Rotterdam Gezilecek Yerler | En Güzel 18 Yer

Başkent Amsterdam’dan sonra ülkenin en büyük şehri olan Rotterdam, nehir kenarında yıllarca bir liman kenti olarak bilinmiş güzel bir şehir. Bu şehirde gezilecek yerler Amsterdam kadar olmasa da, yine de gezip görebileceğiniz tarihi ve turistik yerleri bulabilirsiniz.
Rotterdam gezilecek yerler daha çok şehirdeki modern yapılardan oluşuyor olsa da, birkaç tarihi yeri de bu şehirde bulabilirsiniz.

Rotterdam’da, gezilecek yerler için nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Bu yüzden, tesis seçimi yapmadan önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Bölge seçimi yaptıktan sonra tesis seçimi çok daha kolay olacaktır. Rotterdam’da en iyi ve en merkezi konaklama bölgelerinden bulunan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Rotterdam Gezilecek Yerler Listesi

Bu şehirde gezilecek yerler listenizi hazırlarken, şehir merkezinde bulunan turistik yerlerden başlamanızda yarar var. Şehir merkezindeki turistik yerlerin büyük bir bölümü birbirine yakın konumda bulunuyor. Merkezden başlayarak çok daha kısa güzel bir Rotterdam gezisi yapabilirsiniz.

1.Küp Evleri – Kijk Kubus

Rotterdam Küp Evleri
Rotterdam Küp Evleri

Rotterdam’ın en güzel mimari yapılarından biri olan Küp Evleri, Rotterdam’ı özetlemektedir. Rotterdam denilince genelde akla ilk gelen mimaridir. Bu yüzden de bu Küp Evler, Rotterdam’ın bir nevi sembolü haline gelmiş.

Hollandalı Mimar Piet Blom tarafından 1970’te tasarlanmış olan bu parlak sarı renklerden oluşan blok, bir yaya köprüsü üzerinde kurulu.

Rotterdam Gezilecek Yerler
Küp Evleri

Evler altıgen şekilli bir pilonun üzerinde durmaktadır ve 45 derecelik bir açıyla çevrilerek mükemmel çevrenin manzarasını sunmaktadır. Bu küp evlerden sadece 1 tanesi ziyaretçiye açık. Bu evin tasarımı ve tarihçesi hakkında bilgileri bu evde bulabilirsiniz. Ayrıca 3 milyon euro civarında olan bu eve girmek de güzel.

Siz de birçok turistin yaptığı bu farklı mimari yapıdaki evlerin yanında birkaç fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

2.Beyaz Ev – Witte Huis

Beyaz Ev Rotterdam Gezilecek Yerler
Beyaz Ev, Rotterdam’ın en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri

Amsterdam’ın en güzel mimari yapılarından bir diğeri ise, Beyaz Ev’dir. Rotterdam’ın merkezinde ikinci dünya savaşından tek sağlam kalan yapı.

Bu binanın çarpıcı Art Nouveau tarzı, binanın en çarpıcı özelliklerinden ve beyaz cephe, süslü taretler ve dekoratif çatı binaya mükemmel bir karakter kazandırıyor.

1898 yılında inşa edilmiş ve bir zamanlar Avrupa’nın en yüksek binası olarak kabul edilen bu Beyaz Ev, Rotterdam’ın eşsiz bir manzarasını sunan çatıya sahip.

Beyaz Ev’in bulunduğu yer, Rotterdam’da konaklama için en ideal ve en merkezi bölgelerden biri. Bu bölgede konaklayarak da şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilir ve şehir merkezine süper yakın bir konumda olursunuz. Witte Huis yakınlarında bulunan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

3.Rotterdam Pazar Alanı

Rotterdam Gezilecek Yerler
Rotterdam Pazar Alanı

Rotterdam gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Pazar Alanı – Markthal, şehirdeki en kalabalık turist trafiğine sahip yerlerden.

Hollanda’daki ilk kapalı çarşı olarak bilinen bu pazar alanı, sadece yiyecek satıcılarına, mağazalara, restoranlara ve otoparka ev sahipliği yapmakla kalmaz, aynı zamanda sınırları içine yerleştirilmiş 200’den fazla konut dairesi vardır.

Bu pazar alanın en güzel yeri de 11 bin metrekarelik tavanıdır. Tavandaki resimler, pazar alanını çok daha iyi anlatmakta. Rotterdam’ın Sistine Şapeli olarak bilinen bu pazar alanını da kaçırmayın.

Bu Pazar Alanı’nın çevresi de Rotterdam’da konaklama için en ideal ve en merkezi bölgelerden biri olarak bilinmektedir. Bu bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

4.De Rotterdam

De Rotterdam Hakkında
De Rotterdam

Rotterdam’ın gezilecek yerleri arasında güzel bir sırayı hakeden De Rotterdam, Hollanda’daki en havalı gökdelenlerden biri olarak bilinir. 3 bağlantılı kuleden oluşan bu bina bir kaide üzerine istiflenmiş ve kaydırılmış gibi görünmekte.

De Rotterdam, bina genelinde maksimum verimlilik sağlayan enerji izleme sistemi ile çevre dostudur.

De Rotterdam’ı görmek için günün en güzel zamanı güneşin hemen cephesine çarpıp pembe ve mor tonlarla aydınlatıldığı gün batımından hemen önceki zamandır.

5.Erasmus Köprüsü

Rotterdam Erasmus Köprüsü
Erasmus Köprüsü

Rotterdam’ın en güzel ve en popüler köprüsü olan Erasmus Köprüsü, şehirdeki en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden. Özellikle gün batımından biraz daha önce köprünün olduğu yere gelecek olursanız, nehirdeki suyun görüntüsü ve köprünün güzel mimari yapısı birleşmekte, ortaya çok güzel manzaralar çıkmaktadır.

De Rotterdam’ın hemen yanında bulunan bu köprü Kuzey ve Güney Rotterdam halkı arasında güzel bir bağ kurmak amacıyla kurulmuş. Kuğu boynunu andıran dik direklerinden dolayı da, ”Kuğu” olarak da bilinmektedir.

802 metre uzunluğunda olan bu köprü Hollanda’nın en büyük ikinci köprüsü olarak bilinmektedir.

Köprü, Hollanda Rönesans hümanisti, bir Katolik rahip, sosyal eleştirmen, öğretmen ve Rotterdam’da doğmuş bir ilahiyatçı olan Erasmus’dan sonra ismini almış.

6.Luchtsingel Köprüsü

Rotterdam Gezilecek Yerler
Luchtsingel Köprüsü – Flickr.com

Rotterdam’da gezilecek ve görülecek bir diğer köprü ise, Luchtsingel Köprüsü’dür.

Luchtsingel, 8.000’den fazla kişi tarafından finanse edilen 400 metre uzunluğunda bir yaya köprüsüdür. Bu yüzden de şehrin en önemli yerlerinden biri olarak bilinir. Bağış yapan her kişinin isimlerini köprünün kenarlarını saran ahşap levhalarda görebiliyorsunuz.

Parlak bir sarı renkte olan bu ahşap köprünün amacı, merkezi Rotterdam Kuzeyine bağlamak ve çoğunlukla boş bırakılan ve ihmal edilen nispeten unutulmuş bölgeyi yeniden canlandırmaktı.

7.Stadhuis

Rotterdam Gezilecek Yerler
Stadhuis

Rotterdam’da gezilecek birçok mimari yapı var demiştik değil mi ? işte bunların en iyileri arasında olan Stadhuis de görülmeye değer güzel bir yer. Hollanda Belediye Sarayı olan bu bina, Beyaz Ev’in yanında bulunmakta.

1914-1920 yılları arasında yapılmış olan bu tarihi yapı da, ikinci dünya savaşından ayakta kalmış yapılardan. İçeri girmeseniz de dışarıdan bir göz atmaya değecek bir mimariye sahip.

8.Rotterdam Merkez İstasyonu

Rotterdam Merkez İstasyonu
Rotterdam Merkez İstasyonu

Bir istasyonu görmeyi hiçbir zaman gezilecek yerler listesine eklemek istememiş olsam da, bu istasyon farklı. Şuna bakın.

Sırf ilginç mimarisi için bile göz atabileceğiniz bu istasyon 2013 yılında inşa edilmiş.

İstasyonun çatısında, ışıklarına, asansörlere ve yürüyen merdivenlere güç veren istasyona elektrik sağlayan 3.000 güneş paneli bulunmaktadır. Güneş panellerinin enerjisi fazla gelirse, şehrin elektrik şebekesine verilirmiş.

5 bin kapasiteli dev bisiklet park alanı ile de ünlü olan bu istasyonu da Rotterdam gezilecek yerler listenize ekleyin.

9.Euromast Kulesi

Euromast Kulesi Rotterdam
Euromast Kulesi – Sağdaki

Bu kule, 1960 yılında sadece Rotterdam’ın eşsiz manzarasını seyretmek amacıyla kurulmuş. Camdan yapılmış döner asansöre binerek de eşsiz bir manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu sizi daha da yukarı çıkartıyor ve şehirde neredeyse göremeyeceğiniz hiçbir yer yok.

92 metre yeter diyorsanız, kulenin restoranında güzel bir akşam yemeği yiyebilirisiniz. Fiyatlara biraz pahalı olsa da, bütçeniz yetiyorsa, burada akşam yemeği eşsiz bir deneyim olacaktır.

Bir otel odasına ve konferans salonuna da ev sahipliği yapan bu kulenin gözlem güvertesinden çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz. Özellikle gün batımını seyretmek için bu kuleni seyir terasına çıkabilirsiniz.

Bunun yanında adrenalin sevenlerdenseniz kulede Zip-line yapabileceğiniz bir yer de bulunuyor. Fiyatlar biraz Rotterdam’a göre pahalı olsa da, adrenalin tutkunları için güzel bir deneyim olacaktır.

10.Park – The Park

Rotterdam Gezilecek Yerler
Park, Rotterdam’ın isimsiz parkı

İsmi olmayan hiç park gördünüz mü ? görmediyseniz The Park’a bir göz atın. İsimsiz bir park olmasına rağmen şehirdeki en popüler turistik yerlerden biri olan bu park, şehir merkezinin hemen dışında bulunuyor.

Mini golf sahası ve barbekü alanı da bulunan bu park, genelde Hollandıların hafta sonu için vakit geçirdiği güzel yerlerden. Yaz aylarında Rotterdam’ı ziyaret ediyorsanız, şehrin bu cıvıl cıvıl parkını da gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

11.Noel Baba Heykeli 

Noel Baba Heykeli Rotterdam
Noel Baba Heykeli

Şehirdeki en güzel heykellerden biri olan Noel Baba Heykeli, Amerikalı heykeltıraş Paul McCarthy tarafından yapılmış ve yapımı da 200 bin euro’ya mal olmuş. Birçok kişi tarafından sevilmeyen bu heykele biraz daha dikkatli baktığınızda bir seks objesi gibi görünüyor.  O kadar çok tartışmaya ve ilgiye yol açtı ki, kentin etrafındaki çeşitli alışveriş bölgeleri, ziyaretçilerin heykeli gördükten sonra mağazalarına girmeleri umuduyla heykellerin dükkanlarının yanına yerleştirilmesini istemiş.

Hollandalılar tarafından pek sevilmeyen bir heykel olsa da, Rotterdam’a bu heykeli görmeden de olmaz.

12.Aziz Paul Kilisesi – Pauluskerk

Rotterdam Gezilecek Yerler
Rotterdam Aziz Paul Kilisesi

Rotterdam’da gezilecek yerler arasında güzel bir kilise olan Aziz Paul Kilisesi’nin orjinali 1950’lerin sonlarına doğru inşa edilmiş. Hollanda toplumunun dışlananları için bir sığınak haline getiren Reverend Visser, sığınmacılar, evsizler ve uyuşturucular tarafından bir hayli ilgi görmüş.

2007 yılından sonra da yenilenmiş, daha doğrusu yıkılıp yerine yenisi yapılmış olan bu kilise, daha önce gördüğünüz hiçbir kiliseye benzemiyor. Apple’ın üretim fabrikası gibi bir dış mimari yapısı gören turistlerin ilgisini çekmekte. Sırf ilginç mimari yapısı için Rotterdam gezilecek yerler listenize bu kiliseyi ekleyebilirsiniz.

13.Hotel New York

Rotterdam Gezilecek Yerler Listesi
Rotterdam Hotel New York – Konaklama için de tercih edilebilecek tesislerden

Bir oteli de gezilecek yerler listeme ekleyecek değilim, demeyin. Şehirdeki hatta Avrupa’daki en güzel otellerden biri olan Hotel New York, Rotterdam’da tarihi yer yok diyenlere gelsin.

Otel, Hollanda ile Amerika’yı birbirine bağlayan ilk nakliye ve yolcu gemisi olan ”America Line”ın eski bir merkeziydi.

1917 yılında inşa edilen bina, Maas Nehri’nin kıyısında yer almakta olup, nehrin muhteşem manzarasına ve Rotterdam’ın merkezine bakmaktadır. Sıcak bir günde, halk çimenler üzerinde güneşlenmek ve dışarıdaki restoranda yemek yemek için buraya akın ediyor. Yani şehirdeki en canlı yerlerden biri denebilir.

Hotel New York, Rotterdam’da konaklamak için de güzel bir seçenek. Hem güzel konumu hem de derin tarihiyle sevebileceğiniz bu 4 yıldızlı otelde konaklamak istiyorsanız, oteli incelemek veya fiyatlara göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

14.Yüzen Orman

Yüzen Orman Rotterdam
Yüzen Orman Rotterdam

Hotel New York’tan yürüyerek 5 dakikada ulaşabileceğiniz bu yüzen orman, sanat enstalasyonu, kentin “ağaç bankası”ndan geri dönüştürülmüş yirmi canlı ağaçtan oluşmakta ve su üzerinde durmakta.

Çok ilgi çekici bir yer olmasa da, daha önce görmediğiniz bir şey görmek için gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

15.Lawrence Kilisesi – Grote of Sint-Laurenskerk

Rotterdam Gezilecek Yerler
Rotterdam Lawrence Kilisesi

Tarihi bir kilise olan Lawrence Kilisesi, bu şehirde görebileceğiniz belki de en eski yapıdır. Tarihi 1449 yılına kadar bu kilise, Rotterdam’da yaratılan ilk taş binalardan biridir ve birçok önemli etkinliğin yeri olarak hizmet veriyor.

Eski şehir merkezinde, Denizcilik Müzesi ve Erasmus Köprüsü’nün yakınında bulunan kilise, Rotterdam’ın göreli modern silüetine karşı öne çıkıyor.

Kilisenin içi süslü kemerler, yüksek tonozlu tavanlar ve çeşitli taş kabartmalar ve zengin dini dekorasyonlar ile oldukça dikkat çekici.

16.Europort 

Rotterdam Gezilecek Yerler Listesi
Rotterdam’da Gezilecek Yerler Listesi

Dünyanın en işlek limanlarından biri olan ve Avrupa’ya büyük bir ticaret giriş noktası olarak kabul edilen bu liman bölgesi, Rotterdam gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz ilginç bir yer.

Bu limanı görmenin en güzel yanı da tekne turlarına katılmaktır. Tekneler ile bu limanın çevresini, kargo gemilerini, rıhtımı, depolama tesislerini ve tekneler için ayrılmış alanı görebiliyorsunuz.

17.Denizcilik Müzesi

Rotterdam Gezilecek Yerler
Denizcilik Müzesi – Rotterdam

Rotterdam’ın en güzel müzelerinden biri olan Denizcilik Müzesi, haritacılık, denizcilik hatıraları ve sanat koleksiyonuyla ilginizi çekebilecek güzel bir müze.

Müze, Rotterdam’ın merkezinde, Markthal ve Küp evlerinin yakınında yer almaktadır.

İlginç sergilerden bazıları, Trafalgar Savaşı’nın tartışmalı bir tavrını gösteren sergi, çeşitli gemilerden bir figür başları koleksiyonu, farklı donanma üniformaları ve deniz savaşlarından bayraklar içermektedir.

18.Boijmans-van Beuningen Müzesi

Boijmans-van Beuningen Müzesi
Boijmans-van Beuningen Müzesi

Bu huzurlu ve büyüleyici müze, Rotterdam’ın Dijkzigt semtinde bulunmakta ve ülkenin en önemli sanat müzelerinden biri olarak kabul edilir.

Müze, Van Gough, Dali ve Rembrandt’ın eserleri de dahil olmak üzere pek çok farklı sanatçı ve ülkeden heykel, resim ve dekoratif sanatların ilginç eserlerini içermekte.

Dikkate değer eserler arasında Pieter Bruegel’in “Babil Kulesi” ve Dali’nin “Başları Bulutlarla Dolu Çift” sayılabilir.

Eşsiz sanat koleksiyonlarının yanı sıra, müzenin yapı ve alanları gerçekten etkileyici ve görülmek için güzel bir yer.

Göz At : Amsterdam’da nerede kalınır ? 

Rotterdam Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ? 

Rotterdam Gezilecek Yerler
Rotterdam’da Gezilmesi Gereken Yerler

Rotterdam öyle çok büyük bir şehir değil. Bu yüzden konaklama birimlerinin büyük bir bölümü birkaç bölge etrafında toplanmakta.

Bu şehirde konaklama için en çok tercih edilen bölge şehir merkezi olarak bilinir. Pazar Alanı ve Beyaz Ev çevresinde bulunan konaklama birimleri şehirdeki en iyiler arasında olup fiyat/fayda oranı bakımından gayet iyi.

Bu bölgede bulunan konaklama birimlerinin büyük bir bölümünde de erken rezervasyon fırsat indirimleri bulunmaktadır. Yani otelinizi 1-2 ay öncesinden rezerve edecek olursanız, biraz daha uygun fiyatları aynı otelde bulabiliyorsunuz. Tabi bu erken rezervasyon olayını da çok abartmamak da yarar var. Çünkü 4-5 ay öncesinden yapacağınız bir rezervasyonun size bir getirisi olmayacaktır. Zaten otellerin büyük bir bölümü de bu fırsat indirimlerini 1-2 ay önceden paylaşmaktadır.

Göz At : Amsterdam Gezilecek Yerler 

Rotterdam Gezilecek Yerler – Tavsiyeler

Rotterdam Gezilecek Yerler
Gezilecek Yerler – Çin Bahçesi

Rotterdam’ı sabahtan akşama kadar gezmek mümkün. Fakat bu şehirdeki gezilecek yerler için acele etmeyin. Hatta zamanınız ve bütçeniz varsa bu şehirde en azından 2 gün kalın. Zaten 1 gün yeterli oluyor. Fakat biraz daha rahat bir Rotterdam gezisi isterseniz, 2 gün tam ideal olacaktır.

Rotterdam, Amsterdam’a nazaran bir tık daha uygun. Özellikle konaklama, restoran ve barlar konusunda. Bu şehirde tekne turları da yine de Amsterdam’a nazaran uygun.

Rotterdam, Amsterdam gibi bisiklet ile rahatlıkla gezebileceğiniz bir şehir. Bu yüzden mutlaka bisiklet kiralayın derim. Zaten Rotterdam merkezinin dışında görülmeye değer birkaç yeri görmek istiyorsanız da bu bisikletlere mutlaka ihtiyacınız olacaktır.

Rotterdam gezilecek yerler listesi tabi ki bu 18 yer ile sınırlı değil. Fakat şehirdeki en önemli ve en popüler turistik yerler bunlardır. Bu listenin dışındaki yerleri de görmek istiyorsanız, bu şehir için en azından 2 gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Bunlar da İlginizi ÇekebilirBooking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...