Roma Gezi Rehberi | Roma Hakkında Her Şey

İtalya‘nın başkenti ve en güzel şehirlerinden biri olan Roma, Katolik kiliseleri ile ünlü olan oldukça turistik bir şehir. Biraz kalabalık ve yoğun bir trafiği olması, Roma’nın kötü yönleri olsa da, kiliseleri, meydanları, cafeleri, anıtları ve muhteşem İtalyan mutfağı ile, İtalya’nın en fazla turist trafiğine sahip olan şehirlerinden biri olarak biliniyor. Roma gezi rehberi adlı bu yazı ile, Roma gezisi için ihtiyacınız olan birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi
Popolo Meydanı

Roma Gezi Rehberi adlı bu yazıda yer alan başlıklarBooking.com

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma Gezi Rehberi
Piazza Venezia (Venedik Meydanı)-Emmanuel II Anıtı

Roma’da gezilecek ve görülecek birçok turistik yerler var. Gezilecek yerler bakımından oldukça geniş çaplı olan bu şehirde, kaçırılmaması gereken yerler ; Kolezyum,Palatino Tepesi, Roma Forumu,Pantheon,Navona Meydanı (Dört Nehir Çeşmesi), İspanyol Merdivenleri ve Meydanı, Popolo Meydanı, Aşk (Trevi) Çeşmesi,Piazza Venezia (Venedik Meydanı), Aziz Petrus Meydanı, Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli, San Pietro Bazilikası ve Trastevere Bölgesi’dir. Roma’da mutlaka görmeniz gereken, tavsiye edebileceğim yerler bunlardan ibaret olsa da, daha Roma’da gezilecek birçok yer olduğundan dolayı, Roma’da gezilecek yerler adlı yazıma göz atarak, Roma’da 3 günde gezebileceğiniz tüm yerleri görebilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi
Pantheon

Roma’da Nerede Kalınır ? 

Roma gezi rehberi için en önemli konulardan biri olan konaklama, bu şehirde biraz pahalı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle merkeze yakın hostel veya otel tercih edecek olursanız, fiyatlar neredeyse iki katına çıkmakta. Roma’da konaklama için en iyi bölge, bana ve birçok Backpacker’a göre, The Centro Storico (Tarihi Kent Merkezi)’dir. Oldukça popüler bir bölge olan bu tarihi kent merkezinde, otel fiyatları biraz pahalıdır. Ancak uygun fiyatlara birçok hosteli burada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Roma’da konaklayacağınız yere henüz karar vermediyseniz, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazıya göz atarak bölge bölge en ideal ve en uygun konaklama birimlerine göz atabilir, dilediğiniz tarzda ve bütçede konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Roma’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de burayatıklayabilirsiniz.

Roma Gezi Rehberi
Kutsal Melek Kalesi yolu üzerinde bulunan köprü

Alternatif olarak düşünülmesi gereken bölgeler ise, daha uygun otel ve hosteller için Tridente Bölgesi, tarihi yapılar ve renkli evlerin bolca olduğu yer olan Trastevere ise, benim size önerebileceğim en iyi yerlerden biri. Bu bölge, Roma’nın en samimi bölgelerinden biri. Ayrıca, oldukça güvenli olduğu söylenmekte. Konaklama ücretleri, merkez konaklama ücretlerine göre oldukça uygundur. Ayrıca birçok turistik noktaya yürüme mesafesinde olması da bu bölgede konaklama için yeterli sebeplerden.

Roma Gezi Rehberi
Palatino Tepesi

Roma’da Alışveriş

Roma gezi rehberi için önemli olan bir diğer konu ise, alışveriştir. Via Condotti ve İspanyol Merdivenleri’nin bulunduğu bölge, şüphesiz alışverişin ilk adreslerinden. Prada, Armani ve Gucci gibi Dünyaca bilinen markaları bu bölgede bulabilirsiniz. Kutsal Melek Kalesi’nin hemen arkasında bulunan,Via Cola di Rienzo bölgesi, Roma’da alışveriş yapabileceğiniz en uygun bölgelerden biri diyebilirim. Alternatif olarak, Via del Corso (Venedik Meydanı’na Yakın) ve Euroma2 alışveriş merkezi, Roma’da alışveriş için düşünülmesi gereken yerlerden.

Roma Gezi Rehberi
Navona Meydanı

Roma Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Roma gezi rehberi için en önemli konulardan bir diğeri ise, havaalanından şehir merkezine ulaşımdır. Fiumicino-Leonardo da Vinci Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için en uygun ve en rahat yol, şüphesiz Leonardo da Vinci Ekspres Trenleridir. Bu ekspres trenleri bulabileceğiniz istasyon, bagaj teslim yerine oldukça yakın. Direkt olarak termini istasyonuna giden bu tren yolculuğu yaklaşık yarım saat sürmekte.

Roma Gezi Rehberi
Kutsal Melek Kalesi

Eğer zamanınız var ve oldukça fazla valizle seyahat ediyorsanız alternatif olarak, Shuttle Bus adı verilen küçük minibüsler ile otelinize en yakın konuma kadar gidebilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken, 8 kişilik bu minibüslerde, otele en son bırakılabilecek kişi olabileceğinizdir. Roma trafiğini de hesaba katarsanız uzun bir yolculuk olacağını söyleyebilirim.

Roma Kaç Günde Gezilir ?

Roma Gezi Rehberi
Kolezyum

Aslında bu sorunun cevabı, Roma’dan ne beklediğinize göre değişebilmekte. Eğer sadece en önemli turistik bölgeleri gezmek istiyor ve sabah 8’de yola koyulabilecek bir durumunuz varsa, 2 günde Roma’yı rahatlıkla gezebilirsiniz. Ancak, gezimi aceleye getirmiyim, kendimi de fazla kasmıyım diyorsanız, 3 gün Roma için yeterli olacaktır. Ben 3 günde Roma’nın %80’ini gezdim diyebilirim. Ancak, bütçeniz ve zamanınız varsa 4-5 günlük bir Roma gezisinin muhteşem bir deneyim olacağına inanıyorum.

Roma Gezi Rehberi
İspanyol Merdivenleri

Roma Ne Zaman Ziyaret Edilir ?

Roma gezi rehberi için bir diğer konu Roma’nın ne zaman ziyaret edilmesi ile ilgili. Birçok Avrupa Ülkesi gibi, Roma şehrinin de sezonu yaz aylarıdır. Fakat oldukça kalabalık, sıcak ve pahalı olduğu zamanlar, bu yaz ayları olduğu için, Nisan ayı ortası ve Mayıs ayı ortası arası iyi bir seçenek olacaktır. Özellikle nisan aylarında çok uygun fiyatlara oteller bulabileceğiniz gibi, çok çılgın kalabalıklar da olmayacaktır. Mayısın ikinci haftası gitmeme rağmen, şehrin turistik yerlerinde muhteşem bir kalabalık vardı. Bu yüzden, mümkünse nisan ayları (Yağmurlu olabileceğini unutmayın) ya da eylül sonu tercih edilebilir.

Roma Gezi Rehberi
San Pietro Bazilikası

Roma’da Turistik Yerlere Giriş Ücreti

Roma gezi rehberi için en önemli konulardan bir diğeri ise, turistik yerlere giriş ücretleridir. Roma’da en sevdiğim şeylerden biri de, birçok yere ücretsiz olarak girebilmeniz ve birçok turistik yerin açık hava müzesi tarzında olmasıdır. Roma’da bulunan turistik yerlere, giriş ücretleri 2020 ;

 • Palatino Tepesi-Roma Forumu : 12£
 • Capitol Tepesi : 11.50£
 • Kolezyum : 12£ (Online Rezervasyonda 2£ indirim)
 • Pantheon : Ücretsiz
 • Kutsal Melek Kalesi (Sant’Angelo Castel) : 15.50£ (25 yaş üstü için), 10.50£ (25 yaş altı)
 • Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli : 16£ ( Bu ücretle iki yeri de görebilirsiniz)
 • San Pietro (Aziz Petrus) Bazilikası : 18.50£
Roma Gezi Rehberi
Trevi Çeşmesi

Roma Gezi Tavsiyeleri

 1. Roma sanıldığı kadar büyük bir şehir değildir. Yani en azından gezilecek yerleri, güzel bir şehir haritasıyla çok rahat şekilde bulabilirsiniz. Birçok turistik nokta birbirine oldukça yakındır. Tek yapmanız gereken başlangıç noktasını iyi bir şekilde seçmeniz. Ayrıca, Roma’da toplu taşıma araçlarını ve taksileri mümkün olduğunca es geçmeye çalışın. Birçok noktaya yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğinizi unutmayın.
 2. Otel veya hostel seçerken, şehir merkezine yakın 3 yıldızlı bir otel yerine, şehir merkezi dışında 4-5 yıldızlı bir otel seçebilirsiniz. Şehir merkezinin biraz dışında bulunan oteller ve hosteller oldukça uygun olmakla birlikte, çok rahat bir şekilde de otelinize ulaşabilirsiniz. Eğer bütçe konusunda bir sıkıntınız yoksa, kesinlikle termini istasyonu yakınlarında konaklamanızı tavsiye ederim. Hem havaalanından ulaşım oldukça kolay, hem de birçok turistik noktanın ana merkezidir, diyebilirim.
 3. Roma gezisi için çok sıcak ayları tercih etmeyin. Özellikle Roma’da yer alan birçok turistik noktada, gölge olan yerler bulunmamakta. Roma Forumu, Palatino Tepesi veya Capitol Tepesi gibi turistik yerlerde, sıcaktan dolayı perişan olabilirsiniz.
 4. Roma’nın yankesicileri oldukça meşhurdur. Kötü bir tecrübem olmasa da ya da bizzat şahit olmasam da, bu şehrin gerçekten profosyonel yankesicileri varmış. Bu yüzden pasaportunuzu ve tüm paranızı yanınıza almamanızda yarar var. Pasaport fotokopisi sizin için yeterli olacaktır.
 5. Roma’da gördüğünüz insanların büyük çoğunluğu turist değildir ve size iyi restoran nerede veya turistik yerlere nasıl gidilebileceğini göstermek için pek gönüllü olmayabilirler. Bu, hem Romalıların turistlere alışmış olmasından, hem de sürekli bir yerlere yetişmeye çalışmasından kaynaklanabilir. Bu yüzden, mümkün olduğunca az kişiden yardım isteyin ya da hiç istemeyin. İyi bir haritanız varsa pek fazla bir şeye ihtiyacınız yok demektir.
Roma Gezi Rehberi
San Pietro Bazilikası

Roma Günlük Genel Giderler

Roma gezi rehberi için en önemli konulardan biri de, şüphesiz günlük genel giderlerdir.

Hostel fiyatları : Eğer Roma için gerçekten çok ucuz bir seyahat planlıyorsanız, geceliği 10£’ya kadar hostel dormları bulabilirsiniz, tabi dorm odalarında kalmak sizin için bir sorun değilse. Genel olarak dorm fiyatları ise, 20-35£ arasında değişmekte. Tabi Roma’ya yaz sezonunda değilde, ilkbahar veya sonbahar sezonunda gelirseniz bu fiyatlar 5-10£ kadar düşmektedir. Özel çift kişilik odalar ise, 50£’dan başlamakta. Hostellerde özel oda tutmanın pek mantığı yoktur, çünkü bu fiyata şehrin biraz dışında bütçeli bir otel rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bütçeli otel fiyatları : Çift kişilik geceliği 40£’dan başlayan bütçeli oteller bulabilirsiniz. Tabi bu fiyata turistik yerler dahil değildir. Ancak, şehirden biraz uzaklaştığınızda bütçeli otel fiyatları, şehir otel fiyatlarının çok çok altında olduğunu göreceksiniz. Yok ben şehir içinde ya da turistik bölgelere yakın bir bütçeli otel arıyorum diyorsanız, 70-150£ arasında bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor.

Yemek fiyatları : Aslında, diğer Avrupa Ülkelerine kıyasla Roma’da karın doyurmak daha basittir. Adım başı restoranlar olan bu şehirde 15£’dan az bir fiyata karnınızı doyurabilirsiniz. Genel olarak restoran fiyatları, bir akşam yemeği ve içecek için ortalama 22£’dur. Yemeklerinizi turistik alanların yakınlarındaki restoranlarda yemek isterseniz bu fiyat iki katına çıkmakta. Pizza veya hamburger seven biriyseniz, seyahatiniz daha ucuz olacaktır. Çünkü, pizza ve hamburger fiyatları 3-5£ arasındadır, tabi yine turistik alanların yakınlarındaki fast foodları tercih etmezseniz.

Roma ulaşım ücretleri : Roma’da ulaşım ücretleri için gerçekten çok fazla seçenek bulmak mümkün. İsteğinize ve seyahat sürenize göre en uygun ulaşım kartlarını alabilirsiniz. Bunlardan en popüler ve en uygun olanlar ise ; 75 dakikalık fiyatı 1.50£’dur. Tek günlük (24 saat ) ve ücreti sadece 6£’dur. Biglietto per 3 giorni, 3 günlük için ve fiyatı 17£’dur. Biglietto settimanale, 1 haftalık için ve fiyatı 24£’dur.

Eğer 1-2 günlük için Roma’ya geldiyseniz 24 saatlik için olan sizin için en ideal olanıdır. ilk gün öğleden sonra saat 2 gibi bileti alsanız, ertesi gün öğlene kadar gitmek istediğiniz her yere gidebilirsiniz. En son yapacağınız şey ise taksi tutmak olmalıdır. çünkü Roma’nın taksi ücretleri süper pahalıdır ve 5 dk lık taksi ücreti ortalama 15-20£ arasındadır ve pek tercih edilen bir ulaşım aracı değildir.

Tasarruflu Roma seyahati 

Kalacak yer seçimi

Roma gezi rehberi için bir diğer önemli konulardan biri kalacak yer seçimidir. Otelinizi ya da hostelinizi şehir merkezinden uzak yerlerde ayarlamaya çalışın. Eğer şehre uzak yerlerde kalabilirseniz, muhteşem tasarruf yapabilirsiniz. Roma’nın merkezindeki bütçeli bir otelde 150£’ya kalabileceğiniz gibi, 60£’ya şehre uzak olan bir otelde kalma imkanınız vardır ve şehir merkezine her 20 dakikada bir tren bulabilirsiniz. Ayrıca, otelinizi şehre uzak yerlerde ayarlayarak yemekten de tasarruf edebilirsiniz. Roma’nın merkezinde yiyeceğiniz yemeklere kıyasla şehrin merkezine uzak olan yerlerde yiyeceğiniz yemekler daha ucuz olacağından, maddi anlamda Roma seyahatiniz sizi fazla kasmayacaktır.

Ucuz yemek tercih edin

Neredeyse 2 kişi bir akşam yemeği için ödediğiniz ücrete bütçeli bir otelde 1 veya 2 gün kalmanız mümkündür. O yüzden benim size tavsiyem, muhteşem yemekleri  ve fiyatları ile popüler olan bir bölge olan ”Trastevere”ye bir göz atın. Trastevere Bölgesi, nehrin hemen karşısındadır.

Roma gezi rehberi için edindiğim tecrübeler ve verebileceğim tavsiyeler bunlardan ibaret. Son olarak, bu şehri turlar ile gezmeyin derim. Roma gezisi aceleye gelmez. Karış karış her yeri gezmeye çalışın. Sanat eserlerine uzun uzun bakın. Eşsiz meydanlarda soluklanın, anın keyfini çıkartın. Bu şehri mutlaka seveceksinizdir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...