Roma’da görülmesi gereken yerler, saymakla bitmeyecek kadar fazladır,diyebilirim. Kiliseleri,antik yapıları ve meydanları ile ünlü olan bu şehri, 1-2 günde gezmek biraz zor olsa da, en azından şehrin en turistik ve en önemli yerlerini görmek de yarar var. Eğer, Roma’ya turlar ile geliyorsanız, büyük ihtimal Roma’nın hemen hemen her yerini iki günde bitirebilirsiniz. Çünkü, turlar gezinizi öyle aceleye getirmektedir ki, nerede olduğunuzu anlamadan geziniz son bulmaktadır. İşte bu yüzden, Roma gezisi için turlar en son tercih etmeniz gereken seçeneklerden olmalıdır. Rehbere çok ihtiyacınız olursa, Roma’da bulunan ücretsiz veya ücretli yürüyüş turlarına katılarak, turistik yerler hakkında tarihi bilgileri öğrenebilirsiniz.

Roma’nın tüm yerlerini rahatça gezmek istiyorsanız, en azından üç gününüzü bu şehir için ayırmalısınız. Ancak, zamanınız ve bütçeniz yoksa, bir veya iki günde, Roma’da görülmesi gereken 7 yeri görerek de, Roma gezinize son verebilirsiniz.

Roma’da konaklama konusunda henüz karar vermediyseniz, Roma’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin detaylı özelliklerini bulabilirsiniz. Ayrıca, Roma’da bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Roma’da görülmesi gereken en turistik 7 yer

1.Kolezyum (Colosseum)

Roma'da Görülmesi Gereken En Önemli 7 Yer
Kolezyum

Roma’nın en önemli antik yapısı olarak bilinen Kolezyum, 2000 yıllık tarihi ile ziyaretçilerin en çok görmek istediği yerlerden biridir. Bu antik yapının M.Ö 70’li yıllarda kurulduğu sanılmaktadır. Dış yapısının olduğu kadar, iç yapısı da oldukça dikkat çekicidir. İçeri girer girmez, bir Amfitiyatro havasını veren bu antik yapı, yıllar boyunca restorasyon çalışmalarının sonucunda bugünkü halini almış ve yapıldığı dönemi göz önünde bulunduracak olursak, hala etkileyici olduğunu söyleyebilirim.

Roma’da görülmesi gereken yerlerden en önemliler arasında olan Kolezyum’a giriş için, kombineli bilet almak zorundasınız. Yani, Kolezyum için almış olduğunuz bilet, hem Kolezyum’u hem de Palatino Tepesi ve Roma Forumu‘nu kapsamaktadır. Bu üç yer birbirine çok yakın olduğu ve Roma’nın en önemli yerleri olduğu için gayet mantıklı bir seçenektir.

2.Pantheon

Roma'da Görülmesi Gereken En Önemli 7 Yer
Pantheon

En az Kolezyum kadar eski olan bu dini yapı, Roma’nın en önemli kilisesidir,diyebilirim. Gerek derin tarihi, gerekse Roma Krallarının ve ünlü simaların mezarları ile, Roma’da görülmesi gereken yerlerden biridir. Kilisenin tarihinden bahsedecek olursak,Kilisenin, M.S 118-125 yılları arasında kurulduğu tahmin edilmektedir. Kilisenin kubbesi ise, Dünyanın en büyük kubbeleri arasında sayılmakta. Kilise, dikilitaş ve tarihi bir çeşme ile süslenmiş, bu yapıları kilisenin hemen karşısında görebilirsiniz. Ayrıca, kiliseye girişlerin ücretsiz olması, Pantheon’u daha da çekici yapmaktadır.

Kolezyum’dan Pantheon’a yürüyerek 15-20 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu yüzden, ulaşım araçları en son tercih etmeniz gereken seçenek olmalıdır.

3.Navona Meydanı-Dört Nehir Çeşmesi

Roma'da Görülmesi Gereken En Önemli 7 Yer
Navona Meydanı-Dört Nehir Çeşmesi

Pantheon’a oldukça yakın bir konumda bulunan Navona Meydanı, Dört Nehir Çeşmesi ile ünlü, Roma’nın en kalabalık meydanlarından biri olarak bilinmekte. Sokak sanatçıları ve ressamlar sayesinde meydanın atmosferi çok daha güzelleşmektedir. Meydan, Sant’Agnese Kilisesi, üç çeşme (Dört nehir çeşmesi,Neptün çeşmesi ve Moor çeşmesi) ve Roma Müzesi ile Roma’da görülmesi gereken yerler arasındadır, diyebilirim. Meydanda birçok kafe ve restoran bulmak mümkündür. Ancak, bu restoranlarda yemek fiyatları ciddi anlamda pahalıdır ve normal bütçeli olanlar için tavsiye etmediğim restoranlardır.

Roma'da Görülmesi Gereken En Önemli 7 Yer
Navona Meydanı

4.Trevi-Aşk Çeşmesi

Roma'da Görülmesi Gereken En Önemli 7 Yer
Trevi-Aşk Çeşmesi

Navona Meydanı’ndan yürüyerek rahatlıkla gidebileceğiniz Trevi Çeşmesi, Romalıların batıl inançlarını tüm Dünya’ya duyurduğu yerlerden biridir. Geleneğe göre sağ elinizle sol kolunuzun üzerinden iki bozuk para çeşmeye atılmaktadır. Bu bozuk paranın biri Roma’ya geri dönebilmek ve diğeri ise aşkı bulabilmek için atılmaktadır. Oldukça kalabalık olan bu çeşmenin bulunduğu alan akşamları biraz daha sakin olmakta. Zaten Roma’ya çift olarak geliyorsanız, akşamları bu çeşmenin bulunduğu yere mutlaka göz atmalısınız. Kalabalıktan dolayı doğru dürüst fotoğraf çekemeyeceğiniz yerlerden olsa da, Roma’ya gelmişken iki bozuk paranızı çeşmeye atmadan gezinizi tamamlamamanızda yarar var.

5.İspanyol Merdivenleri

Roma'da Görülmesi Gereken En Önemli 7 Yer
İspanyol Merdivenleri-Roma’da Görülmesi Gereken Yerler

Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı)’nın en önemli turistik yeri, şüphesiz İspanyol Merdivenleri’dir. Merdivenlerin en yukarısında bulunan Trinita dei Monti Kilisesi’nin hemen önü, en iyi fotoğraf çekebileceğiniz yerlerdendir, diyebilirim. İspanyolların buluşma noktası olarak bilinen İspanyol Merdivenleri, gerek etrafında bulunan turistik yapılar, gerekse etkileyici tarihi ile Roma’da görülmesi gereken yerler arasındadır. Roma’da gece hayatı için bir planınız varsa, akşam saatlerinde bu merdivene gelerek birçok fırsattan yararlanabileceğiniz gibi, Pub Crawl (Bar bar gezme)’a katılabilirsiniz.

6.Vatikan 

Roma'da Görülmesi Gereken En Önemli 7 Yer
Aziz Petrus Meydanı

Roma ile Vatikan arasında çok kısa bir sınır bulunmaktadır. Bu sınır,Roma’dan Vatikan’a geçtiğinizi bile anlayamacağınız bir sınırdır. Bu yüzden, Vatikan, genelde Roma’nın bir parçası olarak bilinmektedir. Roma’dan Vatikan’a geçerken ya da, Vatikan’da bulunan müzelere veya kiliselere girerken hiçbir şekilde pasaport kontrolü yapılmamaktadır. Yani, dilediğiniz zaman Vatikan’a geçebilir, dilediğiniz zaman Roma’ya dönebilirsiniz.

Vatikan’ın en önemli yeri, şüphesiz Aziz Petrus Meydanı‘dır. Bu meydan Vatikan Müzeleri‘ne ve San Pietro Bazilikası (Aziz Petrus Bazilikası)’na ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça kalabalık olan Vatikan’a, sabahın en erken saatlerinde gelmediğiniz takdirde, 4-5 saatten kısa bir sürede, Vatikan’dan çıkamazsınız. Vatikan’da bulunan birçok yapı, Dünyaca bilinmekte ve Roma’da görülmesi gereken yerler arasındadır. Vatikan Müzeleri’nde bulunan Sistine Şapeli‘de bu turistik yerler arasındadır.

7.Castel Sant Angelo (Aziz Melek Kalesi)

Roma'da Görülmesi Gereken En Önemli 7 Yer
Castel Sant Angelo-Roma’da Görülmesi Gereken Yerler

Vatikan gezinizin hemen ardından yürüyerek 10 dakikada ulaşabileceğiniz bu kale, Roma’da görülmesi gereken yerler arasındadır. Kalenin içinde bulunan müzede oldukça eski asker silahlarını görebilir, Roma’nın tarihi hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Kale, en az Kolezyum ve Pantheon kadar eski bir yapıdır (M.Ö 130-139). Çoğu zaman bir hapishane ve papalık ikamet yeri olarak kullanıldığı söylenmektedir. Birçok restorasyon çalışmaları yapılmasına rağmen, kalenin hala tarihi yapısını koruduğunu çok rahat gözlemleyebilirsiniz.

Roma’da görülmesi gereken en önemli 7 yer buralar olsa da, daha Roma’da görülmesi gereken birçok turistik yer bulunmaktadır. Ancak, Roma’ya 1-2 günlüğüne geliyorsanız, Roma’da gezilecek yerler bakımından oldukça önemli olan bu 7 yer, sanırım yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here