Roma Nerede ? Nasıl Gidilir ? Bilgiler

Roma Nerede ?
Roma Nerede ?

İtalya Yarımadası’nda yedi tepe üzerine kurulu olan Roma, eşsiz tarihi mirasıyla, muhteşem yemekleri, canlı kültürü ve sokak sanatçılarıyla İtalya’nın en görülesi şehirlerinden biri. İtalya’nın başkenti olan bu şehir tarihsel bakımdan oldukça büyük öneme sahiptir. Roma İmparatorluğu zamanında dünyanın en büyük şehri olarak kabul edilen bu şehir, gerek tarihiyle gerekse kültürü ve gezilecek yerleri ile turistlere eşsiz bir deneyim sunmakta.
Roma Nerede ? sorusuna geçmeden önce bu şehir hakkında birkaç önemli bilgiyi paylaşmakta yarar var.

2800 yıllık bir tarihe sahip olan şehir dünyada en çok turistin ziyaret ettiği şehirlerin başında gelmektedir. Roma’nın böylesine ünlü olmasının en büyük nedenlerinden biri şehrin doğal güzelliği, eski Roma eserlerinin günümüzde hala görülebiliyor olması, anıtların fazla oluşu ve Katolik Kilisesi’nin merkezi Vatikan’ın burada oluşu gibi birçok neden sayılabilir.

Roma’da konaklama için henüz plan yapmadıysanız, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak, şehirdeki en ideal konaklama bölgeleri hakkında bir fikir sahibi olabilir, bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Roma’da bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz

Roma Nerede ?

İtalya’nın güneyinde bulunan Roma, ülkenin başkenti ve Akdenize yakındır. Tiber ve Aniane nehirleri arasında bulunan şehir Palatino, Aventino, Campidoglio, Quirinale, Esquilino, Celio ve Viminale olmak üzere yedi tepe üzerine kurulmuştur.

Roma Konumu için tıklayın.

Roma’ya Nasıl Gidilir ?

Roma’ya ulaşım için birçok yol bulunmaktadır. Bunlardan en hızlısı ve en uygun olanı uçakla şehre gitmektir. Türkiye’den Roma’ya direkt veya aktarmalı uçuşları rahatlıkla bulabilirsiniz. Uçuş süresi ortalama 2 buçuk saat sürmekte. Eğer Avrupa’nın diğer şehirlerinden Roma’ya ulaşmaya çalışıyorsanız kesinlikle trenleri denemenizi tavsiye ederim. Hem fiyat bakımından hem de konfor bakımından trenler tercih edilmesi gereken en ideal ulaşım araçlarından biridir.

Roma Nerede ?
Roma Nerede ?

Avrupa’nın diğer birçok şehrinden Roma’ya uçmak da oldukça kolay. Birçok Avrupa şehrinden direkt olarak uçuş seferlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat eurail adı verilen trenler ile Roma’ya gidecek olursanız, uçaklara göre biraz daha uygun fiyatlar ödemek mümkün.

Roma’ya Ne Zaman Gidilir ?

Şehirde ılıman akdeniz iklimi görülür. Bu sebepten dolayı da yılın tüm zamanı Roma’yı ziyaret etmek mümkün. Fakat yaz ayları aşırı kalabalık olduğundan dolayı şehir bunaltıcı olabiliyor. Bunun yanında yaz aylarında otel ve diğer konaklama birimlerinin fiyatları 2-3 katına çıkabiliyor. Bu yüzden ekonomik bir Roma gezisi planlıyorsanız, yaz mevsiminde bu şehre gitmemenizde yarar var.

Roma, sonbahar ve kış aylarında çok daha sakin olmakta. Bunun yanında otel ve diğer konaklama birimlerinin fiyatları yaz sezonuna göre çok daha uygun olmaktadır. Çok sert kışların yaşanmadığını varsayarsak da şehir için ekonomik bir gezinin kış ve sonbahar aylarında olduğu söyleyebiliriz.

Fakat Roma için en ideal ziyaret zamanı ne zaman derseniz, kesinlikle ilkbahar derim. İlkbahar hem soğuk değil hem de çok sıcak değil. Bunun yanında konaklama birimleri de bir hayli uygun. Tabi kış aylarına göre biraz daha kalabalık olacak. Ancak en ideal Roma ziyaret ayları ilkbahar zamanıdır.

Roma Nerede ? Nasıl Gidilir ? Ne Zaman Gidilir ? gibi sorularınıza cevap bulduktan sonra Roma’nın gezilecek yerleri adlı yazıma ve Roma gezi rehberi adlı yazıma da göz atmayı unutmayın.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here