Samos Gezilecek Yerler | En Popüler 15 Yer

Kuşadası’ndan rahatlıkla gidebileceğiniz Samos Adası, son yıllarda Türk turistlerin en çok tercih tatil destinasyonlarından biri. Birbirinden güzel plajları ve doğal görüntüsü ile göz kamaştıran bu adada gezilecek ve görülecek birçok yer var.
Ada bölgelere ayrılmış şekilde. Yani Samos gezilecek yerler listenizi hazırlarken öncelikle bu bölgeleri ve bu bölgelerde gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere bakmanız gerekiyor.

Samos, Sisam Adası olarak da biliniyor. Bu yüzden Samos muydu Sisam mıydı ? diye tereddüte düşmenize gerek yok. İkisi de aynı şey.

Samos Adası’nda gezilecek yerler listesi hazırlarken de hangi bölgede konaklayacağınıza da az çok karar vermenizi tavsiye ederim. Eğer adada nerede konaklayacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa, Samos Adası’nda Nerede Kalınır ? adlı yazımıza göz atarak, adanın en ideal, en iyi ve en popüler konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Adadaki en ideal, en popüler ve en iyi bölgeler ise, Kokkari, Pythagareion ve Marathokampos bölgeleridir. 

Samos Gezilecek Yerler Listesi

Samos Adası’nda gezilecek yerler genelde farklı bölgelerde bulunuyor. Bunlar arasında en ünlü olan ise, Pythagareion Bölgesi’nde bulunuyor olsa da, farklı bölgelerde farklı gezilecek ve görülecek yerleri de bulabilirsiniz.

1.Heraion Tapınağı- Sisam Heraionu

Samos Gezilecek Yerler
Samos Gezilecek Yerler

Tanrıça Hera’nın doğup büyüdüğü bu köy, Samos’ta görülecek en turistik yerlerden biri. Tapınak M.Ö 6. yüzyılda bilinmeyen bir nedenden dolayı yıkılmış. Sürekli yenilenen bu alan daha sonra bir kiliseye çevrilmiş.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan Heraion Tapınağı’nın kalıntıları arasından 115 orjinal kolondan sadece biri ayakta durmakta.

Hera adındaki Tanrıça’ya adanmış bu tapınaktan günümüze kalanlar kalıntılardan ibarettir. Fakat hala görülmeye değer bir yer.

Tapınak Heraion adı verilen bölgede bulunuyor.

2.Eupalinos Tüneli

Samos Gezilecek Yerler
Eupalinos Tüneli

Samos’taki en güzel tarihi ve turistik yapılardan biri olan bu tünelin mimari eski mühendis Eupalinos’tur. M.Ö 6. yüzyılda inşa edilmiş olan tünel, matematiksel hesaplamalar kullanılarak her iki ucundan kazılmış dünyada ilk tünel olması bakımından önemli.

Kastro Dağı’ndan Pythagorion’a su iletmek için bir su kemeri olarak inşa edilmiştir, böylece şehrin kuşatma zamanlarında hayatta kalabileceği sanılıyormuş.

Binyıl boyunca kullanılmış olan bu tünelin uzunluğu 1 km’den fazla. Tüneli turlar ile gezebiliyorsunuz. İster 20 dakikalık isterseniz de 1 saatlik turları tercih edebilirsiniz.

Tünel Pythagorion Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Pythagorion Bölgesi’nde bulunan en iyi, en popüler ve en ideal konaklama birimlerinden, 2 yıldızlı Belvedere‘ye, yine 2 yıldızlı Evelin Hotel‘e ve 4 yıldızlı Doryssa Boutique adlı tesislere gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz.

3.Kokkari Bölgesi

Samos Gezilecek Yerler
Samos Gezilecek Yerler – Kokkari

Kokkari, Samos Adası’nda konaklama için de en çok tercih edilen bölgelerden biri. Bir Balıkçı Köyü olan Kokkari, tavernalar ve kafelerle dolu rengarenk bir yer. İster plajlarda zaman geçirin isterseniz de köyü baştan aşağı gezin. Bu bölgede sıkılmadan 2-3 saatinizi geçirebilirsiniz.

Kartpostallık bir görüntüsü olan Kokkari’de bulunan konaklama birimlerine göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

4.Lycurgus Logothetes Kalesi

Samos Gezilecek Yerler
Greeka.com – Samos’ta gezilecek yerler

Yunan tarihinde büyük bir öneme sahip olan bu kale, daha çok sunduğu manzarası için tercih ediliyor osla da, tarihe merakı olanların da hoşuna gidebilecek güzel bir yapı.

Savunma mimarisinin gerçekten harika bir örneği olan Kale, 19. yüzyılda, farklı arkeolojik anıtların kalıntıları kullanılarak inşa edilmiş.

Türklere karşı Devrim’in yerel lideri Lykourgos Logothetis’den sonra adını aldı. Aslında, Kale Devrim’in merkeziydi ve devrimde önemli bir rol oynadı.

400 metre uzunluğundaki bu kale, Pythagorion Limanı’nın güney batısında yer almaktadır. Tarih öncesi bazı eserlerin bulunmasından bu yana, Sisam’daki en eski akropollerden biri olduğuna inanılan bir tepenin üzerinde yer almaktadır.

Kalenin yanında, devrimcilerin Türkleri yenmeyi başardığı 1824 yılında inşa edilmiş bir kilise var. Kilise, Mesih’in Başkalaşımına adanmıştır ve her yıl 6 Ağustos’ta kutlanmaktadır.

Kale Pythagorion Bölgesi’nde bulunmaktadır.

5.Pythagorion Arkeoloji Müzesi

Geçmişte Pythagorion Belediye Binası’nda bulunan bu müze 2010 yılından sonra yeni binaya taşınmış. Yeni bina, Pythagorion’un merkezinde antik kentin yakınında yer alıyor.

Arkeoloji Müzesi, Antik Samos kentindeki kazılarda ve adanın çevresindeki diğer kazılarda bulunan yaklaşık 3.000 öğeye ev sahipliği yapmaktadır.

Müzenin sergileri arasında mermer heykeller, madeni paralar, binaların ve tapınakların parçaları, seramik vazolar, mücevherler ve adanın kültürel gelişimini ve anakara Yunanistan ve Küçük Asya’daki şehirlerle bağlantısını gösteren diğer eserler yer alıyor.

Müze, Pythagorion Bölgesi’nde bulunmaktadır.

6.Roma Hamamları

Samos Adası Gezilecek yerler
Roma Hamamları – Greeka.com

Bu Roma Hamamları 2. yüzyılda inşa edilmiş ve Heraion tapınağı ile antik Samos kenti (modern Pythaogrion köyü) arasında geniş bir kamu binaları ve hamam kompleksi içermektedir. Hamamın kalıntıları, özellikle mimari ve mühendislik için görülmeye değerdir.

Bu hamamlar aynı zamanda spor salonu, stadyum ve palaestra (güreş okulu) da dahil olmak üzere antik Samos kentinin atletik kompleksinin bir parçasıydı.

Hamamların ana girişinin hemen yanında ziyaretçiler için birer oturma yeri vardı. Thermes’in kuzey tarafında soğuk su havuzu ve sekizgen havuz, güneyde ise su ısıtması için zemin altı sistemi olan sıcak odalar bulunuyordu.

Ek olarak, site, MS 5. yüzyılda Hıristiyan bir vaftizhaneye dönüştürülen, sauna olarak kullanılan tonozlu bir odayı içeriyordu. Bu dönemde, bu vaftizhanenin etrafına mozaik döşemeli üç koridorlu bir bazilika inşa edildi.

Roma hamamlarının duvarları mermerle süslenmiş, tabanları çeşitli sahneleri gösteren mozaiklerle kaplanmıştır. Günümüzde bu Roma Hamamlarının kalıntılarını görmek için bile buraya göz atabilirsiniz.

Roma Hamamları, Pythagorion Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Göz At : Lefkada Adası Gezilecek Yerler

7.Folklor Müzesi

Samos Adası Gezilecek yerler
Folklor müzesi

Samos’taki Dimitriou Folklor Müzesi, Nikolaos Dimitriou Edebiyat Vakfı’nın katkısıyla kurulmuş ve Mayıs 1997’den beri Pythagorion’da faaliyet göstermektedir.

Müzenin mimari tarzı, geleneksel Samian mimarisinden açıkça etkilenmiştir ve Nikolaos Dimitriou’nun çalışmalarına dayanmaktadır.

Müzedeki sergiler, özellikle İkinci Dünya Savaşı öncesi Samos’taki günlük yaşamın bir resmini çiziyor. İlginç olan, müzedeki nesnelerin birçoğunun Samos köylerinde günlük olarak kullanılmaya devam etmesidir.

Önemli sergilerden bazıları, maçalar, oraklar, elekler ve kancalar dahil olmak üzere modern ekipmanlarla değiştirilmeden önce kullanılan tarım araçları; oluklar, tahtalar, oklavalar, el değirmenleri, kil kaseler ve diğer cihazlar dahil ekmek yapımında kullanılan aletler; bal çıkarmak ve balmumu yapmak için kullanılan aletler; kıyafetler, perdeler, yatak örtüleri, battaniyeler ve örtüler dahil olmak üzere yerel Samian kadınları tarafından dikiş koleksiyonu; kullanılmış serpme araçları, çubuklar, diseksiler ve andironlar dahil olmak üzere peynir yapımında kullanılan aletler; o dönemin otantik mobilyalarıyla tamamlanan 1930’lardan kalma tipik bir Samian evinin kopyası; müzenin bahçesinde bir kuaför salonu, bir demirci atölyesi, bir marangoz atölyesi ve hepsi kullanılmış aletlerle tamamlanmış bir yerel atölye çalışması bulunmaktadır.

Müze, tarih meraklıları ve Samos’taki sıradan hayatı anlamak ve yeniden yaşamak isteyenler için mutlaka ziyaret edilmeli. Ayrıca müze, tarih ve gelenekleri yeni nesile yaymak için çeşitli eğitim programları düzenlemektedir.

Müze, Pythagorion’daki Doryssa Bay Hotel‘de bulunur ve sabah 10.00’dan öğleden sonra 13.00’a kadar açıktır. Bu otelde bölgenin en iyi 5 yıldızlı otellerinden biridir. Konaklama için de düşünebilirsiniz.

Göz At : Kefalonya Gezilecek Yerler

8.Panagia Spiliani Manastırı

Samos Adası Gezilecek yerler
Samos Adası Gezilecek yerler -Panagia Manastırı

Panagia Spiliani Manastırı: Samos’un kuzeybatısındaki Pythagorion’un deniz seviyesinden 125 metre yükseklikte bulunan Panagia Spiliani Manastırı veya Mağara Meryem Ana olarak bilinen kilisedir. Bu küçük kilise, Bakire Meryem’in Sunumuna adanmıştır ve büyük bir mağara içine inşa edilmiştir. Kilise, Meryem Ana’nın mucizevi olduğu düşünülen mermer bir simgesine ev sahipliği yapıyor.

Samos gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu kilise de Pythagorion’da bulunmaktadır.

Arkeologlar, antik çağlarda bile mağarada bulunan ve antik bir tapınağın parçası olan ibadet yeri olduğuna inanırlar. Aslında, bu mağarada Samoslu ünlü matematikçi Pythagoras’ın saklandığı yer olduğu söylenir. Ayrıca, Bizans döneminde bu mağara bir Hıristiyan kilisesiymiş. Panagia Spiliani Manastırı bir tepenin üzerinde yer almaktadır ve Pythagorion’un eşsiz bir manzarasını sunmaktadır.

Göz at : Sakız Adası Gezilecek Yerler

9.Samiopoula Adası

Samos Adası Gezilecek yerler
Samos Adası’nda Gezilecek Yerler

Samiopoula adası, Samos’un güney sahiline yakındır. Adı küçük Samos anlamına gelir ve Pythagorion ve Limanaki limanlarından hızlı teknelerle veya balıkçı teknesiyle kolayca erişilebilir. Rotalar yaz aylarında daha sık görülür ve Pythagorion’dan yolculuk yaklaşık bir saat sürmekte.

Samiopoula Adası’nda, Psalida plajı ve Katsakas plajında iki plaj vardır. Güzel beyaz kum, kristal sular ve ücretsiz şemsiye ile Psalida en iyisidir. Güzelliği birçok ziyaretçiyi cezbeder, ancak oldukça küçük bir plajdır, bu nedenle yaz aylarında kalabalık olabilmekte. Bir tavernası olmasına rağmen, istediklerinizi pek karşılayamayabilirsiniz. Bu yüzden yanınızda yiyecek ve su götürmeyi unutmayın.

Göz At : Atina Gezilecek Yerler

10.Pisagor Mağarası

Samos Adası Gezilecek yerler
Pisagor Mağarası

Sisam’daki Pisagor Mağarası, ünlü matematikçi ve filozofun, Samos’un tiranları peşindeyken saklandığı yerdir. Ege’nin en yüksek dağı olan Kerkis Dağı’nın doğu tarafında, Votsalakia plajına 3 km mesafede bulunur ve erişimi oldukça zordur. Mağara olduğunun yere kadar gitmeseniz de mağarayı görebileceğiniz yerlerden birkaç fotoğraf çekmekle yetinebilirsiniz.

Aslında biri diğerine yakın olan iki mağara olduğu söylenir. Birini saklanmış için birini de eğitim vermek amacıyla kullanırmış.

Mağaranın yakınında biri Aziz John’a, diğeri de Panagia Sarantaskaliotissa’ya adanmış iki şapel vardır.

Mağaraya gitmek için yaklaşık 300m’lik bir patikadan yürümek zorundasınız. Yol iyi bir şekilde olsa da mağaraya yaklaştığınızda dikleşiyor, bu nedenle daha fazla dikkat gösterilmesi gerekiyor. Oradan, yukarıdaki vadinin ve denizin muhteşem manzarasına sahip bir yerden eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Göz At : Santorini Gezilecek Yerler

11.Potami Şelaleleri

Samos Adası Gezilecek yerler
Potami Şelaleri – Samos’ta gezilmesi gereken yerler

Olağanüstü doğal güzelliği ile dikkat çeken bu şelaler, Samos’un en ünlü yerlerinden. Potami bölgesinde bulunan bu şelaleler arasında en güzel olan ise, Karlovasi Şelaleleri’dir.

Bu şelaleler, yüzmek için ideal olan kristalimsi sulara sahip iki küçük göl barındırıyor. Limana doğru giden Karlovassi’den batı yolunu takip ederseniz, Potami plajına ulaşabilirsiniz. Yüzlerce ziyaretçinin tercih ettiği bu plaj, yaz aylarında süper kalabalık olmaktadır.

Göz At : Kavala Gezilecek Yerler

12.Tsamadou Plajı

Samos Adası Gezilecek yerler
Tsamadou Plajı

Çakıl taşlı bir plaj olan Tsamadou, Samos’ta gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler plajlardan biri.

Samos’taki tek çıplaklar plajı Tsamadou’dur. Tabi kayalıkların altındaki plajın doğu ucu için geçerlidir.

3 plaj barı olan bu plaj adanın en güzel ve en temiz plajlarından biri.

13.Livadaki Plajı 

Samos Gezilecek Yerler
Livadaki Plajı

Samos Adası Gezilecek Yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel plaj ise, Livadaki Plajı’dır.

Samos’un merkezi olan yerden sadece 10 km uzaklıkta bulunan bu plaj da adada en çok tercih edilen plajlardan. Deniz biraz sığ olsa da, manzarası ve temizliği ile gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

14.Lemonakia Plajı

Samos Gezilecek Yerler
Lemonakia Plajı

Samos gezilecek yerler arasında olan bu plaj da, adadaki en çok tercih edilen ve en temiz suya sahip plajlardan biri.

Tsamadou Plajı’nın yanında bulunan bu plaj, biraz daha küçük olsa da, doğal güzelliği ile göz kamaştırmakta.

Çakıl taşlı bir yüzeye sahip plajda şezlonglarda bulunuyor. Zaten rahatlık için şezlonglar burada şart. Aksi takdirde çakıl taşları üzerinde uzanmak pek de rahat olmayacaktır. 1 şezlong ve 1 şemsiye kiralamanın günlüğü 6-7 euro.

15.Psili Ammos Plajı

Samos Gezilecek Yerler
Psili Ammos Plajı – Flickr.com

Samos’un en güzel plajlarından bir diğeri de Psili Ammos Plajı’dır. İnce Kum anlamına gelen bu plaj, listedeki diğer plajlara uzak. Dilek Yarımadası’na bakan bu plaj da en az diğer plajlar kadar popüler ve güzeldir.

Plaj ince kumlu bir yüzeye sahip. Bu yüzden de şezlonglara da pek ihtiyacınız olmuyor. Tabi dilerseniz bir şemsiye ve şezlongu da burada kiralayabiliyorsunuz.

Samos gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek mümkün. Fakat, diğer turistik yerler çok popüler olmadığı gibi görünmeye değer konusunda tartışmalı yerlerdir. Bu yüzden adanın en güzel ve en popüler bu 15 yerini mutlaka görün. Zamanınız kalırsa da, başka yerlere göz atabilirsiniz.

Samos Adası’nda Konaklama

Samos Adası’nda gezilecek yerler için güzel bir konaklama bölgesine ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden hangi bölgede konaklayacağınız oldukça önemli. Eğer nerede konaklayacağınız konusunda derin bir araştırma yapmadan adanın en güzel, en kaliteli, en iyi, en popüler ve en fazla turistik yerlere sahip olan bölgesinde konaklamak isterseniz, Pythagorion Bölgesi’ne göz atabilirsiniz.

Pythagorion Bölgesi, Samos’ta konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri olduğu gibi en ideal konuma sahip yerlerden biridir. Bu yüzden adanın merkezinde konaklayıp otellere fazla ücretler ödemenize gerek yok. Aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini bu bölgede bulabilirsiniz.

Eğer bu bölgede aradığınızı bulamazsanız ki mutlaka bulacaksınız. Kokkari ve Marathokampos bölgelerine de göz atabilirsiniz. Bu bölgeler daha az popüler olsa da, daha bütçeli tatil planı için ideal bir tercih olacaktır. Bu bölgelerdeki tesisler, merkeze ve Pythagorion’a göre 1 tık daha uygun. Bu yüzden de bu bölgeleri de incelemenizi tavsiye ederiz.

Son olarak konaklama için Samos Kasabası’nı yani adanın merkezini de düşünebilirsiniz. Bu adanın merkezinde konaklamanın pek cazibesi olmasa da, yüzlerce turist ilk olarak bu bölgeye göz atıyor. Bunun en önemli nedeni her şeye yakın olmaktır. Fakat bu bölgede konaklayarak her şeye yakın olacağınızı düşünmeyin. Çünkü bu şehre sadece plajlar, güneş ve kum için gitmiyorsanız, gezilecek yerler size uzak olacaktır. Yani her gün Pythagorion’a gitmeniz gerekecek. Çünkü bu adayı gezmek istiyorsanız, gezinize adanın büyük bir gezilecek yerler listesine ev sahipliği yapan Pythagorion’dan başlamak gerekiyor. Burayı görmeden gezilecek yerler adına pek bir şey yapamazsınız.

Göz at : Yunanistan gezilecek yerler

Dedeağaç gezilecek yerler

Samos Adası’nda gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlerin büyük bir bölümü Pythagorion’da bulunuyor. Yani bu şehirde güzel bir liste için bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Fakat benim size tavsiyem, bu bölgede konaklamanız olacaktır. Çünkü bu bölgedeki turistik yerler bile Samos gezilecek yerler için yeterli olacaktır. Yani başka bir yer görmeseniz de olur. Plaj isterseniz plaj, müze isterseniz müze, tarihi yer isterseniz tarihi yer, her şeyi burada bulabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...