri, parkları, güzel meydanları ve birkaç ilginç müzeyi de bu kentte görmek mümkün.

Gelelim Rimini Gezilecek Yerler Listemize ;

1.Augustus Kemeri (Arch of Augustus)

Augustus Kemeri - Rimini Gezilecek Yerler
Augustus kemeri

Şehrin en dikkat çeken tarihi yapılarından biri olan ”Augustus Kemeri”, şehrin merkezindeki konumu sayesinde de, Rimini’de en çok ziyaret edilen yapılardan biri.

Kemerin tarihi M.Ö 27. yüzyıla kadar gidiyor. O zamandan günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunmuş olan bu Roma kalıntısı, Rimini gezinize başlayabileceğiniz en güzel noktalardan.

Rimini’nin ana caddesi olan ”Corso di Augusto”nun güney ucunda bulunan bu Augustus Kemeri, 1930’larda yıkılan savunma duvarı halkasının bir parçasıymış. Antik yapılara ve tarihe merakınız varsa, yüzyıllar boyunca Kemerin nasıl bu kadar güzel korunduğuna şahit olmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

2.Malatestiano Tapınağı (Tempio Malatestiano)

Malatestiano tapınağı
Malatestiano Tapınağı

Tempio Malatestiano, 13. yüzyılda şehri yöneten ”Malatesta Ailesi”nin mezarlarını barındırmak amacıyla çok daha eski bir Orta çağ kilisesi üzerine inşa edilmiş.

Erken Rönesans tarzına sahip olan bu tapınak, ”Leon Battista Alberti” tarafından Augustus Kemeri’nden ilham alınarak tasarlanmış.

Via IV Novembre’de bulunan bu yapı, ”Bitmemiş Katedral” olarak da biliniyor. Bunu, yapının ön cephesinde de görebiliyorsunuz. Ön cephede merkezi bir kule olması gerektiği gayet açık. Fakat bunun yerine bir boşluk ve açık tuğla bulunuyor.

İç mekan ise, oldukça süslü bir dekorasyona sahip. İçeride, Giotto tarafından tasarlanan süslü bir haç ve Agostino di Duccio tarafından yapılmış heykeller gibi, birçok eseri ve dekorasyonu da görebilirsiniz.

3.Museo della Città (Şehir Müzesi)

Eski bir Manastır’da bulunan Museo della Citta (Şehir Müzesi), tarih öncesi dönemden günümüze kadar 2 bine yakın esere ev sahipliği yapıyor. Bu müzenin ünü ise, ev sahipliği yaptığı Roma mozaikleri koleksiyonundan ve antik çağlardan en iyi cerrahi ve farmasötik ekipman koleksiyonlarından gelmektedir.

Müzedeki eserler, kronolojik bir sıraya göre düzenlenmiş. Domus del Chirurgo‘dan eski heykeller, seramikler, madeni paralar, cam eşyalar, bronzlar ve cerrahi ekipmanlar burada sergileniyor. Eserlerin büyük bir bölümü de, ”Piazza Ferrari” adı verilen meydanda bulunan doktorun evinden çıkarılmış eserlerden oluşmaktadır.

Son olarak, müzenin bitişiğinde, cam örtü altından görebileceğiniz Cerrah Domus’un büyük kazı alanına göz atmayı da unutmayın.

4.Rimini Plajı

Rimini Plajı
Rimini Plajı

İtalya’da Rimini gibi bir plaj kentine kadar gidip de, plaja göz atmadan da olmaz. Özellikle sıcak yaz aylarında kenti ziyaret ediyorsanız, ılık Adriyatik denizinde yüzmeyi de unutmayın.

Parco Federico Fellini’den başlayarak, plaj kilometrelerce uzanmakta ve birinci sınıf oteller, plaj barları, restoranlar ve şezlonglarla dolu büyük kum alanları ile kaplıdır.

Plaj, çok sayıda tatil köyü ve yapılacak aktiviteleri ile, her aile bireyinin eğlenebileceği olanaklara sahip.

5.Minyatür İtalya (Italia in Miniatura)

Minyatür İtalya (Italia in Miniatura)
Minyatür İtalya (Italia in Miniatura)

İtalya’da gezilecek yerleri, minyatür içerisinde görmek istiyorsanız da, ”Minyatür İtalya” adlı bu komplekse göz atabilirsiniz. Özellikle çocukların sevdiği bir yer olarak bilinse de, İtalya’nın en gözde tarihi ve turistik yerlerini keşfetmek için her yaştan turistin göz atabileceği güzel bir yer.

Rimini’nin yaklaşık 15 dakika kuzeyinde bulunan Minyatür İtalya’da, Kolezyum, Pisa Kulesi ve Floransa Katedrali gibi 200’den fazla yapıyı görebilirsiniz.

Her yapının sahip olduğu ayrıntı ise, takdire şayan. Bu küçük minyatürlerin yanı sıra, kompleks içerisinde bir restoran, monoray ve çocuklar için de bir eğitim merkezi bulunmakta.

İtalya için güzel bir gezi rotası oluşturmayı planlıyor ve nerelere gitmeyi tam olarak kestiremiyorsanız, minyatürlerin vermiş olduğu görkemli sunum sayesinde, ülkede nereleri gezmek istediğinize çok daha kolay karar verebilirsiniz.

6.Ponte di Tiberio

Ponte di Tiberio - Rimini Gezilecek Yerler
Ponte di Tiberio

Tiberius köprüsü, olarak da bilinen ”Ponte di Tiberio”, Rimini’nin Roma döneminden kaldığının en önemli kanıtlarından bir diğeridir.

Köprüye ulaşmak için Augustus Kemeri’nden kanala doğru yürüyebilirsiniz. Kanalı gördüğünüzde köprüyü de göreceksiniz.

Köprünün tarihi M.Ö 20. yüzyıla kadar gidiyor olmasına rağmen, günümüzdeki hali gayet muhteşem. Rimini’deki en iyi korunmuş yapılardan ve şehirdeki en fotojenik yerlerden biridir.

5 kemeri ile dikkat çeken Ponte di Tiberio’yu da, Rimini’de gezip görülecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

7.Piazza Tre Martiri

Piazza Tre Martiri
Piazza Tre Martiri

Piazza Tre Martiri adlı meydan, şehrin kalbindeki güzel ve merkezi konumu sayesinde, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne kolay ulaşım ağı sunuyor.

Rimini’nin geçmişinde bazı önemli tarihi olaylara tanık olmuş bu meydan, şehirdeki görülmeye değer güzel birkaç bina ile çevrili. Ayrıca meydan, şehirde turistlerin en fazla zaman geçirdiği yer.

Tempietto di Sant Antonio ve Chiesa Dei Paolotti gibi yapılar, meydanın güney tarafında bulunurken, diğer ucu ise, daha çok birbirinden güzel restoranlara, kafelere ve alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapıyor. Tripadvisor’daki popüler restoranların büyük bir bölümü de, meydan yakınlarında bulunmakta. Bu yüzden, Rimini’de yeme içme için de bu meydana göz atabilirsiniz.

Yaz aylarında Rimini’yi ziyaret ediyorsanız, Piazza Tre Martiri adlı bu meydanda birçok konser oluyor. Konser olmasa da, akşam saatlerinde sokak sanatçılarını burada görebiliyorsunuz.

Meydanın dikkat çeken tasarımı, etraftaki güzel mimari yapılar ve yeme içme olanağının olması, bu meydanı ziyaret etmek için yeterli.

8.Piazza Cavour

Piazza Cavour
Piazza Cavour

Rimini’nin bir diğer güzel meydanı olan ”Piazza Cavour” da şehirde görülmeye değer mimari yapılar ile çevrili, oldukça hareketli bir yer.

Rimini’nin tarihi şehir merkezinde, güzel bir yerde bulunan bu meydan, genellikle yerel pazarlara ev sahipliği yapmasıyla ünlü olsa da, meydan çevresinde güzel tarihi yapıları da görebilirsiniz.

Piazza Tre Martiri adlı meydandan, Piazza Cavour adlı bu meydana da yürüyerek 5 dakika içerisinde gidebilirsiniz. Bunun yanında, bu meydandan Museo della Citta gibi şehrin önde gelen turistik yerlerine de gidebiliyorsunuz. Yani meydan, şehirdeki en güzel konuma sahip bir yerde bulunmakta.

Bu meydanın en çekici yanı ise, ”Teatro Galli” ve ‘‘Belediye Binası” gibi güzel mimariye sahip olan yapılara ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Ayrıca bu meydanın tam merkezinde, Antica Pescheria adlı eski sütunlu bir geçit de bulunmakta. Ve son olarak, Piazza Cavour’da da, birçok kafe ve restoranı bulabiliyorsunuz.

9.Parco Giovanni Paolo II (Basilicas Park)

Basilicas Park veya Parco Giovanni Paolo II olarak bilinen bu büyük yeşil alan, şehrin güneyinde Kongre Sarayı’nın hemen yanında bulunuyor.

Rimini, dünya standartlarında bir sahil beldesi olsa da, bu şehirde güzel parkları da bulabiliyorsunuz. Basilicas Park, bunlar arasında en iyi bilinen ve en turistik olandır.

Bu parkın en güzel ve en dikkat çeken yeri ise, ‘‘Lago Mariotti” adı verilen, çok çeşitli vahşi yaşam ve faunaya ev sahipliği yapan yerdir.

Park, daha çok aileler için öneriliyor olsa da, her yaştan turistin sevebileceği, temiz hava alıp, güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceği güzel bir yer. Sadece turistlerin değil, yerel halkın da favorisi olan Basilicas Park’a da göz attığınızdan emin olun.

10.Castel Sismondo

Castel Sismondo
Castel Sismondo

Rimini’nin en etkileyici tarihi yapılarından biri olan ”Castel Sismondo”nun tarihi 1400’lü yıllara kadar gitmekte. Rimini’nin en ünlü lordlarından biri olarak kabul edilen ”Sigismondo Malatesta” tarafından yaptırılmış.

Düzensiz tasarımından, birçok stilin birleşerek oluşturulduğu bu kaleyi, rehberli turlar ile gezebiliyorsunuz. Kalenin tüm yapısı günümüzde biraz daha kalıntı olarak duruyor olsa da, yine de görülmeye değer oldukça etkileyici bir yapı.

Rimini’de Nerede Kalınır ?

Rimini’ye günübirlik bir gezi düzenlemek yerine, bu güzel tatil beldesinde 1 günde olsun konaklamayı planlıyorsanız, plajlara ve turistik noktalara yakın olan bir tesis seçmenizde de yarar var.

Tiberius Köprüsü - Rimini Gezilecek Yerler
Tiberius Köprüsü

Eğer Rimini’yi yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, mutlaka plaja yakın olan tesislere göz atın. Birçok tesis, hem plaja hem de şehrin önemli cazibe merkezlerine yakınlığı ile popüler. Bunlardan en popüler olanları ise ;

  • Club House Hotel ; Rimini Central Plajı’na 1 dakika yürüme mesafesinde. Şehrin tam merkezine de ortalama 1.5 km uzaklıkta bulunuyor. Şehirdeki turistik yerlerin çoğuna yürüyerek gidebiliyor olsanız da, önceliğiniz plajlar ise, bu tesisi inceleyebilirsiniz.
  • Hotel Rosabianca ; 4 yıldızlı bu tesis, şehrin tam merkezine 15 dakika yürüme mesafesinde. Plaja ise, 5 dakikada yürüyerek gidebiliyorsunuz. Yani konum olarak kentteki en merkezi otellerden.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...