Salamanca Gezilecek Yerler | En Turistik 11 Yer

Tarihi bir Üniversiteye ev sahipliği yapmasıyla tanınan Salamanca, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan, sayılı İspanyol şehirlerinden. Açık bir hava müzesindeymişsiniz havası veren bu şehirde gezip görülecek birçok yer ve yapılacak birbirinden güzel turistik şeyleri bulabilirsiniz.

Manastırlar, katedraller ve üniversitenin muhteşem salonlarıyla sizi tarihi bir yolculuğa çıkaracak bu şehirde yapılacak en güzel şeylerden biri, ülkenin en tanınmış filozoflarının, yazarlarının ve sanatçılarının ayak izlerini takip ederken, tarihi mirası keşfetmek için tarihi sokaklar ve sessiz meydanlarda dolaşmaktır.

''La Dorada'' (Altın Şehir) olarak da anılan Salamanca, daha çok Madrid'den günübirlik turlar ile rahatlıkla ziyaret edilebileceği söylenir. Ancak, doğru tren ile Madrid'den bu şehre gitmediğiniz zaman, yolculuğunuz 3 saate kadar uzamakta (En hızlı giden 1.5 saatte Salamanca'ya ulaşmaktadır). Arabayla da bu şehre ulaşmak için ortalama 2 saat civarında bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Bu yüzden, bu şehri günübirlik turlar ile gezmek yerine, en azından 1 gece şehirde konaklayın deriz.

Salamanca gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 11 yer ise ;

1.Salamanca Katedrali

Salamanca Katedrali

Catedral Nueva veya Yeni Katedral olarak da bilinen Salamanca Katedrali, şehirde, Eski Katedral ile birlikte en dikkat çeken yapılar arasında geliyor.

Tarihsel olarak olmasa da, görkemi ve ihtişamıyla Eski Katedrali göldede bırakan bu katedral, ilk olarak Juan Gil de Hontañón tarafından 16. yüzyılda inşaasına başlanmış ve 18. yüzyılda Alberto de Churriguera tarafından tamamlanmış.

Katedralin tamamlanması çok uzun yıllar sürdüğünden dolayı da, yapıda Gotik, Plateresk ve Barok gibi farklı stiller kullanılmış.

Katedralde en dikkat çeken iki yer, batı ve kuzey kapısıdır. Oldukça zengin bir şekilde dekore edilmiş bu iki kapının dışında 110 metre yüksekliğinde kulenin kubbesi de dikkatinizi çekecektir.

İç mekan, katedralin geniş boyutlarından dolayı oldukça ferah. En az dış mekan kadar ilgi toplayan iç mekanda, Vaftizci Yahya ile Meryem Ana'nın rönesans resimlerine göz atmayı da unutmayın.

2.Plaza Mayor

Plaza Mayor - Salamanca Gezilecek Yerler

Kelime anlamı ''Ana Meydan'' olan Plaza Mayor, tıpkı Madrid'deki meydan gibi, görkemli tarihi yapılar ve anıtlarla çevrilidir.

İspanya'nın en büyük meydanlarından biri olarak kabul edilen bu ana meydan, Salamanca'nın tam kalbinde yer alıyor. Birçok 3 katlı binaların sıralandığı bu meydandaki en önemli yapılar arasında, Alberto de Churriguera'nın ''Pabellon Real''i (Kraliyet Köşkü) ve Andres Garcia de Quinones'in ''Ayuntamiento''su (Belediye Binası) bulunmaktadır.

Plaza Mayor, tarihinde törenlerin yanı sıra, 19. yüzyılda boğa güreşlerinin yapıldığı bir alan olarak da hizmet vermiş.

Meydandaki binaların altında ise, şehrin önde gelen kafelerini ve restoranlarını da bulabiliyorsunuz. Özellikle akşam saatlerinde bir şeyler içmek veya yemek için meydandaki mekanlardan birini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

3.Casa de las Conchas

Casa de las Conchas

Enterasan mimari yapısıyla dikkat çeken Casa de las Conchas, 15. yüzyılda inşa edilmiş bir Rönesans sarayıdır. 

''Kabuklar Evi'' olarak da bilinen yapı günümüzde şehrin kütüphanesine ev sahipliği yapıyor. Tarak kabukları ile süslenmiş dış cephesi, binanın en ilgi gören yeri. 

Mağribi, Lombard ve Florentine stillerine sahip olan bu tarihi yapı, ünlü bir şövalye olan Talavera Maldonado'nun eviymiş. Binanın en ilginç yanı ise, günün farklı saatlerinde güneş ışığının binanın cephesi üzerinde farklı bir etki yaratıyor olmasıdır.

NOT : Sadece avluyu görebiliyorsunuz. ÜCRETSİZ

POPÜLER SALAMANCA OTELLERİ

Hotel San Polo Salamanca

Hotel San Polo

Gran Hotel Corona Salamanca

Gran Hotel Corona Sol

4.Eski Katedral

Eski Katedral

Tarihi 1100'lü yıllara kadar Eski Katedral, Yeni Katedral'e nazaran biraz daha küçük olsa da, çok daha etkileyici mimariye ve kendi farklı güzelliğine sahiptir.

Birçok Piskopos mezarına da ev sahipliği yapan katedral, Meryem ve İsa'nın yaşam döngüsünü gösteren 53 boyalı panel ve 15. yüzyıldan kalma sunak ile ünlü olsa da, içeride daha birçok ilgi çekici ve değerli eserleri de görebiliyorsunuz.

Yeni Katedral'e bitişik olan Eski Katedral'e, Yeni Katedrali'n güney koridorundan giriyorsunuz. Rehberli turlarla katedrali gezebileceğiniz gibi, cüzi bir ücret ödeyerek bireysel olarak da katedrali gezebiliyorsunuz.

5.Salamanca Üniversitesi

Salamanca Üniversitesi

Avrupa'nın en eski Üniversitelerinden biri olan Salamanca Üniversitesi, 1218 yılında kurulmuş ve Eski Kent'in önemli bir bölümünü kaplamaktadır. 

Orta Çağ'da Avrupa'nın en önemli öğrenim merkezlerinden biri olmuş olan bu üniversite, birçok ünlü İspanyol sanatçının eğitim aldığı yer olarak da bilinir. Bunlar arasında en iyi bilinen isim, Don Kişot romanının yazarı olan Miguel de Cervantes'tir. 

Patio de Escuelas avlusu, üniversitenin turistler tarafından en çok ilgi gören yeri. Zarif Barok ve Rönesans binaları ile çevrili olan bu avluyu kaçırmayın. Burada, Rektörlük Hastanesi olan ''Hospital del Estudio'' ve 1428 yılında kurulmuş olan ''Escuelas Menores''i bulacaksınız.

NOT : Bilet gişesi gibi bir yer sanırım yok. Biletlerinizi girişteki makineden alıyorsunuz. Giriş ücreti 12£.

6.Old Town (Eski Şehir)

Old Town (Eski Şehir)

Rönesans, gotik, barok ve mağribi tarzı birçok büyük binaya ev sahipliği yapan Eski Şehir, kentin en fazla görülecek turistik yerlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Burada, İspanyol Altın Çağı'na tarihlenen 20'den fazla saray bulunuyor. Her bir tarihi yapı birbirinden önemli ve değerli. Ayrıca Roma Köprüsü (Puente Romano), 13. yüzyıldan beri şehrin kimliğine yakından bağlı önemli bir dönüm noktasıdır. Köprünün bazı bölümlerinin tarihi MS 1. yüzyıla kadar uzanmakta.

Eski Kent'in bir diğer önemli yapısı ise, Palacio de la Salina adlı Salamanca Eyalet Konseyi'nin evi olarak hizmet veren tarihi binadır. Son olarak, Huerto de Calixto y Melibea adlı bahçeyi de bu bölgede gördüğünüzden emin olun. Romantik ambiyansı ve eşsiz manzaralarıyla ünlü bu bahçe, bölgedeki en sevilen yerlerden.

Salamanca'yı bireysel olarak çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Fakat turlar ile gezmek isterseniz de, ''Salamanca Yerel Tur İle Özel Tur'' adlı 3-5 saatlik tura göz atabilirsiniz. Fiyatlara, gezilecek yerlere giriş ücreti dahil değildir ve tur İngilizce olarak yapılmaktadır.

7.Convento de San Esteban (Aziz Stephen Manastırı)

Convento de San Esteban (Aziz Stephen Manastırı)

Aziz Stephen Manastırı, Gotik ve Rönesans stillerin harmanlaşmasıyla oluşmuş görkemli bir tarihi yapıdır. 

Eski Katedral'e çok da uzak olmayan bu yapı, şehrin biraz daha sakin ve huzurlu tarafında bulunuyor. 1524-1610 tarihleri arasında inşa edilmiş bir kiliseye sahip olan Manastır, Salamanca gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler yapılardan.

Konzolize taş merdivenleri ise, bu manastırın ilgi odağı olan yerlerden. Rodrigo Gil de Hontañón tarafından tasarlanan bu merdivenleri gördüğünüzden de emin olun.

8.Casa Lis

Casa Lis - Salamanca Gezilecek Yerler

Bir 19. yüzyıl konağı olan Casa Lis, zengin bir işadamı olan D. Miguel de Lis için inşa edilmiş ve günümüzde Salamanca'nın en dikkat çeken tarihi yapılarından.

Vitray pencereleri ile dikkat çeken yapının içerisinde, dekoratif bir sanat müzesi bulunmaktadır. Bu müzede, 20. yüzyılın başlarında, cam eşyalar, bronz ve figürinler de dahil olmak üzere çok sayıda art nouveau ve art deco eserleri görebiliyorsunuz.

2 binden fazla esere ev sahipliği yapan müzede sergilenen eserler, dekoratif cam, porselen figürler, altından hazırlanmış heykeller, emaye işleri, resimler, fildişi parçaları, mobilya, mücevher, antika oyuncaklar gibi eserlerden oluşuyor.

NOT : Müzeye perşembe günleri ücretsiz olarak girebiliyorsunuz ve müze, Pazartesi günleri ziyaretçiye kapalıdır.

9.La Clerecia

La Clerecia

17. yüzyıldan kalma barok bir mimari eser olan ''La Clerecia'', Casa de las Conchas'in tam karşısında bulunuyor. Burada, büyük kubbeli kilise, ikiz kuleli bir cephe, görkemli yüksek bir sunak ve barok tarzının hakim olduğu 3 katlı manastır bulunmaktadır. Bina, Kral III. Phillip'in karısı Avusturyalı Margarita'nın emriyle inşa edilmiş.

İnşa edildiğinde kilise ve sınıflar için bir bölüm ve keşişlerin yaşadığı bir manastır alanı içeriyordu. Günümüzde Salamanca Pontificia Üniversitesi'nin merkezi olarak hizmet veren bina, pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaretçiye açıktır.

Bina için rehberli turlar bulunmaktadır. Ayrıca şehrin eşsiz bir manzarasını seyretmek için kuleye çıkabileceğinizi de unutmayın. 

NOT : Rehberler ile içeriyi gezebiliyorsunuz. Fakat, İspanyolca olarak turistlere rehberlik ediyorlar. Çoğunluk genelde İspanyol turist olduğundan dolayı olsa gerek.

Giriş Ücreti ; Sadece kule 4£, Vita Ignatii 3.5£. Kombin biletler ise 7£.

10.Convento de las Dueñas

Convento de las Dueñas

15. yüzyıldan kalma bu manastır, Mudejar (Mağribi-Hristiyan) mimarisinin en farklı örneklerinden biri olarak kabul edilir. 1419'daki Dominik rahipleri için bir manastır olarak kurulmuş olan ''Convento de Las Dueñas'' San Esteban'ın tam olarak kuzey tarafında bulunmaktadır.

Manastırın kilisesi ise, 16. yüzyılda tek bir nef ile inşa edilmiş. Günümüzde manastır hala çalışmaktadır ve ziyaretçiye açıktır. Üniversiteye giriş için aldığınız biletler ile bu manastırı da ziyaret edebiliyorsunuz.

Manastırın ayrıca Michelangelo, Morales ve Juan de Borgoña'nın eserlerini içeren küçük bir dini sanat koleksiyonuna sahip müzesi var. Bu müzeye de kısaca göz atabilirsiniz.

11.Salamanca Roma Köprüsü

Salamanca Roma Köprüsü

Puente Mayor del Tormes olarak da bilinen Roma Köprüsü de, Salamanca gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi. Tarihi ve çevresindeki güzel manzara ile dikkat çeken bu tarihi köprü, 360 metre uzunluğundadır.

Köprünün ilk bilinen tarihi 1. yüzyıla kadar uzanıyor olsa da, günümüzdeki halini 2. yüzyılda Trajan zamanında aldığı söylenir. Köprü inşa edildiğinden beri değişmeden kalan 14 ve toplamda 26 kemer bulunmakta.

Çok gösterişli bir yapı olmasa da, çevresindeki güzel manzara ve tarihi yapıların panoramik görüntüsü için göz atabileceğiniz yerlerden.

Salamanca Gezilecek Yerlere Yakın Nerede Kalınır ?

Hotel Gabriel y Galán

Plaza Mayor Meydanı'na, Salamanca Katedrali'ne ve eski Üniversite'ye 10 dakika gibi kısa bir yürüyüş mesafesinde olan bu otel, şehirdeki en ucuz otellerden bir tanesi. 
Konumu, fiyatı ve güzel konuk yorumlarıyla düşünülebilecek tesislerden.

Hotel Soho Mercado

Salamanca'nın tarihi merkezinde ana meydana yakın bir konumda bulunan otel, Salamanca Belediye Binası ve Plaza Mayor'a 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. 
Çok yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olmasa da, fiyatı ve konumu için göz atabileceğiniz tesislerden. 

Ibis Salamanca

Jesuitas Park’ın hemen yanında, Plaza Mayor ve tarihi şehir merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan İbis hotel ise, Salamanca Üniversitesi'ne çok yakın bir konumda bulunmaktadır.

Aile odaları, barı ve ücretsiz otoparkı ile hizmet veren bu tesisi de inceleyebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...