Rostock Gezilecek Yerler | En Güzel 10 Yer

Rostock Gezilecek Yerler Listesi

Warnow Nehri‘nin aktığı güzel şehir Rostock, 1419 yılında kurulmuş tarihi Rostock Üniversitesi ile tanınıyor ve Almanya‘nın kuzey sahilinde bulunmaktadır. 1942 yılında, II. Dünya Savaşı sırasında, Almanya’nın en çok hasar almış şehirlerinden biri olsa da, günümüzde kentin 13. yüzyıla kadar uzanan savunma duvarları, St Mary Kilisesi’nin Orta Çağ zenginlikleri ve çok daha fazla tarihi yapı kurtulabilmiş.

15 km uzunluğundaki beyaz kumsalı ile, Almanların yaz aylarında tercih ettiği tatil destinasyonlarından biri olan Rostock, çok turistik bir şehir olarak bilinmiyor olsa da, aracı olanlar için Hamburg’dan günübirlik bir gezi düzenlenebilecek bir şehir. Rostock’a Hamburg’dan araçlar ile 2 saatten kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Aracınız yoksa da, trenler ile bu şehre Hamburg‘dan veya Berlin‘den 2.5 saatte rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Rostock Gezilecek Yerler Listesi 

Rostock, birbirinden güzel kiliselere, müzelere ve atmosferiyle ünlü birçok meydana ev sahipliği yapıyor. Şehrin önde gelen turistik noktaları ise, Neuer Markt adlı meydan, bir tarih ve kültür müzesi olan ”Kulturhistorisches Museum” ve Marienkirche olarak da bilinen St Mary Kilisesi oluyor. Yarım günde çok rahat bir şekilde gezebileceğiniz bu şehir için, dolu dolu 1 gün ayırmak isterseniz de, sizi meşgul edecek birçok tarihi ve turistik noktayı da bulabilirsiniz.

1.Marienkirche (St. Mary Kilisesi)

Marienkirche (St. Mary Kilisesi)
Marienkirche (St. Mary Kilisesi)

II.Dünya Savaşı’ndan tek kurtulan kilise olarak bilinen St Mary Kilisesi, Rostock’taki 3 kiliseden bir tanesi. 13. yüzyıldan kalma Gotik bir mimariye sahip olan kiliseye, yüzyıllar boyunca eklemeler yapılmış ve kilise birçok restorasyon çalışmasından geçmiş. Son olarak kilisenin kulesi 18. yüzyılda tamamlanmış.

Orta Çağ astronomik saati, sunağı ve vitray pencereleri ile dikkat çeken kilisenin büyük bir bölümü orijinal yapı olsa da, savaştan sonra restore edilmiş bazı bölümleri de bulunuyor.

2.Aziz Petrus Kilisesi

Aziz Petrus Kilisesi
Aziz Petrus Kilisesi

Petrikirche olarak da bilinen Aziz Petrus Kilisesi, şehirdeki 3 kiliseden en eskisi. Gotik mimarisi ile ilgi gören kilise, 1942’de aldığı bombalardan dolayı bakır kaplı kulesi yok edilmiş. 1994 yılına kadar yeniden yapılmamış olan kule, nihayetinde yeniden inşa edilerek günümüzdeki görkemli haline kavuşturulmuş.

Aziz Petrus Kilisesi‘nin en güzel yanı, eşsiz bir şehir manzarası sunuyor olması. Kilisenin 45 metre yukarısında, şehrin panoramik manzarasını seyredebileceğiniz bir gözlem yeri bulunuyor. Bu gözlem yerine de asansörle ile çıkılabiliyor.

3.Alter Strom

Alter Strom
Alter Strom

Warnemünde’nin limanında bulunan Alter Strom, Rostock’un en iyi bilinen yeri. Bu bölge, şehirdeki en fotojenik yerlerden biri olduğu gibi, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerdir. Günümüzde, birbirinden güzel kafeler, restoranlar ve mağaza ile çevrili bir Mesire yeri olan Alter Strom da, Rostock gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler noktalardan.

Özellikle akşam saatlerinde, ışıklar açıldıktan sonra çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği Alter Strom, bir deniz kenarı kasabası olarak bilinir. Tekne gezileri için de tercih edilen bu kasabada yapılacak en güzel şeylerden biri de, yaya bölgesi boyunca yürüyüşe çıkmaktır. Bu yürüyüş yolu üzerinden birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

4.Rostock Üniversitesi

Rostock Üniversitesi
Rostock Üniversitesi

Bir Devlet Üniversitesi olan Rostock Üniversitesi’nin, tarihi 1419 yılına kadar gidiyor. Bu sayede de Almanya’nın en eski üçüncü üniversitesi ünvanına sahip. Kırmızı tuğlalarla yapılmış cephesi ile dikkat çeken üniversite, hem tarihi hem de mimari bakımdan turistlerin ilgisini çekiyor.

Üniversiteyi dilerseniz turlar ile de ziyaret edebiliyorsunuz. Rehberli turlar ile burayı ziyaret edecek olursanız, üniversitenin tarihi hakkında çok daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

5.Rostock Kültürel Tarih Müzesi (Kulturhistorisches Museum)

Rostock Kültürel Tarih Müzesi (Kulturhistorisches Museum)
Rostock Kültürel Tarih Müzesi (Kulturhistorisches Museum)

Mecklenburg-Batı Pomeranya‘nın en büyük ve en önemli müzesi olan Rostock Kültürel Tarih Müzesi, 1859 yılında kurulmuş. Ancak günümüzde bulunduğu Gotik Manastır’a 1984 yılında taşınmış. 1984’ten beri ziyaretçilerini görkemli gotik bir manastırda ağırlayan bu müze içerisinde, birbirinden değerli resimleri, madeni paraları, oyuncakları, arkeolojik eserleri, heykelleri ve çok daha fazlası görülebiliyor.

Müzeye girişler ücretsiz olduğundan dolayı da, turistlerin favori müzesi olarak biliniyor. Müzede görülecek çok fazla sanat eseri var. Ancak bunlar arasında özellikle görülmesi gereken yerlerden biri ise, ”Kutsal Sanat” bölümüdür. Burada, Orta Çağ’ın sonlarından 16. yüzyılın sonlarına kadar Rostock kilise mobilyalarının seçilmiş örneklerini görebiliyorsunuz. Tabii daha birçok küçük sanat eserini de, bu bölümde görmek mümkün.

6.Neuer Markt

Neuer Markt - Rostock Gezilecek Yerler
Neuer Markt

Neuer Markt (Yeni Pazar), Rostock’un en kalabalık meydanlarından biri. Şehirdeki birçok nokta gibi bu meydan da 1942’deki bombardımandan nasibini almış. Fakat meydanda günümüzde hala sağlam olan birbirinden eski tarihi evler görülebiliyor.

Rostock’un kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinen meydanda, şehrin önde gelen kafelerinden ve restoranlarından bazılarını da bulabiliyorsunuz. Şehrin birçok önemli cazibe merkezine yakın bir konumda bulunduğundan dolayı da, 5 dakikalığına da olsa göz atmaya değer.

7.Rathaus (Belediye Binası)

Rathaus (Belediye Binası)
Rathaus (Belediye Binası)

Neuer Markt‘te bulunan Rathaus, şehrin Belediye Binası. Meydanın kendisi kadar eski olan bu binanın tarihi ise 13. yüzyıla kadar gidiyor. Bu da binayı, Almanya’nın en eski Belediye Binaları’ndan biri yapıyor.

Binanın cephesi 18. yüzyılda gerçekleşen bir fırtınadan dolayı hasar almış ve yeniden inşa edilmiş. Fakat iç mekanın tarihi çok daha eskiye gidiyor. Özellikle görülmesi gereken bir bina olmasa da, şehrin en hareketli meydanına (Neuer Markt) uğramışken göz atılabilecek bir binadır.

8.Rostocker Stadthafen (Rostock Şehir Limanı)

Rostocker Stadthafen (Rostock Şehir Limanı)
Rostocker Stadthafen (Rostock Şehir Limanı)

Yolcu ve Ringa teknelerinin boşaltılmasını izleyebileceğiniz Rostock Şehir Limanı da, şehirdeki en güzel atmosfere sahip olan yerlerden. Birbirinden güzel deniz ürünlerine sahip restoranlarıyla da popüler olan bu bölge, daha çok akşam yürüyüşleri ile ünlü olsa da, günün hemen hemen her saatinde oldukça hareketlidir.

Yaz aylarında Rostock’u ziyaret ediyorsanız, liman kenarındaki manzaralı kafelerden birine oturup, tekneleri seyredebilirsiniz.

9.Steintor

Steintor
Steintor

Rostock’un 4 şehir kapısından biri olan Steintor, Hollanda Rönesansı tarzında inşa edilmiş. Şehrin sembolleri ile dekore edilmiş olan kapı daha çok tarih ve fotoğraf meraklılarının sevebileceği bir yer.

1574-1577 yılları arasında Gotik bir kapının kalıntıları üzerine inşa edilmiş olan Steintor, akşam saatlerinde çok daha güzel bir görüntüye ev sahipliği yapıyor. Yeteri kadar zamanınız varsa gün içinde ve akşam burayı görün deriz.

10.Universitätsplatz

Universitätsplatz
Universitätsplatz – Üniversite Meydanı

Üniversite Meydanı olarak da bilinen Universitätsplatz, şehirdeki en kalabalık meydan. Kröpeliner Strasse olarak bilinen şehrin popüler alışveriş caddesi ile kesişen bu meydan, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz 15. yüzyıldan beri şehrin Üniversitesi olan Rostock Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor. Üniversiteyi de meydanın batı tarafında görebilirsiniz.

Meydanın merkezinde bulunan çeşme/fıskiye ”Yaşam Sevinci Çeşmesi” olarak biliniyor. Ayrıca birçok heykeli de burada görmek mümkün.

Burası, turistlerin daha çok öğle veya akşam yemekleri için uğradığı veya kafelerde soluklanmak için tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor olsa da, Rostock’ta alışveriş için de bu meydan çevresinde birbirinden güzel seçenekleri bulabilirsiniz. En önemlisi ise, Kröpeliner Strasse olarak bilinen şehrin en ünlü alışveriş caddesidir.

Rostock’ta Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Rostock Gezilecek Yerler Listesi
Rostock

Rostock’a günübirlik bir gezi ile gitmek yerine, bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, şehirdeki restoranlara, kafelere ve turistik noktalara yakın bir konumda olan tesisleri tercih ettiğinizden de emin olun.

Şehirdeki en popüler otellerden bazıları ise ;

Hotel Am Hopfenmarkt ; Aile odaları, barı, restoranı ve ücretsiz otoparkı ile hizmet veren bu otel, St Mary Kilisesi’ne 100 metre uzaklıkta bulunuyor. Şehrin önde gelen turistik noktalarına yürüme mesafesinde olan bu otel, biraz daha düşük bütçeli bir konaklama birimi arayanların tercih edebileceği tesisler arasında.

Aalreuse ; Yine düşük bütçeli otellerden biri olan bu tesis de, konum olarak şehrin tam merkezinde yer alıyor. Rostock Belediye Binası’na 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak biliniyor olsa da, tesisin tek kişilik odaları da bulunmaktadır.

Rostock gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz daha birkaç müzeden ve tarihi yapılardan bahsetmek mümkün. Fakat bu şehirde çok fazla zamanınız yoksa, ilk olarak listedeki 10 yer ile şehir gezinize başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz