Saarbrücken Gezilecek Yerler | En Güzel 10 Yer

Saarbrücken gezilecek yerler listesi, şehirdeki en popüler ve en önemli 10 turistik yer hakkında bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Şehirdeki popüler gezilecek noktaların büyük bir bölümü Eski Kent Bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor. Bu yüzden de, günübirlik bir Saarbrücken gezisi planlıyorsanız, ilk olarak eski kent bölgesi ile başlayabilirsiniz...

Almanya‘nın en küçük eyaleti Saarland’ın başkenti olan Saarbrücken, ülkenin batısındaki güzel konumu sayesinde, daha çok Almanya’da yaşayanların ziyaret ettiği bir şehir olarak biliniyor. Son yıllarda yapılan turizm çalışmalarıyla şehre kazandırılmış olan birçok turistik nokta sayesinde Saarbrücken, hem tarih hem de sanatseverler için güzel bir deneyim sunuyor.

Fransız sınırında yer almasından dolayı şehirde, hem Alman hem Fransız etkilerini hissedebiliyorsunuz.

Bu şehrin tarihi Roma İmparatorluğu ile bağlantılıdır. MÖ 1. yüzyılda Julius Caesar Galya’yı yendiğinde, bu bölgenin Roma İmparatorluğu’na eklendiği söylenir. Tarih dolu bu şehirde dolu dolu 1 günlük bir gezi için gezilecek ve görülecek birbirinden güzel turistik yerleri bulabilirsiniz.

[adinserter block=”1″]

Saarbrücken Gezilecek Yerler Listesi

Saarbrücken’de gezilecek yerlerin büyük bir bölümü, Ludwigskirche adlı kiliseye ev sahipliği yapan Ludwigsplatz adlı meydan ve Saarbrücken Kalesi çevresinde bulunuyor. Burada, sizi gün boyu meşgul edecek birbirinden önemli tarihi ve turistik yapıları bulabilirsiniz.

1.Ludwigskirche (Ludwig Kilisesi)

Ludwigskirche (Ludwig Kilisesi)

Saarbrücken’in en iyi bilinen kilisesi olan Ludwigskirche, şehrin sembolik yapısı olmasının yanı sıra, Almanya’nın en önemli Protestan barok tarzı kiliseleri listesinde, ”Dresden‘deki Our Lady Church ve Hamburg‘daki St Micheal Kilisesi”nden sonra geliyor.

Saarbrücken Eski Kent Bölgesi’nde bulunan Ludwig Kilisesi, Lüteriyen Barok tarzıyla dikkat çekiyor. Özellikle akşam saatlerinde altın rengine bürünen bu kiliseyi, şehirde konaklamayı planlıyorsanız, akşam saatlerinde de göz atın deriz.

1760’lı yıllarda meydan ile birlikte inşaasına başlanan kilisenin dışarıdaki nişlerinde Dört Evanjelist heykellerini görebilirsiniz. Korkuluklarda bulunan peygamberler, elçiler ve İncil’den oluşan 28 figür ise, kilisenin en dikkat çeken yeri.

Kilisenin iç mekanı ise tamamen beyazdır. Birçok süslemeye sahip olduğundan dolayı, kısa süreliğine de olsa göz atmaya değecektir.

2.Fransız-Alman Bahçesi

Saarbrücken Gezilecek Yerler

Şehrin önde gelen turistik yerlerinden biri olan Fransız-Alman Bahçesi, Saar Nehri’nin güneyinde, şehir merkezinin biraz dışında yer alıyor. Geniş park alanları, göletler, çiçek tarhları ve birçok kafeyi de bulabileceğiniz bu bahçenin bulunduğu park, şehrin önde gelen etkinliklerine ve konserlerine ev sahipliği yapmasıyla da ünlü.

Yaz aylarında Saarbrücken’i ziyaret edecek olursanız, park içerisindeki gölde kürekli tekneler ile gezintiye çıkabilir, yerel halkın piknik heyecanını izleyebilir veya uzun yürüşlere çıkabilirsiniz.

[adinserter block=”2″]

3.Rathaus St. Johann 

Rathaus St. Johann 
Rathaus St. Johann

Rathaus St. Johann, şehrin 1900’den kalma Belediye Binası. Gotik Revival tasarımıyla göz kamaştıran bu bina, 54 metre yüksekliğindeki merkez kulesi ile şehrin birçok noktasından görülebiliyor.

Dilerseniz binanın içerisine girebiliyorsunuz. Fakat binanın ihtişamı dış cephesinde. Bu yüzden iç mekandan çok dış cephesi için zaman ayırın.

4.St. Johanner Markt

St. Johanner Markt
St. Johanner Markt – Foto Kaynak ; www.saarbruecken.de

Saarbrücken’de alışverişin en iyi adresi ollan St Johanner Markt, tarihi sokaklar ve surlarla çevrili. 1944’teki bomba saldırılarından dolayı pazarın birçok bölümü ve çevredeki evler hasar almış. II. Dünya Savaşı’ndan sonra çevredeki evler restore edilerek günümüzdeki halini almış.

Bu meydandaki pazar, sadece pazartesi, çarşamba ve cuma günleri kuruluyor. Diğer günleri meydan çok daha sessiz ve sakin olmakta.

Şehirdeki en iyi Fransız-Alman etkilerini görebileceğiniz bu pazar meydanına mutlaka göz atın. Şehrin kalbinin attığı bu meydanda pazarın dışında, restore edilmiş birçok tarihi evleri de görebilirsiniz. Ayrıca meydan çevresinde, birkaç kafe ve restoran da bulunabilir. Son olarak, meydandaki çeşmeye de kısaca göz attığınızdan emin olun.

5.Völkingen Demir İşletmesi

Völkingen Demir İşletmesi
Völkingen Demir İşletmesi

1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan Völkingen Demir İşletmesi, 19. ve 20. yüzyıllarda inşa edilmiş entegre bir demir fabrikasının tek örneği olması bakımından önemli.

Bir demir fabrikası, Saarbrücken gezilecek yerler listesi için garip gelebilir. Ancak burası, yılda milyonlarca turistin ziyaret ettiği, Almanya’nın en önemli turistik yerleri arasında yer alıyor.

Saarbrücken merkez istasyonundan trenler ile 10 dakikada ulaşabileceğiniz Völkingen Demir İşletmesi, şehrin tam merkezine ortalama 13-14 km uzaklıkta bulunuyor. İlk kez 1873 yılında açılmış olan işletme, 1986 yılında kapatılmış ve 1994 yılında da UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edilmiş.

Kumlama salonundaki altı büyük yüksek fırını gördüğünüzden de emin olun ve 30 metre yüksekliğindeki şarj platformuna mutlaka gidin. Tesis günümüzde, sanayi anıtı ve bir bilim müzesi olarak hizmet veriyor.

6.Europa Galerie

Europa Galerie
Europa Galerie – Foto Kaynak ; www.ece.com

Burası bir alışveriş merkezi. Fakat tren istasyonun hemen yanında yer aldığından dolayı, şehri trenler ile ziyaret edenler için güzel bir durak olabilir. İçeride atıştırmalıklar için de birçok yer bulabiliyorsunuz. Ayrıca bu alışveriş merkezi, Almanya’nın birçok şehrindeki alışveriş merkezlerinin aksine çok daha bütçe dostudur. Yani Berlin gibi Almanya’nın pahalı şehirlerinde yaşıyor ve ucuz alışveriş merkezlerine hasret kaldıysanız, Europa Galerie’ye mutlaka göz atın deriz.

[adinserter block=”2″]

7.Saar Tarih Müzesi

Saar Tarih Müzesi
Saar Tarih Müzesi – foto Kaynak ; www.tourispo.com

Saarbrücken Kalesi‘nin hemen yanındaki Saar Tarih Müzesi, bir bodrum katında 1988 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. 1990’larda ve 2000’lerde kazılan tarihi yeraltı odaları ve tünelleri görebileceğiniz bu müze de, şehirdeki kaçırılmaması gereken yerlerden.

Müzenin kalıcı sergisi, 1870’den 1950’lerin sonlarına kadar Saarland eyaletinin kültürel, sosyal ve ekonomik tarihinine bir bakış açısı sunuyor. Tarih meraklıların için güzel bir deneyim sunan bu müze pazartesi günleri kapalı ve giriş ücreti 6£’dur.

8.Saarbrücken Vaftizci Yahya Bazilikası

Saarbrücken Vaftizci Yahya Bazilikası
Saarbrücken Vaftizci Yahya Bazilikası – Foto Kaynak ; www.tripadvisor.fr

Saarbrücken’in en iyi bilinen bir diğer dini yapısı olan Vaftizci Yahya Bazilikası, şehirdeki birçok tarihi yapı gibi II. Dünya Savaşı’ndaki bombalardan nasibini almış. Titiz bir yeniden yapılanma çalışma sayesinde günümüzdeki ihtişamına kavuşturulmuş ve hem Alman hem de yabancı turistlerin şehirde en çok ilgi gösterdiği yapılar arasında geliyor.

Vaftizci Yahya’nın hayatından sahneleri görebileceğiniz bronz kapılar, savaşta hasar aldıktan sonra 1986 yılında Ernst Alt tarafından yeniden yapılmış. İç mekanın yenilenmesi ise, barok tarzda 1970 yılında gerçekleşmiş.

9.Schlosskirche

Schlosskirche
Schlosskirche

15. yüzyıldan geç gotik bir mimariye sahip olan bu kilise, kale kompleksinin yanındaki güzel konumu sayesinde, her turistin geçerken mutlaka göz attığı yapılar arasında. 1743 yılında Barok tarza dönüştürülmüş olan kilise II.Dünya Savaşı’nda hasar almış ve daha sonra da bir Edebiyat Sanatı Müzesi‘ne dönüştürülmüş.

Günümüzde Romanesk, Gotik, Rönesans ve Barok heykelleri görebileceğiniz bu kilise/müzeyi de Saarbrücken gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

10.Saarbrücken Hayvanat Bahçesi

Saarbrücken Hayvanat BahçesiSaarbrücken Hayvanat Bahçesi
Saarbrücken Hayvanat Bahçesi

1.000’den fazla hayvana ev sahipliği yapan Saarbrücken Hayvanat Bahçesi’nde, çitalar, zürafalar, antiloplar gibi Afrika kıtasından birçok hayvanı görebiliyorsunuz. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olarak biliniyor olsa da, Afrika yağmur ormanlarından goriller, şempanzeler, mandiller, timsahlar ve kızıl nehir domuzları gibi yetişkinlerin dikkatini çekecek türden hayvanlar da var.

Bunun yanı sıra, Dev kaplumbağalar, anakondalar, kertenkeleler, akrepler ve hatta köpekbalıkları için Afrikahaus ve Tropicarium da bulunuyor. Son yılda çok daha genişlediği söylenen hayvanat bahçesine, foklar, penguenler ve kırmızı pandalar için muhafaza alanları da eklenmiş.

[adinserter block=”1″]

Saarbrücken’de Turistik Yerlere Yakın Nerede Kalınır ?

Saarbrücken, her ne kadar günübirlik geziler rahatlıkla keşfedebileceğiniz şehirlerden biri olsa da, birçok turistin yaptığı gibi 1 gece de olsa bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, 100’e yakın konaklama birimini bu şehirde bulabileceğinizi unutmayın.

Şehirde konaklama için en ideal yer, eski kent bölgesidir. Birçok otel de, bu bölge sınırları içerisinde yer aldığından dolayı, şehrin önde gelen turistik noktalarına yakın olmak adına ilk olarak bu bölgedeki tesislere göz atabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi Olarak da ; 

Motel One Saarbrücken – 3 Yıldız ; Bu tesis, şehir merkezinin tam kalbinde bulunuyor. Saarland Devlet Tiyatrosu’nun hemen karşısında bulunan bu otel şehrin en popüler tesisleri arasında yer alıyor. Konum ve fiyat/fayda bakımından şehirdeki en iyi otellerden biri olarak sayılan Motel One adlı bu otele göz atarak başlayabilirsiniz.

Fourside Hotel Saarbrücken – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir konaklama birimi için de, Saarbrücken Merkez İstasyonu’na 3 dakika yürüme mesafesindeki bu otel göz atabilirsiniz. Otoparkı, aile odaları ve barı ile hizmet veren otelin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...