San Francisco

Kültürel yapısı, tarihi yerleri ve farklı yapıdaki mimari yapılarıyla eşsiz bir deneyim sunan San Francisco, ABD‘nin en güzel ve en canlı şehirlerinden.

Parklar, plajlar, müzeler ve birçok eğlence seçeneği ve yapılacak şeyler ile dolu olan bu şehirde sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebiliyorsunuz.

Kaliforniya’nın diğer popüler şehirlerinden olan San Diego ve Los Angeles gibi güzel bir gece hayatına sahip olan San Francisco’da da eşsiz bir gece hayatı deneyimi yaşayabilirsiniz.

San Francisco’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, San Francisco’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en iyi konaklama bölgelerine ve bu bölgelere özel en güzel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. San Francisco’da birçok otelde erken rezervasyon fırsat indirimleri de bulunmakta. Booking.com aracılığıyla fırsat indirimleri olan en ekonomik ve en ideal otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

San Francisco’da gezip görülecek birçok turistik yer bulunmakta. Bunlar arasında en popüler olanlar ise, Golden Gate Köprüsü, Fisherman’s Wharf, Alcatraz Adası ve Lombard Street gibi yerlerdir.

Gelelim San Francisco gezilecek yerler listemize ;

1.Golden Gate Köprüsü

Golden Gate Köprüsü
Golden Gate Köprüsü

San Francisco’da gece-gündüz ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri olan Golden Gate Köprüsü, dünyanın en ünlü asma köprülerinden biri olarak bilinir.

Boğaz üzerinde eşsiz görkemiyle muhteşem bir görüntü sunan bu köprü, San Francisco denince akla gelen ilk yerlerden. Birçok belgesele konu olmuş bu köprünün üzerinden geçerek eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

San Francisco’yu Marin County ve diğer kuzey bölgelerine bağlayan Golden Gate Köprüsü, 1937 yılında açılmış ve tamamlandığı tarihte dünyanın en uzun asma köprüsüymüş.

Günümüzde ise, dünyada en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Köprü, bisikletlere ve yayalara sadece gündüz saatlerinde açıktır. Akşam saatlerinde yaya olarak veya bisiklet ile köprüden geçemiyorsunuz.

Şehrin tam merkezine ortalama 5-6 km uzaklıkta bulunan bu süper popüler yapıyı kaçırmayın.

2.Alcatraz Adası ve Hapishanesi

Alcatraz Adası ve Hapishanesi
Alcatraz Adası ve Hapishanesi

Balıkçı rıhtımına gittiğiniz zaman karşınızda göreceğiniz ada, Alcatraz Adası olarak bilinir. Biraz ürkütücü bir ada olarak görünmekte. Çünkü dünyanın en azılı suçlularından olan Al Capone (Yaralı Yüz), Kelly ve Robert Straud (Alcatraz’ın Kuşçusu), George (Makinalı Silah), Doc Barker ve Robert Franklin bu adadaki hapishanededir.

Amerika’nın en ünlü hapishanelerinden biri olan Alcatraz’ı, San Francisco Şehir Turları ile çok daha anlamlı şekilde gezebilirsiniz. Bireysel olarak adayı ziyaret etmek istiyorsanız, Pier 33 limanından kalkan teknelerle adayı ziyaret edebilirsiniz. Fakat, birleştirilmiş turlardan olan, Fisherman’s Wharf, Chinatown, Golden Gate Köprüsü  ve Alcatraz Adası turları ile burayı çok daha rahat görebilir ve cezaevinin hikayesini dinleyebilirsiniz.

Özellikle San Francisco’yu günübirlik ziyaret ediyor ve çok fazla zamanınız varsa, bu turlardan birine mutlaka katılın deriz. Zamanınız varsa ve turlara harcayacak paranız da çok değilse, bireysel olarak da çok rahat bir şekilde adaya ve hapishaneyi görebilirsiniz.

3.Fisherman’s Wharf – Pier 39

Fisherman's Wharf - Pier 39
Fisherman’s Wharf

Nostaljik Tramvaylarla gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Fisherman’s Wharf, San Francisco’daki en ünlü yerlerden biri.

Warren Simmons tarafından 1978 yılında açıldıktan sonra Kaliforniya’nın en önemli eğlence merkezlerinden biri haline gelmiş.

Alışveriş yapabileceğiniz butik dükkanlardan restoranlara, birbirinden güzel kafelerden balıkçı iskelesine her şey 10 numara.

Bir zamanlar San Francisco’nun İtalyan Mahallesi olarak bilinen bu bölge daha çok sahildeki güzel ortamı için tercih ediliyor olsa da, yeme içme için de mutlaka göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden. Özellikle Amerikan yemeklerini denemeyi planlıyorsanız, bu bölgedeki restoranlara mutlaka göz atın.

Pier 39 San Francisco
Pier 39

Bölgedeki görülecek yerler arasında Madame Tussauds Balmumu Müzesi, Musée Mécanique, Ripley İnan ya da İnanma! Ve Ghirardelli Meydanı bulunuyor. Bu bölgeyi ziyaret ettiğinizde bu turistik noktalara da uğrayın.

Ulusal tarihi dönüm noktası olan USS Pampanito, İkinci Dünya Savaşı denizaltı ve San Francisco Ulusal Denizcilik Tarihi Parkı’nın bir parçasıdır.

Burada yer alan Pier 39, 150’ye yakın mağazaya ve yemek yenebilecek eşsiz yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca mükemmel bir şehir manzarası sunmaktadır.

Web Sitesi ; https://fishermanswharf.org/

4.Lombard Street

Lombard Street
Lombard Street

Russian Hill bölgesinden Hyde ve Leavenworth’a kadar uzanan bu cadde, San Francisco’daki en ünlü ve en güzel caddelerden biri.

Russian Hill konakları ve mükemmel manikürlü peyzaj ve çiçeklerle çevrili olan otel, aynı zamanda kentin en doğal caddelerinden biridir.

North Beach, Chinatown ve Fisherman’s Wharf gibi şehrinde diğer turistik noktaları da bu caddeye yürüme mesafesinde bulunuyor.

Oldukça keskin virajlara sahip bu caddeden araçlar ile tek yönlü inişe izin veriliyor olsa da, pek fazla aracı burada görmüyorsunuz.

Buraya ulaşım için Golden Gate Köprüsü’nü tercih edebilirsiniz. Köprüden geçen 28 nolu otobüsler ile buraya ulaşım mümkün. Yukarıdan aşağıya doğru bir iniş yaptığınızda güzel manzara fotoğrafları çekmekte pekala mümkün.

5.Chinatown (Çin Mahallesi)

Chinatown - San Francisco Gezilecek Yerler Listesi
Chinatown

Çin kültürünün en yoğun hissedildiği bir bölge olan Chinatown, San Francisco’daki gezilecek önemli noktalardan biri.

Kuzey Amerika’daki türünün en eskisi olan bu mahalle, 1906 yılındaki depremde tamamen tahrip olmuş olmasına rağmen, Çin tarzında yeniden inşa edilmiş ve eskisinden çok daha popüler bir yer haline gelmiş.

Günümüzde tapınakları, tiyatroları, atölyeleri, küçük işletmeleri, mağazaları, antika ve hediyelik eşya dükkanları, çayhaneler ve geleneksel eczaneleri ile bu mahalle, San Francisco’nun en önemli yerlerinden biri haline geldi.

Burası, birçok festivale de ev sahipliği yapan mahallelerden biri. Sırf buradaki etkinliklere katılmak için Amerika’nın diğer eyaletlerinden gelen birçok Çinli turisti bile görmek mümkün. Özellikle Çin Yeni Yılı kutlamalarının en iyi burada yapıldığı söylenmekte. Şehri ziyaret edeceğiniz tarihlerde San Francisco’nun yaklaşan etkinliklerine göz atmayı unutmayın.

Şehirdeki Çinlilerin kültürlerini, ibadetlerini ve geleneklerini sürdükleri yer olan Çin Mahallesi’nde diğer Chinatown’lara nazaran çok daha güzel bir deneyim yaşayacağınızı unutmayın.

Mahalleyi google haritalarda görmek için tıklayın.

6.Golden Gate Parkı

Golden Gate Parkı
Golden Gate Parkı

Şehrin merkezinde güzel bir konumda bulunan bu park, 5 binden fazla farklı bitki türüne ve düzinelerce ağaç türüne, çeşitli göllere, yürüyüş ve bisiklet yollarına ev sahipliği yapmaktadır.

Young Müzesi, Steinhart Akvaryumu ile California Bilimler Akademisi Müzesi, Japon Çay Bahçesi ve San Francisco Botanik Bahçesi ise, parkta mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Eğer park gezisini biraz daha anlamlı ve hızlı hale getirmek isterseniz de, parkta bisiklet kiralayabileceğiniz yerleri de bulabileceğinizi unutmayın.

San Francisco’daki en güzel ve en popüler parklardan biri olan Golden Gate Parkı, her yaştan turistin mutlaka göz atabileceği bir yer.

Piknik alanları, anıtları, çocuk oyun alanları ve gölleri ile kaçırılmaması gereken yerlerden. ABD’nin en çok ziyaret edilen beşinci parkı olan Golden Gate Parkı 1871 yılında bu yana büyüyerek gelişen en önemli parklardan. Bir gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz bu parka uğramayı unutmayın.

Resmi web sitesi ; https://goldengatepark.com/

7.Union Meydanı

Union Meydanı
Union Meydanı

San Francisco denince akla gelen ilk yerlerden olan Union Meydanı, birçok konsere, festivallere ve karnavallara ev sahipliği yapmakta.

Şehirdeki en popüler yerlerden biri olmasının en önemli nedeni, birçok gece kulübünün, kafelerin, restoranların ve alışveriş mağazalarının bu meydan içerisinde ve çevresinde bulunmasından dolayı olsa gerek. Yani gece hayatı denince akla ilk Union Meydanı ve çevresi gelir.

Amerika içi savaşında birlik ordusunun burada miting yapmasıyla bu isimle anılmaya başlanmış. Dünyaca ünlü markaların, büyük otellerin ve iş dünyasının kullandığı plazaların bulunduğu bir bölgedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük üçüncü alışveriş bölgesi olmasıyla popülerliğini kazanmış olan bu bölge, 1900’lü yılların başlarında San Francisco’nun alışveriş merkez üssü haline gelmiş.

Union Meydanı, her ne kadar tripadvisor veya forumlarda San Francisco’da alışveriş için en ideal yerlerden biri olduğu söylense de, buradaki mağazalar akıl almaz pahalıdır. Yani bu fiyatlardan biraz daha uygun mağazaları lüks alışveriş merkezlerinde bile bulabilirsiniz.

Ayrıca burası, San Francisco’daki en güzel yemekleri yapan restoranlara da ev sahipliği yapmaktadır. Birbirinden kaliteli ve lüks bu restoranlar biraz pahalı olsa da, şehrin en güzel yemeklerinde tatmak istiyorsanız, buradaki mekanlara da mutlaka uğrayın.

Göz At : https://www.visitunionsquaresf.com/

8.Twin Peaks

Twin Peaks
Twin Peaks

Tepedeki otoparkın yanındaki bu 360 derecelik manzara seyir alanı, şehirdeki en bilindik yerlerden biridir.

Golden Gate Köprüsü, Körfez Köprüsü, Alcatraz, Transamerica Binası, şehir gökdelenleri ve Market Caddesi gibi şehrin önde gelen gezilecek yerlerini buradan rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Twin Peaks’e giden turistlerin çoğu, Körfez Bölgesi’nin 180 derecelik manzarasının tadını çıkarmak için kuzey tepe otoparkına arabayla gidebiliyor. Tabi turist otobüsleri ile de bu otoparkın bulunduğu yere gidebilirsiniz.

İkiz Tepeler olarak da bilinen bu bölge, şehri en iyi ve en güzel bir şekilde görebileceğiniz yerlerden.

900 metreden daha yüksek olan bu iki eşsiz ve ıssız tepe, ulaşılması kolay noktalardandır.

Şehrin ayaklarınızın altına serildiği bu yerden muhteşem manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Daha çok çift olarak San Francisco’yu ziyaret edenlerin tercih ettiği bu bölge, romantik bir akşam geçirmek için güzel bir destinasyon olabilir.

Haritada görmek için tıklayın.

9.Coit Kulesi

Coit Kulesi - San Francisco Gezi Rehberi
Coit Kulesi

Coit Anıt Kulesi olarak da bilinen bu kule, Tarihi Telegraph Hill’in zirvesinde 64 metrelik yükseklikteki görkemli yapısıyla turistlerin dikkatini çekmektedir.

1933 yılında Lillie Hitchcock Coit’in mirası olarak inşa edilmiş kule, Zemin kattaki lobisi ile de ünlüdür. Burada, 1930’larda San Francisco’da yaşamı betimleyen 30 yerel sanatçı tarafından hazırlanan bir dizi fresk duvar resmi ile güzel bir şekilde süslenmiştir.

Asansörle ulaşılan gözlem güvertesi (Biletleri hediyelik eşya dükkanından alabiliyorsunuz) Golden Gate ve Bay köprüleri de dahil olmak üzere şehir ve körfezin 360 derecelik eşsiz bir manzarasını sunmaktadır.

Turistlerin şehir manzarası fotoğraflarını yakalamak için tercih ettikleri bu kuleye çıkarak şehri muhteşem bir şekilde izlemeyi de unutmayın.

Haritada görmek için tıklayın.

10.İtalyan Mahallesi (Little İtaly)

İtalyan Mahallesi (Little İtaly)
İtalyan Mahallesi

San Francisco’nun North Beach Bölgesi’nde yer alan İtalyan Mahallesi, şehirdeki en popüler ve en güzel mimariye ev sahipliği yapan yerlerden.

İtalya’ya özgü dondurmaları, restoranları ve kafeleri bulabileceğiniz bu şirin bölgeye de mutlaka göz atın.

Sıra dışı sokaklarıyla ünlü olan bu bölge konaklama için de tercih edilebilecek güzel yerlerden.

Haritada görmek için tıklayın.

11.San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı – The Palace Of Fine Arts

The Palace of fine arts - San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı
San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı

1915 Panama Pasifik Sergisi için inşa edilmiş olan bu saray, Bernard Maybeck tarafından dizayn edilmiştir.

Güzel Sanatlar Sarayı, Marina’nın Baker Caddesi’nde, Presidio’nun doğu ucunda yer almaktadır. Muni üzerinden Güzel Sanatlar Sarayı’na 22, 28, 30, 41, 43 veya 45 numaralı otobüs hatları ile ulaşabilirsiniz.

Roma ve Yunan mimarisinden esinlenerek yapılmış olan San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı, hemen yanındaki göl sayesinde estetik bir manzara sunmakta. Ayrıca Saray, piknik yapacak çimler ve balık, kuşlar ve kaplumbağalarla dolu sakin bir lagünün bulunduğu küçük bir mahalle parkına hükmetmektedir. Bu yüzden de çocuklarınızla gidilecek yerlerden biridir.

San Francisco halkının romantik düğün için tercih ettiği bu yer de, düğünlere denk gelebileceğinizi de unutmayın.

Web Sitesi ; https://palaceoffinearts.org/

12.Haight Ashbury

Haight Ashbury
Haight Ashbury

Birbirinden farklı mimari yapıda olan evlere ev sahipliği yapan bu bölge şehirdeki en renkli ve en turistik yerlerden.

Hem alışveriş hem de yeme içme için tercih edilebilecek bölgelerden biridir. Burada birbirinden güzel ve uygun fiyatlı restoranları, kafeleri bulabilirsiniz. Burada yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri bulabilirsiniz. Fakat kaçırmamanızı tavsiye edebileceğimiz noktalardan biri Buena Vista Parkı’nın tepesinden görebileceğiniz manzaradır.

Haight Ashbury, 1960 yıllarından beri hippi idealistlerin mesken tuttuğu yerlerden biri olarak da bilinmekte. Turistlerin daha çok farklı renkteki evleri ve kültürü için ziyaret ettiği bu yere de göz atmayın unutmayın.

13.Rainforest Cafe

Şehirdeki en güzel kafelerden biri olan bu yerde, çocuklarınız için ilginç sürprizleri de bulabilirsiniz. Alt katında hediyelik eşyaların satıldığı ve üst katta sizi yağmur ormanlarının karşıladığı bu kafeye de göz atın.

14.Asian Art Museum of San Francisco

Asya Sanat Müzesi San Francisco Gezilecek Yerler Blog
Asian Art Museum of San Francisco

M.Ö 4000’li yıllara dayanan tarihi ile popüler olan bu müze, 2400’e yakın parçaya yakın eserlere ev sahipliği yapmakta. Ayrıca bronz, taş ve heykelleri de bu müzede bulabilirsiniz. Defin törenleri ve dini uygulamalar için bazı nesneleri de görmek pekala mümkün.

Bu listeye daha birçok yeri eklemekte pekala mümkün. Fakat 3-4 günlüğüne San Francisco’ya gidiyorsanız, sanırım bu liste yeterli olacaktır. Ayrıca bu şehirde gece hayatı için de plan yapıyorsanız, şehir merkezindeki turistik yerlere yakın yerlerde konaklayarak gece hayatına da yakın olabilirsiniz.

Göz At : http://www.asianart.org/

15.Kaliorniya Legion of Honor Sarayı

Kaliorniya Legion of Honor Sarayı
Kaliorniya Legion of Honor Sarayı

Neoklasik Beaux-Arts binası olan California Onur Şeref Sarayı, San Francisco’nun en güzel müzelerinden biri olarak bilinmektedir.

Legion of Honor müzesi, Akdeniz ve Yakın Doğu’dan kalma antikalarla birlikte mükemmel bir Avrupa dekoratif sanat, heykel ve resim koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Müzenin bulunduğu yer ise, şehrin en gözde parklarından biri olarak bilinen, golf sahası ve kıyı ormanlıklarının bulunduğu Lincoln Park’ta yer almaktadır.

Müze ziyaretinizden sonra, Golden Gate Köprüsü’nün eşsiz manzarasını seyretmek ve güzel fotoğraf kareleri yakalamak için Lincoln Highway boyunca yürüyüşe çıkmayı da unutmayın.

Web Sitesi ; https://legionofhonor.famsf.org/

16.Exploratorium

Exploratorium - San Francisco
Exploratorium

Şehirdeki yapılacak en güzel şeylerden biri de Exploratorium adı verilen bu müzeyi çocuklarınız ile ziyaret etmektir. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir müze olarak bilinse de, yetişkinlerin de severek gezebileceği bir müzedir.

Birçok sergisi uygulamalı öğrenme tecrübesi olan, hepsi eğitmek ve eğlendirmek için tasarlanmış çeşitli ilgi alanlarını kapsamaktadır.

Birçok eğlenceli aktiviteleriyle çocuklarınızla şehirde göz atabileceğiniz en değerli müzelerden, kaçırmayın.

Resmi web sayfası ; https://www.exploratorium.edu/

17.Silikon Vadisi

Silikon Vadisi, aslında şehir merkezinde değil de, San Francisco çevresinde görülecek yerlerden biri. Fakat, bu vadiye ulaşım oldukça kolay olduğundan dolayı, San Francisco gezi rotası içerisinde olabilecek yerlerden biridir.

Günümüzde teknolojinin kalbi olarak bilinen Silikon Vadisi, dünyaca ünlü teknolojik dev ABD şirketlerinin bulunduğu bir bölgedir. Teknolojiye merakı olanlar San Francisco’dan 1.5 saatlik araç yolculuğunu çok görmeyecektir.

Burada bulunan dev markalar ise, Apple, Facebook, Google, Netflix ve Intel gibi şirketlerdir.

San Francisco’dan tren ile Silikon Vadisi’ne 1 saatte gidebilirsiniz. Eğer araç kiraladıysanız ve aracınız ile bu bölgeye gitmek istiyorsanız 1 saat 40 dakika gibi bir yolculuğa hazır olun.

San Francisco Otel Tavsiyeleri

San Francisco’da konaklama için birçok konaklama bölgesi bulunmakta. Bu bölgelerden en popüler olanları ise ;

–Union Meydanı ; Eğer şehir merkezine yakın bir yerde konaklama istiyorsanız, Union Meydanı ve çevresinde bulunan otellere ve diğer konaklama bölgelerine göz atabilirsiniz. Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki birçok turistik noktaya yakın olursunuz. Bunun yanında gece hayatı ve restoran, cafe ve barlarada oldukça yakın bir konumda olursunuz.

–Fisherman’s Wharf ve Marina Bölgesi : Şehirdeki bir diğer önemli konaklama bölgesi, oldukça turistik bir yer olan Fisherman’s Wharf bölgesidir. Bu bölgede bulunan veya bu bölgeye yürüme mesafesinde bulunan oteller şehir merkezinde bulunan otellere nazaran çok daha uygundur. Ayrıca bu bölgelerde bulunan otellerin büyük bir bölümünde erken rezervasyon fırsat indirimleri bulunmaktadır.

–Soma Bölgesi ; Ve son olarak şehirdeki en ideal ve en popüler bölgelerden biri olan Soma Bölgesi, şehirdeki en uygun otelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabileceğiniz yerlerden.

Bu şehirde otel tavsiyesi olarak da ; Şehir merkezine sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan Hotel Beresford adlı 2 yıldızlı otele veya 3 yıldızlı bir otel olan Beresford Arms adlı tesise veya biraz daha lüks bir otel arıyorsanız, Hilton San Francisco Union Square adlı 4 yıldızlı otele göz atabilirsiniz. Bu oteller şehirdeki en popüler ve en ekonomik otellerden olduğu gibi fırsat indirimlerinin en fazla olduğu otellerdendir. 


Booking.com

San Francisco’nun gezilecek yerleri tabi ki bu listedeki 17 yer ile sınırlı değildir. Listeye daha birçok tarihi ve turistik noktaları da ekleyebilirsiniz. Ancak şehrin en ünlü ve en güzel yerlerinden oluşan bu 17 yeri, ilk olarak gezi rotanıza eklemenizi tavsiye ederiz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...