Roma'da Gezilecek Yerler
Roma'da Gezilecek Yerler

İtalya‘nın başkenti olan Roma, ülkenin en turistik ve en kalabalık şehirlerinden biri. Barok Kiliseleri, açık hava müzeleri, tepeleri, antik yapıları ve 2.000 yıllık tarihi ile, hayran kalacağınız, ayrılmak istemeyeceğiniz şehirlerden. Roma’da gezilecek yerler ise, birbirine oldukça yakın olması dolayısıyla, şehri çok kısa bir sürede keşfedebilirsiniz.

Roma, İtalya’nın, Floransa ve Venedik’ten sonra en romantik şehirlerinden biri olarak da biliniyor. Oldukça popüler olan bu şehirde, çift olarak yapılacakların sınırı olmadığı gibi, tek başınıza veya aile seyahatlerinde de yapılabilecek birçok aktivite bulmak mümkün.

Roma’da konaklama için henüz plan yapmadıysanız, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak, şehirdeki en ideal konaklama bölgeleri hakkında bir fikir sahibi olabilir, bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Roma’da bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Roma’da Gezilecek Yerler – En İyi 24 Yer

Roma’da her ne kadar çok fazla turistik ve tarihi yer olsa da, zamanınız sınırlıysa azından bu 24 yeri gezmeniz de yarar var. Roma’da mutlaka görülmesi gereken 24 yer ise ;

1.Vatikan

Roma'da Gezilecek Yerler
Vatikan Müzeleri

Roma gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda, şüphesiz Vatikan bulunmakta. Vatikan ülke-şehrini görmek gerçekten çok kolaydır. Ziyaret ettiğiniz popüler yerlerden Vatikan’a geçmek 5-10 dakikanızı almayacak. Daha çok müzeleri ve Dünya’nın en büyük dini yapılarından biri olan San Pietro Bazilikası ile ünlü olan bu bir karış yere, Roma gezinizde uğramayı unutmayın derim.

Roma'da Gezilecek Yerler
San Pietro Bazilikası

Vatikan Müzeleri‘nin bulunduğu komplekste, birçok galeri ve müzeleri bulabileceğiniz gibi, oldukça popüler yerlerden biri olan Sistine Şapeli‘ni de bu komplekste bulabilirsiniz. Bu kompleks, Vatikan müzesi olarak bilinmekte. Fakat kompleksin içinde bulunan müzelerin birçoğu da Vatikan müzeleri olarak bilindiği için, biraz kafa karıştırmaktadır. Bu yüzden, Vatikan müzesi olarak bilinen bu yeri, kompleks, bina veya yapı olarak bilmeniz de fayda var. Vatikan müzelerinin bana göre kaçırılmaması gereken yerleri, heykel galerisi, harita galerisi ve sistine şapelidir. Sanata ilginiz var ve tarih seviyorsanız, Vatikan müzeleri, sizin için en ideal yerlerden biri olacaktır.

Roma'da Gezilecek Yerler
Aziz Petrus Meydanı

Bu zamana kadar yapılmış en kutsal ve en büyük kiliselerden biri olan San Pietro’da, birçok Papa’nın mezarını, Michelangelo’nun Pieta adlı eserini ve Bernini’nin Balldacchinosunu gibi, Dünyaca popüler olan eserleri, bu kilisede görebilirsiniz. Aziz Petrus Meydanı‘nın tam karşısında bulunan bu kilise, Vatikan’ın en gözde yapısı.

2.Roma Forumu

Roma'da Gezilecek Yerler
Roma Forumu

Roma’nın gezilecek yerleri arasında olan, Antik Roma kalıntılarının bulunduğu bu alan, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri. Castor Tapınağı, Sezar Tapınağı, Hostilia Mahkemesi, Septimius Severus Kemeri gibi birçok popüler antik yapıları bu forumda görebilirsiniz. Senatonun önde gelen zenginlerinin bir zamanlar yaşam alanı olan Roma Forumu, mutlaka dikkatinizi çekecektir. Forumun ve antik yapıların oldukça derin bir tarihi olduğundan dolayı, buraya turlarla gelmenizde veya rehber tutmanızda yarar var.

Roma'da Gezilecek Yerler
Roma Forumu – Roma’da görülecek en güzel yerlerden biri

3.Palatino Tepesi

Roma'da Gezilecek Yerler
Palatino Tepesi

Roma forumunun hemen yanında bulunan bu tepede, Roma yöneticilerine ve aristokratlarına ait saray kalıntılarını görebilirsiniz. Özellikle, kolezyum manzarası için uğramanız gereken yerlerden biri olan Palatino Tepesi‘nin yolları, inişli çıkışlı olduğundan dolayı, oldukça rahat bir ayakkabı giymeniz de fayda var.

Palatino tepesinde mutlaka görmeniz gereken yerler ise ; Augustus evi, flavia evi ve çeşmesi, livia evi, domitian stadyumu ve septimius severus hamamlarıdır. Roma’da gezilecek yerler bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan bu tepe, kaçırılmaması gereken yerlerden diyebilirim.

4.Kolezyum

Roma'da Gezilecek Yerler
Kolezyum – Şehrin sembolü haline gelmiş yapılardan biri

M.Ö 70-72 yılları arasında İmparator Vepesianus tarafından, Roma halkına bir hediye olarak yaptırıldığı bilinen bu Amfi tiyatro, şüphesiz Roma’nın en bilindik yerlerinden biri. Kolezyum, yaklaşık 2000 yıllık tarihi ile Roma’nın sembolü olarak bilinmekte. esrarengiz yeraltı odaları, bu antik yapının en güzel bölümlerinden.

Roma’da görülecek yerler listenize eklemeniz gereken bu tarihi yapıyı, palatino tepesi ve Roma forumu kombineli biletler ile ziyaret edebilirsiniz. Yani, Kolezyum için almış olduğunuz bilet, palatino tepesine ve Roma forumuna da erişim sağlıyor.

Roma'da Gezilecek Yerler
Kolezyum

5.Pantheon

Roma'da Gezilecek Yerler
Pantheon – Yine Roma’nın sembolü olarak kabul edilen yapılardan

Pantheon, aslında Roma Kralları’nın ve Raphael gibi bilindik simaların gömülü olduğu yerdir. M.S 118-128 yılları arasında inşa edilmiş bu kutsal kilise, Roma’da görülmesi gereken yerler arasında. Roma İmparatorluğu’nun en iyi korunmuş yapısı olarak biliniyor ve Dünya’nın en büyük kubbelerinden birine sahip olması bakımından da oldukça önemli. Ayrıca bu kubbe, modern çağa kadar, Dünya’nın en büyük kubbesi olma özelliğini korumuş. Kilisenin tam karşısında bulunan Dikilitaş ise, taçlandırılmış çeşmesi ile Roma’nın en güzel yapılarından kabul ediliyor. Pantheon’a girişler ücretsiz olduğundan dolayı, kilise sevmeyen biri olsanız da mutlaka bir göz atmanızda fayda var.

6.Navona Meydanı-Dört Nehir Çeşmesi

Roma'da Gezilecek Yerler
Navona Meydanı

Roma’nın en popüler meydanlarından biri olan Navona Meydanı, benim Roma’da en beğendiğim yerlerden biriydi. Roma’da birçok meydan bulunmakta. Fakat Pantheon’a sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu meydanda, birçok turistik yerleri bir arada görebiliyorsunuz. Bu da, meydanı diğer meydanlardan ayıran en güzel özelliklerden.

Meydanda görebileceğiniz yerler ise ; Dört Nehir Çeşmesi, Sant’Agnese Kilisesi, Neptün Çeşmesi, Moor (Bozkır) Çeşmesi ve Roma Müzesi’nden ibaret. Roma’da gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken bu meydanda, ayrıca birçok restoran ve cafeleri bulabileceğiniz gibi, portre resim çizdirebileceğiniz süper profosyonel ressamları da bulabilirsiniz.

Roma'da Gezilecek Yerler
Navona Meydanı-Dört Nehir Çeşmesi

7.İspanyol Merdivenleri (Piazza di Spagna)

Roma'da Gezilecek Yerler
İspanyol Merdivenleri süper kalabalık olabiliyor

İspanyol Merdivenleri, Roma’nın en popüler alışveriş bölgelerinden biri olan Via dei Condotti’de bulunmakta. Merdivenlerin hemen aşağısında bulunan, Bernini’ye ait gemi şekilli çeşme, İspanyol Merdivenleri çevresinde görebileceğiniz en güzel yerlerden. Ayrıca, İspanyol Merdivenleri’nin en yukarısına çıktığınız zaman, Trinita dei Monti adlı kilise sizi karşılamakta. Buradan, meydandan geçen insanları izleyebilir, bu güzel atmosferde çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

Roma'da Gezilecek Yerler
İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna (İspanyol Meydanı)

İspanyol Merdivenleri, akşamları daha da kalabalık oluyor denebilir. Özellikle pub crawl adı verilen bar bar gezmelerin buluşma noktası olan bu merdivenlere gelerek, gece hayatı için Dünya’nın birçok yerinden gelen turistler ile iyi bir gece hayatı planı yapabilirsiniz.

8.Trastevere

Roma'da Gezilecek Yerler
Trastevere Sokakları farklı renkte tonları ile sizi büyülüyor

Nehri geçtikten sonra görebileceğiniz en iyi bölgelerden biri olan Trastevere, küçük bir kasaba gibidir. Birçok butik mağazası, restoranları, renkli binaları, Santa Maria Bazilikası ve muhteşem dar sokaklarıyla meşhur olan bu yer, size tavsiye edebileceğim en iyi bölgelerden biri. Özellikle geceleri bambaşka bir yer olan bu Roma mahallesi, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri diyebilirim. Akşamları muhteşem cafelerinde veya barlarında oturarak eğlenceli bir gece geçirebilir veya gündüzleri birkaç hediyelik eşya satın almak için ziyaret edebilirsiniz.

Roma'da Gezilecek Yerler
Trastevere-Santa Maria Bazilikası

Trastevere’nin meydanında bulunan küçük Santa Maria Bazilikası ise, meydanı süsleyen en güzel yapılardan. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, Roma’da Santa Maria Maggiore adlı bir kilise daha bulunmaktadır. Bu yüzden, karıştırmamak için Trastevere’de bulunan kiliseyi, Santa Maria Bazilikası olarak bilmenizde yarar var.

Roma’da gezilecek yerler bakımından oldukça popüler bir yer olan Trastevere’yi es geçmeyin. Tarihi sokaklarda da kaybolmayı unutmayın.

9.Aşk-Trevi Çeşmesi

Roma'da Gezilecek Yerler
Aşk-Trevi Çeşmesi

Roma gezinizi bu çeşmeye iki bozuk para atmadan tamamlamamaya çalışın. Oldukça turistik yerlerden biri olan Trevi Çeşmesi, Roma’nın en kalabalık olan bölgelerinden biri. Geleneğe göre çeşmeye atılan bu iki bozuk para, Roma’ya geri dönmek ve aşkı bulmak için atılıyormuş. Ancak, bozuk paraları sağ elinizle sol omzunuzun üzerinden attığınıza emin olun. Çok şey fark eder mi bilmiyorum ama böyle olması gerekiyormuş. Roma’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında olan bu çeşmeyi rahat bir ziyaret için, ya sabahın en erken saatlerini, ya da gece geç vakitleri tercih edin derim.

10.Giolitti

Roma'da Gezilecek Yerler
Giolitti, Roma dondurmasını deneyebileceğiniz en iyi ve en popüler yer.

Roma’ya kadar gelip de, Roma Dondurması (Gelato) yemeden olmaz. Bildiğimiz dondurmalardan pek fazla fark göremesem de, dondurmalar oldukça lezzetliydi. Müthiş kalabalık olan bu yer, Roma’nın en bilindik yerlerinden biri. 1900 yılından beri hizmet vermekte olan bu yerde, dilediğiniz birçok çeşit dondurmayı bulabiliyorsunuz.

11.Piazza Venezia (Venedik Meydanı)

Roma'da Gezilecek Yerler
Victor Emmanuel II Anıtı- Venedik Meydanı

Victor Emmanuel II Anıtı ile bilinen Piazza Venezia (Venedik Meydanı), Roma’da gezilecek yerler arasında. Via del Corso sonunda bulunan bu meydanda, Emmanuel II Anıtı’nın dışında, Palazzo Venezia (Venedik Sarayı), Palazzo Generali (Genel Saray) ve Palazzo Bonarberte gibi, tarihi yapıları da görebilirsiniz. Oturup dinlenebileceğiniz bir yeri bu meydanda bulamayacağınızdan dolayı, sarayları ziyaret etmeyi düşünmüyorsanız 10-15 dakika bu meydan için sanırım yeterli olacaktır.

Roma'da Gezilecek Yerler
Piazza Venezia (Venedik Meydanı)

12.Popolo Meydanı

Roma'da Gezilecek Yerler
Popolo Meydanı

Turistlerin en son uğradıkları yerlerden biri olan popolo meydanı, halk meydanı olarak da bilinmekte. Borghese parkına oldukça yakın olan bu meydan, Flaminio (Ramses II) Dikilitaşı, Neptün Çeşmesi, Mısır yapımı aslan heykeli ve Santa Maria del Popolo Kilisesi ile ünlü bir meydan. Roma’nın turistik yerleri arasında olan Popolo Meydanı, heykel, anıt, çeşme ve kilise sevenler için ideal yerlerden denebilir.

13.Sant’Angelo Castel (Kutsal Melek Kalesi)

Roma'da Gezilecek Yerler
Kutsal Melek Kalesi,Roma

2000 yıllık tarihi ile en çok turist kalabalığına sahip olan yerlerden bir diğeri ise, Castel Sant Angelo (Kutsal Melek Kalesi)‘dir. Muhteşem Rönesans freskleriyle ile taçlandırılmış sarayın içine, fırsatınız varsa mutlaka girin. İmparator Hadrian için anıt-mezar olarak yapılan bu saray, günümüzde, resim, heykel ve ortaçağ ateşli silahlarının sergilendiği bir müze olarak faaliyet göstermekte. Roma’da görülmesi gereken yerler bakımından tavsiye edebileceğim bu kaleyi es geçmeyin derim.

14.Borghese Parkı ve Galerisi

Roma'da Gezilecek Yerler
Villa Borghese

Villa Borghese olarak bilinen bu park, Roma’nın en büyük parklarından biri. Bu parkta gezilecek birçok yer ve yapılacak birçok aktivite olmasına rağmen, parkın en popüler yeri şüphesiz Borghese Galerisidir. 1-2 saatte rahatlıkla gezebileceğiniz bu park, Roma’da gezilecek yerler bakımından oldukça popüler bir yer. Ayrıca bu parkta bisiklet kiralayarak, park gezinizi daha hızlı ve daha rahat yapabilirsiniz.

15.Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma'da Gezilecek Yerler
Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’nın en popüler kiliselerinden biri olan Santa Maria Maggiore, Roma gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, farklı yerlerden. 4. yüzyılda kurulmuş bu kilise, bana göre San Pieotra Bazilikası’ndan sonra mimari bakımdan en önemli kiliseler arasında. Kilisede 5. yüzyılda yapılan mozaikler, altından yapılmış zafer takı, Atina usulü mermer sütunlar, papalık sunağı, Papa Sixtus V mezarı gibi birçok harika eserleri bir arada görebiliyorsunuz.

16.Aventine Tepesi

Roma'da Gezilecek Yerler
Aventine Tepesi Manzarası

Antik Roma’nın üzerine kurulduğu 7 tepeden biri olan Aventine Tepesi de, sırf manzarası için görülmeye değer yerlerden. Fakat, zamanınız kısıtlı ise, bu tepe yerine Palatino tepesini tercih edin derim.

17.Aziz Giovanni Bazilikası (St John Lateran)

Roma'da Gezilecek Yerler
Aziz Giovanni Bazilikası

Roma’da ücretsiz gezilecek yerler arasında olan Aziz Giovanni Bazilikası, çok da popüler değil. Ancak, sırf ücretsiz oluşundan dolayı, 10-15 dakikalığına göz atarak, bazilikanın mimari yapısını inceleyebilir ve içeride yer alan tarihi eserlere göz atabilirsiniz.

18.Bocce della Veritia (Mouth of Truth)

Roma'da Gezilecek Yerler,Bocce della veritia
Bocce della Veritia

Tam bir Türkçe anlamı olmasa da, ağız gerçekliği veya ağızdan çıkan gerçekler gibi anlamlara gelebilecek bu masif mermer maskenin, yaklaşık 1300 kilo olduğu söylenmekte. Cosmedin adlı bölgede bulunan Santa Maria Kilisesi’nin duvarında bulunan bu yapı, ilginç eserlere merakı olanlar için görülebilecek yerlerden.

19.Capitol Tepesi

Roma'da Gezilecek Yerler
Capitol Tepesi Manzarası

Roma’da bulunan 7 tepeden en yüksek olan bu tepeye, Piazza Venezia (Venedik Meydanı)’ndan yürüyerek 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca, birçok turistik noktaya oldukça yakın olan bu tepeye ulaşmak için, ulaşım araçlarına ihtiyacınız olmayacağını da bilmenizde yarar var. Birçok turistik yerden rahatlıkla gidip, manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bu tepeyi de es geçmeyin.

20.Caracalla Banyoları

Roma'da Gezilecek Yerler
Caracalla Banyoları

Oldukça farklı bir yapısı olan bu antik yapıtlar, tarihi yapılara merakı olanların sevebileceği yerlerden. Pek çok turistin es geçtiği bu tarihi yapıları da 3-5 dakikalığına görebilirsiniz.

21.Cestius Piramiti

Roma'da Gezilecek Yerler
Cestius Piramidi

M.Ö 12 yılında Caius Cestius tarafından yapılmış bu anıt, biraz ters bir yerde bulunduğundan ulaşımı zordur. Sırf, piramit görmek için giderim diyorsanız, listenize ekleyebilirsiniz.

22.Circus Maximus

Roma'da Gezilecek Yerler
Circus Maximus

Aventine ve Palatino tepesi arasında bulunan Circus Maximus, antik Roma’nın en büyük statlarından biri olarak biliniyor. Aventine ve Palatino tepesine oldukça yakın olduğundan dolayı, Roma’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek yerlerden.

23.Largo del Torre Argentina

Roma'da Gezilecek Yerler
Largo Argentina

Jül Sezar’ın suikatsçılarıyla buluştuğu bu bölge, başıboş kedilerin bir kolonisi olarak bilinmekte. Oldukça merkezi bir konumda bulunduğu için, geçerken bir göz atayım diyebileceğiniz yerlerden.

24.Piazza della Repubblica (Cumhuriyet Meydanı)

Roma'da Gezilecek Yerler
Piazza della Repubblica-Cumhuriyet Meydanı

Sıradan basit bir meydan gibi görünse de, Roma’nın en iyi restoranlarının bu bölgede olduğu söylenmekte. Restoranlar bana oldukça pahalı geldiğinden dolayı, denemek kısmet olmasa da, Romalıların akşam yemeği için en çok tercih ettiği restoranlar, bu bölgede bulunmaktaymış. Ayrıca, konaklama için bu bölge de düşünülmesi gereken en iyi seçeneklerden biri diyebilirim.

Roma’da Nerede Hangi Tesiste Kalınır ?

Roma’da konaklama için binlerce seçenek bulunuyor diyebilirim. Otellerden hostellere, dairelerden apart otellere aradığınız her zevkte ve türde tesisi bu şehirde bulabilirsiniz. Tabi Roma’da konaklama için süper pahalı olduğundan dolayı da nerede, hangi bölgede konaklayacağınız oldukça önemli.

Roma’da nerede kalınır ? adlı yazımızda şehirdeki en ideal konaklama bölgelerinden bahsederek her bölgeye özel konaklama birimi tavsiyesinde bulunduk. Bu şekilde size hitap eden bölgeyi ve tesisi çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Roma’da konaklama için gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bölgelerden bazıları ise şöyle ; The Centro Storico (Tarihi Kent Merkezi), Tridente ve Via Veneto, Trastevere ve Termini Merkez Tren İstasyonu gibi bölgelerdir. Bu bölgelerden şehirdeki turistik noktaların hemen hemen hepsine yürüyerek veya kısa bir toplu taşıma yolcuğu ile çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında, restoran, bar ve cafeleri de fazlasıyla bu bölgelerde fazlasıyla bulabilirsiniz.

Roma’da gezilecek yerler adlı bu listeyi, 3 günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Ancak, 2 günlük bir Roma gezisi planlıyorsanız ilk 24 liste dışında başka bir yer görmeye sanırım gerek yoktur. Roma’da gezeceğiniz birçok yer, ücretsiz olduğu için ve birçok turistik nokta, sıra beklemeden görülecek yerler olduğundan dolayı, Roma için, 2 günlük bir gezi yeterli olacaktır.

[huge_it_maps id=”123″]

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here