Roma Gezisi

İtalya‘nın başkenti olan Roma, ülkenin en turistik ve en kalabalık şehirlerinden biri. Barok Kiliseleri, açık hava müzeleri, tepeleri, antik yapıları ve 2.000 yıllık tarihi ile, hayran kalacağınız, ayrılmak istemeyeceğiniz şehirlerden. Roma’da gezilecek yerler ise, birbirine oldukça yakın olması dolayısıyla, yürüyerek gezebiliyorsunuz.

Roma, İtalya’nın, Floransa ve Venedik‘ten sonra en romantik şehirlerinden biri olarak da biliniyor. Oldukça popüler olan bu şehirde, çift olarak yapılacakların sınırı olmadığı gibi, tek başınıza veya aile seyahatlerinde de yapılabilecek birçok aktivite bulmak mümkün.

Bu şehirde en turistik yer, şüphesiz Gladyatörlerin savaş alanı olan Kolezyum ve devlet içinde devlet olarak bilinen Vatikan’dır. Tabi Roma, bu iki yerden çok daha fazlasıdır. Aşağıdaki listede şehirdeki en turistik yerleri ve bu şehirde yapılacak şeyleri fazlasıyla bulabilirsiniz.

Ayrıca, Roma şehrine yakın gezilecek yerleri de yazının sonunda bulabilirsiniz.

Roma Gezilecek Yerler Listesi

Roma’da her ne kadar çok fazla turistik ve tarihi yer olsa da, zamanınız sınırlıysa yazının sonunda günübirlik Roma gezisi için gezilecek yerler listesini de bulabilirsiniz.

Şehirdeki turistik noktalara kolay ve hızlı bir şekilde ulaşım için de, bu şehirde nerede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar verin. Şehirdeki konaklama bölgeleri hakkında pek bir fikriniz yoksa, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak, en ideal ve en merkezi bölgeleri ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

1.Roma Forumu

Roma Forumu ve Çevresi
Roma Forumu

Roma’nın gezilecek yerleri arasında olan, Antik Roma kalıntılarının bulunduğu bu alan, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri. Castor Tapınağı, Sezar Tapınağı, Hostilia Mahkemesi, Septimius Severus Kemeri gibi birçok popüler antik yapıları bu forumda görebiliyorsunuz.

Senatonun önde gelen zenginlerinin bir zamanlar yaşam alanı olan Roma Forumu, mutlaka dikkatinizi çekecektir. Forumun ve antik yapıların oldukça derin bir tarihi olduğundan dolayı, buraya turlarla gelmenizde veya rehber tutmanızda yarar var.

2.Kolezyum

Kolezyum - Roma
Kolezyum – Şehrin sembolü haline gelmiş yapılardan biri

M.Ö 70-72 yılları arasında İmparator Vepesianus tarafından, Roma halkına bir hediye olarak yaptırıldığı bilinen bu Amfi tiyatro, şüphesiz Roma’nın en bilindik yerlerinden biri.

Kolezyum, yaklaşık 2000 yıllık tarihi ile Roma’nın sembolü olarak bilinmekte. Esrarengiz yeraltı odaları, bu antik yapının en güzel bölümlerinden.

Flavian Amfitiyatrosu olarak da bilinen Kolezyum, ana terminus tren istasyonunun güney batısında yer almaktadır. Şehrin birçok noktasında da kolay bir şekilde buraya ulaşabiliyorsunuz.

Roma’da Görülecek yerler listenize eklemeniz gereken bu tarihi yapıyı, Palatino tepesi ve Roma Forumu kombineli biletler ile ziyaret edebilirsiniz. Yani, Kolezyum için almış olduğunuz bilet, diğer iki yere de erişim hakkı tanımakta.

Tavsiye : Kolezyum’un içerisine girmek için uzun kuyruklara girmeniz gerekiyor. Size sabahın erken saatlerinde gitmeniz felan önerilecektir. Tıpkı milyonlarca turiste önerildiği gibi. Bu yüzden sabah saatlerinde buraya gitmeyin. Öğleden sonra 1 gibi bütün turlar öğle yemeği için mola veriyor. Tam bu zamanda biraz daha sakin bir Kolezyum gezisi yapabilirsiniz. Ayrıca Kolezyum, Palatino Tepesi ve Roma Forumu kombineli biletleri aldığınızdan da emin olun.

3.Palatino Tepesi

Palatino Tepesi - Roma da Gezilecek Yerler
Palatino Tepesi

Roma forumunun hemen yanında bulunan bu tepede, Roma yöneticilerine ve aristokratlarına ait saray kalıntılarını görebilirsiniz.

Özellikle, Kolezyum manzarası için uğramanız gereken yerlerden biri olan Palatino Tepesi‘nin yolları, inişli çıkışlı olduğundan dolayı, oldukça rahat bir ayakkabı giymeniz de fayda var.

Palatino tepesinde mutlaka görmeniz gereken yerler ise ; Augustus evi, flavia evi ve çeşmesi, livia evi, domitian stadyumu ve septimius severus hamamlarıdır.

4.Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi -
Trevi Çeşmesi

Roma gezinizi bu çeşmeye iki bozuk para atmadan tamamlamamaya çalışın.

Oldukça turistik yerlerden biri olan Trevi Çeşmesi, Roma’nın en kalabalık olan bölgelerinden biri. Geleneğe göre çeşmeye atılan bu iki bozuk para, Roma’ya geri dönmek ve aşkı bulmak için atılıyormuş. Ancak, bozuk paraları sağ elinizle sol omzunuzun üzerinden attığınıza emin olun. Çok şey fark eder mi bilmiyorum ama böyle olması gerekiyormuş.

Roma’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında olan bu çeşmeyi görebileceğiniz en güzel vakit ise, akşam saatleridir. Özellikle yanınızda sevgiliniz varsa. Biz erkek erkeğe gitmiş olsak da, gayet romantik bir ambiyans olduğu söyleyebiliriz.

1762 yılında Nicola Salvi tarafından inşa edilmiş olan bu çeşmede, heykellerin detayları tek kelimeyle harika, tüm cephe ve çeşme gerçek bir sanat eseri, kaçırmayın.

5.İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri - Roma
İspanyol Merdivenleri ve Piazza Spagna (İspanyol Meydanı)

İspanyol Merdivenleri, Roma’nın en popüler alışveriş bölgelerinden biri olan Via dei Condotti’de bulunmakta. Merdivenlerin hemen aşağısında bulunan Bernini’ye ait gemi şekilli çeşme, İspanyol Merdivenleri çevresinde görebileceğiniz en güzel yerlerden. Ayrıca, İspanyol Merdivenleri’nin en yukarısına çıktığınız zaman, Trinita dei Monti adlı kilise sizi karşılamakta. Buradan meydandan geçen insanları izleyebilir, bu güzel atmosferde çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri, akşamları daha da kalabalık oluyor denebilir. Özellikle pub crawl adı verilen bar bar gezmelerin buluşma noktası olan bu merdivenlere gelerek, gece hayatı için Dünya’nın birçok yerinden gelen turistler ile iyi bir gece hayatı planı yapabilirsiniz.

Piazza di Spagna ve Piazza Trinita dei Monti’de bulunan 135 İspanyol Basamağı, 1725 yılında bu iki popüler meydan arasındaki boşluğu ve eğimi kapsayacak şekilde inşa edilmiş. 135 basamaktan her biri geniş bir taş çıkıntıya sahiptir ve taş duvarlarla çevrelenmiştir.

Tavsiye ; Merdivenlerin çevresindeki restoranlar, kafeler ve barlar eşsiz bir atmosfere sahip. Ancak fiyatlar biraz uçuk. Bütçeli bir Roma gezisindeyseniz, burada acıkmayın 🙂

6.Pantheon

Pantheon - Roma
Pantheon

Pantheon, aslında Roma Kralları’nın ve Raphael gibi bilindik simaların gömülü olduğu yer.

M.S 118-128 yılları arasında inşa edilmiş bu kutsal kilise, Roma’da gezilmesi gereken yerler arasında.

Roma İmparatorluğu’nun en iyi korunmuş yapısı olarak biliniyor ve Dünya’nın en büyük kubbelerinden birine sahip olması bakımından da oldukça önemli. Ayrıca bu kubbe, modern çağa kadar, Dünya’nın en büyük kubbesi olma özelliğini korumuş.

Kilisenin tam karşısında bulunan Dikilitaş ise, taçlandırılmış çeşmesi ile Roma’nın en güzel yapılarından kabul ediliyor. Pantheon’a girişler ücretsiz olduğundan dolayı, kilise sevmeyen biri olsanız da mutlaka bir göz atmanızda fayda var.

Pantheon çevresindeki otellere göz at.

7.Giolitti’de Meşhur Roma Dondurması Yiyin 

Roma Giolitta
Giolitti, Roma dondurmasını deneyebileceğiniz en iyi ve en popüler yer.

Roma’ya kadar gelip de, Roma Dondurması (Gelato) yemeden olmaz. Bildiğimiz dondurmalardan pek fazla fark göremesem de, dondurmalar oldukça lezzetliydi. Müthiş kalabalık olan bu yer, Roma’nın en bilindik tarihi yerleri arasındadır.

1900 yılından beri hizmet vermekte olan bu yerde, dilediğiniz birçok çeşit dondurmayı bulabiliyorsunuz. Seçim yapmak çok kolay olmasa da, arkada sıra bekleyen yüzlerce insanı görünce zorla seçiyorsunuz 🙂 Acele etmemek adına gitmeden önce ne çeşit dondurma yiyeceğinize karar verin.

8.Sant’Angelo Castel (Kutsal Melek Kalesi)

Kutsal Melek Kalesi
Kutsal Melek Kalesi, Roma

2000 yıllık tarihi ile en çok turist kalabalığına sahip olan yerlerden bir diğeri ise, Castel Sant Angelo (Kutsal Melek Kalesi)‘dir. Hadrian’ın Mozolesi olarak da bilinen bu kale, bir zamanlar Roma’nın en yüksek binasıymış.

Muhteşem Rönesans freskleriyle ile taçlandırılmış sarayın içine fırsatınız varsa mutlaka girin.

İmparator Hadrian için anıt-mezar olarak yapılan bu saray, günümüzde, resim, heykel ve ortaçağ ateşli silahlarının sergilendiği bir müze olarak faaliyet göstermekte. Ayrıca, Roma’nın eşsiz panoramik manzarasını seyretmek için de kalenin surlarına çıkabilirsiniz.

Roma’da görülmesi gereken yerler arasında bir hayli popüler olan bu tarihi yapıyı es geçmeyin derim.

9.Caracalla Banyoları

Caracalla Banyoları Roma - İtalya
Caracalla Banyoları

212 ve 216 yılları arasında daha çok İmparator Caracalla olarak bilinen Marcus Aurelius Antoninus Augustus yönetiminde inşa edilen Caracalla Hamamları, antik çağlardaki en büyük ve en muhteşem termal komplekslerden biriymiş.

Günümüzde sadece tuğla duvarların ve geniş çökmüş tonozların kalmasına rağmen, Caracalla Hamamları ihtişamının kalıntısı hala görülmeye değer.

10.Navona Meydanı ve Dört Nehir Çeşmesi

Navona Meydanı - Dört Nehir Çeşmesi
Navona Meydanı – Dört Nehir Çeşmesi

Roma’nın en popüler meydanlarından biri olan Navona Meydanı, benim Roma’da en beğendiğim yerlerden biriydi. Roma’da birçok meydan bulunmakta. Fakat Pantheon’a sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu meydanda, birçok turistik yerleri bir arada görebiliyorsunuz. Bu da, meydanı diğer meydanlardan ayıran en güzel özelliklerden.

Meydanda görebileceğiniz yerler ise ; Dört Nehir Çeşmesi, Sant’Agnese Kilisesi, Neptün Çeşmesi, Moor (Bozkır) Çeşmesi ve Roma Müzesi’nden ibaret. Roma’nın gezilecek yerleri arasında olan bu meydanda, ayrıca birçok restoran ve kafeleri bulabileceğiniz gibi, portre resim çizdirebileceğiniz profosyonel ressamları da bulabilirsiniz.

11.Popolo Meydanı

Popolo Meydanı
Piazza Popolo

Turistlerin en son uğradıkları yerlerden biri olan Popolo Meydanı, halk meydanı olarak da bilinmekte. Borghese parkına oldukça yakın olan bu meydan, Flaminio (Ramses II) Dikilitaşı, Neptün Çeşmesi, Mısır yapımı aslan heykeli ve Santa Maria del Popolo Kilisesi ile ünlü bir meydan.

Roma’nın turistik yerleri arasında olan Popolo Meydanı, heykel, anıt, çeşme ve kilise sevenler için ideal yerlerden denebilir.

Roma İmparatorluğu döneminde kentin ana girişi olmuş olan bu meydan, Via del Corso, Via del Babuino ve Via di Ripetta gibi şehrin en popüler caddelerine ayrılıyor.

Meydanın hemen doğusunda Piazza ve Roma’nın muhteşem manzarasını sunan Pincio tepesi yer almakta. Buradan meydanın güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Meydanın merkezinde, Aziz Peter Meydanı’ndaki hediye gibi Mısır’dan taşınan dev Popolo Dikilitaş yer almaktadır.

Fontana del Netuno ve Fontana dell Obelisco da dahil olmak üzere çeşitli süslü çeşmeler meydanı çevreliyor.

Dinlenmek ve manzarayı seyretmek ya da Pincio manzarasının tadını çıkarmak için harika bir yerdir, mutlaka göz atın.

12.Piazza Venezia (Venedik Meydanı)

Venedik Meydanı - Roma
Venedik Meydanı

Victor Emmanuel II Anıtı ile bilinen Piazza Venezia (Venedik Meydanı), şehrin en güzel yerleri arasında.

Via del Corso sonunda bulunan bu meydanda, Emmanuel II Anıtı’nın dışında, Palazzo Venezia (Venedik Sarayı), Palazzo Generali (Genel Saray) ve Palazzo Bonarberte gibi, tarihi yapıları da görebilirsiniz. Oturup dinlenebileceğiniz bir yeri bu meydanda bulamayacağınızdan dolayı, sarayları ziyaret etmeyi düşünmüyorsanız 10-15 dakika bu meydan için sanırım yeterli olacaktır.

13.Piazza della Repubblica (Cumhuriyet Meydanı)

Piazza della Repubblica
Piazza della Repubblica-Cumhuriyet Meydanı

Sıradan basit bir meydan gibi görünse de, Roma’nın en iyi restoranlarının bu bölgede olduğu söylenmekte. Restoranlar bana oldukça pahalı geldiğinden dolayı, denemek kısmet olmasa da, Romalıların akşam yemeği için en çok tercih ettiği restoranlar bu bölgede bulunmaktaymış. Ayrıca, konaklama için bu bölge de düşünülmesi gereken en iyi seçeneklerden biri diyebilirim.

14.Trastevere

Trastevere
Trastevere-Santa Maria Bazilikası

Nehri geçtikten sonra görebileceğiniz en iyi bölgelerden biri olan Trastevere, küçük bir kasaba gibidir. Birçok butik mağazası, restoranları, renkli binaları, Santa Maria Bazilikası ve muhteşem dar sokaklarıyla meşhur olan bu yer, size tavsiye edebileceğim en iyi bölgelerden biri.

Özellikle geceleri bambaşka bir yer olan bu Roma mahallesi, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri diyebilirim. Akşamları muhteşem kafelerinde veya barlarında oturarak eğlenceli bir gece geçirebilir veya gündüzleri birkaç hediyelik eşya satın almak için ziyaret edebilirsiniz.

Eğer Roma gece hayatı için de planlarınız varsa, bu bölge içerisinde bulunan 50’ye yakın konaklama birimi arasından tercih yapabilirsiniz. Bölgedeki en ideal otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Trastevere’nin meydanında bulunan küçük Santa Maria Bazilikası ise, meydanı süsleyen en güzel yapılardan. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, Roma’da Santa Maria Maggiore adlı bir kilise daha bulunmaktadır. Bu yüzden, karıştırmamak için Trastevere’de bulunan kiliseyi, Santa Maria Bazilikası olarak bilmenizde yarar var.

15.Borghese Parkı ve Galerisi

Roma Borghese Parkı ve Galerisi
Villa Borghese

Villa Borghese olarak bilinen bu park, Roma’nın en büyük parklarından biri. Bu parkta gezilecek birçok yer ve yapılacak birçok aktivite olmasına rağmen, parkın en popüler yeri şüphesiz Borghese Galerisidir.

Borghese Villa kompleksinde yer alan Galleria Borghese ise, sayısız güzel resim, heykel ve antika içeren önemli bir sanat müzesidir.

1903 yılında kurulan Borghese kompleksi, kentin kuzey kesiminde, Via Pinciana yolunun yanında bulunur.

Etkileyici binada çok sayıda taş heykel ve dekorasyona sahip güzel ve süslü bir ön cephe bulunuyor.

Yirmi farklı odaya yayılmış olan geniş Borghese koleksiyonu Raphael, Caravaggio, Rubens ve Titan’dan eserler içermektedir.

1-2 saatte rahatlıkla gezebileceğiniz bu park, şehirdeki turistik yerler arasında oldukça popüler bir yer. Ayrıca bu parkta bisiklet kiralayarak, park gezinizi daha hızlı ve daha farklı yapabilirsiniz.

16.Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası - Roma
Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’nın en popüler kiliselerinden biri olan Santa Maria Maggiore, Roma gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz farklı yerlerden. 4. yüzyılda kurulmuş bu kilise, bana göre Aziz Petrus Bazilikası’ndan sonra mimari bakımdan en önemli kiliseler arasında.

Bir Basilica Major olarak listelenen, Roma’nın en büyük kiliselerinden biridir ve aynı adı taşıyan meydanda bulunmakta.

Kilisede 5. yüzyılda yapılan mozaikler, altından yapılmış zafer takı, Atina usulü mermer sütunlar, Papalık Sunağı, Papa Sixtus V mezarı gibi birçok harika eserleri bir arada görebiliyorsunuz.

Bu görkemli binanın ön yüzü, heykellerin ve birçok yazıtın yer aldığı merkezi bir taş sütun dizisine sahiptir.

Ayrıca, çevredeki binaların üstünde yükselen büyük bir çan kulesi vardır.

Dışarısı kendi başına çarpıcı olsa da, iç mekan nefes kesicidir ve hem duvarlarda hem de tavanlarda büyük miktarda altın dekorasyon, freskler ve ayrıntılı resimler içermektedir.

Özellikle ilgi çekici olan bazı güzel resimler ve altın heykeller içeren Borghese Şapeli de kaçırılmayacak yerlerdendir.

17.Aventine Tepesi

Aventine Tepesi - Roma da Gezilecek Yerler
Aventine Tepesi Manzarası

Antik Roma’nın üzerine kurulduğu 7 tepeden biri olan Aventine Tepesi de, sırf manzarası için görülmeye değer yerlerden. Fakat, zamanınız kısıtlı ise, bu tepe yerine Palatino tepesini tercih edin derim.

Aventine, Antik Roma’nın yapıldığı yedi tepenin güneyidir. Roma’nın merkezine olan yakınlığına rağmen, tepe Roma’nın en huzurlu yerleşim yerlerinden biri.

Daha çok manzarası için tercih edilen bu tepede, birkaç kilise ve bahçeleri de görebilirsiniz. Roma’nın turist trafiğinden ve curcunasından kaçmak için en güzel, sakin, huzurlu bir yer.

18.Aziz Giovanni Bazilikası (St John Lateran)

Aziz Giovanni Bazilikası
Aziz Giovanni Bazilikası

Roma’da ücretsiz gezilecek yerler arasında olan Aziz Giovanni Bazilikası, çok da popüler değil. Ancak, sırf ücretsiz oluşundan dolayı, 5-10 dakikalığına göz atarak, bazilikanın mimari yapısını inceleyebilir ve içeride yer alan tarihi eserlere göz atabilirsiniz.

19.Bocce della Veritia (Mouth of Truth) 

Bocce della Veritia
Bocce della Veritia

Tam bir Türkçe anlamı olmasa da, ağız gerçekliği veya ağızdan çıkan gerçekler gibi anlamlara gelebilecek bu masif mermer maskenin, yaklaşık 1300 kilo olduğu söylenmekte. Cosmedin adlı bölgede bulunan Santa Maria Kilisesi’nin duvarında bulunan bu yapı, ilginç eserlere merakı olanlar için görülebilecek yerlerden.

Ayrıca, ortaçağda yalan detektörü görevi gören bir kabartma heykel olarak da biliniyor. Bu heykelin ağzına eline sokan insanın yalan söylüyorsa ısırılacağı düşünülüyormuş. Tabi, bu da o zaman ki Roma devletinin ilginç oyunlarından biri sanırım. Sonuçta o eli ısıran devlet, devletin istediğini söylemeyenin elini kesiyorlarmış velhasıl.

20.Capitol Tepesi

Capitol Tepesi
Capitol Tepesi Manzarası

Roma’da bulunan 7 tepeden en yüksek olan bu tepeye, Piazza Venezia (Venedik Meydanı)’ndan yürüyerek 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca, birçok turistik noktaya oldukça yakın olan bu tepeye ulaşmak için, ulaşım araçlarına ihtiyacınız olmayacağını da bilmenizde yarar var.

Birçok turistik yerden rahatlıkla gidip, manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bu tepeyi de es geçmeyin.

21.Cestius Piramiti

Roma Cestius Piramidi
Cestius Piramidi

M.Ö 12 yılında Caius Cestius tarafından yapılmış bu anıt, biraz ters bir yerde bulunduğundan ulaşımı zordur. Sırf, piramit görmek için giderim diyorsanız listenize ekleyebilirsiniz.

22.Circus Maximus Stadı

Circus Maximus Roma
Circus Maximus

Aventine ve Palatino tepesi arasında bulunan Circus Maximus, antik Roma’nın en büyük stadlarından biri olarak biliniyor. Aventine ve Palatino tepesine oldukça yakın olduğundan dolayı, Roma’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek yerlerden.

23.Largo del Torre Argentina

Largo Argentina Roma
Largo Argentina

Jül Sezar’ın suikatsçılarıyla buluştuğu bu bölge, başıboş kedilerin bir kolonisi olarak bilinmekte. Oldukça merkezi bir konumda bulunduğu için, geçerken bir göz atayım diyebileceğiniz yerlerden.

24.Vatikan Müzeleri

Vatikan Müzeleri
Vatikan Müzeleri

Roma gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda, şüphesiz Vatikan bulunmakta. Vatikan ülke-şehrini görmek gerçekten çok kolaydır. Ziyaret ettiğiniz popüler yerlerden Vatikan’a geçmek 5-10 dakikanızı almayacak.

Vatikan Müzeleri‘nin bulunduğu komplekste, birçok galeri ve müzeleri bulabileceğiniz gibi, oldukça popüler yerlerden biri olan Sistine Şapeli‘ni de bu komplekste bulabilirsiniz. Bu kompleks, Vatikan müzesi olarak bilinmekte. Fakat kompleksin içinde bulunan müzelerin birçoğu da Vatikan müzeleri olarak bilindiği için, biraz kafa karıştırmaktadır. Bu yüzden, Vatikan müzesi olarak bilinen bu yeri, kompleks, bina veya yapı olarak bilmeniz de fayda var. Vatikan müzelerinin bana göre kaçırılmaması gereken yerleri, heykel galerisi, harita galerisi ve sistine şapelidir. Sanata ilginiz var ve tarih seviyorsanız, Vatikan müzeleri, sizin için en ideal yerlerden biri olacaktır.

25.Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası Vatikan
San Pietro Bazilikası – Aziz Petrus Bazilikası

Muhtemelen dünyadaki en tanınabilir ve ünlü dini yapı olan Aziz Petrus Bazilikası, katolik dininin gücü ve çöküşünün gerçek bir zaferi olarak duruyor. Dünyaca en kutsal mabetlerden biri olarak bilinen bu dini yapı içerisinde gezebilmek ise bir sanat. Binlerce insanın aynı anda girdiği bu kilise de sondan başa doğru bir istikamet izleyin. Biraz daha az kalabalık olabiliyor.

Aziz Petrus meydanının en ucunda duran Bazilika, güzel bir şekilde tasarlanmış bir ön cepheye sahiptir ve Havarilerin ve İsa’nın heykelleriyle taçlandırılmıştır.

Bazilikanın iç mimarisi ve dekoru sayesinde bu kilise, dünyanın en güzel yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Hem Michelangelo hem de Bernini tasarıma katkıda bulundu ve el işlerini devasa kubbede ve etkileyici Gloria heykelinde görebilirsiniz.

Bu zamana kadar yapılmış en kutsal ve en büyük kiliselerden biri olan San Pietro’da, birçok Papa’nın mezarını, Michelangelo’nun Pieta adlı eserini ve Bernini’nin Balldacchinosunu gibi, Dünyaca popüler olan eserleri, bu kilisede görebilirsiniz. Aziz Petrus Meydanı‘nın tam karşısında bulunan bu kilise, Vatikan’ın en gözde yapısı, mutlaka içeri göz atın.

Aziz Petrus Meydanı’nın manzarasını görmek için kubbenin tepesine tırmanmayı unutmayın!

26.Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı Vatikan
Aziz Petrus Meydanı

Devlet için devlet olan Vatikan’ın kalbi olan bu meydan, Bazilikayı görebileceğiniz en iyi noktalardan biridir. Birçok tur firmasının meydanın tam ortasında durarak, tarihi anlatması ne kadar sinir bozucu olsa da, birkaç güzel fotoğraf karesi yakalayabiliyorsunuz.

27.Quirinale Sarayı

Quirinale Sarayı Roma
Quirinale Sarayı

Bu görkemli yapı ve kompleks, şu anki İtalya Cumhurbaşkanı’nın resmi konutlarından biri olarak hizmet veriyor ve Roma’nın merkezindeki Quirinal Tepesi’nde bulunmakta.

Toplamda, kompleks 110.500 metrekaredir ve dünyanın en büyük saraylarından biri olarak bilinir.

Sarayın ana kısmında zengin bir şekilde dekore edilmiş odalar, avlular, merdivenler ve şapeller bulunmaktadır.

Sarayın rehberli bir turuna katılmak mümkün ve tarihini ve kullanımını ayrıntılandıran birkaç sergiyi de bulabilirsiniz.

Quirinale bahçeleri de birçok bitki, ağaç, çiçek aranjmanı ve su özellikleri ile oldukça görkemli yerlerden.

28.San Clemente Bazilikası

Bu kilise, Roma’nın merkezinde daha az bilinen kiliselerden biridir, ancak Aziz Petrus Bazilikası kadar zengin ve tarihidir.

Küçük olarak listelenen kilise, aslında iki bin yıllık bir zaman dilimini kapsayan üç ayrı bölüme ayrılmıştır.

Orijinal bazilika, 2. yüzyılda oluşturulmuş ve mevcut biçim MS 1123’te tamamlanmış. Kilisenin dış kısmı özel bir şey değilken, iç mekan muhteşem bir şekilde ayrılmıştır ve çok miktarda dekorasyon ve sanat eserine sahiptir.

Özellikle, ikinci bazilikadaki yüksek sunak ve tavan, altın süslemelerle ve bol miktarda renkle süslenmiş bazı karmaşık sanat eserlerine ve fresklere sahiptir.

Kolezyum’a yakın bir konumda bulunduğundan dolayı kısaca göz atabileceğiniz yerlerden.

29.Centro Storico

Roma Tarihi Sokaklar - Centro Storico
Roma Tarihi Sokaklar

Roma’da yapılacak en güzel şeylerden biri de Roma’nın birbirinden güzel arnavut kaldırımlı sokaklarında kaybolarak gezmektir. Her sokakta farklı bir tarihi yapıyı ve güzelliği görebiliyorsunuz.

Bu sokakların büyük bir bölümü birbirinden güzel kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya alabileceğiniz yerler ile dolu. Şehirdeki en önemli turistik yerleri hallettikten sonra, şehrin tarihi sokaklarını karış karış keşfedin.

30.Tarihi Şehir Roma’da En Modern Yapıyı Görün – MAXXI

Maxxi Müzesi - Roma
Maxxi Müzesi

Tarihi yapılardan sıkıldığınızda göz atabilecek bir yer arıyorsanız, MAXXI Müzesi’ne bir göz atın deriz.

MAXXI (21. Yüzyıl Sanatı Müzesi), modern ve çağdaş sanatı görmek için tartışmasız en iyi yerdir. Binanın kendisi, Zaha Hadid tarafından tasarlanmış, hepsi cam, büyük açık alanlar ve havada yüzer gibi görünen merdivenleri eşsiz bir yer.

Roma’da gezip görülecek yerler arasında bu 30 yerden sonra hala zamanınız varsa, şehirde yapılacak aktivitelere göz atabilirsiniz.Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...