Sakız Adası Gezilecek Yerler | En Güzel 12 Yer

Çeşme’ye en yakın adalardan biri olan Sakız Adası’na 45 dakikada feribotlar ile ulaşabiliyorsunuz. Eşsiz bir doğal güzelliği olan bu adada plajlardan manastırlara, dar ve renkli sokaklardan eşsiz manzarası olan tepelere birçok güzel yeri bir arada görme imkanınız var.
Sakız Adası gezilecek yerler listesi hazırlarken de, adanın merkezinde olmayan yerlere de gitmek durumunda kalabiliyorsunuz. Bu yüzden ada içerisinde motosiklet kiralamanızda da yarar var.

Sakız Adası’nda nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Sakız Adası’nda nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak adanın en güzel bölgelerini ve bu bölgeler özel otel ve diğer konaklama birimi tavsiyelerini de bulabilirsiniz. Adadaki en ideal ve en popüler konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

Kendine özgü ortaçağ köyü ve taş evleriyle turistlerin favori noktalarından biri olan Sakız Adası, Psara ve İnusses adı verilen küçük adalardan oluşuyor.

Sakız Adası’nın Yunanistan’a uzak olması Uluslararası turizmin gelişimini yavaşlatırken Türkiye’ye yakın olması da, adadaki turistlerin büyük bir bölümünün Türk olmasına yol açıyor.

Tarih bakımından zengin bir olan Sakız Adası, adından anlaşılacağı üzere sakız ağaçları ile ünlü bir ada. Birçok ortaçağ köyüne, kalelerine ve manastırına ev sahipliği yapan bu adayı seveceksiniz.

Sakız Adası Gezilecek Yerler Listesi

Sakız Adası’na sadece plajlar için gidiyor dahi olsanız, ortaçağdan kalma birçok yeri ve yapıyı da mutlaka görün. Tarihi yerlerin dışında adanın sokaklarında kaybolun. Tarihi bakımdan zengin olan bu adanın güzelliklerini görmeden ayrılmayın.

1.Medieval Castle (Ortaçağ Kalesi)

Sakız Adası Gezilecek Yerler
Medieval Castler

Adanın en güzel kalelerinden biri olan Medieval Castle, Sakız Adası Kalesi olarak da biliniyor. Başlangıçta Sakız Adası’nın tamamını çevreleyen kale, daha sonradan kale duvarlarının ötesine genişlemiş.

Kalenin ilk yapıldığı tarih 10. yüzyılın sonlarına, Bizans dönemine kadar gidiyor.

Orjinal bina yenilenmiş ve ilk inşaattan neredeyse günümüzde hiçbir şey kalmamış. Kaleye giriş için kalenin güney ucundaki kapıya gidiyorsunuz.

İki katlı bir bina olan Loustiniani Sarayı, kapının hemen yanında yer alıyor. Kria Vrisi (Soğuk Çeşme), Ceneviz’in altında inşa edilmiş yarı yeraltı su sarnıcı ve kulas olarak bilinen devasa kule görülmeye değer.

2.Nea Moni Monastery

Sakız Adası Gezilecek Yerler
Nea Moni Manastırı

Sakız Adası gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yapı ise, adanın merkezinde bulunan Nea Moni Manastırı’dır.

11. yüzyıldan kalma bu manastır, Bizans İmparatoru Konstantin IX Monomachos ve karısı İmparatoriçe Zoe tarafından üç keşişin kutsal simge bulduğu yerde inşa edilmiş.

Manastır’ın inşası 1042 yılında başlamış ve 1055 yılında tamamlanmış. 17. yüzyıla kadar manastırın yaklaşık 800 keşişi  ve ekonomik gücü ile muazzam bir serveti varmış. Ancak Sakız Adası’nın Osmanlılar tarafından 1822 yılında yıkılmasından sonra manastır yavaş yavaş prestijini yitirmiş ve nüfuzu azalmış.

Günümüzde manastır 17.000 metre karelik bir alanı kaplıyor ve manastırın sadece 3 keşişi bulunmakta. 1990 yılında UNESCO Dünya Mirasları anıtlarına dahil edilen bu manastırı kaçırmayın.

3.Volissos Kalesi

Volissos Adası
Volissos Kalesi de bu adada görülmeye değer en güzel yerlerden

Volissos, adanın bir köyü olarak bilinmekte ve ada merkezine 40 km uzaklıkta bulunuyor. Fakat bu köy içerisinde bulunan kale ve kalenin manzarası turistlerin en favori yerlerinden. Eşsiz bir manzarası olan bu köy de görülmeye değer.

Kalenin Bizans döneminde inşa edildiği söylenmekte. Ayrıca 15. yüzyılın ortalarında Cenevizliler tarafından restore edildiğine inanılmakta.

4.Denizcilik Müzesi

Sakız Adası Gezilecek Yerler
Maritime Museum – Denizcilik Müzesi

Sakız Adası’nın merkezinde bulunan turistik yerlerden biri olan Denizcilik Müzesi, güzel bir konakta yer almakta. Adanın deniz tarihini öğrenebileceğiniz bu müze içerisinde yerel deniz korkularına, fotoğraflarına ve birçok navigasyon aracına ait resimler ve modeller içermektedir.

5.Olympi Cave

Sakız Adası Gezilecek Yerler
Olympi Cave

Sakız Adası’na ortalama 30 km uzaklıkta bulunan birbirinden güzel tarihi eserleri ve sokakları görebileceğiniz bir köy bulunuyor, Olympi Köyü. Bu köy başlı başına görülmesi gereken bir yer olsa da, bu köye ait mağara kesinlikle Sakız Adası ziyaretinizde görmeniz gereken yerlerden biri.

Olimpiyat Köyü olarak da bilinen bu köye yakın olan mağara, 1985 yılında keşfedilmiş. 60 metre genişliğinde ve %95 nem oranına sahip bu mağara görülmesi gereken farklı bir yer.

Bu mağara köye 5 km uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca Olimpik Köyü’de uzun uzun gezilmesi gereken güzel yerlerden.

6.Karfas

KArfas
Karfas Plajı

Sakız Adası’na araçla sadece 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Karfas, denize girebileceğiniz en güzel koylardan biri.

Adanın merkezine yakın olduğundan dolayı denize girmek için en çok tercih edilen Karfas, konaklama konusunda da tercih edilebilecek en güzel yerlerden. Hem adanın merkezine yakınlığı hem de plajı ile sevebileceğiniz bir bölge.

7.Mavra Volia

Sakız Adası Gezilecek Yerler
Mavra Volia Plajı

Sakız Adası gezilecek yerler listenize eklemeseniz de, adaya yakın güzel bir plaj arıyorsanız, mutlaka Mavra Volia’ya da uğrayın.

Siyah taşlardan oluşan volkanik bir plaj olarak bilinen Mavra Volia, yaz aylarında süper kalabalık olmakta.

Bu koydaki deniz masmavi ve tertemiz. Özellikle denizde uzun zaman geçirmek isteyen tatilcilerin göz atabileceği yerlerden.

8.Mastic Müzesi

Mastic Müzesi
Mastic Müzesi

Bu zamana kadar gördüğümüz en ilginç müzelerden biri olan Mastic Müzesi, bu adada görülmeye değer en güzel müzeler arasında.

Müzede sakız üretimi hakkında birçok görsel, video ve sunumları görebiliyorsunuz. Yani bir sakızın baştan sona nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu müzeye göz atabilirsiniz.

9.Pyrgi Köyü

Sakız Adası Gezilecek Yerler
Flickr.com – Pygri

Sakız Adası’nın köylerinin meşhur olduğunu söylemiştik. Pyrgi de bunlardan bir tanesi. Merkeze ortalama 25 km uzaklıkta bulunan bu köy, adadaki en güzel ve en popüler köylerden biri. Tarihi 10.yüzyıla kadar giden bu köyün taş evleri ve dar sokakları görülmeye değer.

Birçok kiliseyi de görebileceğiniz bu köyde yapılacak birçok şey olmasına rağmen ulaşım biraz zor. Bu yüzden motosiklet veya arabanız yoksa, turlar ile biraz zor olabiliyor. Bu yüzden de araç kiralamak şart. Zaten Ada daha çok kendisine uzak olan köyleri ile meşhur olduğundan merkezde görülebilecek çok fazla şey yok.

10.Mesta 

Sakız Adası Gezilecek Yerler
Mesta

Sakız Adası’nın en güzel ortaçağ köylerinden bir diğeri de Mesta’dır. Olimpik ve Pyrgi Köylerinde olduğu gibi bu köyde taş evleri ve dar sokakları ile meşhur.

14. yüzyılda beri burada yerleşimin olduğu söylenmekte. Bu köydede birçok tarihi kiliseleri görmek mümkün.

11.Elinda Koyu

Elinda Plajı
Elinda Plajı

Adanın en güzel yerlerinden biri de Elinde Koyu’dur. Elinda Koyu’nda denize girmeyi planlıyorsanız, yaz aylarında buraya gittiğinizden emin olun.

Ayrıca koyun iki bölümü bulunuyor. Birinci bölümdeki plajda şemsiyeden giyinme ve duş kabinlerine her şey bulabilirken. İkinci bölümde her şey kendiniz getirmeniz gerekiyor. Birinci bölüm ücretsiz. İkinci bölümde denize girmek biraz zor. Yani su, şemsiye, şezlong gibi tüm ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamanız gerekiyor.

12.Anavatos

Sakız Adası Gezilecek Yerler
Anavatos

Sakız Adası’nın en güzel ve en acıklı köylerinden biri olan Anavatos da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel bir köy.

Anavatos Katliamı adı verilen üzücü bir olayla bilinen bu köy, tipik bir Bizans Köyü olarak karşımıza çıkıyor. Dik bir vadide yer alan bu köyün bir tarafı da uçurum.

Sisamlı Gemiciler tarafından adadaki Türklere ve camilere saldırılması sonucunda (1822), Osmanlı sert bir karşılık vererek 100 bin nüfusu olan adada idamlar gerçekleştirerek adanın nüfusunu 2 bine düşürüyor. Bazıları idam sonucu bazıları da sürgün sonucunda adanın nüfusu düşüyor.

Terkedilmiş bu köyü ziyaret etmek diğer köylerden biraz daha farlı olacaktır.

Sakız Adası Gezilecek Yerler listesi tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat adanın en popüler olan bu yerlerinden başlayarak güzel bir tatil ve kültür gezisi yapabilirsiniz.

Sakız Adası’nda Nerede Kalınır ?

Sakız Adası’nda konaklama için en ideal bölgeler merkez bölgesi ve karfas bölgesidir. Bu bölgelerde bütçenize ve zevkinize uygun bir konaklama birimi bulduktan sonra gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Eğer adada araç kiralamayı düşünüyorsanız da otopark hizmeti olan otellerde konaklamaya çalışın. Çünkü bazı yerlerde araçlarınızı uzun süre park etmek sorun olabiliyor.

Sakız Adası’nda konaklama için birçok tesis bulunmakta. Bunlar arasında oteller, butik oteller, apart oteller, konuk evleri ve tatil otelleri gibi birçok seçenek bulmak da mümkün.

Sakız Adası Gezi Tavsiyeleri

Adanın köylerine ve adanın merkezine uzak olan turistik ve tarihi yerlere de gitmeyi planlıyorsanız, motosiklet veya araç kiralamanızda yarar var. Motosikletler için ehliyet şart fakat kask şart değil. Yani şart olsa da, kolay kolay çevrilmiyorsunuz.

Araç kiralamak en mantıklısı. Özellikle adada 1 hafta gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız. Ayrıca otel rezervasyonu ile birlikte araç kiralayacak olursanız, biraz daha uygun fiyatlara araçları bulmak da mümkün.

Sakız Adası’nda plajlara girmeyi planlıyor, çevredeki tüm köylere göz atmayı planlıyorsanız en azında bu ada için 4-5 gününüzü ayırın. Zaten ada çok pahalı değil. Bu yüzden de dilediğiniz kadar adada kalmak mümkün.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...