Ronda Gezilecek Yerler | Ronda Gezi Rehberi

Endülüs dramını özetleyen Ronda, tepeye bakan bir plato üzerinde yer alıyor. Boğa güreşleri ile ünlü olan bu tarihi şehir, nefes kesen bir dağ geçidi olan El Tajo vadisinin hemen üzerindeki Puente Nuevo (Yeni Köprü) ile tanınır ve sadece bu köprü için şehri ziyaret eden binlerce turist bulunmaktadır.

Tabii Ronda, sadece bu köprüden ibaret değil. Şehir, İspanya'nın en eski ikinci boğa güreşi arenası olan Plaza de Toros'a da ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Ronda'da gezilecek ve görülecek çok fazla yer bulabilirsiniz. Özellikle tarihi yapılara merakınız varsa, Ronda'yı seveceksiniz. Bunun yanında, şehrin nefes kesen manzaralarını sunan Balcon del Cono gibi yerleri de bu şehirde görebilirsiniz.

POPÜLER RONDA OTELLERİ

Hotel Don Miguel Ronda

Hotel Don Miguel

Ronda

Catalonia Reina Victoria

Gelelim Ronda gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 10 yere ; 

1.Puente Nuevo

Puente Nuevo - Yeni Köprü
Puente Nuevo – Yeni Köprü

Ronda’da en sevilen ve en iyi bilinen yer, şüphesiz eşsiz manzarası ve fotojenik yapısı ile dikkat çeken Puente Nuevo‘dur (Yeni Köprü).

Bir mühendislik başarısı olarak kabul edilen köprü, 1788 yılında inşa edilmiş. Puento Nuevo’nun kelime anlamı ise ”Yeni Köprü”dür. Yapıldığı tarihe bakarak da pek yeni olduğu söylenemez. Fakat köprüye bu ismin verilmesinin nedeni, daha önce burada eski bir köprünün bulunuyor olmasıymış.

Uzunluğu 70 metre olan köprü, El Tajo Boğazı’nın en dar noktasından geçiyor ve vadinin dibinden 98 metreye kadar yükselmektedir.

Köprüyü en güzel şekilde görebileceğiniz yer ise, El Tajo’nun patikalarıdır (Bu patikalarda kısa bir yürüyüşe çıkarak, kartpostallık fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz). Ayrıca, İspanya’nın en ünlü Parador otellerinden biri, köprünün bitişiğinde bulunuyor ve görülmeye değer bir yapıdır.

2.Plaza de Toros de Ronda

Plaza de Toros de Ronda
Plaza de Toros de Ronda

Puente Nuevo’yu inşa eden mimar Jose Martin Aldehuela‘nın bir diğer eseri ise, yine şehrin sembolik yapılarından biri olan ”Plaza de Toros”tur. 5 bin kapasiteli olan bu arena, günümüzde rehberli turlar veya bireysel olarak ziyaret edilebiliyor. Ayrıca yan taraftaki müze de ziyaretçilere açıktır.

Eylül ayında Pedro Romana Fuarı sırasında, ünlü Goyesca Boğa Güreşi yapılıyor. Bunun dışında boğa güreşlerini göremiyorsunuz. Tabi arenanın içerisine girip etrafa göz atabilir veya boğa güreşi tarihi hakkında bilgileri bulabileceğiniz arenanın müzesine göz atabilirsiniz.

  • Giriş ücreti 8.50£

NOT : Eğer Ronda'ya günübirlik turlar ile Malaga'dan gitmeyi planlıyorsanız, ''Malaga'dan Bir Günlük Ronda Gezisi'' adlı tura göz atabilirsiniz. Toplamda 7 saat süren bu turlar ile, Ronda'nın önde gelen tarihi yapılarını görebiliyorsunuz. 

Bireysel olarak gitmeyi planlıyorsanız da, otobüsler ile ortalama 1.5 saatte Malaga'dan Ronda'ya ulaşabiliyorsunuz.

3.La Ciudad (Eski Şehir)

La Ciudad (Eski Şehir)
La Ciudad (Eski Şehir)

Ronda’nın ruhu olarak kabul edilen La Ciudad, eski bir mağribi kasabasıdır. Birbirinden dar yaya sokakları ve muhteşem beyaz badanalı evleri ile şehirdeki en sevilen bölgelerden.

Şehirdeki kültürel cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünü bulabileceğiniz bu bölge, Medine atmosferinin Eski Dünya Avrupa cazibesi ile karıştığı yerdir.

Bu bölgeyi ziyaret etmek için en ideal başlangıç noktası da, Puerta de Almocábar adlı kapı tarafıdır.

Kasabanın en iyi bilinen meydanlarından biri olan Plaza de la Duquesa de Parcent‘te bulunan, Iglesia Santa María la Mayor adlı kilise ilk olarak göz atabileceğiniz tarihi yapılardan. Bir camiden dönüştürülmüş olan kilise, şehirdeki en önemli dini yapılardan biri olarak kabul edilir ve görülmeye değerdir.

Kilisenin batısında ise, şehrin en turistik yerlerinden biri olan Mondragon Sarayı bulunmaktadır. Bu saray ve kilise gibi daha birçok tarihi yapıları bu kasaba içerisinde fazlasıyla görebiliyorsunuz. Bu yüzden, bölge için en azından 2-3 saatinizi ayırın deriz.

4.Baños Arabes (Mağribi Banyoları)

Baños Arabes (Mağribi Banyoları)
Baños Arabes (Mağribi Banyoları)

Baños Arabes Yacimiento Arqueológico olarak da bilinen Mağribi Banyoları, 13. ve 15. yüzyıldan kalmadır. İspanya’daki en iyi korunmuş Mağribi Banyoları’ndan biri olarak bilinen Baños Arabes, La Cuidad adlı bölgenin hemen dışında, şehirde görülmeye değer bir diğer köprü olan Puente Viejo’nun oldukça yakınında bulunmaktadır.

Mağribi Banyoları, Antik Roma banyolarına benzer şekilde, sıcak, ılık ve soğuk banyolara sahip. Ayrıca merkezi bir salon, karakteristik İslam tarzı at nalı şeklindeki kemerler ile ayrılmış ve Mağribi tasarımının en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bu banyolar günümüzde kullanılmıyor olsa da, ziyaretçiye açıktır. Suyu ısıtmak için kullanılan kazan oldukça iyi bir konumda ve hala kompleks içerisinde görülebiliyor.

  • Giriş ücreti ; 4£. 
 

5.Alameda Del Tajo

Alameda Del Tajo
Alameda Del Tajo – Manzara balkonu

19. yüzyıldan kalma güzel bir park olan ”Alameda del Tajo” Ronda gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer turistik yerdir.

Yüksek çamlarla dolu olan bu yemyeşil park, özellikle sıcak günlerde gölgelik alan arayan turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir yer. Sadece turistlerin değil, yerel halkın da favorisi olan bu park, akşam yürüyüşleri için de tercih edilmektedir.

Alameda Del Tajo - Ronda Gezilecek Yerler
Alameda Del Tajo

Parkın bazı bölümleri Ronda’nın eşsiz manzarasını sunarken, Ördek göleti parkın huzurlu atmosferine katkıda bulunuyor. Hem şehrin kalabalığından hem de sıcaklardan kaçmak için tercih edilen, birbirinden güzel panoramik manzara sunan bu parkı da listenize ekleyin.

NOT : Ronda’nın o meşhur manzara balkonlarının en popüler olanını bu parkta bulabileceğinizi unutmayın.

6.La Casa del Rey Moro (Mağribi Kral Evi)

La Casa del Rey Moro (Mağribi Kral Evi)
La Casa del Rey Moro (Mağribi Kral Evi)

18. yüzyılda, 14. yüzyıldan kalma bir Mağribi Kuyu üzerine inşa edilmiş olan bu bina, halka açık olmasa da, binanın bahçelerini görebiliyorsunuz. 1912 yılında Fransa’nın peyzaj bahçıvanı Jean Claude Forestier tarafından tasarlanmış olan bu bahçeler, Ronda’da turistler arasında oldukça popüler bir yerdir.

Nilüferlerle dolu renkli çiçekler ve göletlere sahip olan bahçeler içerisinde, teraslı olan bölümden Ronda’nın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Sırf bu manzara için bile, bu binayı görmeye değer.

7.Palacio de Mondragón

Palacio de Mondragón
Palacio de Mondragón – Foto Kaynak ; Tripadvisor.com.tr

Mondragon Sarayı olarak da bilinen Palacio de Mondragón, günümüzde tarihi bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

Villasierra Marquis Sarayı olarak da bilinen bu yapı, Rönesans ve Mağribi dönemi olmak üzere iki farklı mimari stile sahip. Müze, tarih öncesi Roma dönemlerini kapsayan tarihi sergiler içermektedir.

Müzedeki tarih öncesi bölümler, mağarada yaşayan avcı-toplayıcıların hayatlarını ve topraklardan metalurjiye kadar ilk toplumları araştırıyor. Ayrıca müzede, Acinipo ve Arunda’da yapılan arkeolojik çalışmalarda bulunan eserlerin sergilendiği bir bölüm de bulunmaktadır. Eserler daha çok heykellerden ve madeni paralardan oluşuyor.

Başlangıçta 1314 yılında Mağribi Kral Abomelik tarafından inşa edilmiş olan saray, daha sonradan Kraliçe Isabella ve Kral Ferdinand için konut olarak da kullanılmış. Sarayın müzesinin yanı sıra, bahçesi de oldukça güzeldir.

  • Giriş Ücreti ; 4£. 

8.Museo Lara

Ronda’nın en iyi tarih müzelerinden biri olan Museo Lara, antik bilimsel enstrümanlara, saatlere, sinema ve fotoğrafçılığa ayrılmış odaları ile birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Müzede birçok sergi salonu bulunuyor. Fakat bunlar arasında en popüler olanlar ise, Kutsal Engizisyon ve Cadılık sergisinin yanı sıra, Brujeria Sergisidir.

Kutsal Engizisyon ve Cadılık sergisinde işkence aletlerinin ürpertici örnekleri olan birçok eseri görebiliyorsunuz. Brujeria sergisi ise biraz daha garip ve korkutucu. Cadılık uygulamaları, iksirler ve hatta korunmuş deniz kızları ve perilerin çeşitli gerçek ve iddia edilen kalıntılarını içeriyor.

9.Santa María la Mayor Kilisesi (Iglesia de Santa María la Mayor)

Santa María la Mayor Kilisesi
Santa María la Mayor Kilisesi

Ronda Belediye Sarayı ile aynı meydanda yer alan bu tarihi kilise, çalkantılı tarihiyle ve görkemli duruşuyla Ronda’da gezilecek en güzel yerlerden biri.

Kilise ilk olarak, Hristiyanlık öncesi Roma sunağı, daha sonra Visigoth kilisesi, daha sonra 14. yüzyılda inşa edilmiş ve sonradan katedrale dönüştürülmüş bir camii gibi birçok farklı dini yapıya ev sahipliği yapmış. Günümüzde görülen kilise ise, 1580 yılındaki depremden sonra inşa edilmiş.

Günümüzde ziyaretçilere açık olan kilisenin içerisinde birçok eser ve heykel görebiliyorsunuz.

10.Puerta de Almocábar 

Puerta de Almocábar 
Puerta de Almocábar

Eski Şehir bölgesinde de bahsetmiş olduğum bu kapı, 13. yüzyılda kaleye ana giriş yeri olarak inşa edilmiş.

Plaza Ruedo de Alameda‘nın hemen yanında yer alan bu tarihi kapı adını, duvarların dışında bu bölgenin yakınında bulunan mezarlık anlamına gelen Arapça “al-maqabir” sözcüğünden almış. Eski şehre bu kapıdan girecek olursanız da, şehrin en önemli tarihi yapılarını bu kapının yakınlarında bulabiliyorsunuz. Bu yüzden kapı ile ilgilenmiyorsanız dahi, eski şehir olarak bilinen bölgeye buradan girin deriz.

Ronda’da Turistik Yerlere Yakın Nerede Kalınır ?

Ronda Gezilecek Yerler Listesi
Ronda

Ronda’da şehrin önde gelen gezip görülecek yerlerinden olan Puento Nuevo (Yeni Köprü) ve Plaza de Toros gibi noktalara yakın olmak istiyorsanız, şehir merkezine mümkün olduğunca yakın olduğunuzdan emin olun. Şehrin tam kalbinde konaklamanıza gerek olmasa da, en azından şehrin tam kalbine 10-15 dakika yürüme mesafesinde olduğunuzdan da emin olun.

Merkeze yakın bir yerde konaklayarak Ronda gezilecek yerler listesinin büyük bir bölümüne, yürüyerek çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Ronda
Ronda Yeme İçme

Otel Tavsiyesi olarak da ;

Hotel El Tajo & SPA – 3 Yıldız ; Ronda’nın en çok satan otellerinden biri olan bu tesis, konum olarak şehirdeki en merkezi yerde bulunuyor. La Cuidad, yani şehrin tarihi kasabası otele 5 dakika yürüme mesafesinde. Yeni Köprü ve Plaza de Toros ise otele sadece 350 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Yani orta bütçeli en merkezi otel diyebiliriz.

Hotel Colón – 1 Yıldız ; Ronda’da konaklama için çok düşük bir bütçeniz varsa, şehrin en ucuz ve en popüler otellerinden biri olan Hotel Colón‘a göz atabilirsiniz. 9+ gibi muhteşem bir konuk değerlendirme puanına sahip olan otel, Ronda Boğa Güreşi Arenası’na 2 ve Puento Nuevo Köprüsü’ne ise sadece 4 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olsa da, tesisin tek kişilik odaları da bulunmaktadır.

Hotel Maestranza – 4 Yıldız ; Ronda’da biraz daha lüks bir otelde konaklamayı planlıyorsanız da, şehrin en çok tercih edilen lüks otellerinden biri olan Maestranza’ya göz atabilirsiniz. Aile odaları da olan tesis Ronda Boğa Güreşi Arenası’na 100 metre uzaklıkta bulunmaktadır.

Ronda gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu 10 yerin dışında, şehirde birkaç görülecek yer daha bulabilirsiniz. Fakat, Malaga‘dan veya başka bir komşu şehirden Ronda’yı günübirlik turlar ile ziyaret ediyorsanız, ilk olarak önem sırasına göre bu liste ile gezinize başlayın deriz. Bu şehirde 1 gece olsa konaklamayı planlıyorsanız, listedeki 10 yeri de gördüğünüzden emin olun.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...