Roma Forum

Roma‘nın en turistik yerlerinden biri olan Roma forumu, çevresinde turistik ve tarihi yapılarla Roma’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Süper kalabalık olan bu bölgede, forum içerisine girmek az da olsa sıkıntılı olabiliyor. Özellikle yüksek sezonda Roma’yı ziyaret ediyorsanız, uzun kuyruklara girmek için hazırlıklı olun.

Forum, ticari, dini, ekonomik, siyasi, hukuki ve sosyal etkinliklerin gerçekleştiği bir kamu alanı olarak hizmet veriyormuş. Bir zamanlar dükkanlar, tapınaklar, ofisler ve zafer kemerleri ile dolu olan forum, Sivil ve Siyasi duyuruların yapıldığı büyük alan ve fuhuş için en çok tercih edilen yerlerden biriymiş.

Kent genelinde birçok forum var ve bu forumlardan her birinin kendi içinde belirli bir amacı bulunuyor. Bunlar; Forum Boairum (Hayvan pazarı), Augustus ve Trajan gibi. Roma İmparatorları, savaş ganimetleri ile kendilerini ve savaşlarını kutlamak için İmparatorluk Forumları oluşturuyormuş. Bu yüzden de her biri farklı amaca hizmet eden forumlar bulunuyor.

Roma’da konaklayacağınız yere henüz karar vermediyseniz, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge en ideal ve en uygun konaklama birimlerini, dilediğiniz tarzda ve bütçede konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Roma’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Not : Forum ziyareti için kombine biletler bulunmaktadır. Kolezyum, Palatino Tepesi ve Roma Forumu için sadece 22£’dur. Forum için bilet almak isterseniz de oda ortalama 7-9£ civarındadır. Yani, kombine biletler ile forumu gezmek çok daha ekonomik olacaktır.

Roma Forumu

Roma Forumu – Bilinmesi Gerekenler

1-Forum bilinen bir yerdi. Fakat 1803 yılında arkeolog Carlo Fea tarafından yapılan kazı çalışmaları sonucunda yeniden keşfedildiği söyleniyor.

2-Forumu temizlemek için kazı çalışmaları yaklaşık 100 yıl boyunca sürmüş.

3- Romalılar kentsel yerleşim bölgesi olan foruma, Foro adını vermişler.

4-Forum’un tüm tapınakları tanrılara adanmamıştır. Tapınakların bazıları sadece dönemin önemli insanlarına adanmıştır.

5-Latince Aerarium anlamına gelen Satürn Tapınağı, devlet hazinesi olarak kullanılmış. Devlet hazinesi, devlet maliyesinin paralarını ve hesaplarını içeriyor.

6- Fora Civilea ve Fora Venelia olmak üzere, Antik Roma’da iki çeşit forum bulunmakta. Fora Civilia, şehrin anıtları ve heykelleri için dizayn edilmiş. Zafer Kemeri ve Kamu Adalet Mahkemeleri buna en iyi örnektir. Fora Venelia ise, daha çok pazar tezgahları, satış ve ticaret için dikilmiştir.

7- Forumu en önemli kılan yapılardan biri Senato Evi’ydi.

8-Bir diğer önemli yapıtlardan biri ise bir konuşma platformu olan Rostra’dır.

9-Roma İmparatorluğu düştüğünde forum talan edilmiş ve enkazlar Vatikan duvarları ve kentin diğer kiliseleri için kullanılmış.

10-Forumun latincesi Forum Romanum’dur.

11-Forum M.Ö 800 ve M.S 600 yılları arasında 1400 yıl kullanılmış.

12-Forum her yıl yaklaşık 5 milyon turisti ağırlamakta.

13-Forum’un boyutu 250 metre uzunluğunda 170 metre genişliğinde.

14-Yapıların çoğu Julius Sezar döneminde ve yeğeni Augustus döneminde inşa edilmiş.

15-Tarihçiler Forum kurulmadan önce bu alanın Etruryalı mezar alanı olduğunu savunuyor.

16.Kolezyum tarafına doğru yer alan Venüs ve Roma Tapınağı Antik Roma’nın en büyük dini yapıları olarak biliniyor.

17-Forum üzerinde tarihi 3 kemer inşa edilmiştir. Bunlardan ilki Augustus tarafından  M.Ö 29 yılında yapılmış. Fakat günümüzde pek ziyaret edilmemektedir. İkincisi ise, M.S 81 yılında yapılan Titus kemeridir. Sonuncusu ise M.S 203 yılında inşa edilen Septimius Severus Kemeridir.

18-Forum önceden bataklık bir araziymiş. Ancak Cloaca Maxima adı verilen Dünya’nın en eski kanalizasyon sistemi kullanılarak, alan temizlenerek forumun politik ve sosyal bir alan olması sağlanmış.

19-Yıllar boyu biriken enkazlar sayesinde Forum zemini orijinalinden 10 metre yükselmiş.

20-Forumda, yakın geçmişte birçok kişi tarafından yasal olmayan kazılar yapılmaya çalışılmıştır.

Roma Forumu

Forum İçinden Bulunan Yapılar

  • Castor Tapınağı
  • Sezar Tapınağı
  • Septimius Severus Kemeri
  • Tapularium
  • Aemilia Bazilikası
  • Romulus Tapınağı
  • Umbilicus Urbi
  • Satürn Tapınağı
  • Hostilia Mahkemesi
  • Vesta Tapınağı gibi birçok önemli tarihi yerler bulunmaktadır.

Roma Forumu

Roma Forumu Tarihi

M.Ö 7.yy’da insanların yaşayabileceği duruma getirilen Forum etrafına birçok insan yerleşmeye başlamış. Geleneğe göre Forum’un başlangıcı, Palatino Tepesi’nin kontrolünü elinde bulunduran ilk Kral Romulus ve onun rakibi, Capitoline Tepesini işgal eden Titus Tatius arasındaki ittifak ile bağlanır. Çünkü vadi iki yerleşim arasında bulunuyordu ve her iki tarafta bulunan halkın karşılanması için belirlenmiş bir yerdi.

Orijinal Forum Comitium üzerinde bitişik bir açık hava pazarı olarak faaliyet göstermeye başlamış. Ancak günden güne alışveriş ve pazar yönü aşırı derecede büyümüş. Siyasi konuşmalar, sivil denemeler ve diğer kamu işleri forumda daha fazla yer almaya başlamış. Artan nüfusun ihtiyaçlarına göre de yeni forumlar yapılmaya başlanmıştır.

Cumhuriyet döneminde Comitium kentteki tüm adli ve siyasi yaşam için merkezi konum olmaya devam etti. Ancak büyük bir toplanma yeri oluşturabilmek amacıyla Comitium ve Vesta Tapınağı arasındaki açık alan genişletilmeye başlanmış. Bunu yapmak için senatonun önde gelen zenginleri, evleri ve alanları satın almıştır.

Roma Forumu

M.Ö 5.yy’da inşa edilen Satürn Tapınağı (497), Castor Tapınağı ve Pollux (484) en erken inşa edilen tapınaklar olarak bilinir. İlk Bazilikalar Marcus Portius Cato tarafından M.Ö 184 yılında tanıtılmaya başlanmış. Fulvia Bazilikası Forumun kuzeyine M.Ö 179 yılında adanmıştır. Bu Bazilikanın birçok kez de ismi değiştirilmiş (Bazilika Fulvia et Aemilia, Paulli Bazilikası ve Aemilia olarak).

M.Ö 80 Sulla diktatörlüğü sırasında en önemli çalışmalar yapılmış. Bunlardan en önemlisi, meydan seviyesinin 1 metreye yakın bir şekilde taşlar döşenerek yükseltilmesidir. Dikkate değer bu döşeme 1000 yıl boyunca korunmuştur. En azından 1084 Robert Guiscard dönemine kadar özenle korunduğu söyleniyor.

Zamanla Comitium, Papazlar heyeti ve Julius Sezar’ın yeniden düzenleme çalışmaları sonucu kaybolmuştur. Bu tarihi yapı bu yıllarda iki dramatik olaya tanık olmuştur. Bunlardan en önemlisi Sezarın cenazesinde nutuk veren Marc Antony’dir. Sezar’ın cansız bedeni halka açık olan Rostra karşısında yakılarak, Sezar tapınağı doğrudan tanrılaşmış tapınak olarak adanmıştır. Daha sonra Sezar’ın yeğeni olan Octavius (Augustus) tarafından tapınak yenilenmiştir.

6.yy’da Forumda bulunan eski yapılar kiliselere dönüşmeye başlamıştır. 8. yy’da tüm alan terkedilmiş ve alan hristiyan kiliseleri ile kuşatılmıştır. 8.yy’dan sonra forum yapıları yeniden düzenlenmiş ve yerel alan içinde olan feodal kuleler, kale inşa etmek için kullanılmıştır. 13.yy’da bu yeniden düzenlenen yapılar yıkılmış ve site bir çöplük haline gelmiş. Bu yıkılan yapıların enkazları sayesinde zemin yükselmeye başlamıştır.

Roma Forumu

Kazı ve Koruma

15.yy’da yaşayan antika meraklıkları sayesinde ve 16.yy’da yazıtları kopyalanan eserler için 18.yy’da geçici bir kazı çalışması yapılmış. Carlo Fea 1803 yılında Septimius Severus Kemeri enkazını temizlemeye başlamış. Forum, Napolyon rejimi altında bulunan arkeologlar tarafından, 20.yy’ın başlarına kadar büyük bir kazı çalışması yapılmış.

Bugün arkeolojik kazılar ve restorasyon çalışmaları hala devam etmekte. Roma şehri için önemli bir turist trafiğine sahip forumda, ziyaretçilerin hemen hemen her yerde dolaşılmasına izin veriliyor.

Roma Forumu

Tavsiyeler

Forumu ziyaret etmek için en iyi zaman sabah saatleridir. Öğle saatleri ve öğleden sonra süper kalabalık olmaktadır. Dilediğiniz gibi fotoğraflar çekmek istiyorsanız sabahın erken saatlerinde gelmelisiniz. Birçok Kolezyum, Palatino Tepesi ve Forum kombineli turlar bulunmaktadır. Ancak eğer Forum hakkında detaylı bilgiler almak istiyor ve Forum tarihini öğrenmek istiyorsanız bir rehber eşliğinde olan turlar en ideal olanlarıdır.

Tur seçmeden önce sadece paket olarak giriş biletleri alabilir ve forum yakınlarında bulunan Audio (sesli) Rehber adı verilen imkanlardan yararlanabilirsiniz. Rehber eşliğinde olan turlar 35£’dan başlamaktadır.Fakat sadece Kolezyum, Palatino Tepesi ve Forum giriş biletlerini 20£’dan aşağı bir fiyata bulabileceğinizi de unutmayın. Ek olarak 5£ olan sesli rehber paketi alırsanız toplamda 25£ gibi bir fiyat ödersiniz yani rehberli turlar biraz daha pahalı olmaktadır.

Ayrıca hazirandan sonra Roma’yı ziyaret ederseniz ücretsiz yürüyüş turları ile buraya gelebilirsiniz. Sadece birkaç euro rehbere bahşiş vererek Roma gezinizi daha ucuza getirebilirsiniz.

Roma forumu, Roma’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelen önemli yerlerden. Bu forumu ve çevresinde bulunan tarihi/turistik yapıları es geçmeyin.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...