San Diego Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Kaliforniya Eyaletinin en büyük ikinci şehri olan San Diego, ABD‘nin Meksika sınırına yakın olan şehirlerinden biridir.

Kaliforniya’nın diğer popüler şehirlerinden olan San Francisco ve Las Vegas kada turistik ve ünlü olan San Diego, doğal güzelliği, ılıman sıcaklıklara, hoş bir iklime sahip şehirlerden.

Şehrin en turistik yerleri, müzeler, bahçeler ve Balboa Park’ta bulunan İspanyol Sömürge tarzı mimari yapılar, dünyaca ünlü San Diego Hayvanat Bahçesi ve en önemlisi Midway Uçak Gemisi Müzesi’dir.

Tabi San Diego, sadece bu popüler noktalardan ibaret değil. Daha şehirde yapılacak birbirinden güzel aktiviteleri ve görülmesi gereken birçok önemli yeri de bulabilirsiniz.

San Diego’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, San Diego’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Çoğu zaman San Diego’da bulunan otellerde erken rezervasyon fırsat indirimleri bulunmakta. Booking.com aracılığıyla fırsat indirimleri olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelelim San Francisco gezilecek yerler listemize ;

1.Gaslamp Quarter

Gaslamp Quarter
Gaslamp Quarter

San Diego şehir merkezinde, 19. yüzyılın sonlarına ve 20. yüzyılın başlarına ait Viktorya dönemi binalarının restore edilmiş bir bölgesi olan Gaslamp Quarter, mağazaları, restoranları ve galerileri ile ünlüdür.

Şehrin merkezi olarak bilinen bu bölge, San Diego gezisine başlamak için güzel bir yer olacaktır. Broadway’den San Diego Körfezi’ne kadar uzanan bu bölgede, turistik olarak yapılacak birbirinden güzel aktiviteleri bulabilirsiniz. Ayrıca şehirde yeme içme için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Bu yüzden bölgedeki restoranlara da mutlaka göz atın deriz.

Daha çok gece hayatıyla meşhur olan bu bölge, yerel halkın da en çok tercih ettiği yerlerden. Turistlerden çok Amerikan halkını burada görebilirsiniz, özellikle geceleri.

Gaslamp Quarter
Gaslamp Quarter

Sahile yürüme mesafesinde olan bu merkezi bölge San Diego’da konaklama için de oldukça popüler. Bu bölgede veya yakınlarında konaklayacak olursanız şehirdeki birçok yere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Web sitesi ; https://www.gaslamp.org/

2.Balboa Park

Balboa Park - San Diego
Balboa Park

Gaslamp Quarter bölgesini ziyaret ettikten hemen sonra çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bu park, şehrin merkezine yakın bir yerde bulunuyor.

1400 dönümlük büyük bir alanda bulunan bu park, birbirinden güzel tarihi binalara, müzelere ve yemyeşil bir alana sahip bahçeye ev sahipliği yapmaktadır.

Şehirdeki en sakin bölgelerden biri olan Balboa Park, 1915-1916 Panama Kaliforniya Sergisi için yapılmış oldukça eski bir park.

Balboa Park
Balboa Park

Bu parkta birbirinden güzel görülecek yerleri bulabilirsiniz. Bunlardan en önemlileri ise, Botanik bahçeleri ve zambak göleti, İnsan Müzesi, Tabiat Tarihi Müzesi, San Diego Sanat Müzesi ve ünlü San Diego Hayvanat Bahçesi’dir.

3.SeaWorld San Diego

SeaWorld San Diego - Akvaryum San diego
SeaWorld San Diego

Özellikle aileler için şehirdeki en popüler yerlerden biri olan Seaworld, Mission Bay sahilindeki güzel konumu sayesinde şehirdeki birçok bölgeden rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Birçok Amerikalı için 1960 yılından beri bir aile geleneği olmuş olan Seaworld, ailece seyahat eden yabancı turistlerin de uğrak yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

Buradaki gösteriler arasında katil balinalar, deniz aslanları, yunuslar ve diğer deniz yaşamı gösterileri yer almaktadır.

Gösterilerinin yanı sıra, diğer deniz canlılarına yakından bakmayı sağlayan bir akvaryum olan Seaworld için 1-2 saatinizi ayırabilirsiniz.

Bilet fiyatları ve daha fazla bilgi için ; https://seaworld.com/san-diego/

4.USS Midway Museum

USS Midway Müzesi - San Diego Gezilecek Yerler Blog
USS Midway Museum

San Diego’nun en bilindik müzelerinden biri olan Midway Müzesi, 8 pervaneli uçak, 14 jet uçağı ve 8 helikopter görebileceğiniz eşsiz bir müzedir.

Mürettebatın uyku bölümleri, makine dairesi ve kaptanların odalarını bu müzedeki turlar ile görebiliyorsunuz.

San Diego sahilinde ABD ordusunun en büyük gemilerinden biri olan USS Midway’de 225 binden fazla askerin görev yaptığı söylenmektedir. Geminin hikayesini ve tarihini öğrenebileceğiniz sesli rehberlerden de alabilirsiniz. Ayrıca müzede uçak simülatörü deneyebileceğiniz bir yerde bulunmaktadır.

Yine şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan USS Midway Müzesi, sahile yakın konumuyla ile dikkat çekmektedir. Müze ziyaretinizden hemen sonra, bu sahilde yürüyüşe çıkabilir, eşsiz manzara fotoğrafları yakalayabilirsiniz.

47 yıl boyunca Pasifik filosuna hizmet etmiş ve Japonlara karşı ilk ateşi açmış olan bu uçak gemisini de ziyaret etmeyi unutmayın.

Web Sitesi ; https://www.midway.org/

5.Old Town (Eski Şehir Bölgesi)

Old Town - Eski Şehir Bölgesi San Diego
Old Town – Eski Şehir Bölgesi

Kaliforniya’da ilk Avrupa yerleşiminin yeri olarak bilinen Old Town, 1820 ve 1870 tarihlerinden kalma kerpiç evleriyle ünlüdür.

Meksika yemekleri ve özel dükkanlar ve sanat galerileriyle dolu olan bu bölgedeki tarihi binaların birçoğu onarılmış ve günümüzdeki halini almış.

Bu bölgede yapılacak birçok turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz. Ayrıca bölgedeki, Old Town State Historic park, Kaliforniya’da en çok ziyaret edilen eyalet parkıdır ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

6.La Jolla

La Jolla
La Jolla

Okyanus’a yakın bir bölge olan La Jolla, şehirdeki en popüler yerlerden biri.

Pasifik’e bakan ve üç tarafı su ile çevrili kayalık bir burun üzerinden bulunan La Jolla, şehirdeki en lüks bölgelerden biri olarak bilinmektedir. Yani buradaki restoranlardan kafelere her şey, şehrin geneline göre biraz daha pahalı.

Avrupa havasıyla dikkat çeken La Jolla, özellikle yaz akşamlarında çok hareketli olmaktadır. Yaz aylarında birçok açık hava konserinin yapıldığı La Jolla’ya gideceğiniz tarihte yaklaşan etkinliklere de mutlaka göz atın.

Birbirinden güzel kumsalların yanı sıra, sahil boyunca uzanan kafeleri, restoranları ve lüks alışveriş mağazalarını bulabilirsiniz. Daha çok turistlerin favori yerlerinden biri olarak biliniyor olsa da birçok yerel halkın da en çok takıldığı bölgelerden biridir.

Resmi web sayfası ; https://lajollabythesea.com/

7.Coronado Adası 

Coronado Adası - San Diego Gezi Rehberi
Coronado Adası

San Diego’nun anakarasına bir köprü ile bağlanmış olan bu ada, daha çok zenginlerin yaşadığı yer olarak bilinse de birçok turisti burada görebiliyorsunuz.

Birbirinden güzel sahillere ev sahipliği yapan bu ada sörfçülerin de uğrak yerlerinden.

Coronado Plajı ise, adanın en ünlü yerlerinden biri. Uzun, düz ve yumuşak bir plaj olan Coronado, San Diego’ya yaz aylarında giden turistlerin en uğrak yerlerinden biridir.

Ayrıca bu adada görebileceğiniz birkaç önemli yer de bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanı ise, Hotel Del Coronado’dur.

Hotel Del Coronado, 1888 yılında açıldığında dünyanın en büyük tatil yeri olarak biliniyordu. Günümüzde Hilton oteller zincirine ait olan bu tesis, dünyanın en ünlü isimlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Bu isimlerden bazıları ise ; Rudolph Valentino, Charlie Chaplin, Mae West, Clark Gable, Babe Ruth ve Edward VIII (Galler Prensi) gibi ünlülerdir.

Otelin bazı bölümlerini rezervasyon yaptırmadan da turlar ile görebiliyorsunuz. 5 yıldızlı bir tatil köyü olan bu tesis, çok iyi konuk değerlendirme puanına sahip olmasa da, lüks bir otelde konaklamak isterseniz ve pahalı otellere verecek paranız çoksa, tesise göz atabilirsiniz ; Hotel Del Coronado

8.Mission Beach

Mission Beach -
Mission Beach

San Diego’da yeteri kadar zamanınız var ve güzel bir tatil planı yapıyorsanız, Mission Beach’e de mutlaka göz atın.

Burası daha çok sörfçülerin, voleybolcuların ve güneşlenmek isteyen turistlerin tercih ettiği bir yer ve yapılacak birçok şeyi de burada bulabiliyorsunuz.

Biraz daha sakin bir yer güneşlenmek isterseniz de, South Mission Beach’e gidebilirsiniz. Çünkü burası kuzeye nazaran çok daha sessizdir.

Haziran-eylül ayları arasında bu şehri ziyaret ediyorsanız, plajlar istediğiniz kıvamda olacaktır. Fakat bu ayların dışında da burayı ziyaret edebilir, bisiklet kiralayıp plaj boyunca gün batımını seyredebilirsiniz.

9.Seaport Village

Seaport Village
Seaport Village

Yürüyüş yolları ve piknik alanları ile popüler olan Seaport Village da San Diego’un en turistik yerlerinden. Deniz kenarında bulunan bu bölgede birbirinden güzel restoranları ve kafeleri fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Hafta sonları oldukça yoğun olan bu bölgeye şehirdeki birçok cazibe merkezinden çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hem konumu hem de sunduğu güzel sahil yürüyüş yolu ile göz atılmaya değer bir bölge.

Web Sitesi ; https://www.seaportvillage.com/

10.Little Italy – İtalyan Mahallesi

İtalyan Mahallesi - San Diego
İtalyan Mahallesi – San Diego’da görülecek en turistik yerlerden biridir.

Amerika’nın birçok şehrinde bulunan İtalyan Mahalleleri oldukça popülerdir. Tabi en iyisi, en kalabalık olanı ve en iyi bilineni New York‘taki İtalyan Mahallesi olsa da, San Diego’daki yerli/yabancı turistlerin favorilerindedir.

Şehir merkezindeki güzel konumu sayesinde kolayca ulaşabileceğiniz bu mahalle, şehirdeki gezi rotanızda mutlaka olması gereken renkli ve güzel bir yerdir.

19. yüzyıldan itibaren, şu anda konvansiyonel bir galeri alanı, benzersiz tasarım dükkanları, pizza noktaları, restoranlar, bodegaslar, birahaneler ve verandalara yayılan kafeler için Embarcadero’ya yakın bir yere yerleşen İtalyanların oluşturduğu bu bölge, ayrıca San Diego’da yeme içme için de tercih edilebilecek mahallelerden. Özellikle İtalyan yemekleri ile aranız iyiyse, bu mahalleyi seveceksiniz.

11.San Diego Doğal Tarih Müzesi

San Diego Doğal Tarih Müzesi
San Diego Doğal Tarih Müzesi

Güney Kaliforniya’daki en eski bilim kurumu olan San Diego Tabiat Tarihi Müzesi Balboa Park’ın en sevilen yerlerinden biridir.

Tarihi 1874 yılına kadar giden bu müze, her yaştan turistler için görülmeye değer.

Ayrıca dev tiyatroda okyanusun harikalarını gösteren ve sizi Buzul Çağı’na geri götüren göz kamaştırıcı 2D ve 3D sunumlarını izleyebilirsiniz.

Web sitesi ; https://www.sdnhm.org/

12.Belmont Park

Belmont Park
Belmont Park

San Diego’nun en güzel ve en iyi bilinen parklarından biri olan Belmont Park, 1925 yılında geri dönen şekerci John D. Spreckels tarafından açılmış, Amerikalılar arasında süper popüler bir parktır.

Çocuklar ile seyahat eden yabancı turistlerin de uğrak yerlerinden biri olarak bilinen Belmont Park, sadece çocuklara değil, adrenalin sevenlerin de ziyaret edebileceği bir yer.

13.San Diego Hayvanat Bahçesi

San Diego Hayvanat Bahçesi
San Diego Hayvanat Bahçesi

Doktor Harry M. Wegeforth tarafından 1915’te Panama-Kaliforniya Fuarı’nda bir aslan kükremesinden ilham almasının ardından kurulmuş olan bu hayvanat bahçesi, dünyadaki en iyiler arasındadır.

650’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapan bu hayvanat bahçesini görmenin en güzel yolu da Skyfari tramvayına binmektir. Bu tramvaylar ile bahçenin etrafını dolaşabilir, hayvanat bahçesinde birçok hayvanı doğal ortamlarında görebilirsiniz.

Goriller, kutup ayıları için Kuzey Kutbu ormanları ve tundraların yaşadığı Afrika yağmur ormanları da bu hayvanat bahçesinde görülebilmektedir.

Bilet fiyatları ve etkinlikler için web sitesi ; https://zoo.sandiegozoo.org/

14.Point Loma

Point Loma
Point Loma yürüyüş parkuru

Point Loma’nın en uç ucunda, 1542’de cesur bir keşif gezisine liderlik eden kaşif Juan Rodriguez Cabrillo’ya bir hediye olan Cabrillo Ulusal Anıtı, bölgeyi ziyaret etmek için en önemli nedenlerden biri olsa da, Point Loma bu anıttan çok daha fazlasını sunmaktadır.

Panoramik koy ve okyanus manzarasına sahip olan bu anıt, aynı zamanda Point Loma Deniz Feneri’ne de ev sahipliği yapıyor ve San Diego’nun en etkileyici gelgit havuzlarından bazılarına erişim için en ideal yer burasıdır.

Bunun yanında, şehirdeki en ünlü yerlerden olan, Liberty Station (Tarihi mimarisi, harika mağazaları, restoranları ve topluluk etkinlikleri ile gelişen bir sanat bölgesidir) ve Pasifik Okyanusu’nun panoramik manzarasına ve muhteşem uçurum kaya oluşumlarına ev sahipliği yapan sahil parkı olan Sunset Cliffs Park’ta burada göz atabileceğiniz en önemli yerlerdendir.

Point Loma
Point Loma manzarası

Ayrıca San Diego’da alışveriş için güzel adreslerden biri olan Loma Marina’ya gitmeyi ve buradaki mağazalara göz atmayı da unutmayın. Ayrıca bu bölgede, birçok restoran ve kafeleri de bulabilirsiniz.

15.Cabrillo Ulusal Anıtı

Cabrillo Ulusal Anıtı
Cabrillo Ulusal Anıtı

Point Loma’nın güney ucunda bulunan Cabrillo Ulusal Anıtı, özellikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

San Diego limanının ve silüetinin muhteşem manzarasını sunmasıyla ünlü olsa da burada yapılabilecek birçok turistik aktiviteyi de bulabiliyorsunuz. Heykel 1542’de Kaliforniya sahilinde ilk Avrupa kaşifi olan Juan Rodriguez Cabrillo’yu tasvir etmektedir.

San Diego şehir merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan bu anıt, anıtsal bir etkinlikten çok daha fazlasını sunmaktadır.

Tabi burayı ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümü anıttan çok, anıtın bulunduğu yerin sunduğu manzarasıyla ilgilenmektedir. Buradan, San Diego, Coronado şehir merkezinin ve Meksika’nın Tijuana dağlarının bulunduğu nefes kesen manzarayı seyredebilirsiniz.

Buraya ulaşmak için de ilk olarak Old Town’a (Eski Şehir Bölgesi) gidin. Daha sonra, 84 nolu otobüse bağlantı yapan 28 nolu otobüse binin. Yarım saate kalmaz anıtın bulunduğu yere ulaşabilirsiniz.

Google haritalarda görmek için tıklayın.

San Diego’da Nerede Kalınır ?

San Diego’da gezilecek noktalara yakın bir yerde konaklamak için de, bölge seçimi oldukça önemlidir. Bu yüzden, hangi bölgede ve hangi tesiste konaklayacağınız oldukça önemli. San Diego’da bulunan en ekonomik ve en ideal oteller genellikle şehir merkezi etrafında toplanıyor olsa da, bu şehirde konaklama için daha birçok bölge bulunmaktadır.

Bu şehirde otel tavsiyesi olarak da ;

–Days Inn by Wyndham San Diego Hotel Circle Near SeaWorld (3 Yıldız) : San Diego Uluslararası Havaalanına sadece 8 km uzaklıkta bulunan bu otel, daha çok SeaWorld’e yakın olmak isteyen turistlerin tercih ettiği otellerden. Süper popüler bir otel olan bu tesisin en güzel yanı da erken rezervasyon fırsat indirimlerinin bulunması. Erken rezervasyon fırsat indirimlerinden yararlanacak olursanız %30’a varan indirimlerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca otelin güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunmaktadır. Booking.com aracılığıyla oteli incele Days Inn by Wyndham San Diego Hotel Circle Near SeaWorld

–Best Western Plus Bayside Inn (3 Yıldız ) : Şehir merkezine 1 km uzaklıkta bulunan bu 3 yıldızlı otel şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri. San Diego Uluslararası Havaalanına 3 km uzaklıkta bulunan bu süper popüler otel, şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerden biri. Şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne oldukça yakın bir konumda bulunan bu otelden şehirdeki birçok yere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Booking.com aracılığıyla Oteli incele – Best Western Plus Bayside Inn

–Hilton San Diego Bayfront (4 Yıldız) : Şehirdeki en popüler ve en güzel 4 yıldızlı otellerden biri olan bu tesisin en güzel yanı, fiyatların oldukça ekonomik oluşu. Şehirdeki birçok noktaya oldukça kolay bir ulaşım sağlayan bu otelden şehirdeki en önemli turistik noktalara da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 8.3 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip bu oteli de San Diego’da konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Booking.com aracılığıyla bu oteli incelemek veya fiyatlara göz atmak için tıklayabilirsiniz Hilton San Diego Hotel


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...