Romanya’da Gezilecek Yerler | Tarihi ve Turistik 15 Yer

Balkan Yarımadası’nda bulunan Romanya, bir Eski Doğu Bloğu ülkesidir. Antika eski şehirler, harika kayak sunan dağ tatil köyleri ve gelişen bir sanat topluluğu ile dolu olan bu güzel ülke, her Balkan Turuna çıkan gezginlerin göz atması gereken bir yer.

Tarihi ile turistleri hayal kırıklığına uğratmayacak bu ülkeyi, Orta Çağ’dan kalma eski kaleler, arnavut kaldırımlı sokaklar doldurmaktadır. Hem tarih hem sanat adına eşsiz bir deneyim sunan Romanya’da güzel bir gezi rotası oluşturmak için de aşağıdaki tarihi ve turistik 15 yere göz atabilirsiniz.

Gelelim Romanya’da gezilecek yerler listemize ;

1.Cluj-Napoca – Kaloşvar

Cluj-Napoca
Cluj-Napoca

Kaloşvar olarak da bilinen Cluj-Napoca, ülkedeki en büyük üniversiteye ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür ve Transilvanya’nın tarihi bölgesinin gayri resmi başkenti olarak kabul edilmektedir.

Ülkenin sanat ve kültür merkezlerinden biri olan Cluj-Napoca, büyük bir Macar nüfusuna ev sahipliği yapmaktadır.

Şehirde turist olarak yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Özellikle tarihe ve mimari yapılara merakınız varsa, bu şehri çok çabuk seveceksiniz. Ülkedeki en yüksek kilise kulesine sahip olan, 14. yüzyılda gotik bir tarzda inşa edilmiş olan Aziz Michael Kilisesi, şehrin önde gelen yapılarındandır.

Tabi şehir, sadece bu kiliseden ibaret değildir. Birbirinden güzel, eski yapıların yanı sıra, Ulusal Sanat Müzesi gibi sanatseverlere hitap eden yerleri de bu şehirde fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

2.Bükreş (Bucharest)

Bükreş Romanya Başkenti
Bükreş

Romanya’nın en ünlü şehri ve başkenti olan Bükreş, muhteşem bir enerjiye sahip. Buradaki yerel halk nasıl eğleneceğini çok iyi biliyor.

Şüphesiz şehirdeki en önemli ve en popüler noktalardan biri Parlamento Sarayı’dır. 1100 odası olan bu saray, dünyadaki en büyük ikinci bina olarak ün yapmış ve ülke gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Bükreş, gece hayatı ile de oldukça popülerdir. Özellikle Lipscani bölgesi, bu şehirdeki en iyi partileri, gece kulüpleri ve barları bulabileceğiniz yerdir.

Eski ile yeninin çok güzel bir şekilde harmanlandığı bu şehirde yapılacak daha birçok turistik aktiviteyi bulabilirsiniz. Bunun için en ideal yer ise, şehrin Eski Kent Bölgesi’dir. Bu tarihi bölge, şehirdeki en eski yapılara, evlere ve sokaklara ev sahipliği yaptığı gibi, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinmektedir.

Göz At : Bükreş gezilecek yerler

Bükreş’te nerede kalınır ?

3.Brasov

Brasov - Romanya da Gezilecek Yerler Blog
Brasov

Romanya’nın en güzel şehirlerinden bir diğeri ise, Transilvanya’da bulunan ve Karpat Dağları ile çevrilmiş olan Braşov’dur.

Neagra Kilisesi ve Kara Kilise olarak da bilinen, 13. yüzyıldan kalma bir dini yapıya ev sahipliği yapan bu şehir, şehir yaşamını ve eski dünya cazibesini eşsiz manzaralar ve zengin tarih ile birleştirmektedir.

Tabi Braşov’u ziyaret etmedeki en büyük amaç, ”Bran Şatosu”nu görmektir. Drakula’nın Şatosu olarak da bilinen bu yapı hakkında bahsedilebilecek bir ton efsaneye sahiptir.

Günümüzde ziyaretçiye açık bir müze olarak hizmet veren bu şato, şehirdeki görülecek en önemli yerlerden biri. Daha doğrusu şehri ziyaret etmedeki en büyük nedendir. Bu yüzden, Braşov’daki bu şatoyu ziyaret ettiğinizden de emin olun.

4.Sinaia

Sinaia - Romanya Gezi Rehberi
Sinaia

Sina Dağı olarak adlandırılan bir manastırın etrafında büyüyen bir dağ tatil beldesi olan Sinaia, daha çok kış aylarında popüler olsa da, yazın da görülmeye değer bir yer.

Kış aylarında oldukça büyük bir yokuş aşağı kayak yapmayı sevenler ile dolu olan Sinaia, yaz aylarında yürüyüş yapmayı ve doğal yerler ile arası iyi olan turistlerin tercih ettiği bir yerdir. Peleş Kalesi ile ünlü olsa da (Aşağıda bu kaleden bahsedeceğiz) bu tatil beldesinde birçok önemli yeri de görebilirsiniz.

Eğer Romanya’da güzel bir kayak merkezi arıyorsanız, Sinaia’ya da göz atabilirsiniz.

5.Sibiu

Sibiu
Sibiu

Bükreş’ten transilvanya turları ile gidebileceğiniz yerlerden biri olan Sibiu, Bükreş’e araç ile ortalama 4 saat uzaklıkta bulunuyor. Yani günübirlik turlar ile bu şehri ziyaret etmek pek mümkün değil.

Bu yüzden, konaklamalı transilvanya turlarına göz atabilirsiniz. Özellikle Bükreş’te bu turları bulmak çok daha kolaydır.

Sibiu, barok meydanları ve şirin arnavut kaldırımlı sokakları ile ülkenin en çekici yerlerinden biridir. Şehirde çok fazla sayıda gezilecek noktalar olsa da, bunlar arasında kaçırılmaması gereken yer, Brukenthal Ulusal Müzesi’dir. Şehrin, hatta Romanya’nın en ünlü müzelerinden biri. Bunun yanında Sibiu, Romanya’nın diğer şehirlerine nazaran çok daha fazla sayıda festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Bir zamanlar Macaristan’ın bir parçası olan Sibiu’da daha birçok tarihi ve turistik yerleri bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bir şehir haritasına göz atmak.

6.Sighişoara

Sighişoara Saat Kulesi
Sighişoara

Tarihi 12. yüzyıla kadar giden bir Transilvanya-Sakson kenti olan Sighişoara, Avrupa’daki en iyi korunmuş Orta Çağ şehirlerinden biri olarak bilinmektedir.

UNESCO tarafından Dünya Miras Alanı olarak 16. yüzyıldan kalma dokuz kuleli, Arnavut kaldırımlı sokaklarda, köy evlerinde ve süslü kiliselerde bulunan 16. yüzyıldan kalma süslü taşları ile, Prag ve Viyana gibi şehirlere rakip olabilecek bir yer.

Burada Dracula efsanesi hakkında keşfedilecek birçok şeyi de bulabilirsiniz. Burası Vlad Dracula’nun doğduğu yer. Vlad 15. yüzyılda hüküm sürdü ve Bram Stokers’ın kurgusal Kont Drakula için ilham kaynağı olmuştur. Günümüzde Dracula’nın doğduğu bu evi görebilirsiniz. Ayrıca tepedeki kilise, Dominik Manastırı ve Venedik Evi’ne de göz atabilirsiniz.

7.Suceava

Suceava - Sucevita Manastırı
Sucevita Manastırı, Suceava

Kültürel, tarihi ve doğal olan her şeye açılan kapı olarak da bilinen Suceava, Romanya’nın en bilindik şehirleri arasındadır.

Boyalı manastırlara ev sahipliği yapmasıyla da ünlü olan bu güzel şehirde, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Saint George Kilisesi, Buconvina Etnografya Müzesi ve Prens Mahkemesi gibi önemli görülecek yerler de bulunmaktadır.

Suceava, daha çok bölgedeki kaleleri görmek için bir üs görevi görmektedir. Fakat, şehirdeki gezilecek noktalar ve yapılacak turistik aktiviteler de sizi meşgul edecek kadar fazladır.

Suceava, Romanya yemeklerini deneyebileceğiniz en güzel şehirlerden biri. Birbirinden güzel ve ünlü restoranlara ev sahipliği yapan bu şehirde, ülkenin en popüler yemeklerini de deneyebilirsiniz.

8.Timisoara (Tamışvar)

Timisoara
Timisoara

Romanya’daki ana sosyal ve kültürel merkez olan Tamışvar, genellikle İlk Özgür Şehir (Primul Oras Liber) olarak adlandırılan Ceausescu protestolarının patlak verdiği yer olmasıyla ünlüdür.

Şehir planlamasının tarihi 13. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Yıllar boyunca Romalılar, Türkler, Sırplar ve Avusturyalılar bu yer için talepte bulunmuşlar.

Eşsiz bir tarihe sahip olmasıyla da turistlerin ilgisini çeken Timisoara, birbirinden güzel meydanları, muhteşem parkları, mahalleleri ve güzel bahçeleri ile çok çabuk sevebileceğiniz şehirlerden bir tanesi.

Şehrin takma adı ise ”Küçük Viyana”dır. Bunun nedeni de, yıl boyunca süren müzik festivalleri, tiyatrosu, sanat sergileri ve müzelerinin bolca olmasındandır.

9.Rasnov 

Rasnov - Romanya Gezilecek Yerler Listesi
Rasnov

Broşav’a ortalama 15 km uzaklıkta bulunan bu güzel kasaba, Rasnov Kalesi ile ünlüdür.

14. yüzyılda Saksonlar tarafından yapılan bu kale kesinlikle görülmeye değer. Ayrıca eşsiz bir manzara seyretmek için tepeye çıkabilir veya teleferik yolculuğu da yapabilirsiniz.

Dağlara çıkan ormanın hemen yanında bu kale, Bran Köyü’ne oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Romanya’nın en güzel tarihi yerlerinden biri olan Rasnov’u ve kalesini de listenize mutlaka ekleyin.

10.Tuna Deltası

Tuna Deltası
Tuna Deltası

Tuna Deltası, çok sayıda bitki ve yaban hayatına ev sahipliği yapan 23 ekosistem ile tüm Avrupa’daki en büyük ve en iyi korunan deltalardan biridir.

Dobrogea bölgesindeki Tulcea ilçesinde bulunan delta, Karadeniz’den gelen sarımsı suyolu ağıdır.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Delta, toplamda 5.165 kilometrekaredir. 45 tatlı su balığı ve 300 kuş türüyle, Romanya’nın en güzel yerlerinden biridir.

Yaz aylarında biraz fazla sivrisine olduğundan dolayı, ilkbaharda ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Sivrisinekler öğle vakitlerinde çok fazla olmasa da, öğleden sonra ciddi anlamdan artmaktadır.

11.Peleş Kalesi

Peleş Kalesi
Peleş Kalesi

Romanya’nın tarihi yerleri arasında en dikkat çeken yapılardan biri olan Peleş Kalesi, Neo-Rönesans mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Karpat Dağları’nın panoramik manzarasına karşı duran bu güzel kale, Süslü taş işçiliği, yontulmuş ahşap ve vitray pencerelerle dekore edilmiş oldukça etkileyici bir yapıya sahiptir.

Kral Carol I bu kaleyi 19. yüzyılda yazlık bir ev olarak inşa ettirmiş. Günümüzde ise, sanat eseri, zırh ve silah koleksiyonunu gösteren bir müze olarak faaliyet göstermektedir.

Kaleyi rehberler eşliğinde ziyaret ediyorsunuz ve kale içerisindeki 160 odayı ve teras bahçelerini de görebiliyorsunuz. Hem manzarası hem de görkemli yapısı ile, ülkenin en güzel yerlerinden biri olan bu kaleyi de listenize ekleyebilirsiniz.

12.Kültür Sarayı – Yaş

Kültür Sarayı - Yaş
Kültür Sarayı – Yaş

Romanya’nın Kültür Sarayı’na ev sahipliği yapan bu Neo-Gotik binayı görmek için Romanya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Yaş’a gitmeniz gerekiyor. Bu şehirdeki bu görkemli saray, 4 müzeye ev sahipliği yapmasının yanı sıra, 298 odası bulunmaktadır. Tabi tüm odaları ziyaretçiye açık olmasa da, belli başlı odalar ile de güzel bir sanat gezisi yapabiliyorsunuz.

Mimari bakımdan da oldukça etkileyici olan Kültür Sarayı (Palace of Culture) içerisinde bulunan müzeler ise, Bilim ve Teknoloji Müzesi, Moldavya Etnografya Müzesi, Sanat Müzesi ve Moldavya’nın Tarih Müzesi’dir. Hepsi de sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Fakat, çok fazla zamanınız yoksa ve sadece 1 müze görmek isterseniz, Etnografya Müzesi’ne göz atın deriz.

Bu sarayın tarihi aslen 1434 yılına gitmektedir. Sarayın yapılış tarihi 1906-1925 yılları arası. Fakat saray, tarihi 1434 yılına kadar giden Moldavya Kraliyet Mahkemesi kalıntılarının yerine inşa edilmiştir.

13.Köstence – Constanta

Köstence Costinesti Plajı
Köstence Costinesti Plajı

Karadeniz’in batı kıyısında İstanbul’un 67 km kuzeyinde ve boğaziçi kıyısında yer almaktadır. Bulgaristan‘ın Varna iline de 100 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yani konum olarak güzel ve eşsiz komşulara sahiptir.

Köstence, Romanya’nın en eski yerleşim yeri ve en büyük deniz limanı kentidir. Tarihi 2.500 yıl öncesine dayanan bu güzel şehir, 13. yüzyılda, Cenevizli tüccarların Karadeniz’e hükmettiği, ancak kentin, iki yüzyıl sonra, Türk egemenliği altına girdiğinde gerilemeye başlamasıyla gelişti.

Eskiden Constantiana olarak bilinen fakat Osmanlı Döneminde Köstence (Constanta) olarak kısaltılmış. Çok büyük bir kısaltma olmasa da, yine de kısaldığını söyleyebiliriz.

King Carol I, Köstence’yi liman ve deniz kenarı tesisi olarak yeniden canlandırmaya karar verdikten sonra 19. yüzyılda şehre birbirinden güzel oteller ve kaliteli konaklar inşa edilmiş.

Ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Köstence, eski kent mimarisi ve arkeolojik kalıntıları ile Romanya’da gezilecek en güzel şehirlerden biri diyebiliriz.

Tarihi eserleri, antik kalıntıları, büyük kumarhanesi, müzeleri ve plaj tatil yerlerine yakınlığı şehri Karadeniz kıyı turizminin odak noktası haline getirmektedir. Ayrıca bu şehir, gece hayatı için de güzel bir deneyim sunmaktadır. Şehirde birbirinden güzel gece kulüplerini ve popüler barları da fazlasıyla bulabilirsiniz.

14.Vama Veche

Vama Veche
Vama Veche – Kamp yapılacak noktaları ile de ünlüdür.

Bulgaristan sınırına yakın ve tam Karadeniz kıyısında oturan Vama Veche, ülkenin en ünlü sahiline ev sahipliği yapmaktadır.

Tabi Vama Veche denince akla ilk gelen çılgın partiler oluyor. Romanya’nın en gece hayatına ev sahipliği yapmasıyla tanınan Vama Veche, birbirinden güzel ve ünlü gece kulüpleri, güzel atmosfere sahip barları ve her hafta sonu düzenlenen partileri ile ünlüdür.

Yaz aylarında plaj önünde 7/24 hizmet veren barlar, restoranlar ve gece kulüplerini göreceksiniz. Ülkenin en iyi tatil beldelerinden biri olduğu gibi, en iyi eğlence yerlerinden biridir. Bu yüzden de sadece turistler değil, yerel halkta ülkenin birçok şehrinden buraya parti için akın etmektedir.

Burada sezon 1 mayısta açılır ve açılış zamanı en iyi partileri görebileceğiniz zamandır. Ayrıca sezon, Ağustos ayının sonunda Stuff Stock Music Festivali ile kapanmaktadır.

Romanya’da sıkı bir parti yapmak, güneşin ve plajın keyfini çıkarmak istiyorsanız, Vama Veche, ülkede mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir diyebiliriz.

15.Maramureş – Baia Mare 

Maramureş Romanya
Maramureş

Ülkenin kuzeyinde bir dağ bölgesi olan Maramureş, daha çok tarihi ahşap kiliseleriyle ünlüdür.

Maramureş’in başkenti ve en güzel yeri ise, Baie Mare’dir. 2000 yıldan daha fazla bir süredir, insanlar bu geleneksel Romen kasabasında altın, gümüş ve diğer metaller için madencilik yapmaktadır.

Bu kasabadaki Orta Çağ yapılarının büyük bir bölümü de, Piata Libertatii adı verilen meydanda bulunmaktadır.

Geleneksel Romen yaşamının nasıl olduğunu merak ediyorsanız, Baia Mare’ye mutlaka göz atın deriz. Ayrıca, buradaki kasap kulesine de mutlaka bir göz atın.

Romanya’nın gezilecek yerleri tabi ki bu 15 yer ile sınırlı değildir. Fakat, ülkedeki en popüler ve en önemli noktalardan oluşan bu 15 yer ile güzel bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. Daha fazla zamanınız kalırsa da, köylere, kasabalara ve doğal güzellikleri ile ünlü tarihi ve turistik yerlere de göz atın deriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...